İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Ek İş Fikirleri, İnternetten Para Kazanmak

İçindekiler

 

İnternetten para kazanma fırsatı arayanlar, nereden başlayacağını bilemiyor olabilirler. Aslında biraz haklılar. Onlarca karmaşık bilginin içinde dönüp dururken nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, internetten nasıl para kazanılır? diyorsanız sunduğumuz 73 yolu inceleyebilirsiniz. Bu rehberde boş zamanlarınızı kullanarak para kazanabileceğiniz ve şansınız varsa düzenli gelir elde edebileceğiniz yollar bulunmaktadır. Para kazanma yolları oldukça çeşitli olsa da kendi yeteneğinize göre bir iş değerlendirmek zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Her gün yüz binlerce insan internetten para kazanmanın yollarını arıyor. Bu yazıyı okuyorsanız siz de onlardan birisiniz demektir. Bu rehberi okumaya devam etmeye karar verirseniz, internetten para kazanmak için ilk adımı atmış olacaksınız. İnternetten nasıl para kazanılır? Ne yapılmalı? Bu sorulara birçok farklı şekilde cevap verilebilir. Ana fikir, zamanınızı ve enerjinizi kaybetmemektir. Bütçeniz kısıtlıysa basit ve net bir işe başlamak ve ardından yavaş yavaş daha karmaşık işlere yönelmek daha iyidir.

Çevrimiçi para kazanmanın en iyi yolu, karlı bir nişle, yani alt fikirle başlamaktır. Karlı bir niş keşfetmek oldukça yorucu olabilir. Bazı insanlar doğru bir işi seçmek için yıllarını harcarlar. Bu nedenle, gerçekten ilgilendiğiniz bir mesleği seçerek işe başlamak fırsatları değerlendirmenizi kolaylaştırır. Sevdiğiniz ve ilgilendiğiniz işler, bu nişin karlı olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. İnternetten para kazanma rehberiyle daha önce duyduğunuz fakat unuttuğunuz işlere göz atabilirsiniz.

Araştırmanızı yaptıktan sonra sevdiğiniz işte talep olup olmadığını belirlemelisiniz. Eğer yeteri kadar yoksa kendiniz bir talep yaratabilirsiniz. Bir e-kitap, bir video içeriği, bir yazılım veya işinize ilgi gösteren insanların değerli bulacağı herhangi bir şey yaratabilirsiniz.

Aslında online kazanç sağlamak çok zor bir şey değil. Sadece yeterli araştırmayı yapmalı ve insanların ihtiyaçlarına kulak vermelisiniz. Herkesin yaptığı şeyi yapmak yerine üzerine farklı şeyler katarak, müşteri çekebilirsiniz. İnternetten para kazanmak için zamanın çok önemli olduğunu unutmayın. Para her zaman kazanılır.

Fakat zaman gittiğinde sonsuza kadar gider. Bu nedenle para kazanmak için efektif çalışmalısınız. Kısa sürede gelişebilmek için aktif gelirden ziyade pasif gelir için çalışmalısınız. Bu sayede iyi bir pasif gelir elde ettiğinizde internetten para kazanma için farklı bir işe odaklanabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız internetten para kazanma fırsatı sunan 74 fikir!!

1. Oyun Oynayarak Para Kazanma

oyun-oynayarak-para-kazanma

Günümüz oyunları oldukça gelişmiştir. E-spor olarak adlandırılan birçok oyun, artık internetten para kazanma fırsatı sunuyor. Cep telefonunda, bilgisayarda oyun oynayarak, aylık az da olsa gelir elde edebilirsiniz. Tabi ki biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor.  Özel eşyaları düşürebilmeniz için saatlerce oyun oynamanız gerekebilir. Oyunlardan örnek verecek olursak, PUBG, CS, PAYDAY 2, DOTA 2 ve FORTNİTE bunlardan bazılarıdır. Bu iş biraz hayal gibi görünse de eğer zaten uzun saatler oyun oynuyorsanız değerlendirebileceğiniz işlerden birisidir. Bilgisayarla hiç aranız yoksa sizin için iyi bir başlangıç olmayabilir. Oyun oynayarak para kazanmak için neler yapılır?

 • CS GO: Herkesin bildiği oyunlardan olan Counter Strike, steam tarafından satın alınarak oynanabiliyor. Bu oyundan para kazanmak için ortalama 5-10 bölüm geçmeniz gerekiyor. Bölümlerden kazanacağınız Kutu ve Meta adlı itemler gerçek parayla satışa sunulabiliyor.
 • Leauge of Legends: Anlık milyonlarca oyuncuya sahip olan oyunda genellikle yüksek seviyeli hesaplar parayla satılabiliyor. Güçlü ve herkesi yenen bir karakter 10 bin dolara alıcı bulabiliyor.
 • DOTA 2: Steam üzerinden oynanan bu oyundan para kazanmak için günde saatlerce bilgisayar başında kalmanız gerekebilir. Oyun içinde düşen kutuları satarak ortalama 30-300 dolar arası kazanç sağlanabiliyor. Eğer profesyonelseniz turnuvalardan da para kazanabilirsiniz.
 • PUBG: Kısa sürede adını duyurmayı başaran PUBG, en son kalanın kazandığı tarz bir oyun. Oynadıkça kazandığınız hediyeleri satarak para kazanabilirsiniz.
 • Team Fortress: Nişancılık üzerine kurulu olan oyun, düşen değerli eşyaları satarak kazanç imkanı sunuyor. Ekip halinde oynayarak kazancınızı artırabilirsiniz. Pazarda binlerce TL’ye varan eşyalar bulmak mümkün.
 • İtem satışı yapmak: Oyun oynadığınız süre boyunca elde edeceğiniz çeşitli özel itemleri bir başkasına parasıyla satabilirsiniz. Ya da STEAM üzerinden ucuza item alarak pahalandığı zaman satış yapabilirsiniz. Bir nevi internetten para kazanma yatırımıdır. Tabi ki oyun piyasasına hakim olmak gerekiyor.
 • Oyun Tester: Yeni çıkmış oyunları test ederek para kazanabilirsiniz. Bunun için belirli bir oyun geçmişiniz bulunmalıdır. Oyun buglarını ve hatalarını oynama esnasında bularak, geliştiricilere bildirebilirsiniz.
 • Öğretici Videolar Yayınlamak: Herhangi bir oyunda veya yeni çıkmış oyunlarda rehber niteliğinde videolar yayınlayarak, belirli bir izleyici kitlesine ve internetten para kazanma şansına sahip olabilirsiniz. Bunu ister Twitch ister Youtube üzerinden yapabilirsiniz.

2. Bionluk

bionluk-ile-para-kazanma

Bionluk, bir freelancer platformudur. Buraya ister iş bulmak ister ihtiyacınıza yönelik çalışan bulmak için ulaşabilirsiniz. İnternetten para kazanma yolları arasında bulunan Bionluk, verdiği alternatif hizmetler ile binlerce çalışanı barındırmaktadır. Sistemin en önemli özelliği ise yerinizden kalkmadan bilgisayar üzerinden çalışmanızdır. Siteye üye olarak arama bölümünden belirli bir yetenek aratabilirsiniz.

Yazar, grafik tasarımcı, web site tasarımcı, reklamcılık, ses-müzik gibi çeşitli alanlarda insanlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer iki tarafta fiyatta anlaşırsa alıcı ödemeyi yapar ve web sitenin havuzuna aktarılır. Alıcı işten memnun kalırsa inceleyerek, ödeme işlemini tamamlar. Her çalışan insanın belirli referansları ve puanları bulunmaktadır. Eğer sizinde yapabileceğiniz bir yeteneğiniz varsa, yeteneğinizi paraya dönüştürebilirsiniz. Bunun yanında alıcı olarak da üyelik yaparak, internetten para kazanma fırsatı için yaptığınız diğer işe kaynak oluşturması bakımından yatırım yapabilirsiniz. Bu sayede daha hızlı ilerleyebilirsiniz. İsminin anlamı her işin 10 TL’den başlayan fiyatlandırmalarla yapılmasından geliyor.

Komisyon ile para kazanma şansı sunan site kazandığınız kazancın yüzde 20’sini kendisi için almaktadır. Yani 100 TL’nin 20 TL’si siteye gitmektedir. Şuan için rekabet fazla olduğu için farklılıklarınızı ön plana çıkarmalısınız. Kısacası profilinizi güzelce doldurarak, kendinizi iyi bir şekilde tanıtmalısınız. Rekabetli işlerde ön plana çıkmak için diğer kişilerden daha uygun fiyata iş alabilirsiniz. Bu bazen bedavaya çalışmak anlamına gelse de sıralama da yükselmek için fedakarlık yapmanız gerekiyor. Yükselme yaşadıkça fiyatı normal seviyeye çıkarabilirsiniz. Ne kadar çok iş alırsanız Bicoin denilen sanal para hesabınıza yüklenmektedir. 100 TL’lik bir işte 100 bicoin kazanabilirsiniz. Bu coinler de iş ilanınızı birkaç saatliğine en üst seviyeye çıkarmakta yardımcı oluyor. Fakat idareli kullanmakta fayda var çünkü kısa sürede bitebilir. Freelancer çalışmak için detaylı rehberimizi okuyabilirsiniz.

3. Udemy

udemy-ile-para-kazanma

Kurs kavramı yüzyıllardır literatürde bulunuyor. Online kurs ise günümüzde para kazanmak yeni yeni canlanan sektörlerden birisidir. Belirli bir alanda yeteneği bulunan kişiler videolar eşliğinde bu yeteneklerini sergileyerek, oynatma listeleri oluşturuyorlar. Udemy ise her sektördeki öğretmenleri barındıran bir platformdur. Örneğin 40 saatlik bir piyano dersini 50 TL’den satışa sunabilirsiniz. Evet, internetten para kazanma için fiyat biraz düşük görünebilir.

Fakat ulaşabileceğiniz insan sayısı on binlerce kişidir. İşletmenizde 10 kişiye aynı fiyattan ders vermek yerine dersin videolarını hazırlayabilir ve satışa sunabilirsiniz. Merak etmeyin, tüm dersler telif hakkıyla korunduğu için başka yerlerde dağıtılamamaktadır. Tabi ki yaptığınız her satıştan Udemy’de belirli bir komisyon almaktadır. İnternetten para kazanma yolları arıyorsanız, bu iş tam size göre. Bağlama kursu, satranç kursu, matematik, fizik gibi birçok dersi verebilirsiniz.

Ülkemizin yanı sıra Avrupa’da da sıkça kullanılmaya başlanan Udemy’de her öğretmen kendi dersini ücretsiz olarak da sunabilmektedir.  Genellikle ders ücretleri 25 TL’den başlayarak 200-500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Buradaki dersleri kendinizi geliştirmek için kullanarak, internetten para kazanma fırsatları için değerlendirebilirsiniz. Eğer ders veriyorsanız büyük kitlelere seslenmek için öncelikle ücretsiz olarak insanlara açabilirsiniz. Öğrenci sayınız arttıkça sistem üzerinde daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Eğer kaliteli bir ders oluşturduysanız dersinizin altına yapılacak yorumlar diğer insanlara güven verecektir.

4. Backlink Satarak Para Kazanmak

backlink-satarak-para-kazanmak

Kendi siteniz sayesinde internetten para kazanma şansı istiyorsanız girişmeniz gereken yollardan birisi de backlink satmaktır. Nedir bu backlink? Örneğin bir yazı yazıyorsunuz. Yazının içinde “elmanın faydaları” yazıyor. Bu yazının üzerine tıklanabilir bağlantı ekliyorsunuz ve tıklayınca bir başka siteye gidiyor. Bu sayede çeşitli sitelerden reklam ücreti alarak, düzenli gelir elde edebilirsiniz. Bunu yapabilmek için öncelikle web sitenizin oldukça fazla ziyaretçisi olması gerekiyor.

Kimse tıklanmayacak bir bağlantıya para ödemek istemez. Ayrıca web sitenizdeki içeriklerin kopya olmaması gerekiyor. Tamamen özgün ve insanlara katkı sunan bir site olmalıdır. Site ne kadar kaliteli ve alanında aranan bir siteyse kazancınızız artacaktır. Bunun yanında bir başka siteniz için de referans gösterme yaparak, google’da diğer sitenizi de ön plana çıkartarak, reklamlardan kazanç elde etmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem biraz zaman alabilir. Daha çok internetten para kazanmak kazanmak için onlarca site açabilirsiniz.

Bu tabi ki biraz masraflı olacaktır. Çünkü her siteyi güncel tutmak için yüzlerce içerik üretmeniz gerekebilir. Ya da bunları ücretli almanız gerekebilir. İçerikleri her siteye belli oranda zamanlayarak, yayınlanmasını sağladıktan sonra üstünden bir sene geçmesini bekleyebilirsiniz. Bu süre içinde siteniz Google üzerinde belli bir rütbeye ulaşacaktır. Yani kaliteli olacaktır. Haliyle kaliteli bir siteden satılan backlinkler de güzel para getirecektir.

Bunun yanı sıra başkalarının web sitesi için backlink satabilirsiniz. Bu genellikle yabancı ve kaliteli web sitelerin yorum kısmına satış yapılan sitenin linkiyle beraber yorum bırakmaktadır. Kaliteli 50 site bulduğunuz takdir de forum sitelerinde kendinize ilan açarak, el ile backlink bırakabileceğinizi anlatarak, satış yapabilirsiniz.

5. Niş Blog Açmak

nis-blog-acmak

Blog açarak para kazanmak artık birçok kişinin denediği işlerden birisidir. Genellikle her konuda yazmak isteyen insanlar bu sektörde bolca mevcut. Lakin bu her zaman size para kazandıracak yöntemlerden değildir. İnternetten para kazanma yolları arasında blog açarken niche kategorilere odaklanmalısınız. Yani sadece belirli alanlarda blog açmalısınız. Aklınıza ne gelirse yazmak bir sitenin çöplüğe dönmesine neden olabilir. Örneğin yemek sitesi genel bir blog sayılabilir.

Fakat “zeytinyağlı yemekler” veya “en güzel çorbalar” adlı bir site, niche kategori olacaktır. Ya da bir seyahat sitesi genel blog sayılabilecekken sadece belirli bir bölgenin alanlarını anlatmak şansınızı artıracaktır. Niş blogların başarı şansı yüksek olurken aranma hacimleri daha azdır. Yani “araba” kelimesi örneğin bir milyon kez aranırken “beyaz arabalar” kelimesi 100 bin kez aranabilir.

Ayrıca yüksek aranma demek her zaman yüksek kazanç demek değildir. Az hacimli bir kelime size daha çok kazanç getirebilir. Hedef kitleniz, nasıl bir site açacağınızı iyi belirleyerek, kesin sonuçlar alma şansınızı artırabilirsiniz. Niş blog açarak, bir milyon yerine yüz bin kişiye odaklanarak, daha çok hit çekebilirsiniz. Ayrıca dar konular olduğu için her sitede net bilgi bulunmayabilir. Siz bu konuda daha net bilgiler aktararak, sadık ziyaretçiler kazanabilirsiniz.

