Kafe Açmak İsteyenler İçin Para Kazanma Tavsiyeleri

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

 

 

Her insanın hayalinde ufak fakat iş yapabilen bir kafe açmak vardır. Tercihlerinizi doğru yaptığınız takdir de bu işten iyi paralar kazanabilirsiniz. Büyük kafelerin yanı sıra artık küçük cafelerde işlerini kolaylıkla büyütebiliyorlar. Bu sektörde rekabet oldukça fazla olsa da sunduğunuz seçeneklere göre müşteri çekme olasılığınız hala bulunuyor. Çünkü insanlar farklı tasarımdaki kafelere bile farklı günlerde ziyaret edebiliyor. Bu yazılanlar iştahınızı kabartmış olabilir. Fakat öncelikle bir sermayeniz olması gerekiyor. Kar oranı düşük bir sektör olduğu için hemen kafe açarak para kazanma hayallerini kurmayın. Öncelikle rakiplerinizi analiz ederek, açacağınız mekanı tahlil etmelisiniz. İyi bir planlamayla kabalalık bir mekanda açacağınız dükkanın hatırı sayılır getirisi olacaktır. Böylelikle insanlar çay, kahve içecek ve bir şeyler atıştıracak zamanı bulacaktır. Ayrıca kahve dükkanı açma hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Günümüzün En Karlı İş Sektörü: Kahve Dükkanı Açmak ! Zengin Ol !

Cafe Nasıl Açılır?

Öncelikle yaptığınız planı unutmamak için yazarak başlayın. Farklı bakış açılarını kaydederek bunlardan ilham alın. Bu sayede üstüne bir şeyler koyarak, işletmenizi nasıl yöneteceğinize karar verebilirsiniz. Dükkanınızı açmadan önce belediyeden kafe açmak için gerekli belgeleri ve izinleri öğrenmelisiniz. Ruhsatlar, izinler ve diğer belgeler, ileride başınızın ağrımaması için gerekli olacaktır. Sermayenizi doğru kullanmak için yatırımcılardan fikirler alın. Kendi yaptığınız hesabı ve gerçekleri kıyaslayın. Dükkanı açmadan önce tabelanız için güzel bir logo belirleyin. Sonra kartvizit basarak tanıtım yapabilirsiniz.

Menü tasarımları, duvar renkleri, iç dekorasyonları belirleyerek, sonraya bırakmayın. Bütçenizin elverdiği koşullarda en güzel dükkanı kiralamak için güzel bir araştırma yapın. Bunun yanında daha önce kafe olarak çalışmış mekanları da tercih edebilirsiniz. Bu sayede dekorasyona fazla para harcamak zorunda kalmazsınız. Çünkü bu yerler zaten önceden düşünülerek hazırlanmıştır. Masalarınızı, sandalyelerinizi, örtülerinizi, pos cihazını satın alarak bunları uyum içinde donatmalısınız. Menünüzün içine farklı lezzetler ekleyerek, bir ay boyunca test edin. En çok tercih edilenler listede kalırken diğerlerini çıkartarak, yenilerini ekleyebilirsiniz. Böylelikle kar oranınızı arttırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Köyde Yapılacak İş Fikirleri: Organik Para Kazanmak!

