Börekçi Dükkanı Açmak: Karlı ve Lezzetli Bir İş

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

El becerinizi ve emeğinizi birleştirerek çeşit çeşit şahane börekleri yaparak kendi börekçi dükkanınız ile ünlü olabilirsiniz. Bu ilk seçenek. Diğer seçenek ise bayilik satın alarak, para kazanmaya hemen başlayabilirsiniz. Tercih size kalmış. Marka olarak sabırla para  kazanmak mı yoksa hızlı bir şekilde ticarete atılmak mı.

Börek Dükkanı Açmak İçin İpuçları

Börekçi açmak ve para kazanmanın en iyi yöntemi bulunduğumuz mekandır. Kalabalık bölgelerde özellikle dükkanların fazla olduğu yerlerde erken saatlerde işe başlayarak, mis kokulu börekleri insanlara satabilirsiniz.

Sıradanlıktan bıktıysanız ve farklı tatlara insanlara vermeyi planlıyorsanız, dünya lezzetlerinden birçok böreği yapabilirsiniz. Profesyonel bir görüntü vermek için servis hizmeti, hızlı ulaşım ve ekipmanlarınızı börekçi dükkanı açmadan sağlamalısınız. Unutmayın ki yüksek para harcadığınız dükkanınız işlek bir mekanda olursa insanların ilgisi çekecek ve buram buram kaliteyi hissettirecektir. Ayrıca sadece börek yerine bir ev yemekleri dükkanı da açabilirsiniz. Detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Her Zaman Kazandıran Trend: Ev Yemekleri Dükkanı Açmak

Peki En Uygun Mekan Neresidir?

Şehir merkezleri, kalabalık dükkanların bulunduğu yerler, cadde üstü, AVM’ler veya arabaların uzun yolda olduğu yol üstleri iyi bir tercih olabilir. Daha ufak ve kendi kendine yeten bir dükkan istiyorsanız kendi mahallenizde börekçi açarak para kazanabilirsiniz. İş hayatının canlı olduğu yerlerde sabah erken saatlerde dükkanı açarak hem börek hem de kahvaltılıklar ile ekstra para kazanabilirsiniz.

Masa sayısını arttırarak, kar oranınızı yükseltebilirsiniz. Eğer bahçeli bir dükkana sahipseniz yaz aylarında dış ortamlara masaları koyarak, açık havada kahvaltı keyfi verebilirsiniz. Böylelikle börekçi dükkanınız daha şık görünecektir. Bu gibi yerlerin yanı sıra üniversiteler ve hastaneler de insanlar acıktıklarında hemen yemek yemek isterler. Buralarda börekçi açarak ticareti canlandırabilirsiniz. Börekçinin yanı sıra simit poğaça dükkanı açmak da oldukça karlı bir iştir.

İlginizi Çekebilir: Ambalaj Dükkanı Açmak: Detaylı İnceleme

Börekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Tavsiyeler

borekci-acmak

Börekçi açmak ve para kazanmak istiyorsanız öncelikle 20-75 m2 bir dükkan kiralayarak işe başlayabilirsiniz. Dükkanı kiralamadan önce aklınızda tasarım canlandırabilirsiniz. Örneğin ne kadar masa sığar, çok sıkışıklık yaşanır mı gibi soruları kendinize sormalısınız. Bunun yanında güneş alan bir dükkan insanların içini açacaktır. Fikir edinmek için çeşitli börekçi dekorasyonu konusunda araştırma yapabilirsiniz.

Fırın, mutfak araç gereçleri, börekleri yapacağınız alanların yerini analiz ederek, dekorasyonunu sağlayabilirsiniz. Börek dükkanı açarak para kazanmaya başlamadan önce belediyeye başvuru yaparak gerekli izinleri ve belgeleri almalısınız. Vergi levhasını aldıktan sonra geriye hayalini kurduğunuz börekçiyi açmak kalıyor.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Müşterilerinizin ilgisini çekmek için güzel tatlar, iyi bir sunum ve ideal fiyat belirlemelisiniz. Unutmayın ki yaptığınız dekorasyon bile insanların içini açacaktır. İyi bir renk tercihi için uzmandan yardım alabilirsiniz. Satışlarınızı arttırmak için toptan börek satışına da girebilirsiniz. Özellikle bayram gibi özel günlerde ve insanların zaman bulamadığı günlerde herkes toptan gıda alımına yönelmektedir.

Bunun yanında mevlütlerde, günlerde ve çeşitli organizasyonlar için böreklerinizi pazarlayabilirsiniz. Şansınızı arttırmak için kurye seçeneklerinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca sıfırdan börekçi dükkanı açmak ve para kazanmak isteyenlere devlet KOSGEB aracılığıyla 50-100 bin TL arası destek vermektedir. Bütçe planlamanızı doğru yaparak, paranızı değerlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Börek Bayiliği Alarak Para Kazanmak

Börek bayiliği veren birçok işletme vardır. Sıfırdan bir Börekçi dükkanı açmak yerine bayilik almak ticarete atılmanızda kolaylık sağlar. Fakat her bayiliğin farklı kuralları ve şartları vardır. Börek bayiliği veren firmaları internet üzerinde inceleyerek, standartlarınızı bulabilirsiniz.

Börek Dükkanının Kar Oranı

Börekçi dükkanından para kazanma oranları oldukça değişkendir. Bulunduğunuz mekan, mekanın kalabalığı ve rekabet düzeyi satışlarda etkilidir. Fakat aylık 5 bin ile 30 bin TL’ye kadar kar oranı vardır. Yanında sağladığınız içecek ve ekstra şeylerle bu oranı arttırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Patlamış Mısır Satarak Para Kazanma

Ortalama günlük satışınızı civarınızdaki esnaflarla görüşerek tahmin edebilirsiniz. Maliyetlerinizi çıkartarak, aylık kazancınızı ortalama bulabilirsiniz. Böreğin yanında poğaça, kek, kurabiye gibi kendi yaptığınız şeyleri de ekleyerek, hiçbir müşteriyi geri çevirmeyebilirsiniz. Tabi ki hiçbir börek çaysız gitmeyeceği için sadece çaydan bile kazancınız tatmin edecektir.

Börekçi Açmak İçin Gerekli Evraklar

 • İskan Belgesi
 • Sağlık Raporu
 • Noter Onaylı imza
 • Son 6 ayda çekilmiş 2 fotoğraf
 • Başvuru formu
 • Eğer dükkan sizin değilse kira sözleşmesi, size ait bir bina ise tapu senedi,
 • Esnaf Odasına Kayıt Belgesi
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Yapı Kullanım Belgesi

Börekçi Dükkanı Açmak İçin Gerekli Malzemeler

 • Havalandırma Mekanizması
 • Bulaşıkhane
 • Fırın, ürün saklama bölümleri
 • Çay Ocağı
 • Çeşitli böreklere özel pişirme fırınları
 • Masa, Çatal, Kaşık, börek kesme satırı
 • Ürün sergileme ve kesme tezgahı
 • Terazi
 • Kasa
 • Meşrubat Dolabı
 • Tepsiler
 • Temizlik Malzemeleri

 

Bir cevap yazın