Her Zaman Kazandıran Trend: Ev Yemekleri Dükkanı Açmak

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

Artık günümüzde insanlar daha sağlıklı ve lezzetli yemekler yemeyi tercih ediyor. Geçmişte lüks mekanlarda sırf ismi ve şekli farklı diye insanlar birçok yemeğe yüklü paralar verebiliyordu. Hala da öyle fakat ev yemekleri dükkanı açmak, bu oranı biraz azaltmıştır. Özellikle ülkemizin çeşitli bölgesindeki yöresel yemekleri açtığınız dükkanda satıyorsanız, işte o zaman para kazanma fırsatı yakalıyorsunuz demektir.

Ev Yemekleri Dükkanında Nasıl Satış Yapılır?

Gıda sektörü önemli bir sektör olduğundan yemeğinizin lezzetli ve temiz olduğundan emin olmalısınız. Öncelikle yemeklerinizi çevrenizdeki insanlara tattırarak, fikir alabilirsiniz. Sadece sizin beğendiğiniz yemekleri herkes yemeyebilir. Eğer yaptığınız yemekler beğenilirse, sadık müşteriler kazanarak, haftada bir kez aynı yüzleri görebilirsiniz.

Ev yemekleri dükkanı açtıktan sonra yemekleri siz yapabileceğiniz gibi bir aşçıda bulabilirsiniz. Doğal lezzetler ve baharatlar kullanmak bu işin püf noktası. Örneğin ev yapımı ayran, yoğurt, gazlı içeceklere göre daha çok tercih edilebilir. Tabi siz yinede hepsinden bulundurun. Yöresel ve doğal yemekler yaptığınız için dükkanınızın bulunduğu mekan şehir dışında bile olabilir. Özellikle yöresel lezzetler dükkanı açmak, doğallığın arandığı şu günlerde rağbet görüyor.

Hatta bu daha iyi olacaktır. Yeşilliklerin arasında ferah ve temiz oksijen alarak yemek yemek her insanın hayalidir. Eğer adınızı duyurabilir ve iyi reklam yapabilirseniz, ev yemekleri dükkanı açmak size çok para kazandırabilir. Eğer biraz düşünürseniz yollarda gezerken ve dağ başlarında birçok dükkan gördüğünüzü hatırlayabilirsiniz.

Dükkanınızı bulunduğunuz mekana göre dekore edebilirsiniz. Dere kenarındaki bir dükkan için mavi renk, yeşilliklerin içinde bir dükkanda ise daha çok kahverengi tasarım ve ahşap malzemeler kullanabilirsiniz.  Ev yemekleri dükkanı açmak birçok yönden iyi fikirdir.

Dükkanda birden fazla aşçı çalışacaksa, aşçılar yemekleri insanların görebileceği bir yerde yapabilir. Bu hem onların iştahını açacak hem de seyir zevki verecektir. Tabi titizliğe dikkat edildiği takdir de. Yine dükkanın dışını da çevreye uygun dekore ederek, yaz aylarında dışarıda hizmet verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Market Açmak: Kar Etmek İçin Detaylı İpuçları

Ev Yemekleri Dükkanı Maliyeti

Ortalama 20-50 bin TL’ye ev yemekleri dükkanı açmak sizin için yeterli olabilir. Fakat birçok eşya lüks olmayacağı için dekorasyondan biraz kar edebilirsiniz. Dükkanı ister kendiniz yaptırabilir ister bayilik ister kiralama yöntemiyle çalıştırabilirsiniz. Ekstra sermaye için KOSGEB’e başvurarak destek alabilirsiniz.  Ayrıca dekorasyon için ikinci el temiz eşyalar da kullanabilirsiniz.

Bu maliyeti çıkarmak için iyi bir reklama ihtiyacınız var ki insanlar uzaktaki işyerinize gelebilsin. Bu reklam sağladığınız kaliteden meydana gelebilir. Ya da sosyal medyadan cüzi ücretlerle reklam yapabilir veya dijital pazarlama uzmanından yardım alabilirsiniz. Ev yemekleri dükkanı açmak ve her şeyin doğal olması sebebiyle siz de resmiyetten uzak samimi bir izlenim vermelisiniz. Ayrıca günde 3 öğün yemek vererek, para kazanma şansınızı ve müşteri potansiyelini artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Fotokopi Ozalit Dükkanı Açmak Karlı Mı?

Ev Yemekleri Dükkanı Ne Kadar Kazandırır?

Ev yemekleri dükkanından kar edebilmek için biraz sabır etmeniz gerekebilir. Çünkü insanların yavaş yavaş sizi öğrenmesi gerekiyor. Bunun için yerel gazetelere ilan da verebilirsiniz. Çevre dükkanlardan reklam alabilirsiniz. Dükkanlara yapıştıracağınız bir fotoğraf bile yeterli olacaktır.

Kar oranı ise diğer yemek dükkanlarına göre daha karlı olabilir. Çünkü her şey doğal ve taze olduğu için insanlar paradan çok kaliteye önem verecektir. Standart bir çorbayı 5-10 TL arasına satabilirsiniz.  Bir ivme yakalamaya özen göstererek, biraz da ısrarcı olarak ev yemekleri yeri açmak oldukça karlı olacaktır.

Ev Yemekleri Dükkanında Lokanta Menüsü Nelerdir?

Haftalık bir menü tercih edebilirsiniz. Her hafta menüler tekrar edebilir. Tavuklu, etli yemekler, salatalar, bakliyatlar, pilavlar ve tatlılar gibi çeşitler ekleyebilirsiniz.   Genelde bir sulu yemek, pilav, değişmezlerdendir. Diğer iki seçenek ise salata, cacık, tatlı v.b olabilir. İnsanlara sunabileceğiniz en az 3 veya 4 çeşit yemek olmalıdır.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

8-10 çeşit yemek yaparak, her zevke hitap etmek daha iyi olacaktır. Ayrıca ikram olarak çay vererek, müşteri memnuniyeti sağlayabilirsiniz. Yemek yeri açtıktan sonra menü fiyatlarını belirleyebilirsiniz. Küçük şehirlerde 3-4 çeşit bir tabldot 10-20 TL arasında değişmektedir. Civardaki lokantalara ve bölge fiyatlarına göre fiyat politikanızı belirleyebilirsiniz.

Ev Yemekleri Dükkanı Açmak İçin Gerekli Malzemeler

 • Çatal, kaşık, bıçak, tabak seti
 • Ekmek sepetleri
 • Yemeklerin yer alacağı açık büfe
 • Ocak
 • Sanayi tipi tencere
 • Masa, sandalye, örtüler
 • Baharatlıklar
 • Temizlik malzemeleri
 • İçecek Dolabı

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Ayrıca

 • Öncelikle ustalık belgesine sahip bir aşçı bulunmalıdır. Yemek hazırlama, pişirme ve bulaşık yıkama olarak üç ayrı bölüme ihtiyaç olabilir.
 • Ev yemekleri dükkanı isimleri arayışına koyularak müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. Samimi ve esprili bir isim bile size müşteri kazandırabilir.
 • Havalandırma bulunmalıdır.

 

 

Bir cevap yazın