Parfüm Dükkanı Açmak 2023 | Kazançları | Maliyetleri ve İpuçları

İş Yeri Açmak

 

Parfüm dükkanı açmak çağımızın ölmeyecek mesleklerinden biridir. Çünkü insanlar daima güzel olmak iyi giyinmek ve güzel kokularla süslenmek ister. Hal böyle olunca girişimciler de birbirinden farklı kokularını bulunduğu parfüm dükkana açma fikrine yöneliyor. Siz de maliyetler, kazançlar, ipuçları ve gerekli tüm bilgileri öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki ince detaylara mutlaka gözden geçirin

Parfüm Dükkanı Nasıl Açılır?

Öncelikle iyi bir parfüm dükkanı daima kaliteye önem vermelidir. Sahte ürünler satmak hem yasal olarak sakıncalı hem de müşterileri sizden uzaklaştıran bir problemdir. Eğer kaliteli ürünleri kar marjını biraz düşürerek satabilirsiniz sadık müşteriler kazanabilirsiniz. Özellikle iyi bir iş planı oluşturmalı maliyetten gelirlere kadar iyi bir liste yapmalısınız. Eğer şu an aklınıza bir parfüm dükkanı açmak varsa bu işi birkaç aya yayın. Öğrendiğiniz her yeni bir bilgiyi not alarak tüm detayları uygulamaya çalışın.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Bir parfüm dükkanında hem kadınlara hem de erkeklere uygun birçok ürün bulunabilir. Ürün yelpazesinin geniş olması farklı parfüm sevenlere de oldukça farklı alternatifler sunuyor. Eğer sıfırdan bir parfüm dükkanı açmak zor geliyorsa ünlü markaların bayiliğini alabilir veya iş yerini devreden bir dükkanla anlaşma sağlayabilirsiniz.

Eğer iş planı hazırlamak konusunda tecrübeniz yoksa uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Maliyetleri karşılayabilmek için kredi seçeneklerini değerlendirebilmelisiniz. Gelirleri arttırmak için en iyi yöntem ise uygun bir noktaya parfüm dükkanı açmaktır. Bununla birlikte bazı markaların parfümleri daha çok satılabilir. Bu parfümleri internet üzerinden araştırarak iş yerinizde bulundurabilirsiniz.

Günümüzde her insan parfüm kullanır fakat parfüm sevmeyen insanlar da bulunmaktadır. Özellikle kişi başı gelirin yüksek olduğu bölgeler, parfüm satışı için daha uygundur. Geliri yüksek olan şehirler daha pahalı parfümlere yönelmekte zorluk çekmezler. Ayrıca parfüm dükkanı açmak istediğiniz yerde başka parfümcü olup olmadığını incelemelisiniz.

En azından 2 dükkanın arasında bir yürüme mesafesi olmamalıdır. Yani insanlar kararını değiştirip diğer dükkana gidecek kadar yakın olmamalıdır. Bu sayede beğendikleri ürünü kaçırmamak için fikirlerini satın almak yönünde değiştireceklerdir. Parfüm dükkanı açmadan önce gerekli tüm belgeleri hazırlamalısınız. Ardından işletmenizi tanıtmak için reklam çalışmalarına mutlaka başlamalısınız.

Parfüm Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

parfum-dukkani-acmak-gerekli-belgeler

Bu belgeleri hazırladıktan sonra bir parfüm gücü açmak için çok az şeye ihtiyacınız olacaktır. Yine de en güncel belgeleri öğrenebilmek için belediyeye mutlaka başvurmalısınız. İşte parfümcü için gerekli belgeler:

 • Yapı kullanım izni
 • Ticaret ve esnaf odası kaydı
 • Tapu fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Bağ-kur veya sigorta belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • İmza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi fotokopisi (şahıs işletmelerinde istenmez)
 • Kira sözleşmesi
 • İş yeri krokisi
 • İş yerinde tuvalet var ise ASAT iş yeri açma ruhsatı görüş belgesi