Yani alanında lider konuma yükselebilirsiniz. Sadık ziyaretçilerin sürekli sitenizi ziyaret etmesi Google’ın gözünden kaçmayacaktır. Kaliteli hitler sayesinde kısa sürede ilk sırayı alabilecek ve internetten para kazanma şansı elde edeceksiniz. Bu da adsense, sponsorluk, reklam ve kariyer olanaklarıyla kazanç fırsatı sunacaktır. Ayrıca yazdığınız konular belli bir alana odaklandığı için sitenizde çıkan reklamlarda belli bir alanda olacaktır. Böylelikle tıklama başına kazanç yüksek olacaktır. Fakat açtığınız blog ilk başlarda para kazandırmayabilir. Arama motorları üzerinde belli bir sıralama alması için sürekli bilgi verici içerikler girmelisiniz. Bu içerikler özgün yani başka sitelerden kopya olmamalıdır. Tamamen kendi yorumlamanıza dayalı olmalıdır. Tabi ki her insanın aklına niş blog konusu gelmiyor olabilir. Sizin için birkaç niş blog konusu bulduk.

 • Alışveriş
 • Seyahat
 • Kültür
 • Meslek önerileri
 • Yemek tarifleri
 • Doğa bloğu
 • İlginç testler
 • Film ve dizi blogu
 • Röportaj
 • Bilim
 • Matematik, fizik
 • Pratik veya ilginç bilgiler
 • Nasıl Yapılır
 • Hobi
 • Ofis Programlarının Kullanımı
 • Mobil Uygulama Tanıtımları
 • Teknoloji veya Oyun tanıtımları
 • Hukuk Bilgileri
 • Moda
 •  Spor
 • Çiftçilik
 • Arabalar
 • Fitness
 • Kariyer
 • Kadın ve Erkek Bakımı
 • İş Fikirleri

Bu ve bunun gibi konular niş blog olarak adlandırılmaktadır. Tabi ki bunların da niş kategorileri bulunmatkadır. Örneğin oyun blogu açmak istiyorsanız sadece belli başlı bir oyuna odaklanabilirsiniz. Odaklandığınız alt kategoriler de insanların ilgisini çeken ve arama yaptıkları kategoriler olmalı ki sitenize ziyaretçi gelebilsin.

6. Makale Yazmak

makale-yazarak-para-kazanmak

İnternetten para kazanma işine başlamak isteyenlerin ilk tercihi makale yazarak para kazanmak oluyor. Bu işe yeni başlayanla uzman arasındaki tek fark hızlı yazarak hızlı kazanç sağlamaktır. Tabi ki bu iş o kadarda kolay değil. Bir web sitesi içeriği oluşturmak için yorumlama yeteneğinizin bulunması gerekiyor. Örneğin “en iyi arabalar” adlı bir içerik oluşturacaksanız, bunu başka siteden kopyalamak yerine birden fazla yerden araştırma yaparak, yeniden yorumlamanız gerekiyor.

Yazdığınız yazının özgünlüğünden emin olmak için internet üzerindeki özgün testi araçlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca yazılarınızda anlatım bozukluğu ve imla hatalarının bulunmaması gerekiyor. Sizin için basit gelen bu kurallar okuyucuyu rahatsız edebilir ve gözüne batarak, siteden ayrılabilir. Özellikle başkası için yazıyorsanız buna daha çok dikkat etmelisiniz. Yazacağınız konu hakkında detaylı araştırma yapmalısınız. Tek bir kaynak yerine birden fazla kaynağı yorumlayabilmelisiniz. Yorumlama yaptıkça aklınıza fikirler gelecektir.

Bu fikirleri yazıya aktarabilirsiniz. Eğer bilgi verici resmi bir yazı yazıyorsanız buna yorum katmanız pek hoş olmaz. Fakat örneğin bir seyahat yazısı yazıyorsanız bölgenin güzellikleri hakkında yorumlar katabilirsiniz. Yazdığınız cümleler ise ne çok uzun ne çok kısa olmalıdır. Cümlenin akışını sağlayacak uzunlukta olmalıdır. Bu da ortalama bir cümlenin 18 kelimeyi geçmemesidir. 8-10 cümle altı da yazının kopmasına neden olacaktır. Çok uzun bir yazı yazıyorsanız paragrafları iyi kullanmalısınız. Her 100 kelimede bir paragraf yapmak okuma kolaylığı sağlayacaktır. Karmaşık bir dil yerine herkesin anlayacağı sade bir dil kullanmalısınız. Her şeyden önemlisi bir web sitesi içeriğinin SEO’ya uyumlu olması gerekiyor. SEO nedir hakkında yaptığınız incelemelerle kolaylıkla kuralları öğrenebilirsiniz.

Öncelikle başka siteler için yazılar yazarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Kendi sitenize de yazarak kazanabilirsiniz. Fakat yazılarınızın sıralama alması ve fazla ziyaretçi çekmesi gerekmektedir. Bu da aylar veya yıllar alabilir. Bir başkası için yazdığınız da elinize kısa sürede nakit para geçecektir. Ayrıca part time çalışmayla aylık 1000-3000 TL arasında bir kazanç elde edebilirsiniz. Tabi bunu belirleyen şey ne kadar hızlı yazdığınız ve yazdığınız konuyu ne kadar bildiğiniz önemlidir. Mesela 100 kelimelik bir yazı için 1-1,5 TL arası ödeme yapılmaktadır. Yeni başlayanlar 1 saatte 300 kelime yazarak en az 4 TL kazanabiliyorlar.

Yani günlük 10 saatte 40 TL, aylık 1200 TL yapmaktadır. Eliniz hızlandıkça kazancınız artacaktır. İnternetten para kazanmak için bu yolda yazı üslubunu iyi belirlemelisiniz. Kelimeler anlamlı ve cümleler düşük olmamalıdır. Kendinizi ziyaretçiler yerine koyarak, istenilen mesajı vermeye çalışmalısınız. Belirli bir zaman sonra artık birçok konu hakkında bilgi sahibi olacak ve kültürünüz de artacaktır.

Bununla beraber bu konular bir daha karşınıza çıktığında artık ezbere yazmaya başlayabileceksiniz. Tabi ki bir de müşteri bulma mevzusu var. Müşterileri forum sitelerinden ve makale sitelerinden bulabilirsiniz. Eğer yüklü yazı siparişi aldıysanız öncelikle ücreti peşin veya bir kısmını almalısınız. Aksi halde uğraştığınız vakit boşa gidebilir.

7. Kodlama Yaparak Para Kazanma

kodlama-yapmak

Kodlama yapmak, günümüzün en karlı iş fikirleri arasındadır. Sürekli yükselen iş sektörlerinden birisi ve geleceğin mesleklerindendir.  Özellikle mobil oyun sektörü internetten para kazanma fırsatı isteyenlerin ilk tercihlerindendir.  Birçok kodlama dili vardır. HTML, CSS, Javascript, Python, C+, C# gibi kodlama dilleri hedefinize yönelik çalışmalarınızda işinize yarayacaktır. İster mobil oyun tasarlayabilir ister web sitesi tasarlayarak, satış yapabilirsiniz.

Tabi ki sadece bilmek yeterli değildir. İnsanlara bunu pazarlayabilmeli ve özgün şeyler sunabilmelisiniz. Bu işe yeni başlıyorsanız internet makalelerinden, Youtube videolarından ve Udemy üzerindeki kurslardan yararlanabilirsiniz. Günümüzde Türkçe olarak birçok kaynak size yardımcı olacaktır. Yeterli seviyeye ulaştıktan sonra standart bir işte çalışmak zorunda değilsiniz. Freelancer olarak çalışarak da yüksek kazanç sağlayabilirsiniz. Ya da kendi şirketinizi kurabilirsiniz. Geleceğin bilgisayar çağı olduğunu şimdiden görmek çok da zor değil. Bu nedenle robotik kodlama, web sitesi kodlama, oyun kodlama ve işletmeler için kolaylaştırıcı yazılımlar üretmek internetten para kazanma fırsatı sunmaktadır.

8. E-Kitap Yazmak

e-kitap-yazarak-para-kazanmak

Her zaman kitap yazmayı düşünmüş fakat hayata geçirememiş olabilirsiniz. Günümüzün gelişen teknolojisi artık buna imkan veriyor. Üstelik hiçbir masraf yapmadan. Nasıl bir kitap yazmak istiyorsanız yazabilirsiniz. Sadece satabileceğiniz bir kitap yazmanız gerekiyor. İnternetten para kazanma yolları arasında bulunan e-kitap yazmak, tamamen yeteneğinize bakıyor. Elbette her insan kendi kalemine güvenir. Fakat bazen bu durum üzücü olabilir. Size tavsiyemiz insanların nelere ihtiyacı olduğunu ve en çok hangi kitapları okuduğunu öğrenerek, bunlar hakkında yazabilirsiniz.

E-kitaplar da aynı fiziksel kitaplar gibidir. Bu nedenle iç tasarım ve kapak tasarımı önem taşıyor. Dijital ve şık bir kapak tasarımı daha okumaya başlamadan ilgileri çekebilir. Satışlarınızı artırmanın yolu ise reklam ve tanıtımlardan geçiyor. Yazdığınız kitap yemek tarifleriyle alakalıysa bununla ilgili web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına reklam verebilirsiniz. Sattığınız her kitaptan komisyon verebilir veya direkt ücret ödeyebilirsiniz. Geleneksel yayıncılığa göre daha az prosedör içermesi e-kitap yazmayı teşvik etmektedir.

Eğer yazdığınız bir kitap varsa gruplarda bunları paylaşarak, geri dönüşler alabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Roman, hikaye, aşk kitabı gibi farklı konularda yazabilirsiniz. Eğer herhangi bir konuda uzmanlığınız varsa kısa bir e-kitap yazabilirsiniz. Örneğin “zayıflamanın yolları”, “kendinizi nasıl mutlu hissedersiniz?” gibi konular sektörde oldukça var ve ilgi çekiyor.

Hâlihazırda bulunan kitapları inceleyerek, onlardan ilham alabilir ve üstüne koyarak, zenginleştirebilirsiniz.  Ayrıca satışlarınızı artırmak için fiyat politikanızı iyi belirlemelisiniz. Örneği 8 TL’lik bir e-kitap on binlerce kez satarak, 15 TL’lik olandan daha fazla kazandırabilir. E-kitap yazmaya başlamadan önce kendinize güzel bir yazma alanı belirlemelisiniz. Bu alan sesten ve görüntü kirliliğinden uzak olmalıdır. İyice odaklandıktan sonra daha az hatalı ve daha hızlı yazabilirsiniz. Ayrıca yazmadan aylar önce notlar tutarak, bahsedeceklerinizi hatırlamak için kullanabilirsiniz.

9. Fiverr

fiver-ile-para-kazanmak

Bionluk sitesinin yabancı versiyonu olan Fiverr, yine freelancer bir platformdur. İnternetten para kazanma için birçok fırsat sunan Fiverr’a üye olarak kazanmaya başlayabilirsiniz. Üye olması çok kolay Makale yazarak, fotoğrafçılık yaparak, grafik tasarım yaparak, editörlük ve çeviriler yaparak belirli satışlar yapabilirsiniz. Fakat rekabetin oldukça fazla olduğunu söylememiz gerekiyor. Programlamadan, taklide, dublajdan danışmanlığa kadar sektörler bulunmaktadır.

Satış yapan insanlar hizmetlerini en az 5 dolardan satışa koymaktadırlar. Kendinizi açıklayan ve işinizi iyi anlatan bir yazı yazdığınızda müşteri çekme şansınızı daha çok artacaktır. İnternetten para kazanmak için yabancıların kullandığı bir platform olduğu için İngilizce bilenlerin kullanmasını tavsiye ediyoruz. Eğer dil bilme gerektirmeyen işler yapıyorsanız o zaman kullanmanız size sorun yaratmayacaktır.

10. Fotoğraf Satmak

stok-fotograf-satmak

İyi bir fotoğrafçıysanız artık bunu paraya dönüştürmenin vakti geldi. Profesyonel olmanıza gerek yok. Çevreniz tarafından çektiğiniz fotoğraflar beğeniliyorsa, bunları da değerlendirebilirsiniz. İnternet üzerinden para kazanmak için en kaliteli yollardan birisidir. Peki, ama bu fotoğraf çekerek nasıl para kazanılır diye düşünüyor olabilirsiniz. Bunun için bolca platform mevcut. Tabi ki yine sattığınız her fotoğraf üzerinden bu platformlar da belirli bir komisyon alıyor. Sadece fotoğraf çekmenize gerek yok, bilgisayar üzerinden çeşitli illustrasyonlar da yaparak bunları satabilirsiniz.

Birçok insan hem web sitesinde hem de dergilerde kullanmak üzere bu resimleri satın alabiliyor. Her bir sitede yüzlerce içerik olduğunu düşünürsek yüz binlerce fotoğraf ihtiyacı doğabilmektedir. Çünkü bu fotoğraflar bir içeriği anlamlandırmak için gereklidir. Hiç kimse düz ve karmaşık bir yazıyı okumak istemeyeceği için stok fotoğrafçılığında iyi para bulunuyor. Tabi ki resimlerin çözünürlükleri yüksek olmalı ki insanlara dikkat çekici görünsün. İnternetten para kazanma yolları arasındaki bu siteleri bulmak için internete stok web siteleri yazarak arama yapabilirsiniz.

Shutterstock ve Gettyimages en çok kullanılan sitelerden birisidir. Fotoğraflarınızı satmaya başlamadan önce telif haklarına sahip olduğunuzdan emin olun. Resimlerinizi dikkat çekici kılmak içini Adobe Photoshop, Dijital fotoğraf makinesi ve Adobe Illustrator programlarından yararlanabilirsiniz. Bu sitelere koyduğunuz resimler filigranlı olarak kayıt edildiği için kimse fotoğrafınızı satın almadan güzel bir şekilde kullanamıyor.

Ne kadar çok stok fotoğraf çekebilirseniz o kadar çok para kazanabilirsiniz. Fotoğrafların hangi alandan olduğu önemli bile değil. Bir dükkanın iç mekanından, yemek yiyen bir insanın fotoğrafına kadar birçok fikri değerlendirebilirsiniz. Fotoğrafları siteye eklediğinizde bunların bulunması için anahtar kelimeler eklenmesi gerekiyor. Örneğin araba fotoğrafı çektiyseniz, “araba”, “kırmızı araba”, “lüks araba” gibi kelimelerle tanımlamanız gerekiyor. Bir fotoğraf bir kez satıldığında yine satılma ihtimali bulunuyor. Yani bir fotoğraftan bile binlerce TL kazanabilirsiniz.

11. İnstagram

instagram-ile-para-kazanmak

Sosyal medyanın gücünü bilmeyen yoktur. Bazıları için sosyal medya fotoğraf paylaşmak ve güzel albümler oluşturmak için bir yerken bazıları için ticari bir alandır. Özellikle Instagram’dan para kazanma günümüzde birçok işletmenin denediği işlerdendir. Örneğin halihazırda bir giyim siteniz varsa ürünlerinizi Instagram’da paylaşabilir ve uygun fiyata reklam yapabilirsiniz. Bunun yanında mizahi, sosyal ve kültürel paylaşımlarda yaparak takipçinizi artırabilirsiniz. İnstagram bazen web siteleri için de güzel bir hit kaynağıdır. Genel bir blogunuz varsa yazdığınız içeriklerin linkini burada paylaşarak, ziyaretçi çekebilirsiniz. Ayrıca 10 bin takipçiye ulaştıktan sonra hikayelerinize de link verebilirsiniz. Hikayelerin izlenmesi çok olduğu için ziyaretçi çekmekte daha başarılıdır.

