Danışmanlık Yaparak Para Kazanmanın 2023 Yılında 6 Yolu

Ek İş Fikirleri, İnternetten Para Kazanmak

Kolay yoldan para kazanma yöntemleri arasında hem internetten hem de günlük iş olarak danışmanlık yapmak vardır. Danışmanlık kavramı birçok konuyu içine alan bir kavramdır. Geçmiş çağlardan beri aslında hayatımızda olduğunu görürüz. Örneğin en iyi avı yakalayan bir avcı, diğerlerine nasıl yapılacağını öğretmiştir. Eğer sizin de belirli bir konuda uzmanlığınız varsa danışmanlık yaparak para kazanma şansı elde edebilirsiniz. Aynı konuda bilgisi olan bir insan bile bazı durumlarda farklı bir görüşe ihtiyaç duyacağı için danışmanlık hizmeti alabilir. Geçmişte fikir alışverişi olan bu kavram artık kazanç haline dönüşmüş durumda. Danışman kelime anlamıyla bir konuda belli tecrübeleri ve bilgisi olan kişidir. Birçok insan danışmanlara istediği bilgiyi ve tecrübeyi alabilmek için yüklü paralar ödemektedir. Gelin hep beraber bu insanların nasıl çalıştıklarına ve ne iş yaptıklarına beraber bakalım.

1. Moda Danışmanlığı Yapmak

moda-danismanligi-yapmak

Günümüzde her kadın çok şık giyinse de bazı durumlarda ek fikir almak ve bakış açısını değiştirmek için moda danışmanlarından yardım almaktadır. Siz de stil yaratmakta uzmansanız, bu işe girebilirsiniz. Lakin en büyük iş müşteri bulmaya geliyor. Dilerseniz çevrenizdeki insanlara giyim konusunda yardım ederek, yaptığınız stilleri sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak, cüzi miktarda ücretli reklamlar yapabilirsiniz. Son yılların trend işlerinden biri olduğu için yüz binlerce insan yardım alabileceği ama yetenekli danışmanlar aramaktadır.

İlginizi Çekebilir: Kafe Açmak İsteyenler İçin Para Kazanma Tavsiyeleri

2. Yönetim Danışmanlığı Yapmak

yonetim-danismanligi-yaparak-para-kazanmak

Hâlihazırda bir şirkette yönetim işinde çalıştıysanız ve ayrılmak zorunda kaldıysanız, yeteneklerinizi köreltmenize gerek yok. Pratik düşünen, çözüm odaklı ve organize etme kabiliyetiniz varsa yönetim danışmanlığı yaparak para kazanma şansı yakalayabilirsiniz.  Herhangi bir şirketteki sorunları bulabilir, etkin grup çalışmaları düzenleyebilir ve şirketi kara geçirerek uygulamalar hazırlayabilirsiniz. Kimsenin görmediği şeyleri görerek işletmelere fayda sağlayabilir ve para kazanabilirsiniz. Şirketler için ufak bir fikrin bile değeri olduğu için eğer bu işte yetenekliyseniz yüklü paralar kazanabilirsiniz.

3. Sanat Danışmanlığı Yapmak

sanat-danismanligi-yaparak-para-kazanmak

Sanat kelime itibariyle oldukça geniş bir kavramdır. Tabi ki sanat başlı başına uzmanlık isteyen bir alan olduğu için eğer gerçekten insanlara katabileceğiniz bir şeyleriniz olduğunuza inanıyorsanız, bu işe girmelisiniz. Örneğin sanat tarihinde uzman biriyseniz müzelerde ve sergilerde insanlara rehberlik yapabilirsiniz. Ülkemizde bu kişilerin sayısı az olduğu için iyi paralar kazanabilirsiniz. Ya da resim, müzik ve edebiyat alanında bilgilerinizi insanlara aktarabilirsiniz. Hatta sanat mimarları bile bulunmaktadır. Örneğin ünlü bir kişinin evinde tablolar, tarihi eşyalar bunuyor olabilir. Bunları evin en çarpıcı yerine koyan yetenekli danışmanlar bulunuyor. Siz de sanat danışmanı olarak para kazanmak için hangi alana yönelmeniz gerektiğini incelemelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Bilgisayardan Makale Yazarak Para Kazanmak: İnceleme Yazısı