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Parfüm Dükkanı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

parfum-dukkani-acmak-aylik-kazanci

Parfüm dükkanı açmanın aylık kazancı 10.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiyor. Parfüm her gün kullanılan bir ihtiyaçtır. Özellikle yaz ayının gelmesiyle parfüm kullanımı giderek artmaktadır. Parfüm dükkanı açmanın kazancı net olarak söylenemez. Fakat ortalama kar marjı %30 ile %50 arasında bulunuyor. Hal böyle olunca aylık 100.000 TL’lik ciro yapan bir parfüm dükkanı 30.000 TL ile 50.000 TL arasında bir kazan ç sağlayabilir. Tabii ki bu kazançlar yapacağınız ciro ile doğru orantılıdır. Eğer turizm bölgelerine veya insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde bir parfüm dükkanı açarsanız bu kazancınız daha da katlanabilir.

İlginizi Çekebilir: Danışmanlık Yaparak Para Kazanmanın 6 Yolu

Parfüm Dükkanı Açma Maliyeti

parfum-dukkani-acmak-maliyet

Ortalama bir parfüm dükkanı açma maliyeti 50.000 TL ile 100.000 TL arasındadır. Maliyetler kişiden kişiye değişecektir. Bu maliyetleri olabildiğince azaltmak istiyorsanız ekipmanları ikinci el olarak tercih edebilirsiniz. Küçük çaplı parfümcü dükkanı için 20.000 veya 35 bin TL arasında bir rakam yeterli olabilir.

Genellikle parfüm dükkanları çok fazla büyük olmamaktadır. Ortalama 25 ile 50 metrekare arasında bir dükkan işinizi görecektir. Ayrıca parfümcü dükkanı maliyetini düşürmek için bazı ünlü markaların bayiliklerini alabilirsiniz. Bu sayede dükkan açma iş yükünden de olabildiğince kurtulabilirsiniz. İç dekorasyon için ortalama 10-20 bin TL arasında masraf yapma ihtimaliniz var.

Dolaplar, raflar ve masalar iç dekorasyonda en önemli giderlerdir. Ayrıca iç mobilyaların gösterişli olması parfümlerin albenisini arttıracaktır. Yine de kar marjı fazla olan bir sektör olduğu için müşteri sayınız fazla olduğu takdirde masraflarımızı kısa sürede çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: El Becerinizi Kullanarak Para Kazanabileceğiniz Ek İşler

Parfümcü Dükkanı Açmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Parfüm dükkanları genellikle işlek ana caddelerde bulunur. Eğer uygun kiralık bir dükkanı ana cadde üzerinde bulabilirsiniz müşteri açısından sorun yaşamazsınız. Bununla birlikte bir bayilik de alabilirsiniz. Bu durumda bayilerin sizi yönlendirdiği yerlerde dükkan açmak zorundasınız. Parfümcü dükkanında parfümden başka bir şey olmayacağı için ürünlerinizi iyi bir şekilde süslemelisiniz. Bu da ancak renkli ve şık bir iç dekorasyonla olabilir. Peki, kaliteli bir dekorasyonu nasıl yapabilirsiniz? Bunun için Instagram veya Pinterest üzerindeki paylaşılan parfümcü dükkanlarından örnek alabilirsiniz.

 

Ayrıca şık bir dükkan tabelası ve parfümcü dükkanı ismi bulmalısınız. Tabela diğer tabelalar arasında kaybolmamalıdır. İnsanlar tarafından gözle görünebilecek bir konuma yerleştirilmelidir. Ayrıca hava karardığı zaman görülebilmesi için ışıklı tabelalar kullanabilirsiniz.

 

Parfümcü dükkanınızı uzun saatler çalıştırmak istiyorsanız vardiyalı olacak şekilde en az 2 personel gerekmektedir. Personellerin iletişimi kuvvetli olmalı ve güler yüzlü olmalıdırlar. Bir personel almak istiyorsanız öncelikle ücreti ile birkaç saatlik çalıştırarak deneyebilirsiniz.

Pazarlama

Sabit bir dükkanda parfüm satsanız bile pazarlamaya önem göstermelisiniz. Peki, ama ürünlerinizi nasıl hızlı bir şekilde satabilirsiniz? Bunun için her işte olduğu gibi sosyal medya vazgeçilmezdir. Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarında parfümcü dükkanınız adıyla bir hesap açmalısınız. Burada dükkanınızın adresi ve telefon numarası olmalıdır. Böylelikle insanlar sizi kolaylıkla bulabilir.

Ayrıca bir web sitesi açarak da internet üzerinden faaliyet gösterebilirsiniz. Ürünlerinizi farklı e-ticaret siteleri üzerine yükleyerek Türkiye’nin dört bir yanına satış yapabilirsiniz. Özellikle ülkemiz genç nüfus bakımından oldukça fazla olduğundan parfüm kullanım oranı yüksektir. Haliyle pazarlama çalışmalarına önem vermek satışlarınıza arttırmaktaki en büyük etkendir. Yaptığınız pazarlama çalışmalarının daha iyi bir geri dönüş olması için bilinen markaların bayiliğini alarak işe başlamalısınız.

İş Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Parfümcü dükkanı açmak için parfümler hakkında bilgi sahibi olmak önemli. Burnunuz çok fazla keskin olmasa da kokular hakkında bazı şeyleri bilmelisiniz. İnsanlar size soru sorduğunda onları belirli kokulara yönlendirebilmelisiniz. Bununla birlikte dükkanın içi de hoş kokmalıdır. Düzenli olarak içeriyi havalandırmalı ve seçtiğiniz bir parfümle mis gibi kokmasını sağlamalısınız. Bu sayede müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. Aynı zamanda çalışanlarınızın da hoş kokması önemlidir.

Satışlarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

Parfümeri açarak para kazanmak için istatistikleri bilmelisiniz. Peki, ama satış istatistiklerini nasıl yapabilirsiniz? Bunun için muhasebe yazılımlarını kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar günlük haftalık veya aylık olarak hangi üründen ne kadar satış yaptığınızı size söyleyebilir. Barkod sistemi ile çalışan yazılımlar parfümü okuttuğunuzda sistemden kaydını düşürebilir. Böylelikle parfümcü dükkanında en çok satılan ürünleri ön plana çıkartabilirsiniz. Ayrıca bilgisayar ortamına ürünlerinizi listesini girerek müşteriler herhangi bir ürünü sorduğunda kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

Satışlarınızı arttırmak için ürünlerinizi insanların test etmesini sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinden alabileceğiniz parfüm test kağıtlarının üzerine parfüm sıkarak çalışanlarınızın bunları dışarıda dağıtmasını sağlayabilirsiniz. Parfüm koku test kağıtlarını baskısız olarak satın alarak markanızın adını bastırabilirsiniz. Ayrıca test amaçlı sıktığınız parfümlerin ismini de bastırabilirsiniz. Böylelikle insanlar bu kokudan hoşlanırsa kağıt ile gelerek bu kokudan almak istediklerini söyleyebilirler.

 

Parfüm dükkanı açmak isteyenler parfümün yanı sıra diğer kozmetik ürünlerinde satabilirler. Nemlendirici, o da spreyleri deodorantlar vücut bakım ürünleri ve şampuanlar gibi yan ürünleri satabilirseniz müşteri potansiyeliniz daha fazla olacaktır. Ayrıca çoğu ürünün içeriğini de bilmeniz gerekiyor. Çünkü parfümden parfüme değişen hoş kokulu aromalar vardır. Müşterilerin istediği kokulara sahip bir parfümü hızlıca bulmanız önemlidir.

 

Birkaç denemeden sonra müşteriye istediği parfümü veremezseniz artık otomatik olarak zihni yeni kokuları algılamaz. Bunu engellemek için her yeni kokuyu test etme aşamasında kahve koklatabilirsiniz. Fakat bu 3-4 denemeden sonra artık işe yaramayacaktır. Bu nedenle sattığınız kokuyu iyi bilmeli ve müşterinin aradığı kokuyor en azından 3 seferde tutturabilmelisiniz.

Bir cevap yazın