İnternetten para kazanma şansı için takipçinizi artırmanız büyük önem taşır. Ne kadar çok takipçi demek o kadar çok işbirliği yapmanız demektir. Alacağınız sponsorlu reklamlar ile yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Örneğin tek bir hikaye ve post paylaşmanız size binlerce TL kazandırabilir. Takipçi sayınızın en az 15 bin seviyesinde olmanızı öneriyoruz. Fakat 15 bin ile 100 bin takipçili bir hesabın kazancının da aynı olmayacağını söylememiz gerekiyor. Eğer paylaşımlarınıza gelen beğeni, yorum ve etkileşimlerin sayısı da yüksekse kazancınız artacak demektir. Çok para kazanmak istiyorum diye de ard arda reklam yapmanızı önermiyoruz. İnternet üzerinden para kazanmak belli bir çabayla gerçekleşse de reklamları sürekli takipçilerinizin gözünüze sokmak, takipçi kaybına neden olabilir.

Zaten takipçiniz yüksek olduğunda sizin insanlara ulaşmanıza gerek kalmadan onlar size ulaşacaktır. Yinede az takipçili bir hesapsanız kendinizi pazarlamak için harekete geçin ve firmalara mesaj atmayı deneyebilirsiniz. İnstagram’da ürünlerinizi pazarlamak istiyorsanız güvenilir olduğunuzu göstermelisiniz. Hiç yorum ve beğeni almamış hesapların şansı biraz zordur. Bu nedenle ürün satışlarını kapıda ödeme seçeneğiyle yapmalısınız. Ayrıca şeffaf kargo kullanmalısınız.

Kimlere hitap ettiğinizi iyi analiz etmelisiniz. Bunun için instagram analizlerini iyi kullanmalısınız. İnsanların İnstagram’ı en çok ziyaret ettiği saatlerde paylaşım yapmaya özen göstermelisiniz. Paylaşımların insanlara daha çok ulaşmasını sağlamak için etiketleri iyi şekilde kullanmalısınız. Ne çok fazla ne çok az. Amaca uygun etiket daha iyi olacaktır. Tabi ki fotoğrafların kalitesi de büyük önem taşıyor.

Kalitesiz ne olduğu belli olmayan fotoğraflar kullanmak kötü bir imaja neden olacaktır. İyi bir analiz için rakiplerinizi de inceleyebilirsiniz. Onların eksikliklerini bularak üstüne koyarak ilerleyebilirsiniz. Kısa sürede yüksek takipçilere ulaşmak istiyorsanız, yarışmalar düzenleyebilirsiniz. İnsanlardan paylaşımınızı paylaşmasını, beğenmesini ve yorum yapmasını isteyerek, çekiliş ile ödüller verebilirsiniz. Bu yorumlar ve paylaşımlar hesabınızı yükseltecek ve çekilişe harcadığınız parayı kısa sürede çıkarmanızı sağlacaktır. İnstagram fenomoni olmak ve satışlarınızı artırmak için rehberimizi okuyabilirsiniz.

12. Dropshipping

dropshipping-ile-para-kazanma

Dropshipping sahip olmadığınız ürünleri satmak demektir. Evet, kulağa biraz garip gelebilir. Şimdiye kadar her firma kendi ürünlerini satarak para kazanmıştır. Dropshipping ile başkalarının ürünlerini komisyon aracılığıyla satabilirsiniz. Yani iki taraf için de karlı bir yöntem denilebilir. İnternetten para kazanma fikri isteyenlere önerebileceğimiz en karlı iş fikirleri arasındadır. Bu işte dikiş tutturanların aylık kazancı 3 bin ile 15 bin TL arasında değişmektedir. Dünyada da kanıtlanmış bir sistemdir. Amazon’un bile bunu kullanması bize kesinliğini gösteriyor.

Bu sistemde satıcılar stok tutmaz. Yani müşterilerden gelen siparişlere göre tedarikçilerine ulaşırlar ve siparişleri alırlar. Gelen malları ise müşterilere gönderir. Bu sayede depoda ürün bekletmeden kazanç sağlayabilirsiniz. Yani yapmanız gereken tek şey siparişleri ve ihtiyaçları yönlendirmek olacaktır. Başkasının ürününü üzerine kar koyarak satıp bundan kar edebilirsiniz. Gönderici siz olacağınız için ürünlerin kalitesinden emin olmalısınız. Aksi takdir de alıcılarla siz uğraşırsınız. Ayrıca ürünleri satmak için iyi bir pazarlamacı olmalı ve gerekirse sosyal medyada ve Google’da reklam verebilmelisiniz. İnternetten para kazanmak istiyorum diyorsanız sorunsuz bir tedarikçi bulmalısınız.

13. Adsense

adsense-ile-para-kazanmak

İnternet üzerinden para kazanmak için adsense en çok tercih edilen yoldur. Adsense, Google’ın sağladığı bir reklam platformudur. Burada insanlar web siteleri için kod alarak, sitelerinin belirli bir kısmında yayınlarlar. Bu kod otomatik reklamları sitede döndürür. Bu sayede ziyaretçilerin sitenizi ziyaret etmesi sonucunda gösterim başına ve tıklama başına kazanç elde etme şansınız bulunur. İnternetten para kazanmak isteyenler genellikle tıklama başına kazançları tercih ederler. Çünkü gösterim başına kazançlar oldukça azdır. Yayıncılar için ücretsiz olan adsense, reklam verenlerin reklam için ödediği ücretlerin yüzde 32’sini kendi alır yüzde 68’ini yayıncılara öder. Bu diğer reklam şirketlerinden daha iyi bir orandır.

Ayrıca ödeme günü konusunda sorun yaratmaz ve en güvenilir internetten para kazanma yolları arasında bulunur. Adsenseden para kazanmak için öncelikle içerikleri güçlü bir web sitesine ihtiyacınız bulunuyor. Yani ne kadar çok içerik=ziyaretçi demektir. Bu ziyaretçiler de ne kadar çok reklamlara tıklarsa kazancınız o kadar artar. Tabi ki kendi reklamlarınıza tıklamanız, ay sonunu göremeden hesabınızın kapanmasına neden olacaktır. Arkadaşlarınızın veya çevrenizin tıklama yapmasını bile Google anlamaktadır. Bu nedenle olduğunca organik yollardan ziyaretçi çekmelisiniz. Bunu da birçok içerik hazırlayarak yapmalısınız. Bu içerikler ise kaliteli anahtar kelimeler üzerinden hazırlanmalıdır. Örneğin bir araba içeriği bir de yemek içeriği siteniz için iyi olmayacaktır. Bunu niche blog konusunda anlatmıştık.

14. Twitch Yayını

twitch-yayini-yapmak

İnternet üzerinden para kazanmak isteyenlerin bir başka tercih ettiği yöntem ise Twitch olmaktadır. Dünyanın en iyi canlı yayın platformlarından olan Twitch, genellikle oyuncuların tercih ettiği bir yerdir. Siz de yayın yaparak para kazanmak istiyorsanız yüksek çözünürlüklü bir kamera alarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra istediğiniz türden bir kanal açarak, yayın yapmaya başlayabilirsiniz. Ne kadar çok takipçi kazanırsanız, yayınlarınız o kadar çok kişinin dikkatini çekecektir.

Çünkü sizinle iletişim kurmak isteyen ve sponsorlu reklam yapmak isteyenlerin sayısı artacaktır. İnternetten kazanç sağlamak için Twitch’te ayrıca bağışlardan da kazanç sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanında yüksek takipçili kanallarda platformun kendiside reklam hizmeti sağlamaktadır. Lakin yayınlarınızın çok izlenmesini istiyorsanız, belli bir oyunda çok iyi bir oyuncu olmalısınız. Popüler oyunları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Özellikle kimsenin bilmediği ipuçları ve rehberler yayınlayarak, daha çok ilgi çekebilirsiniz.

15. Youtuber Olmak

youtuber-olmak

Genç-yaşlı demeden hayatımızın her anında bulunan Youtube, geçmişte sadece bir video paylaşma platformuyken artık bir de para kazanma platformu olmuştur. İnternetten para kazanma yolları arayan her insan Youtube konusunda araştırma yapmıştır. Kısa ve kolay yoldan para kazanma şansı sunan Youtube, Google tarafından satın alınmıştır. Dünyaca ünlü Youtuberlar 50 milyon izlenen bir videodan on binlerce lira para kazanabiliyorlar. Tabi ki o dereceye gelmez çok kolay değil. Fakat siz de belirli kitleleri kendinize çekerek, aylık hatırı sayılır kazançlar elde edebilirsiniz. Youtubedan para kazanmak için çok çalışkan olmalısınız.

Birkaç video atarak, paranın gelmediğini gördükten sonra pes etmek sizi hedefe ulaştırmayacaktır. Bunun gibi birçok kanal boşta beklemektedir. Ne kadar çok ilgi çekici içerikler ile video atarsanız, Google algoritması sizi yukarıya taşıyacak ve daha çok kazandıracaktır. İlgi çekici içeriklerin yanı sıra profesyonel görünmeyi ihmal etmeyin. İşe yeni başlıyor olsanız bile her zaman işin uzmanı olduğunuzu belli edin. Çünkü ilerleyen zamanlarda videonuz patladığında kötü yorumlar almak istemezsiniz. Eğer gerekirse fikirlerinizi not ederek, ne kadar içerik hazırlayabileceğinizi belirleyin. Eğer genel içerikler hazırlayacaksanız korkmanıza gerek yok. Fakat yemek kanalı açacaksanız, yeteri kadar yemek çeşidi bildiğinizden emin olun. Ayrıca internetten para kazanma yolları için çeşitli Youtube kanal fikirleri araştırmasına koyulabilirsiniz.

İçeriklerinizi oluştururken tripod kullanmaya özen gösterin. Telefonla da videolar oluşturabilirsiniz fakat tripodla çektiğiniz videolar daha sabit olacaktır. Bu da izleyicilerin videoyu takip etmesini kolaylaştırır. Ayrıca içeriklerinizi de optimize etmeniz gerekiyor. Gerekli etiketler, açıklamalar ve önizlemeler kullanarak videonuzu ön plana çıkarabilirsiniz. 1000 abone ve 4000 saat eşiğine ulaştıktan sonra para kazanma seçeneği aktif olacak ve yavaş yavaş kazançlarınız gelmeye başlayacaktır.

16. Anket doldurma

anket-doldurarak-para-kazanmak

internetten para kazanmak isteyenlerin karşısına illaki anket doldurmak çıkmıştır. Piyasada birçok anket doldurma sitesi bulunmaktadır. Hepsinde farklı ödeme şekilleri bulunmaktadır. Her insan bu işe girmeden önce ödeme sorunu yaşatmayan siteleri incelemektedir. Öncelikle yeterli zamanı harcayarak bu işte güzel paralar kazanabilirsiniz. Fakat diğer işlere göre oldukça uğraş isteyen bir alandır. Birçok yeri takip ederek, anketlere hızlıca katılmanız gerekiyor.

İlk anketler oldukça önemlidir. Burada size sorulan soruları doğru cevaplamalısınız. Bir soruda A bir soruda B seçeneğini seçmeniz, anketlerin çelişkiyi algılamalısına ve teklifi iptal etmesine neden olacaktır. Daha çok kazanmak için profilinizi yanlış doldurmanız, teklif gelmemesine neden olabilir. Birden fazla siteye üye olarak internetten para kazanma şansınızı artırabilirsiniz. Siteye kayıt olurken sadece nakit ödeme yaptıklarından emin olun. Bazı siteler sadece hediye kuponlar vermektedir. En bilindik anket doldurma siteleri Clixsense, My İyo, Toluna, Market Agent, Mobrog gibi sitelerdir.

17. E-ticaret Sitesi Açmak

e-ticaret-sitesi-ile-para-kazanmak

E-ticaret günümüzün popüler para kazanma sitelerinden birisidir. Ülkemizin büyük e-ticaret sitelerinden bazıları hepsiburada, n11, morhipo’dur. Dünyada ise bu işin büyükleri amazon ve aliexpress gibi sitelerdir. Bu işin en temel noktası ürün tedarik edebilmek ve bunu pazarlayabilmektir. İnternetten para kazanmak için en büyük yollardan birisi olan bu sektör, bir daha hiç çalışmamanıza gerek bırakmayabilir. İnsanları sitenize çekmek için güvenilir olduğunuza ikna etmelisiniz.

Öncelikle SSL sertifikanızın bulunduğuna dikkat etmelisiniz. Bu nedenle reklam çalışmaları yapmanız gerekebilir. Reklamlar için yüksek sermayelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Teslimat, hakkımızda ve nasıl çalıştığınıza dair bilgileri sitenizde bulundurmalısınız. Ayrıca rekabeti az olan ürünlere yer vererek, daha çok satış rakamına ulaşabilirsiniz. Normal bir siteyi e-ticaret sitesine dönüştürecek birinden yardım alabilirsiniz. Ücretsiz de sitenizi oluşturabilirsiniz fakat profesyonel görünmek için ücretli destek almanız gerekebilir. Her ürünü satmak yerine belli başlı ürünlere yönelerek, kendinize sadık müşteri kitlesi bulmalısınız.

18. Satış ortaklığı

satis-ortakligi-ile-para-kazanmak

internetten para kazanmak isteyenlerin en çok kar edeceği yöntemlerden birisi de satış ortaklığı (affiliate marketing)dır. Bir başkasının ürünlerini kendi web sitenizde veya sosyal medya hesaplarınızda tanıtarak, komisyon usulüyle kazanç sağlayabileceğiniz bir sektördür. Örneğin sitenizde belli bir konu hakkında yazı yazdınız ve bu yazının içinde konuyla alakalı olan ürüne link verdiniz. Eğer ürün verdiğiniz link sayesinde gelen müşteriler tarafından satın alınırsa, satıştan belli bir komisyon alabilirsiniz.

Web sitenizin ziyaretçi potansiyeli ne kadar yüksekse kazanç oranınız da yüksek olacaktır. Satabileceğiniz en iyi ürünü seçerek, pazarlayabilirsiniz. Aynı zamanda Facebook, Instagram’da bu sektör için ideal pazarlardandır. Her şirketin vereceği farklı komisyonlar olacağı için paylaşımlarınızı en iyi komisyon verenler için kullanabilirsiniz. Satış ortaklığı ile para kazanmak için sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın. Tabi ki ürünlerin kalitesi de önemlidir. Önereceğiniz ürün eğer kalitesizse, ziyaretçileriniz tarafından olumsuz yorumlar alabilirsiniz. Bu nedenle titiz hareket etmelisiniz.

19. Özel Ders Vermek

ozel-ders-vererek-para-kazanmak

Online para kazanmak için yeteneğinizi kullanmanız gereken işlerden birisidir. Örneğin piyano, keman, matematik, fizik gibi derslerden birinde iyiyseniz, internet üzerinden görüşme yaparak, ders verebilirsiniz. İnternetten görüşme yapabilmek için skype gibi görüntülü araçları kullanabilirsiniz. Ayrıca uzmanlık alanınız dışında kendinizi bir alanda geliştirdiyseniz, ders verebilirsiniz. İnternet üzerinden para kazanma ve müşteri kitlenizi artırmak için kendinizi tanıtan bir web sitesi açabilirsiniz.

