Para Kazandıran Çağrı Merkezi Kurmak: Detaylı İnceleme

Ek İş Fikirleri, İnternetten Para Kazanmak, İş Yeri Açmak

En yeni iş fikirlerinden birisi olan çağrı merkezi kurma işi, sermayesi az olan girişimcilerin bile iştahını kabartmaktadır. İstihdam ve karlılık açısından yüksek istatistikleri bulunan bu sektörün ülkemizde de sayısı fazladır. Özellikle müşteri hizmetleri temsilciliği konusunda hizmet veren çağrı merkezlerinin günümüzdeki toplam iş hacmi 6 milyar TL’yi geçmiş durumdadır.

Bunun yanı sıra destek hattı, pazarlama hattı gibi farklı iş kollarında çağrı merkezi kurmak isteyenler yerlerini almış durumda. Birçok girişimciye göre çağrı merkezi kurmak oldukça zorlu bir iş gibi görünse de aslında pek bir zorluğu bulunmuyor. Asıl zorluk çağrı merkezi kurduktan sonra başlıyor diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Yemek Yaparak Para Kazanma Fırsatı Yakalayın!

Çağrı Merkezi Nasıl Kurulur?

Kuruluş İçin Hangi Malzemeler Gerekli

Çağrı merkezi açmak istiyorum diyorsanız öncelikle kendinize bir ofis kiralamalısınız. Daha sonra kaç kişiyle çalışacağınıza karar vermelisiniz. Bu işinizin büyüklüğüne göre değişebilir. Genellikle ilk başlarda fazla çalışana ihtiyaç duymayan çağrı merkezi işinde insanların tanımasıyla fazla elemana ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle gelecekteki durumunuzu değerlendirerek ofis kurmalısınız.  İş yeri açmak için gerekli belgeleri belediyeden temin edebilir ve bilgisini alabilirsiniz.

Her şeyi tamamladım fakat hangi malzemeleri almalıyım? Sorusu aklınızı kurcalıyor olabilir. Bu malzemeler de sizi pek zorlamayacaktır. Öncelikle çalışanlarınıza yetecek kadar masa ve koltuk gerekiyor. Bunun yanında Çağrı merkezi için ister masaüstü ister laptop alabilirsiniz. Daha sonra tüm ofisin işine yetecek hızda bir sınırsız internete ihtiyacınız var.

İlginizi Çekebilir: Tantuni Dükkanı Açarak Para Kazanmak: Detaylı İnceleme

Çalışanlarınızın kendi sesinden rahatsız olmaması için her çalışana özel kulaklıklar temin etmelisiniz. Ayrıca çağrı merkezi açmak isteyenler müşterilere ait bilgilere hızlıca ulaşmak için bir otomasyon yazılımı temin etmelidir. Bunları özel firmalar yapabiliyor. İnternet üzerinden kısa bir araştırmayla bulabilirsiniz.

Çağrı merkezi kurmak için çalışanlarınızın enerjisini iyi değerlendirmelisiniz. Çalışanların rahatsız olmaması için oturma düzeni ve dekorasyon rahat olmalıdır. Aynı zamanda masalar ve sandalyelerde. Çağrı merkezini açma işini tamamladıysanız ne konuda çalışacağınızı belirlemelisiniz. Örneğin müşteri hizmetleri veya satış yapabilirsiniz.

Satış Yöntemi (Tele Satış)

Çağrı Merkezi Kurmak İstiyorum Diyenlere

Tele marketing konusunda satış yapmak için ürün temin etmeniz gerekiyor. Fakat kimlere ürün satacağım diye düşünüyor olabilirsiniz. Elinizde insanlara ait telefon numaraları bulunması gerekiyor. Unları temin etmek için data satışı yapan firmalara ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Çağrı merkezi kurduktan sonra satacağınız ürünler mutlaka insanlara hitap etmeli ve samimi olmalısınız. Bu tür işlerde insanlar üründen çok güven duyma problemi yaşadığı için ikna kabiliyeti iyi olan çalışanlar bulmalısınız.

Müşteri Hizmetleri Konusunda İnsanlara Destek Vermek

cagri-merkezi-nasil-kurulur

Müşteri hizmetleri için çağrı merkezi açmak genellikle ticaretle uğraşan büyük şirketlerin insanların problemlerine ulaşabilmesi için kurulmuştur. Bunun yanında orta ölçekli bir firmaysanız bölgenize hizmet vermek için çağrı merkezi kurmak isteyebilirsiniz. Onların sorularına, görüşlerine ve önerilerine yardımcı olabilirsiniz.

İşe alacağınız tüm çalışanları önceden eğitime tabi tutmanız önemlidir. Çünkü standart konuşma kalıplarını öğrenmeli ve olası sorulara karşı hazır cevap olmalıdır. Çalışanlar genellikle sözleşme üzerine işe girmektedir. Birçok sektörde çağrı merkezi kurmak isteyebilirsiniz. Örneğin her bankanın müşteri temsilciliği vardır.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Teknoloji şirketlerinin ise sattıkları ürünler için destek sağladığı bir hatları vardır. Gün içinde insanlara su dağıtımı yapmak için çeşitli su markalarının müşteri hattı vardır. Bunun yanında telefon şirketlerinin ve resmi kurumların da çağrı merkezi bulunmaktadır. Eğer bir firmanın çağrı merkezi işlerini yapacaksanız, bilinen firmalar yerine az bilinen firmaları tercih ederek, daha az uğraş sergileyebilirsiniz. Ayrıca ilk başta her zaman tek bir firmayla çalışmak iyi olacaktır.

Çalışma Prensibi

Çağrı merkezi kurmak kolay olsa da işi yönetmek oldukça zordur. Tek başınıza onca çalışanla uğraşamayacağınıza göre bu işlere bakacak yöneticiler tayin etmelisiniz. Müdür, takım yöneticisi, süpervizör gibi yöneticileri doğru atamalarla yüksek kar elde edebilirsiniz.

Evde Çağrı Merkezi Kurmak Nedir?

Dışarı çıkma durumu olmayanlar ve ek gelir elde etmek isteyenler, oturduğu yerden çağrı merkezi çalışanı olabiliyor. Bilgisayar, telefon hattı, yazılımlar ve müşterilerinize sunacağınız özel ödeme yöntemleriyle iş alabilirsiniz. Ufak firmalar için çalışarak, onların ürünlerini satabilirsiniz. Tabi ki evde çağrı merkezi kurmak için sessiz bir alana ihtiyacınız var. Satış başına yüzde 20-30 arasında ürün karı elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın