Anketörlük Yaparak Para Kazanma Fırsatı

Ek İş Fikirleri

 

Anketör Nasıl Olunur? Anketörlük ne kadar kazandırır? Anketör olmak isteyen herkesin aklında bu soru vardır. Öncelikle anketör nedir ne demek bunu bilmek gerekiyor. Firmalar, satışlarını arttırabilmek ve müşterilerin önerilerini alabilmek için çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmaları yapan kişilerde anketörlerdir. Dünya çapında bilinen bir sektör olan anketörlük yapmak, çalışanlara hem ek iş hem de iyi para kazanma fırsatı sunuyor. Günümüzün teknolojisiyle internetten para kazanma fırsatı için yapılan sanal anketörlük hala saha ortamında da sıkça kendini gösteriyor.

Firmalar da saha görevinin önemini bildikleri için internet ortamına biraz çekimser kalabiliyorlar. Çünkü bireysel ve birebir olarak yapılan anketörlük işinde insanların duygularını izleyebilme ve doğru cevaplar verebilme fırsatı bulunuyor. Tam zamanlı işinizin yanında part time olarak birkaç saatlik çalışma süresiyle ay sonu faturalarınızı rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Belli başlı soruların bulunduğu bir kağıtta insanlara sorular yönelterek, cevapları kağıda işleyebilirsiniz.

İş bitimine kadar biriktirdiğiniz bu cevapları firmaya teslim ederek, ücretinizi alabilirsiniz. Dünya üzerinde birçok firma yeni çıkacak üründen, en çok tercih edilen ürüne kadar anket yaparak fiyat politikası belirliyor. Ayrıca siyasetçiler bile insanların görüşlerine göre kendilerini geliştiriyorlar. Sizde anketörlük yaparak para kazanmak için rehberi okumaya devam edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Döviz Bürosu Açmak | Maliyet | Kazanç | Gerekli Belgeler

Anket Sisteminin İşleyişi

Anket doldurarak para kazanmak isteyenler, araştırma şirketlerinden aldıkları göreve göre çeşitli alanlarda bulunabilirler. Hastanelerde, okullarda, dükkanlarda veya alışveriş merkezlerinde. Size verilen sorular bir sektöre de hitap edebilir genele de. Örneğin yeni yapılan park hakkında görüşlerinizin alındığı bir anket işi olabilir. Bunun için o yapılan parkın yanında anket yapmanız daha doğru olacaktır. Basit bir iş gibi görünse de çoğu insan anketörlerin sorularına cevap vermeyi istemez. Sorular ise oldukça çeşitlidir.

anketorluk-yaparak-para-kazanmak

Örneğin bir ankette 30 soru da bulunabilir 5 soruda.  Bu nedenle anket yaptıracağınız insanlar da buna dikkat edecektir. Daha çok anketörlük yapmak için güler yüzlü olmaya dikkat etmelisiniz. Zamanla tecrübe edineceğiniz bu işte, insanlara kendinize yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. İhtiyacınıza uygun farklı karlı ek iş fikirleri arıyosanız, rehberimizi okuyabilirsiniz.

Her anket çeşitlilik göstermektedir. Örneğin yeni yapılan okul için sadece öğrencilerin bu ankete katılmasını işvereniniz isteyebilir. Bu nedenle arayışınız biraz uzun sürebilir. Anketör olmak için olumsuz işlere başvurmamalısınız. Örneğin 20 yaş altına yapacağınız anketlerde 30 yaşındakilere anket yaptırırsanız, bu bir süre sonra anlaşılacaktır. Hatta firma anketi yaptığınız insanlara da ulaşabilir.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Anketörlük Ne Kadar Kazandırır?

En merak edilen konulardan birisi de anketörler anket başına ne kadar alır sorusu oluyor. Ortalama bir anket başına alacağınız ücret 1 ile 10 TL arasındadır. Fiyatların artması anketin zorluğuna ve çeşidine göre değişmektedir. İnsan bulma zorluğunuz ne kadar azsa daha çok ücret alabilirsiniz. Şans yüksekse ücret azalır.

Anketör Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Anketörlük yapmak için gereken tek şey iletişim becerisi ve güler yüzdür. Firmaların yüzde 90’ı herhangi bir üniversite diplomasına ihtiyaç duymuyor. Anketörlük iş ilanları için internetten araştırma yapabilirsiniz. Genellikle güzellik salonu anketör ilanları sektörde daha yaygın oluyor. Bulduğunuz firmalarla yüz yüze görüşerek, iş bulma şansınızı arttırabilirsiniz. Genellikle performansınıza göre para kazandığınız bu işin genel bir maaşı yoktur.

Bir cevap yazın