Ya da sosyal medya hesaplarınızdan düzenli paylaşımların yanı sıra ufak miktarda reklamlar verebilirsiniz. İnsanlara güven ve merak verebilmek için birkaç ders videonuzu ücretsiz yayınlayabilirsiniz. Profesyonel görünmek için evinizin bir odasını bu işe ayırarak, özel dizayn edebilirsiniz. Örneğin arka plana güzel bir yazı tahtası koyabilirsiniz. Ders anlattığınız yerde çok fazla ses olmamasına dikkat edin. Böylelikle özel ders verme konusunda iletişim problemleri yaşamamış olursunuz.

Bu iş bir hobi olmaktan çok iddialı bir gelir yöntemine dönüştüğü için kendinizi herhangi bir alanda hızlıca geliştirebilirsiniz. Yapacağınız rakip ve fırsat analizleriyle hangi alana yoğunlaşacağınızı bulabilirsiniz. Rakiplerinizi inceleyerek onların eksikliklerinin üstüne neler koyabileceğinizi ve nasıl bir farklılık yapacağınızı incelemelisiniz. En çok talep gören alanları tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Bu kursları bulabilmek içinse internet üzerinden anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Bu sayede insanların neleri aradığını öğrenerek işe girişebilirsiniz. Eğer birden fazla kişiyle iş yapacaksanız kursları ikiye üçe bölebilirsiniz. Ya da bir kişi kurs verirken diğer kişi bu kursu sosyal medyada yaymak için çabalayabilir.

20. Freelancer Çalışmak

freelancer-calismak

Serbest çalışan olmak internetten para kazanmak için en kısa yoldur. Bunun için hem ülkemizde hem de yurt dışında internet üzerinde birçok web sitesi bulunmaktadır. Ülkemizde bionluk, sadeceonluk gibi sitelerin yanı sıra yurtdışında freelancer, fiverr, upwork ve benzeri siteler bulunmaktadır. Bu sitelerde uzman olduğunuz herhangi bir yeteneğinizle para kazanabilirsiniz. Web tasarım yapmak, makale yazmak, grafik tasarım yapmak, dublaj yapmak, çeviri yapmak gibi her türlü iş kolu freelancer çalışmak isteyenlerin yardımına koşuyor.

Hiçbir sermaye gerektirmeyen bu sektör, sadece zamanınızı ayırarak size kazanç sunacaktır. Tabi ki bu web siteleri sizin kazancınız üzerinden yüzde 5-30 arasında komisyon almaktadır. Ayrıca müşterilerinizi forum sitelerinden de bulabilirsiniz. Ya da kendinize ait bir web sitesi açarak müşteri çekebilirsiniz. Müşteri memnuniyeti için sürekli iletişim halinde olarak ihtiyaçlara cevap vermeyi unutmamalısınız.

21. Çeviri Yapmak

ceviri-yaparak-para-kazanmak

Türkçe dışında herhangi bir dilde uzman derecesinde konuşabilir ve yazıyorsanız, en karlı iş fikirleri arasında çeviri yaparak para kazanmak yer alıyor. Teknoloji geliştikçe uluslar arası iletişim ve ticaret giderek arttığı için dil bilen uzmanlara ihtiyaçta artmaktadır. Bilginizi ve belgenizi sunarak büyük şirketlere başvurarak şansınızı deneyebilirsiniz.

En bilindik yöntem, belgeleri veya metinleri çevirmektir. İş verenler çoğu zaman size çevrilmesi gereken bir belge gönderir. Siz onu diğer hedef dile çevirerek aynı anlama sahip olacak şekilde geri gönderirsiniz. Bunu par time olarak dünyanın herhangi bir yerinden online olarak yapabilirsiniz.

Başka bir yol da insanlara telefonla tercümanlık yapmaktır. Ya da konferanslarda sözlü tercümeyi de deneyebilirsiniz. Çeviri yaparak para kazanmak için akıcılığın yanı sıra konunun anaşılabilir olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin, tıbbi tercümanlık, genellikle eğitim ve deneyim yoluyla kazanılan oldukça uzmanlaşmış bir beceridir. Özellikle tıbbi terminoloji aşina olmak hata yapmamak için önemlidir. İyi bir iş bulabilmek için online çalışma platformlarını deneyebilirsiniz.

Sadece çeviri değil yabancı dillerde internette hizmette verebilirsiniz. İngilizce makale yazmakta bunlardan birisidir. Artık tercüme büroları da internette yer aldığı için tercüme bürolarıyla da online olarak çalışabilirsiniz. İnternetten para kazanmak için dizi-film çevirisi, metin çevirisi, alt yazı çevirisi, kelime çevirisi vb. işlerle müşteri potansiyelinizi artırabilirsiniz. Profesyonel olarak çalışmaya başlamadan önce ufak işlerle antrenman yaparak, yazım dilinizi geliştirmeyi unutmayın.

22. Mobil Uygulamalar İle Para Kazanmak

mobil-uygulamalar-ile-para-kazanmak

Mobil uygulama yaparak para kazanmak bir yazılımcının en karlı işlerindendir. İnternetten para kazanmak için sadece birkaç saatinizi ayırarak, basit uygulamalar yapabilirsiniz. İşletmeler ve bireyler için işleri kolaylaştırıcı uygulamalar yapmak yüklü kazançlar getirebilir. Örneğin bir mağazanın web sitesinin uygulamasını yapmak ve müşteri çekmesinde yardımcı olmak, on binlerce TL’yi bulabilir. Ya da kendiniz reklamlardan para kazanmak için ilgi çekici bir uygulama tasarlayabilirsiniz. En önemli konu doğru fikri bulmaktır. Halihazırda bulunan onlarca fikrin bir benzerini yapmak size fayda sağlamayacaktır.

Mümkün olduğunca özgün çalışarak, ilginç fikirler üretmelisiniz. Örneğin günümüzde en ucuz otelleri sıralayan uygulamaların reklamlarını sıklıkla görmüşsünüzdür. Bu ve benzeri şeyler, oldukça özgün fikirlerdir. Yaptığınız uygulama sadece Android değil iOs uyumlu olmalıdır. Ki mobil cihaz kullanan her kullanıcıyı müşteri olarak çekebilme ihtimaliniz olsun. Uygulamayı yaptıktan sonra ister direkt uygulamanın kendisini satabilir isterseniz de uygulamayı ücretsiz yaparak reklamlar ve uygulama için satın almalarla para kazanabilirsiniz. İnternetten para kazanma yolları için özgün fikriniz olabilir. Lakin en önemli kısımlardan birisi de pazarlamadır. Sosyal medyayı ve reklam verme platformlarını iyi bir şekilde kullanarak doğru müşteriyi çekebilmelisiniz.

Mobil uygulamalarla para kazanmanın en popüler yollarından biri, uygulama içi satın alma seçeneğidir. Uygulama içi satın almalar özellikle oyunlarda çeşitlidir. Oyunlarda ekstra can satın almak tüketilebilir bir özelliktir ve devamlı satılabilir. Diğer satın almalar ise özel avatarlar, eşyalar ve değerli itemler gibi şeylerdir ve sonsuza kadar kullanılabilirler.

23. İkinci El Eşya Satışı

ikinci-el-esya-satisi-yapmak

Kıyıda köşede kullanmadığınız birçok eşyanız olabilir. Atmaya kıyamıyor olabilirsiniz. Fakat ikinci el eşya satarak para kazanma şansı yakalayabilirsiniz. İnternetten para kazanmak için ikinci el satışı sunan platformlardan yardım alabilirsiniz. Ülkemizde en popüler uygulama ise Letgo’dur. Ufak tefek eşyalardan bile iyi gelir elde edebilirsiniz. Yıllar içinde birçok eşya biriktirdiyseniz, kazanç ihtimaliniz yüksek olacaktır.

Ayrıca bazı eşyalarınız nostalji sınıfına bile girmiş olabilir. Eğer bu işten devamlı kazanç elde etmek istiyorsanız işleri büyütmelisiniz. Sadece kendinizin değil çevrenizdeki insanların eski eşyalarını uygun fiyata alarak kazanca dönüştürebilirsiniz. Tabi ki zarar etme ihtimaliniz bulunduğu için az eşya alarak işe başlayabilirsiniz. Kısa sürede satılması zor olabileceği için sermayenizi buna göre değerlendirebilirsiniz. En çok satılan eşyaları alarak, zamandan tasarruf etmeniz gerebilir.

24. Müzik İnceleme

muzik-incelemesi-yaparak-para-kazanmak

Şarkılarla aranız iyiyse ve müzik kulağınız varsa internetten para kazanmak için bu sektörü deneyebilirsiniz. Oldukça yüksek kazançlar sunmasa da ay sonu faturalarınıza katkıda bulunabilirsiniz. Müzik dünyasında rekabet fazla olduğu için müzisyenler en iyisi olmak için çaba harcar.

Bu yüzden en iyi müzikleri piyasaya sürmek ve buna sermaye harcamak ister. Tüm sermayeyi emin olamayacakları bir müzik için harcamak yerine insanlara müzik dinleyerek para kazanma şansı verirler. İnternet üzerinde bulunan web sitelerine kayıt olarak, daha ismi duyulmamış birçok müzisyenin parçalarını dinleyebilirsiniz. Fakat üye olacağınız web sitelerinin güvenli olup olmadığını iyi araştırmalısınız. Bazıları ise nakit ödeme yapmak yerine puanlar ile alışveriş yapabilme şansı tanır.

25. Alan Adı Satışı

domain-satisi-yaparak-para-kazanmak

Her web sitesinin kimliği olan alan adı, internet üzerinde bilinirliği artırmak ve internetten para kazanma yolları arasında önemli bir kavramdır. Birçok kurumsal firma marka değerlerini artırmak ve müşterilerine güven vermek için akılda kalıcı bir alan adı tercihi yaparlar. Hatta iyi bir isim bulmak için bile insanlara para vermeyi tercih eder. Siz de bu ihtiyaçtan yararlanarak, patlayacağına emin olduğunuz alan adlarını satın alarak portföyünüzde bekletebilirsiniz. Alan adını satın aldığınızda sizin iletişim bilgileriniz site üzerinde belli olur. İhtiyacı olan işletmeler ise size ulaşarak belirli teklifler yaparlar. Alan adı al sat yapmak için önceliğiniz .com, daha sonra .net olanları tercih etmenizdir.

Eğer internet işiyle uğraşıyorsanız, toplayacağınız alan adlarını daha sonra bir web sitesi haline dönüştürebilirsiniz. Tabi ki iyi bir sermayeniz olması gerekiyor. Örneğin 100 adet alan adı satın almak her yıl 10 bin TL civarında yenileme gerektirebilir. Tabi ki iyi alan adının bir tanesi gerektiğinde 10 bin TL edebilir. Bu işte biraz da pazarlama önemlidir. Ne kadar çok alan adı alırsanız, satış ihtimaliniz o kadar artar. Özellikle direkt hedef kitleyi anlatan isimler çok önemlidir. Ya da marka adı olabilecek akılda kalıcı isimlerde dikkate değerdir. Örneğin hepsiburada ismi tüm ürünlerin burada satıldığını hemen anımsatır. Satın aldığınız domainler için bir tema belirleyerek, iletişim bilgilerinizi ekleyebilirsiniz. İnsanların size ulaşmasını beklemeden birçok forumda ve web sitesinde topluca sergileyerek, satışa sunabilirsiniz. Domain al sat yapmak internetten para kazanmak için sabırlı fakat etkili yoludur.

26. Sanal Asistanlık

sanal-asistanlik-yaparak-para-kazanmak

Bu iş kolu bir nevi sekreterliğe benzemektedir. Ayrıca internetten para kazanma yolları arasında basit bir iştir. Tabi ki hangi firmayla çalışacağınıza göre değişir. Örneğin bir firma için gereken randevuları hazırlayabilir, sunum metinlerini düzenleyebilir, mailleri okuma ve cevap verme gibi işleri yapabilirsiniz. Bu sektör, firmaların hem eleman ihtiyacını azaltmakta hem de zamandan tasarruf etmelerini sağlamaktadır. Bu sayede çalışanlarda evden para kazanma şansı yakalayabiliyor. Eğer tam anlamıyla sektör hakkında bilginiz yoksa internet üzerindeki eğitimcilere başvurabilirsiniz. Tabi ki bu iş için kaliteli bir bilgisayar, yazıcı ve sessiz bir ortam gerekiyor. Hızlı yazma, güçlü iletişim ve hızlı okuma gibi yeteneklere sahipseniz sanal asistanlık yapara para kazanmak sizin için kolay olacaktır.

27. Online Yaşam Koçluğu

yasam-koclugu-yaparak-para-kazanmak

Özel ders vermeye biraz benzeyen online yaşam koçluğu yaparak para kazanma işi, biraz daha kapsamlı sektördür. Özel derste bir konu hakkında yeterli bilginiz olsa bile ders verebilirsiniz. Fakat online koçluk eğitiminde bildiğiniz konunun uzmanı olmalısınız. Müşterilerinize anlatacağınız farklı bilgiler olmalı. Yani onları başarıya ulaştıracağınız ipuçlarını bilmelisiniz. Hatta kendi geliştirdiğiniz yöntemlerden de bilgi aktarmalısınız. Daha çok hayattan tavsiyeler veren yaşam koçu, insanlara nasıl adımlar atmasını öğretir. Değişen hayat şartlarına karşı farklı tedbirler geliştirebilen koçlar, genellikle üniversite ve yüksek lisans mezunudur.

Hatta bir nevi online psikologlar da diyebiliriz. Başkalarını başarıya ulaştırmadan önce kendinizi başarıya ulaştırmalı ve müşteri çekebilmelisiniz. Böylelikle kendi hayatınızdan örnekler verebilirsiniz. Kısa yoldan fikir edinmek için ülkemizdeki ve dünyadaki yaşam koçlarının hayatını okuyabilirsiniz. İnternetten para kazanmak için zorlu yollardan biri olsa da kazanç oranı oldukça büyüktür. Müşterilerinizi başarıya ulaştırmanız, doğal yoldan kulaktan kulağa reklam fırsatı sağlayacaktır. Ya da kendinizi tanıtmak için blog, sosyal medya hesabınızı kullanarak, etkileyici metinler hazırlayabilirsiniz. İnsanlara faydalı olabilmek için ilk görüşte belli izlenimler edebilmelisiniz. Çeşitli sorunlar için farklı planları hazırlayabilmelisiniz.

28. Podcast Yayını

podcast-yayini-yaparak-para-kazanmak

İnternet üzerinden yapılan yayınların feed yoluyla mobil cihazlar üzerinden izlenebilmesine podcast deniyor. İnternet ortamının radyosu olarak adlandırılan podcast, bir ses dosyası halinde milyonlarca kişiye ulaşabilme şansı sunuyor. Kaliteli yayınlar yaparak, birçok insana ulaşabilir ve podcast ile para kazanma şansı yakalayabilirsiniz. Örneğin bir futbol maçı sırasında yayın başlatarak, futbol meraklılarına ulaşabilirsiniz. İnternetten para kazanmak için çeşitli firmalarla anlaşarak yayınlarınızın içerisine ürün tanıtımları yerleştirebilirsiniz. Ya da yayınlarınızın bir bölümünü firmalara ayırarak satış ortaklığı ile zengin olabileceğiniz miktarları kazanabilirsiniz. Günümüzde hala bilinmeyen bir sektör olduğu için buradan kazanç sağlama şansınız hala var. Sadece sabırlı olmalı ve yarıda bırakmamalısınız. Haber, eğlenceli içerikler ile abonelerinizden bağışlar alarak da kazanç sağlayabilirsiniz.