En önemlisi satacağınız ürünler için iyi bir toptancı bulmalısınız. Bu toptancı işine bağlı biri olmalı çünkü satışlarınız artarsa sürekli ürün temin etmeniz gerekebilir. Bir kere kaybettiğiniz müşterinin geri gelmesi zor olacaktır. Bu toptancılar gıdaları, içecek dolaplarını, çeşitli araç gereçleri sizin için hazırlayacaktır. Bunlar hazırlanırken siz işletmenizin performansı için düşünmeye koyulabilirsiniz. Kafe açmak ve para kazanmak için en önemlisi reklam ve tanıtımdır. İşletmenizi ne kadar çok kişiye ulaştırabilirseniz satışlarınız o kadar çok artacaktır. Hatta açılış için özel kampanyalar ve indirimlerde yapabilirsiniz. Ücretsiz atıştırmalıklar hazırlayarak, müşterilerinizin lezzetlerden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı ve web sitenizi de hazırlayarak, internet üzerinden sizi arayanların kolayca bulmasını sağlayabilirsiniz. İşe alacağınız elemanları oldukça titiz eğitmelisiniz. Güler yüzlü, cana yakın olanlar ve işine bağlı olanlarla yola devam edebilirsiniz. Çünkü müşteri memnuniyetini etkileyen faktörlerden birisidir. Kafenizi açtıktan sonra olası karmaşaya karşı önceden tedbir almalısınız. Gıda, içecek, masa, sandalye yetişmediği durumlarda hemen tedarik etmelisiniz. Sadık ve devamlı müşterileri için her zaman gelen kişilere özel kampanyalar veya puan kartı tanımlayarak, yüzleri güldürebilirsiniz. Bu hizmeti özel yazılımcılardan satın alabilirsiniz. Kafe açma işini  AVM’de stand açarak da sürdürebilirsiniz. Farklı stand iş fikirleri için yazımızı okuyabilirsiniz.

AVM’de Stand Açma Fikirleri: Detaylı İnceleme

Kafe İşini Planlama ve Yürütme

Öncelikle her şeyi analiz ederek en azından önünüzdeki bir yıl nelere ihtiyacınız olacağını kabataslak bilmelisiniz. Bir nevi yol haritası da diyebiliriz. Her şeye hazırlıklı olmanız müşteri memnuniyeti açısından önemlidir. Kafe açmak ve para kazanmak için vizyon, misyon, hakkımızda gibi bölümlerinizi hazırlamalısınız. Verdiğiniz hizmetleri iş planınıza dahil etmelisiniz. Diğerlerinden farklı olduğunuz özellikleri anlatarak, pazarlama yönündeki becerilerinizi yazabilirsiniz. Çalışanlarınızın deneyimi, çalışma kültürünü açıklayarak, maddi yönden hedeflerinizi bu plana katabilirsiniz.

Daha sonra şirket türünüzün anonim veya limited olarak tercih edebilirsiniz. Tabi ki öncelikle bunlar hakkında kısa bir araştırma yaparak. Her bir şirketin kendine ait yasal mevzuatı bulunmaktadır. Belirli gıda satış standartları, işletme güvenliği ve çalışma güvenliği konusuna dikkat edebilirsiniz. Bununla ilgili standartları belediyeden öğrenebilirsiniz. Daha sonra vergi ayarlamalarını da vergi dairesinden hazırlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ev Alıp Satarak Para Kazanmak İçin İpuçları

Kafe açmak istiyorum, ilk başlarda para harcamaktan korkmamalısınız. Bunun için yanınızda ek kredi desteği bulundurmalısınız.  Hesaba katmadığınız giderleri bu sayede ödeyebilirsiniz. Eğer fazla kalırsa bunu kaynak yaratmak ve tanıtım için kullanabilirsiniz. Kredi desteği için KOSGEB’e veya bankaya başvurabilirsiniz. Bazı durumlarda faizsiz kredi alabilirsiniz. Ekstra gelir kaynağı bulmak için bir diğer yol yatırımcıları etkilemektir. Bir marka olacağınızı ikna edebilirseniz, borç alabilme ihtimaliniz var.

Kurumsal Bir Kimlik Hazırlayın

Kafe açarak para kazanmanın yollarından birisi de kurumsal kimliktir. Kendinize has tasarlanan tabelada yine size özel bir logo bulunmalıdır. Kullanacağınız logo işletmenizle uyumlu olmalıdır. Gerekirse iştah açan renkleri kullanarak, müşterilerin dikkatini çekebilirsiniz. Bazı renklerin satışları arttırdığı kanıtlanmıştır.

