2023 Yılında Para Kazanmanın En İyi 25 Yolu

Ek İş Fikirleri, İnternetten Para Kazanmak, İş Yeri Açmak

 

Artan rekabet ve azalan maaşlar insanları para kazanmak için farklı mesleklere yönlendiriyor. Bugün ister internetten isterseniz de fiziksel dükkanlar ile para kazanmanın en iyi yollarını açıklıyoruz. Bu yollar bazılar için ek gelir olurken bazılar için büyüyen bir işletme olabilir. Özellikle Amerika’da yaşayan birçok insanların kendi işinden ayrı bir işi olduğu bilinmektedir. Eğer kendi ana işinle birlikte yürütebileceğin ek bir iş bulabilirsen “ay sonunu nasıl getiririm” diye düşünmene gerek kalmaz. Ayrıca birçok insan sadece ek iş değil hayalini kurduğu iş için sahip olmak istediği paraya bu şekilde ulaşabilir. Bazıları için de ek işler sadece yeni bir hobi olabilir. İşlerinizi çeşitlendirmek kötü bir zamanda cebinizde nakit para olması anlamına gelir. Bununla birlikte para kazanma becerilerinizi de arttırabilirsiniz. İşte 2023 yılında da popülerliğini koruyan en iyi ve en yaratıcı 25 para kazanma yolu!

1. Gizli Müşteri Ol

Alışveriş yapmayı sevenler bu işe bayılacaktır. Gizli müşteriler belirli mağazalarla anlaşma yaparak bazı konular hakkında mağazaya bilgi verir. Özellikle mağazalarda müşteriler bir şeylerden çok fazla şikayetçiyse gizli müşteriler, bir nevi denetlemeci gibi mağazayı ziyaret eder. Yapacağız görevler, ürünlerin fotoğrafından alışveriş deneyimine kadar birçok işi kapsayabilir. Günlük bir iş olmasa da ek gelir olarak yapılabilir.

İlginizi Çekebilir: Seyyar İş Fikirleri | 2023 Yılında 8 Karlı Yöntem

2. Çeviri Yapmak

İngilizce ve diğer dillere hakimsiniz çeviri yaparak oldukça büyük paralar kazanabilirsiniz. Ülkemizde dil bilen insan sayısı oldukça az olduğu için bu tür insanlara olan ihtiyaç fazladır. İster çevirme bürolarında isterseniz de internet üzerinden bu işleri yapabilirsiniz. Çevirilerin yanı sıra yapılmış çevirilerin de hatalarını düzeltebilirsiniz. Özellikle İngilizce dışındaki diğer dillerin sayısı oldukça az olduğu için yerinizden kalkmadan ana işinizden fazla paralar kazanabilirsiniz.

3. Organize Yapmak

Çeşitli firmaların veya büyük evlerin eşyalarını organize ederek para kazanabilirsiniz. Özellikle işletme sahipleri ve yoğun tempo içinde olan insanlar evlerindeki veya fabrikalarındaki malzemeleri düzenleyecek vakti bulamaz. Malzemeleri organize etmek başlı başına bir iştir. Çünkü bulunması kolay ve kullanışlı bir düzenleme yapılması gerekir. Organizasyon işine sadece fiziksel malzeme olarak bakmamalısınız. Dijital ortamdaki bilgilerin daha kolay bulunabilmesi için de organizasyon yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnstagram’dan Butik Açma Fikri | 2023 Yılında da Karlı!

4. Fitness Eğitmenliği Yapmak

Günümüzde insanların sağlığına verdiği önem giderek artmaktadır. Hal böyle olunca spor salonlarında çalışan insanların sayısı da artmaktadır. İster online olarak isterseniz de birebir fitness eğitmenliği yapabilirsiniz. Tabii ki bunun için öncelikle sizin de fit bir vücuda sahip olmanız gerekir. Ayrıca bu işin eğitimini alarak birebir eğitimlerde daha başarılı olabilirsiniz. Fitness eğitmenliğinin birebir olarak saat başı ücreti oldukça yüksektir. Haftada her gün bir kişiye destek verdiğinizde bile güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Bu işi online olarak yapmak isterseniz kişiye özel antrenman ve beslenme programı hazırlayarak insanların gelişimini takip edebilirsiniz. Özellikle bu işin okulunu okuyanlar bu fikri mutlaka değerlendirmelidir.

5. Eski Mobilyaları Yenileyin

eski-mobilyalari-yenilemek

Günümüzde eskiyen birçok mobilya çöpe atılmaktadır. Bu hem çevremize zarar veriyor hem de mobilyaların sağlam kısmının da çöpe gitmesine neden oluyor. Eğer mobilya konusunda yetenekliyseniz eskiyen mobilyaları ucuza satın alıp sağlam kısımlarını yenileyerek orijinal bir şekilde satabilirsiniz. Peki nereden eski mobilya bulabilirsiniz? İnternet üzerinden ikinci el eşya satış yapan uygulamaları tercih edebilirsiniz. Ya da bit pazarını ziyaret ederek eski mobilyaları oldukça ucuza mal edebilirsiniz. Üstelik bu iş için başlangıç maliyeti oldukça düşüktür. Ayrıca yenilediğiniz mobilyaları da saklamak için bir alanınız olmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Müzik Dinleyerek Para Kazanmak | 2023 Yılında En Karlı 11 Site!

