Çok Kazandıran Tekstil Atölyesi Açmak

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

Ülkemiz giyim kuşam bakımından oldukça gelişmiştir. Ucuz işçi gücüyle beraber yükselişe geçen sektör, moda meraklılarının ilgisini çekiyor. Siz de bu fırsatları değerlendirmek ve tekstil atölyesi açmak istiyorsanız, rehberimizden fikir alabilirsiniz. Tekstil atölyesi açmak karlı bir iş olsa da sabır ve biraz da sermaye gerekmektedir. Üretim sektöründe kazanmakta kaybetmekte normal olduğu için neyi nasıl yapacağınızı iyi planlamalısınız. Kar sağlamak için öncelikle kime hitap edeceğinizi bilmelisiniz. Böylelikle kolay yoldan para kazanma için ilk adımı atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Kitlenizi Belirleyin

Tekstil atölyesi kurmak için öncelikle sermayenizi belirlemelisiniz. Atölyenin büyüklüğü çalışacak personel sayısını ve diğer giderleri hesaplayarak, sürprizlerle karşılaşmamalısınız. Genç, yaşlı, erkek veya kadın kitlenizi belirleyerek ona göre çalışma gerçekleştirmelisiniz. Maliyetler yüksek olabileceği için işe hiçbir gün ara vermemenizi öneriyoruz. Bunun için ürettiğiniz malları satabilmek için firmalarla anlaşabilirsiniz. Ürettiğiniz ürünleri pazarlamayı bildikten sonra her türlü firmayla anlaşmaya varabilirsiniz. Eğer bu iş hakkında hiç bilginiz yoksa öncelikle çeşitli atölyeleri ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz. Ya da yanınıza iş bilen bir ortak veya müdür alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Tekstil Atölyesi Açmak

tekstil-atolyesi-acmak

Tekstil atölyesi açmak tüm bilgileri edindikten sonra oldukça kolaydır. Fakat sürdürülebilirlik önemlidir. Daima kalitenizi korumalısınız. Yeni bir iş yeri olduğunuz için insanlara güven ve kaliteyi garanti etmelisiniz. Daha sonra ne tarz ürünler satacağınıza karar vermelisiniz. Kot, etek, şapka, pantolon veya gömlek atölyesi kurabilirsiniz. Tekstil atölyesi kurmak oldukça çeşitlidir. Daha sonra makinelerinizi satın almalısınız. Güvendiğiniz ikinci el makineler alabilirsiniz. İnternet üzerinden satış yapan firmalara da ulaşabilirsiniz. Daha sonra atölye kiralama yapmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Ev Hanımlarına Evde İş İmkanları 2023 | 14 İş Fikri

Atölyenizi yapacağınız işin büyüklüğüne göre seçmelisiniz. Eğer 10 kişi çalışacaksa 50 kişilik bir atölye gereksiz yer tutacaktır. Yine de alacağınız ek işleri tahmin ederek açmalısınız. Kısa sürede işleriniz büyüyebilirse yeni bir dükkâna geçmek zor olabilir. Böylelikle kira masrafından da kar edebilirsiniz. Yeni üretim makineler oldukça pahalıdır. Eğer makinelerden anlamıyorsanız işin uzmanıyla birlikte alışveriş yapmalısınız. Makineler bozuk veya arızalı olabilir. Büyük masraflara girerek tekstil atölyesi kurmak isteyebilirsiniz. Fakat işler istediğiniz gibi gitmezse yeni makineleri ikinci el olarak satmak zorunda kalabilirsiniz. Daha sonra tecrübeli eleman ilanı vermeniz gerekmektedir. İnternet ve gazeteyi kullanarak işletmeniz için çalışan bulabilirsiniz. Ayrıca tek tip ürünlerin satışına yönelerek iş karmaşasından kurtulabilirsiniz. Sıfırdan bir atölye kurmak yerine satılık tekstil atölyesi alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Tekstil Atölyesi Kurma Maliyeti

Fason tekstil atölyesi açma maliyeti işinizin büyüklüğüne, makinelere ve çalışan sayınıza göre değişecektir.  Kesinlikle iş yapan bir merkeze atölye açmalısınız. Maliyet ortalama 30 bin ile 1 milyon TL arasında değişmektedir. İşletmenizi dijital sistemlerle donatırsanız, alıcı bulma şansınız artacaktır. Bunun yanında doğuda kuracağınız tekstil atölyeleri için devlet tarafından hibe sağlanabilmektedir. Bunun için bir ön araştırma yapmalısınız. Tek başınıza yapamayacağınız bir iş olduğu için pazarlamacı ve yöneticiler bulmalısınız. Böylelikle tekstil atölyesi kurmak için iş yükünüzü azaltabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kedi Köpek Oteli Açmak 2023

Tekstil Atölyesi Kazancı

Tekstil ürünlerinin üretiminde sınır olmadığı için kesin olarak bir kazanç söylemem mümkün değil. Onlarca, yüzlerce veya binlerce ürün yapmış olabilirsiniz. İster tek tek isterseniz de toplu satabilirsiniz. Burada önemli olan maliyetlerinizi çıkarmaya odaklanmaktır. Düzenli olarak hesabınızı yaparak kesin giderleri bulduktan sonra kazanç sağlamanız daha kolay olacaktır.

 

Bir cevap yazın