Kafenizi diğerlerinden ayıran bir dekorasyon yaparak, herkesin aklında kalabilirsiniz. Açacağınız kafenin hedef kitlesini iyi belirlemelisiniz. Stres atmak isteyenlere mi, üniversiteli gençlere mi, yoksa yorgunluktan bitap düşmüş çalışanlara mı. Bu sayede gelirlerinizi arttıracak düzenlemeler yapabilirsiniz. Örneğin üniversitelilerin olduğu bir mekanda biraz daha bütçe dostu davranmanız, daimi müşteriler oluşturmanızı sağlayacaktır. İç ve dış tasarım için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Mekan Tercihi

Daha çok ana caddeye bakan ve girişi cadde üstünde olan dükkanlar daha çok müşteri çekmektedir. İnsanların çoğu üşengeçlik durumuyla bile yapacakları bir işten vazgeçebilir. Yani insanları kafeye çekmek için her şeyi düşünmelisiniz. Seçtiğiniz dükkanın geçmişini de araştırmayı ihmal etmeyin.

Daha önce neden kapandığını sorgulayın. Kafa açarak para kazanmak için biraz abartarak, bir gün boyunca yoldan geçen insanların kalabalık olup olmadığını ölçebilirsiniz. Hatta bunu birkaç hafta yaparak, kendinize olağanüstü bir analiz yapabilirsiniz. Bu insanların kaçı AMV’ye kaçı kafeye, kaçı mağazaya giriyor, bu sizin için belirleyici olacaktır.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Mekan tercihinizi çok iyi bile yapsanız, ilerleyen zamanlarda mutlaka yine bir değişiklik isteyebilirsiniz. Bunun için kenara bütçe ayırmanız iyi olur. Aydınlatmalar, duvar renkleri, kafe içinde geçiş yerlerinin tıkanıp tıkanmaması, aşçıların ve çalışanların kendine ait bölümde çalışması gibi detaylar insanların gözünün yorulmasını engelleyecektir. Kafeniz öyle bir tasarlanmalı ki insanlar sadece bir çay içerek bile huzur bulmalıdır. Dumandan, kokudan uzak ferah ve ağaçlandırılmış yerler daha çok ilgi görecektir.

Ekipman ve Donanım Seçimi

Çevrenizdeki işletmelerden yardım alabilir veya kendi takibiniz sonucunda ne kadar masa, sandalye ve araç gereç gerekeceğinizi düşünerek gereksiz harcamalardan kaçınabilirsiniz. Sıfırdan lüks eşyalar satın almak yerine öncelikle biraz tasarruf yoluna gitmelisiniz. Kafenize uyan ikinci el eşyalar varsa bunları da uygun fiyata satın alabilirsiniz. Fakat temel ekipmanlar konusunda kısıtlama yapmayın. Mesela, çay makinesi, kahve makinesi, fırın, buzdolabı gibi eşyaların tasarruflu olması enerji ihtiyacınızı azaltacaktır.

İyi bir kahve makinesi ise müşteri memnuniyeti sağlayacaktır. Bunun yanında işin uzmanından destek alarak sağlam bir menü oluşturmalısınız. Birkaç şey için pahalı menüler biraz komik kaçabilir. İnternet üzerinden farklı tarifleri araştırarak, ekleme yapabilirsiniz. Menülerdeki yiyecekleri ve içeceklerin de birbiriyle uyumlu olmasını unutmayın. Örneğin bir tostun yanında gazlı içecekler veya ayran iyi gidecektir. Bu sayede tek bir seferde birden fazla ürün satabilirsiniz. Menünüz hakkında her şeyi bilmeniz, müşteriler gözünde iş bilen biri olmanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Toptancılarla Anlaşma Sağlayın

Toptancılar çalışma hayatınız boyunca sizin en iyi dostunuz olacaktır. Eğer onlarla iyi anlaşabilirseniz sizlere indirimler veya kampanyalar sağlayabilir. Tabi en uygun fiyatlı toptancıyı seçmek daha avantajlı olacaktır.

Pazarlama ve Tanıtımlarınızı Gerçekleştirin

Kafe açarak gelir elde etmek istiyorsanız mutlaka önceden bunu insanlara bildirmelisiniz. Dükkan açmadan önce yapacağınız reklam ve tanıtımlar, açar açmaz müşteri akınına neden olacaktır. Bu süreçte internet iyi bir pazarlama aracı olacaktır. Özellikle Google Adwords reklam yayınlama aracını kullanarak, en iyi geri dönüşümleri alabilirsiniz. Bunun hakkında bilginiz yoksa bir uzmandan destek alarak daha maliyetli reklamlar verebilirsiniz. Bunun yanında Facebook ve İnstagram’ı da kullanarak hesaplarınızı açabilirsiniz.