29. Kitap Seslendirme

kitap-seslendirerek-para-kazanmak

Kitap okuyamayanlar için mükemmel hizmetlerden biri olan kitap seslendirme işi aynı zamanda size para kazanmanın kapısını aralayacaktır. İstediğiniz bir kitabı seslendirerek web sitelerinde satışa sunabilirsiniz. Bilinen web sitelerinde satışa koyduktan sonra her satıştan web sitesine yüzde 20 civarında bir komisyon ödersiniz ve geri kalan size aktarılır. Ayrıca sosyal medyadan ve kendi web sitenizden kitapların reklamını yapabilirsiniz. İyi bir kitap seslendirme işi için sesinizi güzel kullanabilmelisiniz.

Bu yeteneği kendinizde görmüyorsanız, bir diksiyon kursuyla güzel konuşmaya adım atabilirsiniz. Ek kazanç sağlamak ve internetten para kazanma fırsatı isteyenler için oldukça karlı bir iş fikridir. Özellikle belirli yerlerde yapacağınız vurgular ve tonlamalar ile dinleyenleri kendinize çekebilirsiniz. Tabi ki bunu abartarak ani yükselmeler yapmamalısınız. Müşteri potansiyelinizi artırmak için seslendirdiğiniz yerlerden belli kesitleri ücretsiz sunarak, sesinizi ortaya koyabilirsiniz. Zamandan dolayı kitap okuyamayanların sayısı fazla olduğu için gece uyumadan önce dinlemek herkesin hayal gücünü canlandırmaya yetiyor. Yeni popülerleşen bu sektör için iyi bir planlama ve analiz yapmalısınız. Aynı zamanda sesinizi iyi ayarlayarak, gereken yerlerde nefes almalısınız.

30. Etsy Üzerinden Yeteneğinizi Satın

etsy-ile-para-kazanmak

El işleri ve modanın farklı ruhuna hitap eden bir yeteneğiniz varsa etsy ile para kazanma şansı yakalayabilirsiniz. Bir nevi sanat ve el becerilerini satan bir fuar gibi düşünebilirsiniz. Ülkemizde pek bilen olmasa da milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır. Öncelikle siteye üye olarak, kendinize mağaza açmanız gerekiyor. Yarısından fazlası kadın olan kullanıcılar arasında satış yapma şansınız oldukça yüksektir. Sadece giriş ücreti olarak birkaç TL vermeniz gerekiyor. Daha sonra her satıştan Etsy kendi için yüzde 3.5 komisyon almaktadır. İnternetten para kazanma için bizce gayet makul bir oran. Mağazanızı açtıktan sonra kendinizi tanıtan profesyonel bir açıklama yazabilirsiniz. Ürünleriniz içinse kaliteli ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmeyi unutmayın. El işi ürünler için beyaz bir arka fon giysiler içinse cansız mankenleri kullanabilirsiniz. Ne satacağınızı bulmak için en çok satılan ürünleri inceleyebilirsiniz. İstikrar yakalamak içinse bir kategori üzerinden ilerlemeyi denemelisiniz.

31. Online Muhasebeci Olmak

online-muhasebecilik-yaparak-para-kazanmak

Bu işi yapabilmek ve internetten para kazanmak için öncelikle işi tam anlamıyla öğrenebilmelisiniz. Evde muhasebecilik yapmak için yalnız olacağınızdan dolayı detayları bilmelisiniz. İster bir kursa gidebilir isterseniz de bir muhasebecinin yanında çalışabilirsiniz. Firmalar ise eleman çalıştırmak yerine evde muhasebecilik yapanları tercih ederek, maliyetleri kısma yoluna gitmektedirler. Müşterilerinizi bulmak için çevrenizden başlayarak, kendinizi anlatmalısınız. İnternet sitesi ve sosyal medya hesaplarınızı açabilirsiniz. Bunun yanında kartvizit bastırabilirsiniz. Mail adresinizi de iletişim araçlarınıza eklemeyi unutmayın. Ayrıca en önemli konu olan yasal işlemleri bir şekilde halletmelisiniz ki daha sonra başınız ağrımasın. Bir de evinizde kendiniz için sakin bir ofis ortamı yaratmalısınız. Mevzuata ve yeniliklere hakim olmalısınız. Hangi alanda çalıştığınızı ekleyerek, hedef kitlenize seslenebilirsiniz. İnternetten para kazanma yolları arasında bulunan bu sektör ile aylık 700-2000 TL arasında kazanç sağlayabilirsiniz.

32. Editörlük Yapmak

editorluk-yaparak-para-kazanmak

Dijital ortamda özgün içerikler önemli bir nokta olduğu için editörlük yaparak para kazanmak için herkes çok çalışmaktadır. Sizin de klavyeniz hızlı ve akıcı cümleler kurabiliyorsanız, bu iş tam size göre. Tabi ki hızlı yazarken imla kurallarına dikkat etmeli ve zamanı iyi bir şekilde değerlendirmelisiniz. Araştırmacı bir kişiliğiniz olmalı ki farklı konular hakkında yazılar kaleme alabilmelisiniz. Okuyucunun gözüne güzel gelen ve okuma isteği uyandıran meraklı yazılar yazmak herkesin harcı değildir.

Bu işe başlamak için öncelikle farklı web sitelerindeki içerikleri okuyabilirsiniz. Her biri farklı bir şekilde sizi kendine çekecektir. İçerik üretmenin yanı sıra bunu düzenli olarak yapmakta önemlidir. Düzenli ziyaretçiler yazılarınızı okumaya başladıktan sonra haftada bir yazı girerken ayda bire çıkartmak, ziyaretçilerinizin bir daha gelmemesine neden olacaktır. İnternetten para kazanma fırsatı için kolay bir iş gibi görünse de birçok insan zihinsel olarak yorularak işi bırakabiliyor. İçerik hazırlamanın yanı sıra hazır içerikleri düzenlemekte editörün işidir. Bu biraz daha yorucu bir iştir. Çünkü bir yazıyı tekrar tekrar okuyarak, imla kurallarına ve akıcılığa göre tekrar düzenlemeniz gerekebilir. Bu nedenle dikkatli okumalar yapmalısınız.

33. Seyahat Danışmanlığı

seyahat-danismani-olmak

Organizasyon ve planlama yetenekleri gelişmiş olan danışmanlar, seyahat yapacaklar için geniş hizmetler sunmaktadır. Seyahat danışmanı olarak para kazanmak için en az bir dil bilmelisiniz ki müşteri kitleniz büyük olsun. Ayrıca insanlara danışmanlık yapmadan önce yeteri kadar yer bilmelisiniz. Bunun için dünyayı gezmekten çekinmeyin.  Yurt için danışmanlık için ülkemizin en turistik yerlerini ziyaret edebilirsiniz.

Kendi deneyimlerinizi not ederek, bunu yeri geldiğinde hizmet vereceğiniz insanlara anlatabilirsiniz. Tecrübe kazanmak için çeşitli kurslara da katılabilirsiniz. Eğer bu işle alakalı bir üniversiteden mezun olduysanız internetten üzerinden para kazanma şansınız daha yüksek olacaktır. Çeşitli seyahat acentelerinin hizmetlerini satarak para kazanabilirsiniz. Bunun için iletişiminiz iyi olmalı, çeşitli güzergahları ve süreleri bilmelisiniz. Özellikle Uluslar arası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) eğitim programlarına katılıp sınavını geçerek, belge alabilirsiniz. Danışmanlık yapma konusundaki yazımız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

34. Yürüyerek Para Kazanma Uygulamaları

yuruyerek-para-kazanmak

İnsanları yürümeye teşvik eden bu uygulamalar aynı zamanda size para kazandırıyor. İnternetten para kazanma yolları arasında en zevkli olanlardan bir tanesidir. Özellikle bu iş için oluşturulmuş Sweatcoin uygulaması, size puanlar vererek ister farklı yerlerde harcamanıza isterseniz de kripto para borsalarında nakde çevirmenize olanak sunuyor. GPS üzerinden attığınız adımları takip eden uygulama ayda ortalama 20 dolar kazanma fırsatı sunuyor. Çok fazla bir meblağ olmasa da işe, okula giderken kullanarak size katkı sunmaktadır. Bunun yanında Bitwalking uygulaması da sıkça kullanılmaktadır. Siz de uygulamaları yükleyerek belirli aşamaları tamamlayarak kazanç sağlayabilirsiniz. Ayrıca gezerek para kazanma yolları da bulunmaktadır.

35. Hazır Eğitim Satma

hazir-egitim-satisi-yapmak

Hazır eğitim satışı yapmak internetten üzerinden para kazanma için size daha kontrollü bir çalışma sunar. Birçok insan özel ders gibi işlerle her hafta yeni dersler yaparak insanlara ders vermektedir. Fakat siz bir yıl boyunca gerekli araştırmaları yaparak, anlatacağınız şeyleri adım adım videoya dönüştürerek, belli bir paket haline getirebilirsiniz. İstediğiniz konuda başlayarak, ister 5 ister 10 video hazırlayabilirsiniz. Bu sayede eksik ders bırakma gibi sorununuz olmayacağından müşteri çekme ve reklam aşamasına girişebileceksiniz. Ayrıca iyi hazırlanacağınız için eksik noktalar pek fazla kalmayacaktır. Videoların yanı sıra dokuman olarak da eğitimler hazırlayabilirsiniz. Bilgilerinizi e-kitaba dönüştürerek, iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Örneğin “youtubedan para kazanmanın 40 püf noktası” adlı tamamlanmış bir hazır eğitim oldukça ilgi görecektir.

36. Oda Kiralama

oda-kiralayarak-para-kazanmak

Evinizin bir odası sürekli boş kalıyor olabilir. Fakat artık bu boşluğu doldurarak internetten para kazanma şansı yakalayabilirsiniz. Yoğun iş temponuz yüzünden evinize fazla uğramıyorsanız, birkaç oda da kiralayabilirsiniz. Fakat güven sorunu en başta geleceği için insanları iyi seçmelisiniz. Bazı insanlar işe gidip gelmek için yatacak yer arayabilir. Otellere yüksek miktarda para ödemek yerine boş oda kiralayarak uygun fiyata bu sorunu çözebilir. Üniversite öğrencileri de hem çalışıp hem okumak zorunda olduğu için onlara da bu şansı sunabilirsiniz. Sadece boş oda değil bahçenizi ve deponuzu da kiralayabilirsiniz. Bahçenizi birkaç araçlık park yeri deponuzu ise firmaların ürünleri için kiralayabilirsiniz.  Örneğin bir kırtasiyeci için ürünlerini koyacağı bir yer olabilir. Sosyal medyayı kullanarak ve kartvizit bastırarak müşteri bulabilirsiniz. Evinize müşteri bulabilmek için temiz ve tertipli olmalıdır. Bu iş için en iyi platform Airbnb’dir. Burada odanızın ilanını vererek, müşteri bekleyebilirsiniz.

37. Müziğinizi Satın

muzik-satarak-para-kazanmak

Hobi olarak müzik yapıyorsanız ve çevreniz bu müzikleri beğeniyorsa, internetten para kazanmak için ritimlerinizi satabilirsiniz. Günümüzde telifsiz müzikler oldukça önemlidir. Youtube’da, web sitelerinde insanların kullanabileceği bir müzik, telife para ödemekten daha iyidir. Yeni bir müziğe bir kez para ödeyerek, sürekli kullanabilirler. Komple bir müzik yapmanıza da gerek yok. Hafif ritimler yaparak, kazanç sağlayabilirsiniz. Çünkü bazı müzisyenler yeni bir müzik yaparken bir türlü ara ritimler için uygun bir şey bulamazlar. Bu sayede beğendikleri ritimleri satın alabilirler.

Özellikle Youtube’da introlar için herkes farklı ve özgün müzik arayışında. Müzik satarak para kazanmak için birden fazla ritimi bir araya getirmelisiniz. Bu nedenle kaliteli bir program kullanmalısınız. Hazır bütünsel ritimleri bir araya getirmek, başka yerde kullanırken özgünlük problemine neden olabilir. Yaptığınız müzikleri ve ritimleri internet üzerindeki platformlara yükleyebilirsiniz. İşi profesyonel olarak yapacaksanız para ödemekten kaçınmamalısınız.

38. Hazır Web Sitesi Alın

hazır-web-sitesi-almak

Web sitesi açarak para kazanma işi sizin için uzun bir uğraş gibi görünüyorsa hazır web sitesi alarak para kazanmaya hemen başlayabilirsiniz. Fakat insanlar neden kazanç sağladığı web sitesini satar diye düşünebilirsiniz. Kazanç sağlayan insanların çoğu farklı projelerle uğraştıkları için az kazanan sitelere zaman ayıramıyor olabilirler. Ya da acil gereksinimleri için satıyor olabilirler. Aylık belirli bir kazanca ulaşan siteleri alarak, geliştirerek üzerine koyabilirsiniz.

Hazır web siteleri genellikle kazançx12 ay şeklinde satılmaktadır. Yani 250 TL kazanıyorsa 5-7 bin TL arasında alıcı bulurlar. Bu sayede diğer web siteleri için kaynak bulabilirler. Yüksek meblağ kazanan siteler için mutlaka elden anlaşma sağlamalısınız. Ufak meblağlar için forum sitelerinden faydalanabilirsiniz. Örneğin aylık 5 bin TL kazanan site için kimse 100 bin TL internetten ödeme yapmaz. Ayrıca satın alacağınız site geliştirilebilir olsun. Yazılabilecek her şey yazıldıysa ve o haliyle 200 TL kazanıyorsa, uğraşı zor olabilir.

39. Eşyalarınızı Kiralayın

esyalarinizi-kiralayin

İnternetten para kazanma fırsatı isteyen girişimcilerin yeni odak noktası eşya kiralamak oluyor. Örneğin onlarca kıyafetiniz, ayakkabınız olabilir. Bu kıyafetleri çeşitli organizasyonlar için kiralayabilirsiniz. Kıyafetler sadece sizin kullandıklarınız olmasa da olur. Bu iş için çeşitli kıyafetler satın alabilirsiniz. Tabi ki biraz sermayeniz olmalıdır. Ayrıca güzel bir ofiste kiralayabilir ya da evinizi ofise çevirebilirsiniz. Bunun yanı sıra arabanızı ve bisikletinizi de kiralayabilirsiniz.

Günlük aksesuardan, şık abiyelere kadar evinizde öylece yatan elbiseleri paraya dönüştürebilirsiniz. Hiç kimse bir kez giyeceği bir eşya için yüzlerce lira ödemek istemez. Onun yerine günlük kiralama yaparak işin içinden sıyrılabilir. Ayrıca kiralama yapacağı kişi de seçenekler bolsa aksesuarları da deneyebilir. Güvenlik açısından iyi bir anlaşma hazırlayarak, peşin ödeme almayı tercih edin. Bunun yanı sıra hasarlara karşı depozito almayı ihmal etmeyin. İnternetten para kazanmak içinse reklam yapabilirsiniz. İnstagram, Facebook gibi sosyal medya hesaplarınızı kullanabilirsiniz. Ya da bir web sitesi oluşturarak dikkat çekebilirsiniz.

40. Upwork

upwork-ile-para-kazanmak

Freelancer çalışmanın adresi olan Upwork, birçok sektörü içerisinde barındırıyor. İş arayanlar ile iş verenleri buluşturan bir platform olan Upwork, internetten para kazanma şansı sunuyor. Herhangi bir alandaki uzmanlığınızı siteye üye olarak iş ilanı olarak açabilirsiniz. Site bulunduğu ülke itibariyle İngilizcedir. Eğer İngilizceniz varsa daha iyi bir iletişim kurarak, daha çok kazanabilirsiniz. Tabi dil bilmenize gerek olmadığı birçok iş bulunuyor. Örneğin grafik-tasarım, web sitesi yapımı, mobil uygulama yapımı, illüstrasyon, afiş tasarımı, tişört tasarımı gibi farklı alanlar bulunmaktadır. Dolar üzerinden kazanç sağlayacağınız için getirisi yüksek olacaktır. Fakat rekabet yüksek olacağı için uzun süre iş gelemeyebilir. Yine de aklınızda bulunması gereken bir platformdur.

41. LinkedIn

linkedin-ile-para-kazanmak

Size doğrudan para kazandırmasa da internetten para kazanma fırsatı için destek sunabilmektedir. Yani iş verenler ile doğrudan iletişime geçmenizi sağlayacak bir iş bulma platformudur. Bir nevi kariyer geçmişinizin paylaşıldığı bir özgeçmiş sitesidir de diyebiliriz. Farklı sektörlerle bağlantı kurmak, yeni teklifler alabileceğinizi göstermek ve web sitenizin reklamını yapmak gibi farklı imkânlar sunan bir platformdur.

Eğer sizde farklı sektörlerde başarılı işlere imza attıysanız, sizin için güzel bir reklam noktasıdır. Profilinizi izleyenler ve daha önce bakanların grafiksel olarak istatistiklerini veren platform, sizi yönlendirir. Bu nedenle profesyonel açıklamalar ile profilinizi doldurmalısınız. İş bağlantılarınızı güçlendirmek için bağlantı kur özelliğini kullanabilirsiniz. Bu diğer sosyal medya sitelerindeki takip etme özelliği gibidir. Aynı zamanda makaleler, fotoğraflar ve fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. İnternetten üzerinden para kazanma fırsatı için sadece iş arayanlar değil şirket sahibi CEO’lar bile kullanmaktadır.

42. Sesi Yazıya Dökme

sesi-yaziya-dokerek-para-kazanmak

Deşifre yapmak olarak da adlandırılan sesi yazıya dökme işi, birçok firma ve bireyler tarafından freelancer çalışanlara verilmektedir. Örneğin bir toplantıdaki konuşmaları yazıya dökere çeşitli analizler yapmak için oldukça faydalıdır. İnternetten para kazanma fırsatı sunan web sitelerine kayıt yaparak iş ilanı olarak oluşturabilirsiniz. LinkedIn ve Bİonluk gibi platformlarda reklamınızı yapabilirsiniz.

Bazı zamanlarda ise içerik üretmek isteyen web siteleri sesi yazıya dökmek için çalışanlardan yardım almaktadır. İnternet ortamında içerik üretmeye oldukça katkısı bulunmaktadır. Genellikle en çok istihdam alanları haber noktasında oluyor. Basın toplantılarındaki konuşmaları haber yapmak isteyenler, acil talepler oluşturabiliyorlar. Bu nedenle iş potansiyeli fazla bir sektördür.

 

43. Kendi Ekibinizi Kurun

takim-kurarak-para-kazanmak

Yüklü miktarlarda internetten para kazanmak istiyorum diyorsanız, kendi ekibinizi kurmalısınız. Herhangi bir sektörde ekip olarak hareket ettiğiniz takdir de hem ortak beyin anlayışından yararlanabilir hem de işleri büyütebilirsiniz. Örneğin içerik yazımı için birçok insan toplayarak, işin inceliklerini öğretebilir ve başlangıç fiyatıyla iş sunabilirsiniz. Kazancın yüzde 70’ini çalışanlara yüzde 30’unu işveren olarak siz alabilirsiniz. Oranlar değişebilir.

Tüm içerikleri incelemek zor geliyorsa bir tane de editör ekibe dâhil edebilirsiniz. Ya da bir web sitesi açarak, ekibinizle beraber reklamlardan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Sürekli olarak içerik girişi yaptığınız takdir de yükselmeniz daha kolay olacaktır. İçeriğin dışında Youtube’dan para kazanmak için videoları ekip halinde hazırlayabilir, editleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Sözleşmeli olarak ekip kurmak ilerleyen zamanlarda ipleri elinizden kaçırmamak için iyi olacaktır.

44. Facebook ve İnstagram’da Reklam Ver

facebook-ve-instagramdan-reklam-vererek-para-kazanmak

İnternetten para kazanma şansı için öncelikle harcamayı bilmelisiniz. Giderleri ve gelirlerinizin hesabını iyi yaparak, reklamlara sermaye harcamalısınız. Böylelikle potansiyel müşterileri kendinize çekebilirsiniz. Örneğin ayakkabı satışı yapan bir e-ticaret siteniz olsun. Facebook ve İnstagram üzerinden 50 TL’lik bir reklam bütçesiyle yüzlerce kişiye ulaşabilirsiniz. Sadece 10 kişinin bile geri dönmesi sizin için avantaj olacaktır. Web sitenize ziyaret çekmenin yanı sıra sosyal medya hesaplarınızı büyütmek için oldukça mantıklı bir fikirdir. Lakin analizlerinizi iyi yapmalısınız. Bazı reklamlarda onlarca görüntülenme ve beğeni alırken hiç takipçi kazanmayabilirsiniz. Bu nedenle reklam içeriğini dikkate değer bir şekilde paylaşmalısınız. Büyük bütçeler için dijital pazarlama uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

45. Online Fitness Danışmanı

fitness-danismanligi-yaparak-para-kazanmak

Günümüzde teknolojinin ve iletişimin gelişmesi sayesinde artık insanlar daha bilinçli bireyler olmaya başlamışlardır. Ekonomi, sağlık, iletişim ve eğitim alanlarında kendilerini geliştirmeye başlamışlardır. Hem zihinsel hem de fiziksel dönüşümler yaşamak da artık ihtiyaç haline gelmiştir. Fitness yapmak ve fit olmakta bunlardan birisidir. İnsanlar ne kadar yoğun iş temposuna sahip olsa da haftanın belirli zamanlarını spora ayırarak, daha güzel görünmek için çaba göstermektedirler.

Eğer sizinde fitness konusunda uzmanlığınız varsa internetten para kazanmak için bunu değerlendirebilirsiniz. Kilo vermek, kilo almak ve formunu korumak isteyenlere internet üzerinden danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Detaylı spor programı hazırlayabilir ve nasıl yapabileceklerini resimlerle ve videolarla öğretebilirsiniz. Whatsapp, Skype gibi görüntülü programlarla daha iyi hizmet verebilirsiniz. Lakin elinizde antrenörlük belgeniz bulunmalıdır. Vereceğiniz herhangi bir yanlış bilgi yanlış sonuçlar doğurabilir.

46. Arabanıza Reklam Verin

arabaya-reklam-alarak-para-kazanmak

Arabanızı sürekli kullanan biri değilseniz ve işlek bir mekânda oturuyorsanız internetten para kazanmak için reklam ilanlarını alabilirsiniz. Çevrenizde bulunan reklam şirketlerine başvurarak, müşteri gelmesini bekleyebilirsiniz. Arabanızın büyüklüğü ve modeline göre farklı kazançlar elde edebilirsiniz. Arabaya reklam alarak para kazanma konusunda detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Reklamın güzel ve ilgi çekici görünmesi için mutlaka aracınızı temiz tutmalısınız. Yapacağınız sözleşmeyi dikkatli bir şekilde okumalısınız. Bazı durumlarda gerekli olan vergiyi firma öderken bazen de araç sahibi ödeyebiliyor. Arabaya reklam alarak ortalama 300-1000 TL arasında kazanabilirsiniz. Çok iyi bir rakam olmasa da hiç kazanmamaktan iyidir. Boş boş park edilen bir halde durmaktansa size katkı sunabilir. Bazı durumlarda gezerek de para kazanmanız istenebilir. Reklam firmalarını internetten de bulabilirsiniz.

47. Reklam Alanı Satın

reklam-alani-satarak-para-kazanmak

Daha çok web siteleri için geçerli olan reklam alanı satarak para kazanma işi, adsenseden para kazanamayanlar için iyi bir gelir kaynağı oluyor. Sizin de belli bir ziyaretçisi bulunan siteniz varsa web sitenizin belirli alanlarını satışa sunabilirsiniz. Mesela bir yazının başında ortasında ve sonunda başka web sitelerin reklamını paylaşabilirsiniz. Ya da sağ tarafta, sitenin ana sayfasında gibi farklı yerler, bu iş için uygundur.

Bu iş için para verenler ya yeni web siteleri oluyor ya da ürün satışı yapmak isteyen e-ticaret siteleri oluyor. Sizin siteniz oturmuş ve belli bir düzeni olduğu için yeni web siteleri reklam verdiği zaman arama motorları tarafından değerli bir referans gibi gözükmektedir. Bu sayede yeni web sitesi de kısa sürede yükselebiliyor. Ziyaretçi sayınız ne kadar yüksekse o kadar çok kazanç sağlayabilirsiniz. Ya da satış ortaklığı yaparak, web siteniz sayesinde sattığınız her üründen komisyon alabilirsiniz. İnternetten para kazanmak istiyorum diyenler bu işten aylık 100-500 TL gibi rakamlar kazanabiliyor.

48. Web Sitenizi Satın

web-sitenizi-satarak-para-kazanmak

Yine web sitesi ile internetten para kazanmak için ideal bir yöntemdir. İşinin ehli ve tecrübeli birçok kişi bu yönteme başvurmaktadır. En çok gelir getiren sektörleri araştırarak, çalışma temposuyla birden fazla web sitesiyle çalışmaktadırlar. Daha öncede bahsettiğimiz gibi 250 TL gelir getiren bir site 5 bin TL civarında satılabiliyordu. 10 siteyle uğraşan bir kişi hepsinde bu rakamı yakaladığında yaklaşık 50 bin TL kazanabiliyor.

Tabi ki bunun oldukça zor ve uğraş gerektirdiğini söylememiz gerekiyor. Çoğu insan sıfırdan bir siteyle uğraşmak yerine sitenizi alarak üstüne koyarak ilerlemeyi tercih edecektir. Yani elinizde kalması oldukça az. Lakin sitelerinizi açtıktan sonra düzenli içerik girmeye devam etmelisiniz. Aksama olmaması için birkaç adet yazı yazarak, zamanlama yaparak sırayla paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Ya da makale yazarlarından ücreti dahilinde sipariş verebilirsiniz. Bu yöntemi kullanan da çoktur. Zamanınız yoksa makale yazdırmak oldukça kolaylık sağlayacaktır. Öncelikle tek bir siteyle başlayarak, kendinizi test edebilirsiniz.

49. Stok Video Satın

stok-video-satarak-para-kazanmak

Stok resimlerden sonra stok videolarda internetten para kazanmak istiyorum diyenler için oldukça popüler olmaya başlamıştır. Yine her zamanki gibi telif sorunları bu sektörün büyümesini sağlamıştır. Yüz binlerce insan aklına gelen herhangi bir videoyu kayıt ederek, bu işi yapan sitelere belli bir ücret karşılığında koyuyorlar.  Nelerin satılıp satılmayacağını az çok biliyorsanız istediğiniz videoyu hazırlayabilirsiniz.

Video kaliteniz ne kadar yüksekse size duyulan ihtiyaçta yüksek olacaktır. 4k videolar popüler olsa da 1080p’den aşağı video hazırlamamanız gerekiyor. Aslında bu gereklilik neyi hazırlayacağınıza bağlı olarak değişiyor. 10-15 saniyelik, web siteleri için bir maskot ve arka plan müzikli bir videonun çok kaliteli olmasına da gerek yok açıkçası. Doğa, arka plan videoları, sanat, spor, teknoloji, istatistik, nesneler, tatil gibi konularda stok video satarak para kazanmak kolay olacaktır.

50. Sosyal Medya Danışmanlığı

sosyal-media-danismani-olmak

İşletmelerin iş yükü daima ağır ve tempolu olmaktadır. Teknolojinin gelişmesi nedeniyle her bir işletme, internet dünyasında geri kalmamaya çalışsa da bu yeterli olmuyor. Bu nedenle sosyal medya danışmanları ortaya çıkıyor. Facebook, İnstagram, Twitter, Pinterest gibi farklı mecralarda çalışma gösterecek çalışanlar aranmaktadır. Sizin için markanızı internet ortamında temsil edecek bu danışmanlar, paylaşım yapmak ve insanlarla etkileşimde bulunmak içi yardımcı olmaktadır. İyi bir danışman rakiplerle rekabet edebilmelidir. Algıları açık ve araştırmacı olabilmelidir. Sosyal medya mecralarının püf noktalarını bilip, konumunuzu güçlendirmek için her şeyi yapandır.

 • Gerekli reklamlar için bütçe ayırmak
 • Beklentilerinizi size sunabilmek
 • Aylık analizler yapmak
 • Görsel tasarımları düzenlemek
 • Beklenmedik yerlerden satış yapmayı sağlamak
 • Düzenli içerik üretmek

Diğer hesaplarla eşzamanlı çalışmak ve takipçilerinizin sadakatini ölçmek sosyal medya danışmanının görevidir.

Bu nedenle siz de internetten para kazanmak için danışman olmak istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz.

51. Uygulama İndirerek Para Kazanmak

uygulama-indirerek-para-kazanmak

Günümüzde yeni yeni popüler olan ve internetten para kazanma şansı sunan birçok uygulama bulunmaktadır. Her biri size farklı bir görev sunarak, aylık ödemeler veya hediyeler verir. Sizi zengin etmeseler de en azından bir iş bulana kadar size destek sunabilirler. Bu uygulamalardan bazıları şunlardır.

Moneyapp: Yorum yapma, oyun test etme, görev yapma gibi seçeneklerle kazanç sağlar

Tapporo: video izleme, uygulama test etme ve üye çağırmayla kazanç sunar.

Google Ödüllü Anketler: Ayda birkaç kez sunduğu anketler ile sizlere 50 kuruş civarında ödül verir. Bu ödülleri ise oyunlarda ve uygulamalarda harcayabilirsiniz.

Artiway: Alışveriş yaparak para kazandırma uygulamasıdır. Ülkemizde çeşitli e-ticaret siteleriyle çalıştığı için ödemelerde titiz davranıyorlar. Ayrıca indirimlerde sunuyor.

Airbnb: Oda kiralayarak para kazanmanızı sağlar. Evinizde boş duran odanın fotoğrafını burada ilan olarak paylaşarak, müşterilerinizi bekleyebilirsiniz.

Slidejoy: Telefonunuzun kilit ekranından size belli başlı reklamlar sunarak, para kazanmanızı sağlar. Reklam tıklaması yapmadan sadece görüntüleyerek kazanabilirsiniz.

Letgo: İkinci el eşyalarınızı satmanıza yaran bir uygulamadır.

DV Closet: Kıyafetlerle kombin yaparak, kombinlerinizi paylaştıktan sonra kazan sağlayabilirsiniz. Moda tutkunları için ideal bir uygulamadır.

52. İşletmeler İçin Slogan Bulmak

slogan-bularak-para-kazanmak

Slogan bulma işi birçok işletme için oldukça zordur. Akılda kalıcı ve insanlara çağrıyı hedefleyen bir slogan ömür boyu işletmelere para kazandırabilir. İşletmelerde bunu bildiği için en iyi sloganı bulan kişilere ödüller vermektedir. Siz de internetten para kazanmak için bu işlere yönelebilirsiniz. Web siteleri, restoranlar, alışveriş mağazaları, dükkanlar gibi farklı alanlarda sloganlar arayanlar oldukça fazladır. Kelimelerle ahenkli cümleler kuracağınıza inanıyorsanız bu iş tam siz göre. Hem güzel bir slogan bulabilir hem de para kazanabilirsiniz. İki taraf içinde kazançlı olan bu durum, eğer gerçekten faydalı olduğunuzda müşterilerinizin artmasını sağlayacaktır. Böylelikle ilerde ünlü isimler için de slogan bulabilirsiniz.

53. Online Organizatörlük (Düğün, Kına, Nişan Vb.)

organizator-olarak-para-kazanmak

Halihazırda bir organizasyon firmanız varsa bunu internetten para kazanmak için kullanabilirsiniz. Sosyal medya ve web sitesi açarak daha çok müşteri çekebilirsiniz. Oldukça karlı iş sektörü olan organizatörlük, asker eğlencesinden sünnet düğününe kadar gitmektedir. Bunun yanında nişan, kına ve parti gibi etkinliklerde de yardımcı olabilirsiniz. Müşteri çekebilmeniz için mutlaka güler yüzlü olmalı ve iyi iletişim kurmalısınız. Web siteniz ve sosyal medyanızda kendinizi açıklayan yazılara yer vermelisiniz. Düğün organizasyonu yapmak da sıkça tercih ediliyor.

Profesyonel olduğunuzu belli etmeli ve güven vermelisiniz. İnsanlar için en iyi mekânları bilmeli, en uygun fiyatlara bulabilmelisiniz. Bunun yanında süslemeler ve eğlenceli şeyleri organizasyona dâhil edebilmelisiniz. Sektörde yeni fikirler bulmak için interneti kullanarak üstüne bir şeyler koyabilirsiniz. Organizasyon için araç gereçleri de ayarladıktan sonra tüm fiyatların üstüne kendi kazancınızı ekleyebilirsiniz. Her insan en iyi etkinliğin kendisinde olmasını isteyeceği için bu süreçte uykusuz kalabilme ihtimaliniz bulunuyor. İnterneti iyi bir şekilde kullanarak, insanlara en iyi organizasyonun taslağını çıkartmalısınız.

54. Whiteboard Animasyon Tasarlayın

beyaz-tahta-animasyonu-yaparak-para-kazanmak

Küçük veya büyük ölçekli işletmeler tarafından reklam ve tanıtım için kullanılan beyaz tahta animasyonları, izleyiciyi harekete geçiren unsurlar taşır. Aynı zamanda izlemesi keyifli videolardır. Ürün tanıtımları, firma tanıtımları, sosyal medya için içerikler ile ortalama 1-3 dakika arasında süren animasyonlardır. Bunların sağladığı en büyük avantaj, istenilen mesajı en etkin bir şekilde verebilmesidir. Slogan, resim, müzik veya yazıdan oluşan animasyonlar özgün konseptlerle bir araya gelir. En ilgi çekici videolardan oluşmasının yanı sıra pazarlamacılar tarafından sıkça kullanılır.

Örneğin bir sitede kullanıldığında ziyaretçilerin sitede kaldığı süre artar. Mobil cihazlarda kolaylıkla görüntülenir. Bu animasyonlara yerleştirilen herhangi bir ürün, izleyicinin aklının bir köşesinde durur. Bu nedenle neyi ön plana çıkarmak istediğinizi bilmelisiniz. Siz de internetten para kazanmak için bu tarz animasyonlar tasarlayabilirsiniz. Deneme amaçlı birkaç tane hazırlayarak, portföyünüzde tutarak, referans gösterebilirsiniz. Çünkü en meşgul insanlar bile izlerken kendini alıkoyamaz ve sonuna kadar izler. Tasarımcısına da tek bir animasyondan binlerce TL kazandırabilir.

55. Pinterest ile Para kazanmak

pinterest-ile-para-kazanmak

Pinterest ile para kazanmak genellikle web site sahiplerinin denediği bir şeydir. Sosyal medya mecralarından olan Pinterest tamamen görsellerden oluşan, bir şeyler hakkında ilham alınabilecek bir sitedir. İnternetten para kazanma fırsatı isteyen ve buna uygun web siteleri bulunan insanlar ise birçok fotoğrafı burada paylaşarak sitelerine ziyaretçi çekmektedir. Örneğin yemek tarifi, güzel kıyafetler, dövme ve saç tasarımları gibi fikirleri burada sıkça görebilirsiniz. Saç tasarımlarıyla uğraşan bir kuaförseniz bu sektöre girebilirsiniz. Lakin rekabetin fazla olduğunu söylememiz gerek.

Ziyaretçi çekebilmek için binlerce fotoğrafı düzenli olarak paylaşmanız gerekebilir. Henüz fazla bilinmeyen bir sosyal medya olduğu için ülkemizde denenebilmektedir. Örneğin Google üzerinden 200 ziyaretçiniz geliyorsa Pinterest üzerinden de belli bir zaman sonra 100-1000 arasında ziyaretçi çekebilirsiniz. Bu tamamen sektörünüze ve paylaştığınız resimlerin güzelliğine göre değişmektedir. Sadece ziyaretçi değil aynı zamanda işletmeler için de ürün satmak için en güzel noktalardandır. Çekeceğiniz her bir ziyaretçi kolay yoldan para kazanma fırsatı sunarak, potansiyel müşteri olacağı için mutlaka kullanmalısınız.

56. İnternet Fenomeni Olmak

internet-fenomeni-olarak-para-kazanmak

Bir fenomen olmak oldukça zordur. Fenomenlerin ilk başlarda ortaya kolayca çıkmasının sebebi henüz sektörün bilinmiyor olmasıydı. Şuanda herkes tarafından bilinen bir olaydır. Fakat yine de kendinize özgü bir özelliğinizi öne çıkararak, fenomen olabilirsiniz. Bunun için en iyi fenomenleri inceleyerek, neler yaptıklarına bakmalısınız. Burada amaç takipçilerinizi eğlendirmektir. Bunun için farklı hareketler yaparak ilginç şeyler anlatmanız gerekebilir.

İnternetteki fenomenlerin birçoğunun içeriğine bakarsak aslında bizleri kızdırabilir. Fakat bu sayede tanınabiliyorlar. Gerçekçi olmak gerekirse biraz olmadığınız gibi davranmanız gerekebilir. Bunu yaparken herkese iyi niyetle yaklaşmanız önemli tabi ki. En önemlisi hesabınızda düzenli olarak çalışmak ve sabretmektir. Gündemdeki herhangi bir olay hakkında çekeceğiniz bir video bile sizi fenomen yapabilir. Günümüzde internetten para kazanmanın en kolay yolu belki de fenomen olmaktır. Özgün olmayı unutmayın.

57. Mobil Uygulama Geliştirmek

mobil-uygulama-yaparak-para-kazanmak

Özgünlük, özgünlük, özgünlük! Mobil uygulama sektörüne girecekseniz, farklı bir şey ortaya koymalısınız. İnternetten para kazanma fırsatı için en karlı yollardan birisi mobil uygulamalardır. Sürekli yapılan uygulamaların benzerini yapmak yerine insanların yaşamını kolaylaştırabilecek bir şey yapmalısınız. Tabi ki bunun için yazılım bilginizin olması şart. Günümüzde yazılım olmadan da uygulama yapılabilse de bunda da özgünlük problemi çıkacaktır. En iyisi iyi bir yazılım kursuna başlayarak bir sene sonunda belli şeyleri öğrenerek ufak uygulamalar yapabilirsiniz.

Örneğin fotoğraflarınıza efekt verme uygulaması bile reklamlar sayesinde güzel kazançlar getirebilir. Milyonlarca mobil cihaz kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde yüz bin indirmeyle büyük paralar kazanabilirsiniz. 9-5 çalışmaktan sıkıldıysanız dişinizi biraz sıkarak iyi bir yazılımcı olabilirsiniz. Sadece kendiniz için değil işletmeler için de belirli uygulamalar yapabilirsiniz. Müşterilerine sunacakları kolaylaştırıcı uygulamalar ile reklamları beklemeden tek seferde kazanç sağlayabilirsiniz.

58. Swagbugs

Swagbucks-ile-para-kazanmak

Kolay yoldan para kazanma için iyi bir nokta olan Swagbuck, çeşitli görevler karşılığında size ödeme yapar. Video izlemek, anket tamamlamak ve çevrimiçi görevleri yapmak gibi farklı şeyler bulunmaktadır. Ayrıca kazandığınız puanlarla Amazon, iTunes ve Starbucks gibi yerlerden alılveril yapabilirsiniz. Uygulamayı telefonunuza indirerek, internetten para kazanma için başlayabilirsiniz.

Ayrıca bir şey almayı planlıyorsanız, uygulama aracılığıyla alarak, puan kazanabilirsiniz. 100 pound kazanabilmek için 16bin SB kazanmanız gerekecektir. Ücretsiz uygulamalar indirerek 30 SB civarı, video izleyerek 10 SB civarı puan kazanabilirsiniz. Anketler ise 70 SB civarı kazandırmaktadır. Aynı zamanda arkadaşlarınızı davet ederek kişi başına 500 SB ve onların kazandığı puandan yüzde 10 SB kazanabilirsiniz.

59. Clickworker

clickworker-ile-para-kazanmak

Yurtdışı tabanclı bir freelancer sitesi olan Clickworker, kolay yoldan para kazanma için farklı görevler sunar. Fotoğraf çekmek, video çekmek, yazı yazmak gibi spesifik işler sunan site, euro ile para kazanma şansı sunuyor. Bazen bilgisayardan bazen de mobil uygulamasından görevler yapabilirsiniz. Öncelikle siteye üye olmalı ve gelen link ile üyeliğinizi doğrulamalısınız. Sonra profil bilgilerinizi doldurduktan sonra karşınıza görevler çıkacaktır.

Editörlük, anket doldurma, düzenleme yapma, restoranları ve dükkanları araştırma, belirli mağazaları ziyaret etme, uygulama test etme, fotoğraf çekimi gibi farklı görevler bulunmaktadır. İstediğiniz zaman evden çalışma fırsatı sunan site, zaman içinde daha fazla kazanç sunmaktadır. İlk başlarda iş gözükmese bile zaman için dengeli bir şekilde işler gelecektir.

60. Döviz Alıp Satmak

doviz-alip-satarak-para-kazanmak

Birçok insanın sıklıkla kullandığı yöntem olan döviz alıp satmak için iyi bir araştırma gerekebiliyor. Geçmişte kuyumcudan kuyumcuya dolaşırken tüm fiyatları akılda tutmak zor olsa da günümüzde internet ile kolay yoldan para kazanma fırsatı için fiyatları öğrenebiliyorsunuz. Sabır gerektiren bir yatırım aracı olan bu sektör, genellikle yatırımcısını üzmez.

Dolar ve Euro şu günlerde çok fazla çalkantılı olduğu için düzenli takip ederek, işe girişmelisiniz. Fakat altın her zaman kazanç sunan değerli bir yatırım aracıdır. Geçmiş aylara baktığınızda altının hiç düşmediği aksine hep yükseldiğini görebilirsiniz.  Tabi ki sermayeniz ne kadar yüksekse kazancınız da o kadar yüksek olacaktır. Sektör hakkındaki püf noktaları ve dalgalanmaların nelerden yaşandığını öğrenerek, daha karlı bir sürece girebilirsiniz.

61. Başkaları İçin Web Siteleri Yapın

baskalari-icin-websitesi-yapin

Her ne kadar birçok işletme internet üzerinde yerini hala internetten para kazanma yollarını bilmeyen insanlar bulunmaktadır. Bu iş için kodlama bilginizin olmasına gerek yok. Günümüzde hazır eklentiler ve temalar ile birçok web sitesi yapılabiliyor. Tabi ki birçok şeyin hazır olması nedeniyle fiyatlarınızın da uygun olması gerekiyor. Örneğin yerel bir mağazanın isminde bir web sitesi açarak, yerel aramalarda kolaylıkla bulunmasını vaat edebilirsiniz. En azından wordpress işlerine biraz hakim olmalısınız.

Ürünlerini ve fiyatlarını bu siteye dahil ederek, tanıtıcı içerikler girebilirsiniz. Youtube üzerinden wordpress nasıl site kurulur tarzda aramalar yaparak, daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Size tavsiyemiz siteyi kurduktan sonra ücretli temaları internetten ücretsiz olarak indirmemenizdir. Çünkü bunların içinde zararlı yazılımlar olacağı için siteyi ve sizi tehlikeye sokabilir. Mümkün olduğunca WordPress’in kendi temalarını kullanabilirsiniz. Ya da themeforest, mythemeshop gibi firmalardan ücretli tema satın alabilirsiniz. Başkalarına web sitesi yaparken kişilere gereken bilgileri vermelisiniz. Yani insanlar web sitesi alırken zengin olmayı düşünebilir. Bunun hemen olmayacağını sadece internette bir kimliklerinin bulunması gerektiğini anlatabilirsiniz.

62. Ev Hanımları İçin Evde Ek İşler

evde-ek-is-yapmak

İnternetten para kazanmak isteyen birçok ev hanımları için evde iş imkanları bulunmaktadır. İnternetteki ilanları takip ettiğinizde evde sarma işi, düğme paketleme işi, sabun yapma işi gibi farklı işle bulunmaktadır. Bu tür işleri firmalar tek başlarına yapamayacakları için evde ek iş olarak vermektedir. Bu sayede hem eleman masraflarını kısarak, zamandan tasarruf edebiliyorlar. İnternetteki ilanları takip ederken sosyal medya gruplarındaki iş gruplarına da katılabilirsiniz.

Genelde bu işleri yapanlar aylık 300-1000 TL arasında kazanabiliyorlar. Öyle çok güzel bir iş olmasa da ev bütçesine katkıda bulunacak bütçeleri çıkartabilirsiniz. Yalnız yaşayan biriyseniz ekonomik özgürlüğünüzü kazanarak, ay sonunu düşünmeyeceğiniz bir sürece girebilirsiniz. Ayrıca daha çok kazanç sağlamak için aldığınız işleri başkasına iş olarak da vererek, kazancın paylaşarak, hızlı ilerleyebilirsiniz.

Bunun yanında internetten öğrencilere özel dersler verebilirsiniz. Farklı bir yeteneğiniz varsa (müzik, resim) bunların püf noktalarını görüntülü görüşme araçlarıyla anlatabilirsiniz. Ya da internet üzerinden firmalar için sanal asistanlık yapabilirsiniz. Yani mailleri okuma, raporları internetten sunma, yapılacaklar listesi hazırlama, görüşmeler yapma sanal asistanın görevidir. E-kitap satışı yapmak, makale yazmak, sosyal medya yöneticiliği yapmak, danışmanlık yapmak, seyahat planlayıcısı olmak, el işi ürünler yapıp satmak ev hanımlarına internetten para kazanma fırsatı sunmaktadır.