4. Spor Danışmanlığı Yapmak

spor-danismanligi-yaparak-para-kazanma

Belki de ülkemizde en yaygın olan danışmanlık türlerinden birisidir.  Hem sağlık hem de yeteneklerinizi geliştirmek için spor hayıtımızın olmazsa olmazlarından birisidir. Zayıf insanlar kilo almak için kilolu olanlar zayıflamak için spor hocalarına neredeyse her ay yüklü miktarda paralar ödemektedir. Fitness da son yıllarda oldukça moda. Eğer siz de spor danışmanlığı yaparak para kazanmak istiyorsanız, insanların her ihtiyacıyla ilgilenen bir yardımcı olmalısınız. Yani eğer uzun yıllar bu işte tecrübeniz yoksa başlamanızı önermiyoruz. Çünkü herhangi bir rahatsızlıktan sorumlu tutulmanız başınızı ağrıtabilir. Eğer uzmansanız bu sakatlıkları bile tedavi edecek bilgiye sahipsiniz demektir. Spor danışmanlığı yaparak para kazanmak ise normal bir işten daha çok kazandırabilir. Daha çok saatlik ücret alan bu danışmanların, haftada birkaç saat çalışması yeterli olabiliyor.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

5. Beslenme Danışmanlığı Yapmak

beslenme-danismanligi-yaparak-para-kazanma

Spor danışmanlarının yapacağı başka bir iş, beslenme danışmanlığı yaparak para kazanmak olacaktır. Hemen hemen birbirine benzeyen bu danışmanlık türünde insanlara özel beslenme listeleri ve diyet listeleri hazırlayabilirsiniz. Beslenme tipleri kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için birçok gıdanın özelliklerini bilmeniz gerekecektir. Yani bu işin uzmanı olabilirsiniz. Sadece spor yapanlara değil günlük hayatında kilolarından şikâyetçi insanlara da beslenme danışmanlığı yapmak isteyebilirsiniz. Hamile beslenmesi, şeker hastalığı beslenmesi ve diğer hastalıklara özel beslenme çeşitleri hazırlayabilirsiniz.

6. İnsanlara Yatırım Danışmanlığı Konusunda Fikirleri Vermek

Yatırım danismanligi yaparak para kazanmak

Hayatınız boyunca çeşitli mesleklerde çalışarak çeşitli tecrübeler edindiyseniz bu iş tam size göre. Günümüzün ekonomik koşullarında insanlar paralarını her yere dağıtmak istemediğinden bir defa yatırım danışmanlarına ücret ödeyerek, mantıklı iş yapmak istiyorlar. Haliyle siz de bu tecrübelerinizi ve uzmanlıklarınızı değerlendirerek, yatırım danışmanlığı yaparak para kazanma şansı elde edebilirsiniz. Hangi sektör, ne zaman yatırım yapmalı, yatırım yapmanın riskleri, günümüzün en çok yatırım yapılan işleri hususunda bilgileriniz varsa mutlaka değerlendirmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

7. Danışmanlık Yapmak Ne Kadar Kazanç Getirir?

Kesin bir cevabı olmamakla birlikte aylık 5000 TL’den 15 bin TL’ye varan ücretler elde edebilirsiniz. Bu yapacağınız işin zorluğuna ve popülerliğine göre değişecektir. Tabi ki sizin uzmanlık alanınıza göre de. Çeşitlilik çok olduğundan dolayı iyi bir sektör bularak bu alanı değerlendirmelisiniz. Bu işte sadece bilgi ve tecrübe yetmiyor. Bunları sunuş biçiminizde önemli. Güler yüzlü ve ilgili olarak insanlara yardımdan kaçınmamalısınız. Profesyonelliği daima en üst düzeyde tutmalısınız.

Bir cevap yazın