Elemanlarınıza Gereken Çalışma Prensibini Sağlayın

kafe-acarak-para-kazanmak

Garsonlar müşterilerle iletişim kuracak kişiler olurken aşçılarda müşterilerin lezzet durağı olacaktır. Siz geri planda kalırken çalışanlarınız işi yürütecektir. Bu nedenle iyi bir eğitim ve iletişim kuralları öğretilmelidir. Daha önce tecrübeli olanlar ilk tercihiniz olabilir. Fakat tabi bu işte yetenekli olanlar ve güler yüzünü iyi kullananları da işe alabilirsiniz. Çalışanlarınızı onlara hissettirmeden ilk hafta gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca müşteri şikayet ve istek kutusu ekleyerek, müşterilerden geri bildirim alabilirsiniz. Onları işe almadan önce çeşitli sorular sorarak, verdikleri cevaplardan çok tepkilerini ölçebilirsiniz.

Kurdeleyi Kesme Vakti

Bu süreç en heyecanlı andır. Her şey güzel gidiyor gibi görünse de beklenmedik aksiliklere hazır olmalısınız. İlk günden böyle şeyler oldukça doğaldır. İşiniz oturduktan sonra aksilikler azalacaktır. Açılışınızı mükemmelleştirmek için önceden bir prova yapabilirsiniz. Açılış saatini insanların en kalabalık olacağı vakti seçerek ve çeşitli promosyonlar sağlayarak, yüksek miktarda geri bildirim alabilirsiniz.

Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler (belediye ve vergi dairesi)

 • Noter onaylı nüfus cüzdanı
 • İmza beyannamesi
 • Başvuru dilekçesi
 • Dükkan sizinse tapu senedi değilse kira sözleşmesi
 • İşe başlama tutanağı
 • Veri levhası fotokopisi (iki adet)
 • Binanın imar durumu
 • Kimlik aslı ve fotokopisi
 • Okul ve camiye olan mesafesi (kroki olarak)
 • İtfaiye tarafından onay belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Hijyen Belgesi

Kafe Açma Maliyeti 2022

Maliyetiniz dükkanın büyüklüğüne, satacağınız ürünlere ve işçi masraflarına göre kafe ne kadar kazandırır sorusunun cevabı değişecektir. Çay, kahve, meyve suyu gibi içeceklerin kar oranı yüksektir.  Ayrıca dekorasyon ve makinelerde sıfırdan kafe açma maliyeti üzerine eklenecektir. Ne tür bir kafe açacağınız da maliyette etkilidir.

Örneğin nargile kafe açmak, butik kafe açmak, mahalle arasında ufak bir kafe, yiyecek içecek üzerine bir kafe gibi seçenekler bulunmaktadır. Tüm bunları barındıran bir kafe de açabilirsiniz. Böylelikle kafe açarak para kazanma ihtimaliniz artar. Fakat maliyette artar.

Tüm malzemeler ve dekorasyon dahil normal bir kafe açma maliyeti 100-150 bin TL arasıdır. Maliyetleri azaltmak için bayilik alarak, marka adıyla sektöre hızlıca girebilirsiniz.

Kafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler 2022

 • Televizyon
 • Müzik için bilgisayar ve ufak bir ses sistemi (kitap kafe için önerilmemektedir)
 • Pos cihazı
 • Buz makinesi, fincan, tepsi, tabaklar, bardaklar
 • Eğer yoğun bir işletmeyseniz bulaşık makinesi
 • İçecek otomatı
 • Bitki çayları için french pres
 • Yiyecek için tost makinesi, fritöz
 • Kahve makinesi, blender
 • Dolaplar, masalar, sandalyeler
 • Nargile için nargile malzemeleri
 • Dondurma için dondurma dolabı ve külah (Çubuk dondurma için hazır dolapları alabilirsiniz)

 

Bir cevap yazın