63. Dublaj ve Seslendirme Yaparak Para Kazanmak

dublaj-yaparak-para-kazanmak

Yabancı filmlerin etkileyici sesleri, adeta karakterler ile bir bütün haline gelmiştir. Deadpool, Karayip korsanları, görevimiz tehlike, Marvel filmleri gibi birçok filmde herkesin tanıdığı fakat ismini bilmediği dublaj sanatçıları bulunmaktadır. Siz de bu insanlar gibi internetten para kazanma şansı yakalayarak, tanınabilirsiniz. Tabi ki ilk başta filmlerle başlamayacaksınız. Ufak reklam filmleri, tanıtımlar gibi şeylerle işe başlayabilirsiniz. En önemlisi etkileyici bir sesinizin olmasıdır.

Sesinizin kendine has bir karakteri varsa kısa sürede yükselebilirsiniz. Ayrıca konuşma sırasında sesinizin farklı tonlarıyla farklı karakterler oluşturabilmelisiniz. Güzel vurgular, etkileyici tonlamalar yapabilmelisiniz. Kendinizi yetenekli görmüyorsanız önemli değil. Bir diksiyon kursuyla bunu kolaylıkla halledebilirsiniz. Seslendirme yaparak para kazanma miktarları tam olarak belli olmasa da tatmin edici olan fiyatlardan daha fazlasını kazanabilirsiniz. İlanlara ulaşmak için Bionluk, Sadeceon, yabancı diliniz varsa fiverr, upwork, freelancer gibi sitelere başvurabilirsiniz. Bunun yanında webmaster forumlarında da iş bulabilirsiniz.

64. Hepsiburada

hepsiburada-ile-para-kazanmak

Ülke çapında bir Pazar yeri olan hepsiburada, her insana internetten üzerinden para kazanma şansı sunuyor. Elektronik, takı, aksesuar, kırtasiye, giyim, spor ve oyuncak gibi birçok alanda kendini gösteriyor. Mağaza açmanın ücretsiz olduğu site, ürün yükleme işlemlerinde sizlere destek oluyor. Öncesinde bazı belgeler bulunmaktadır. Vergi levhası, imza, pazaryeri formu, sözleşme belgesi, banka bilgileri, faaliyet belgesi belgeler arasındadır. Mağaza açmak ücretsiz, lakin her satıştan belli bir komisyon oranı ödemeniz gerekiyor. Bu oran yüzde 10 ile 30 arasındadır.

Yerel bir işletmeyseniz bu sayede ürünlerinizi milyonlarca kişiye ulaştırabilirsiniz. Hepsiburada sadece bir aracıdır. Tabi ki sitenin kendi sattığı ürünlerde bulunmaktadır. Aylık 80 milyon kişiye hitap eden site binlerce mağazayla gerçekten Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinden birisidir. Aynı zamanda güvenilir olması sayesinde satış potansiyeli yüksek Pazar yeridir. Sitede bulunmanız fiziksek mağazanızın popülerliğini de artırabilir. Gelen müşterilerinize burada satış yaptığınızı söyleyerek, sadık müşteriler elde edebilirsiniz. Tabi ki sitede ürün satabilmek biraz rekabet işi. Bunun için reklam çalışmaları yapmanız gerekebilir.

65. Ödev Yaparak Para Kazanmak

odev-yaparak-para-kazanmak

İnternetten para kazanma yolları arasında bulunan ödev işi her ne kadar etik olarak karşılanmasa da öğrencilerin yardım kapısı olarak nitelendirilebilir. Çalışmaktan haz etmeyen ya da çalışacak vakit bulamayanları düşündüğümüzde sektör oldukça büyümektedir. Çalışacak vakit bulamayanlardan kastımız ekonomik koşullardan dolayı hem okuyup hem de dışarı da çalışmak zorunda olanlar. Tez, ev ödevi ve projeler gibi farklı şeyleri yaparak para kazanabilirsiniz.

Özellikle üniversitelerde artan ödev yapma işi için sosyal çevreniz olmalıdır. Ya da sosyal çevresi fazla olan çocukları tespit edebilmelisiniz. Bunlar genellikle okul yerine sosyal mekanlarda bulunmaktadır. Hızlıca bulabilmek için üniversitelerin sosyal medya gruplarına girebilirsiniz. Ya da itiraf sayfası denilen anonim olarak paylaşılan gruplarda bu tarz işler yer yer ortaya çıkmaktadır. Tabi siz üniversiteden olmadığınız için altına yorum yaparak, binlerce kişiye kendinizi gösterebilirsiniz. Öğrencileri memnun edecek ödevler yapabilmek için makale yazım kurallarını bilmelisiniz. Kaynakça, önsöz ve sonuç gibi bölümlerin yanı sıra dipnot göstermeyi bilmelisiniz.

66. Açık Artırma Satışları Yapmak

acik-artırma-ile-para-kazanmak

Açık artırma ile ummadığınız eşyalardan ummadığınız kazançlar sağlayabilirsiniz. Eski saatler, nostaljik oyuncaklar, teknik ekipmanlar, posterler, ürün paketleri gibi birçok eşya hala çoğu insan için satın alınabilecek ürünlerdendir. Geçmişi yad etmek ve o anı yaşamak için antika eşya alım satımı yapmak büyük ilgi görüyor. Ayrıca nostaljik eşyalar hala evlerin en dekoratif ürünlerinden olmaya aday. Evin sırf bir odasını eski eşyalarla donatan insanlar bulunmakta. Bu nedenle hem hobi olarak yapabilir hem de kazanç elde edebilirsiniz.

İster kendi antika eşyalarınızı satabilir isterseniz de başkalarınızdan ucuza aldığınız eşyaları satabilirsiniz. Öncelikle ilgi gören eşyaları satın almalısınız. Hızlı satma imkanınız başlarda olmayacağı için sermayenizi iyi kullanmalısınız. Pahalı ve birkaç ürün almak yerine ucuza onlarca ürün alabilirsiniz. Nelerin satılıp satılmadığı hakkında bilgi almak için çevrenizdeki antika satıcılarını ziyaret edebilirsiniz. Günümüzde bu iş Facebook ve Instagram üzerinden de yapılmaktadır.

Sosyal medyalardaki gruplara katılarak, kapıda ödemeyle eşya satın alabilirsiniz. Bazı durumlarda hasarlı ürünleri almaktan kaçınmayın. Eğer restore ettirebilirsiniz iyi kazançlar getirebilir. Yeteri kadar ürün topladığınızda kendi web sitenizi veya sosyal medya hesabınızı açarak satış yapabilirsiniz. Ayrıca dizi ve film setlerine ulaşarak, antika eşyalarınızı kullanmaları için kiralayabilirsiniz.

67. Şarkı Sözü Yazmak

sarki-sozu-yazarak-para-kazanmak

Onlarca kişinin aklına kazınacak sözler yazmak herkesin hayalidir. Müzik geçmişten geleceğe gelen insanoğlunun bulduğu en güzel kavramlardan birisidir. Televizyon, internet ve sinemanın gelişmesiyle beraber birçok müziğe ve söze ihtiyaç bulunuyor. Şarkı sözü yazmakta ve kelimelere dans ettirebilmekte yetenekliyseniz internetten para kazanma şansı yakalayabilirsiniz. Yazdığınız sözleri ise bu işlerle uğraşan firmaların mail adresine gönderebilirsiniz.

Ya da Bionluk, sadeceon gibi sitelerde ilan oluşturabilirsiniz.  Ya da sanatçıların menajerlerine ulaşarak sözlerinizi gönderebilirsiniz. Öncelikle sözlerinizi çevrenize okutarak beğenip beğenmediklerini sorabilirsiniz. Türkçeyi etkin bir şekilde kullanarak kafiyeli sözlerle kendinizi geliştirmek için denemeler yapabilirsiniz. Ayrıca argo kelimelerden kaçınmalısınız. Sözleriniz günceli yakalarken duyguyu da verebilmelidir. Her zaman değer kaybetmeyen aşk konusu sözlerinizin odak noktası olabilir. İlham geldikçe güzel sözleri not ederek, zamanı geldiğinde kullanabilirsiniz.

68. Tiktok

TikTok-ile-para-kazanmak

Gençlerin ve yetişkinlerin yeni eğlencesi olan Tiktok günümüzde girişimciler için para kazanma fırsatı sunuyor. 100 milyondan fazla kullanılan bu uygulama doğru yönetildiği takdirde kazanca dönüşebiliyor. Profilinizi oluşturduktan sonra ücretsiz olarak video yapmanıza imkan veren Tiktok uygulamasına istediğiniz bir linki ekleyebiliyorsunuz. 50 bin takipçiden sonra yavaş yavaş sponsorlar bulmaya başlayacaksınız. Tabii ki bunun için kaliteli videolar üretmeniz gerekiyor. Bir sponsor ile anlaştığınız takdirde size gönderilen ücretsiz ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Ayrıca takipçileriniz yeteri kadar arttığında onları Youtube’a yönlendirerek, oradan da kazanç sağlayabilirsiniz. Tabii ki 18 yaşın üstünde bir birey olmalısınız. Ne kadar sadık takipçi kazanırsanız sponsorlu reklamların size ulaşması kolay olacaktır.

69. Shopify

shopifyle-para-kazanmak

Stoksuz satış yapabileceğiniz Shopify’de diğer satış araçları gibi kolay yoldan para kazanma fırsatı sunuyor. Kendi e-ticaret mağazanızı açmanıza imkan veren bu siteye ürünlerinizi ekleyebilir ve satışa sunabilirsiniz. Yani hem tedarikçinizden aldığınız ürünleri hem de kendi ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Bunun için satılabileceğini düşündüğünüz güzel bir ürün bulmalısınız. Ürünleri satabilmeniz içinse ülke içindeki kargolarından biriyle anlaşma sağlayabilirsiniz. Hosting ve sunucu masrafı olmadan işe başlayabilirsiniz. İster kendi e-ticaret mağazanızı site üzerinden açabilir isterseniz de mevcut olan sitenizi Shopify’e bağlayabilirsiniz.

70. Resimlerinizi Satın

resim-yaparak-para-kazanmak

Resim yapmakta yetenekliyseniz bunları internetten satış yapmak için kullanabilirsiniz. Tabii öncelikle bir sosyal medya hesabı edinmeniz gerekiyor. Daha çok kişiye ulaşmak için tüm sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Öncelikle yeteneklerinizi insanlara göstermek için resimlerinizi kaliteli fotoğraflarını çekerek buralara yükleyebilirsiniz. Daha sonra sponsorlu reklamlar ile takipçilerinizi artırabilirsiniz. İnsanların ilgisini çekecek etiketler kullanarak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Bir e-ticaret sitesi açarak satışlarınızı siteyle destekleyebilirsiniz. Günümüzde insanlar gününün yarısını İnstagram, Facebook ve Twitter gibi yerlerde geçirdiği için resimlerinizi tanıtmak zor olmayacaktır. Özellikle özel günlerde resimleri insanlar sevdiklerine hediye etmek için kullanmaktadır. Ayrıca sosyal medyada her bir beğeni potansiyel müşteri demektir.

71. Yorum Yazmak

yorum-yaparak-para-kazanmak

Web sitelerine, mağazalar ve google işletme hesaplarına yapacağınız yorumlar için para kazanabilirsiniz. Sadece bunlar değil sosyal medya hesaplarına bile yorumlar yapabilirsiniz. İnternet sitesi ve sosyal medya fenomenleri genellikle insanlara ulaşabilmek için yorumları kullanırlar. Yorumlar bir siteyi doğal gösterebildiği gibi ön plana da çıkarabilmektedir. Bunun değerini bilen site sahipleri ise bu fırsatı kaçırmıyor. Tabii ki yapacağınız yorumlar tek bir cümle olmamalı. İyi bir Türkçe ile güzel yorumlar yapmalısınız. Devamlı yorumlar içinse farklı IP’ler kullanmalısınız. Müşterilerinize ne kadar değer verir ve güzel yorumlar yaparsanız tercih edilebilir olacaksınız.

72. Veri Girişi Yapmak

veri-girisi-yaparak-para-kazanmak

Büyük firmalar küçük işlerle zaman kaybetmemek için eli hızlı ve kabiliyetli freelancerları işe alabiliyor. Veri girişi yapmak da firmaların fiziksel bilgilerini dijital ortama aktarmaktan ibarettir. Peki bu çalışanlar neler yapar? Web sitelerine içerik girişi yapmak, iade-üretim-satış gibi konuları sisteme kaydetmek, faturaları sisteme aktarmak, ürünlerin açıklamalarını yazmak veya mevcut olanları yenileme, kampanyaların tanıtımlarını yapmak, veri tabanını yedeklemek, stok kontrolü yapmak, ürünler için görsel temin etmek bu işler arasında bulunuyor. Bunun için iyi ve hızlı bilgisayar kullanabilmek, Office programları kullanabilmek ve iletişim becerilerinin kuvvetli olması gerekiyor. İnternet üzerinden birçok ilan bulabilirsiniz.

73. Yol Gösterici Videolar Yapmak

nasıl-yapilir-videolari-cekmek

Nasıl yapılır videoları günümüzde oldukça popülerleşti. Herhangi bir eşyanın, malzemenin ve yemeğin nasıl yapıldığı merak edenlerin sayısı da arttı. Bu tür videolar rehber niteliğinde olduğu için izleyici her bir saniyesini dikkatlice izleyebiliyorlar. Tabii ki bu dikkat de size para kazandırıyor. Nasıl yapılır videoları çekmek için belli bir konuda yeteneğiniz olabilir. Örneğin marangoz olabilirsiniz.

Bilginizi ve uzmanlığınızı paylaşarak hem eğlenebilir hem de internetten para kazanabilirsiniz. İyi videolar hazırlayabilirseniz, bunların haklarını satabilirsiniz. Ya da sitenizde reklam alanı satarak para kazanabilirsiniz. Örneğin halı yıkamanın nasıl yapıldığına dair bir videoyu sitenize ekleyerek bu videonun bulunduğu yazıdan ziyaretçiler çekebilirsiniz.

Bir sandalyenin, masanın nasıl yapıldığını detaylıca veya hızlandırılmış olarak çekebilirsiniz. Ya da günlük hayatta pratiklik kazandıracak il işi fikirlerini anlatabilirsiniz. Dikkatleri çekmek içinse videoların güzel bir kurgusu ve kalitesi olması gerekiyor. Kısacası izleyenleri içine çekmesi gerekiyor. Ekleyeceğiniz eğlenceli efektler de kullanıcı memnun edecektir.

74- Kripto Para ile İnternetten Para Kazanmak

Bitcoin çıktığı ilk zamanlar o kadar popüler olmasa da günümüzde on binlerce dolardan işlem görüyor. Eğer siz de internetten para kazanmak istiyorsanız kripto paralar ile kazanç sağlayabilirsiniz. Telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan girebileceğiniz kripto para borsalarına belli bir miktar yatırarak bitcoin veya altcoinlerin yükselmesini izleyebilirsiniz. Tabii ki para kazanmak için grafikleri iyi yorumlamalı ve kripto paraların projeleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İnsanlığa fayda sağlayacak birçok kripto para olduğu gibi eğlencesine çıkarılan kripto paralar da bulunmaktadır. Bunun için bu kripto paraların internet sitelerini ve sosyal medya hesaplarını devamlı takip etmelisiniz. Kendinizi teknik analizde geliştirmeli ve spekülasyonlara gelmeden yatırım yapmalısınız. Hiç kimseden yatırım tavsiyesi almadan kendi bilgilerinize göre ilerlemelisiniz.

Bir cevap yazın