Halı Yıkama Firması Açarak Para Kazanmak

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

 

Her insan evinin çok güzel görünmesini ve ferah kokması ister. Bu istek ve talep, girişimciler için her zamanki gibi yeni iş fikirleri arasında yerini alıyor. Halı yıkama fabrikası kurmak isteyen kişiler, yüksek kar oranı sağlayarak, gelir elde edebiliyorlar. Geçmiş yıllarda halı yıkama işi yapmak, ailenin göreviydi. Çünkü bahçeli evlerde halıları kapının önüne koyarak, uzun saatler süren uğraşın sonunda anca temizlenebiliyordu. Fakat günümüz teknolojinin gelişmesi sayesinde artık bu işi makineler oldukça uygun fiyatlara yapabiliyor.

Zaten artık insanlar istese de yıkama yapacak yer bulamıyor. Bu sınırlı alanlar içinde de halı yıkama yapacak yer olmadığından insanlar firmalara sipariş veriyorlar. Böylelikle hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlayabiliyorlar. Çünkü eskiden evlerde yapılan halı yıkama işi kovalarca su harcamaya sebep oluyordu. Şimdi sınırlı sayıda su ve güçlü temizlik malzemeleriyle daha parlak halılar ortaya çıkabiliyor. Halı yıkamacı açmak ve sektöre girmek isteyenler, kısa sürede popüler olarak, para kazanma fırsatı yakalayabiliyorlar.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Halı Yıkama Açmanın Maliyeti Nedir?

Halı yıkama işi yapmak için akla gelen ilk şey bir fabrika açmaktır. Bu işi yaparak gelir sağlayan birçok ev hanımı olsa da profesyonel işletmelerin açtığı birçok dükkan bulunmaktadır. Eğer daha önce hiç yapmadıysanız fabrika açarak profesyonel çalışanlarla işinizi ilerletebilirsiniz. Birden fazla çalışanı işe alarak, part time olarak onlara da ek iş fırsatı yaratabilirsiniz. İyi para kazanmak için öncelikle uzun yıllardır çalışan firmaları ziyaret ederek, çalışma prensiplerini inceleyebilirsiniz. Gerekirse bazı sorular sorarak gözlemler yapabilirsiniz. Halı çeşitleri oldukça fazla olduğu için her halıya özen göstermelisiniz. Açtığınız dükkan için hesaplamalar yaparak, gelir gider oranını kabaca belirlemelisiniz.

hali-yikama-firması-kurmak

Halı yıkama açmak maliyeti karşılaması için biraz sermaye gerekebilir. Profesyonel makinelerin fiyatı 15 bin ile 70 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Sıkma makinesi, kurutma makinesi, elektrik süpürgesinin yanında temizlik malzemelerine de ihtiyacınız olacak. Ayrıca halıları bekletmek için bir de depoya ihtiyacınız var. Çünkü birden fazla sipariş aldığınızda hepsini tek tek götürmek yerine toptan teslim ederek, yakıttan kar edebilirsiniz. Evet, bunun için birde araç satın almanız gerekebilir. Her yıkamadan sonra halıları güzelce paketlemeniz ve hoş kokularla sarmanız, müşteri memnuniyetini arttıracaktır. Halı yıkama tesisi kurmak için ek kredi ve destek sağlayan KOSGEB’e başvurabilirsiniz

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Halı Yıkama İşinden Ne Kadar Kazanırım?

Makinelerin fiyatı pahalı olsa da halı yıkama fabrikası açmak size metrekare başına 5-10 TL arasında kar sağlayabilirsiniz. Örneğin sıklıkla yıkaması yapılan en bilinen halılar makine tipi halılardır. Bunun yanında daha değerli olan ipek halılar ve antika halılar dışında da birçok halı bulunmaktadır. Bunlar pahalı halı oldukları için yıkama ücretleri de daha pahalı olacaktır. Yani halı yıkama açmak ne kadar kazandırır diyorsanız, 15 metrekarelik bir halı 100 TL civarı kazanç sunabilir.

Bir evde de 4 halı olduğunu düşünürsek 400 TL. Günde 10 evlik sipariş alsanız 4 bin TL’ye varan kar sağlayabilirsiniz. Ayrıca halı yıkama işi yapmak tek seferlik değildir. İnsanlarda genelde her yıl halılarını düzenli olarak yıkattıklarından gelirleriniz düzenli olacaktır. Fakat kesinlikle kaliteye önem vermelisiniz. Halılarda kalan kir, pislik varsa insanlar bir daha sizi tercih etmeyeceklerdir. Bu işi bireysel olarak yapabilirsiniz, fakat ekip olarak iyi paralar kazanabilirsiniz. Böylelikle makinelere para vermeden kar sağlayabilirsiniz. Fakat tabi öncelik yine kalite ve iyi temizlik olacaktır. Bireysel olarak yapılan çalışmaları araştırarak, fikir edinebilirsiniz. Bu nedenle sürekli iş alabildiğiniz takdirde halı yıkama işi aylık kazanç miktarı 10 bin TL’yi aşabilir. Temizlik işleri için farklı bir sektör arayışındaysanız hemen yazımızı okuyabilirsiniz.

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Baştan Sona Detaylı Rehber!

 

Bir cevap yazın