6. Metaverse ile Para Kazanmak

metaverse-ile-para-kazanmak

Gerçek bir dünyanın sanal bir dünyaya indirgenmiş hali olan metaverse, girişimcilere para kazanma fırsatı sunuyor. Henüz yeni bir dünya olduğu için temelden bu işe girmek mantıklıdır. Metaverse ile para kazanmak için bu sanal dünyadan bir mülk satın alabilirsiniz. Bu aynı bir yatırım gibidir. Mülkünüzün çevresi geliştikçe daha değerli hale gelir. Aynı bir dünya gibi düşünün. Evinizin yanından metro geçtiğinde nasıl değerleniyorsa bu sanal dünyada da işler böyle yürüyor. Ayrıca aldığınız mülkü başka insanlara kiralayarak gelir elde edebilirsiniz. Gelecekte insanlar bu dünyada oldukça eğlenebileceği için bilindik mülkler her zaman değerli olacaktır.

7. Bebek Bakıcılığı Yapmak

Günümüzde babaların yanı sıra annelerin de iş gücüne katılım oranı giderek artmaktadır. Hal böyle olunca ebeveynler çocuklarina yeterince ilgi gösteremiyorlar. Eğer bebeklerin veya çocukların dilinden anlıyorsanız bu iş tam size göre. Ayrıca bazı sertifikaları alarak bu işte yetkinliğinizi kanıtlayabilirsiniz. Ardından internet üzerinden veya gazetelere verilen ilanları takip edebilirsiniz.

8. NFT Satın

Dijital bir token olan NFt, her şeyin dijital bir veriye dönüştürülmesi ile oluşur. Örneğin resim, videolar veya ses parçaları bir nft olabilir. NFT’ler bir sanat eserini tek ve biricik hale getirir. Örneğin Mona Lisa tablosunun dijital haline nft ile sahipseniz dijital bir kod ile kurulduğu için orijinali sadece sizdedir. Yani bunu kimse sahtesini yapamaz veya kopyalayamaz. Birçok insan bu resimlerin ekran görüntüsünü alarak NFT sahipleri ile alay edebiliyor. Fakat bu bir yatırımdır ve orijinal dijital eser kimde ise sanat eserinin sahibi de odur. 

2021 yılında bir kullanıcının “The First 5000 Days” adlı bir kripto sanatı tam 69 milyon dolara satıldı. Tabii ki bu yeni başlayanlar için oldukça uçuk bir rakam. Fakat kendi NFT’nizi pazarlayabileceğinize inanıyorsanız bu işte hala para var. Üstelik NFT’ler kripto para gibi değerlenebilen sanat eserleridir. Aynı zamanda bu sanat eserlerinin fiyatlarının önemli ölçüde dalgalı olduğunu söylememiz gerek. İlk iş olarak bir NFT yapmaktan ziyade değerli olanları alıp fiyatı yükseldikten sonra satabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

9. Makale Yazmak

Elinizde bir bilgisayar ve internet varsa makale yazmak her zaman para kazandıran bir fikirdir. Fikirlerinizi özgün ve yaratıcı bir şekilde kaleme alabilirsinez makale alıcılarına yazılarınızı satabilirsiniz. Bununla birlikte yazı yarışmalarına da katilabilirsiniz. Ya da slogan ve marka ismi bulma yarışmaları da ödüllü olarak karşınıza çıkabiliyor. Hayal gücünüze güveniyorsanız yaratıcı sloganlar satabilirsiniz. Ayrıca birkaç yarışma kazanırsanız bu işi profesyonel olarak yapacak bilinirliğe ulaşabilirsiniz. Yetenekleriniz, diğer firmalar tarafından da dikkat çekecektir. Ortalama bir makale yazarı günümüzde saatte 10 TL ve 50 TL arasında bir kazanç sağlayabiliyor. Ek iş olarak hiç de azımsanacak bir miktar değil.

10. Soru Cevaplayarak Para Kazanmak

Bulmacalardan hoşlanıyorsanız bu iş tam size göre. Bugün telefonunuzdan bile indirebileceğiniz birçok uygulama, soru yarışmaları ile para kazandırabiliyor. Araştırmayı seviyorsanız verilen ipuçlarını değerlendirerek soruları cevaplayabilirsiniz. Uygulamaların yanı sıra belli bir konuda uzmanlığınız varsa internet üzerindeki sitelerden insanların merak ettiklerini belirli bir ücretle cevaplayabilirsiniz. Örneğin bir doktorsanız hastalıklara karşı bilgilendirici cevaplar verebilirsiniz. Ya da bir veteriner, tesisatçı veya tamirci iseniz bu konularda merak edilenleri cevaplayabilirsiniz. Bu tür platformlarda soru başına ücret alırsınız ve belli bir komisyonu site sahibine ödersiniz. Bununla birlikte kendi web sitenizi oluşturarak danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.

11. Kullanmadığın Kıyafetleri Sat

Gardıropta bekleyen ve kullanmadığın onlarca kıyafet varsa bunları ikinci el platformlarda satabilirsin. Ortalama olarak aldığın orijinal fiyattan %50 veya %80 az değerle geri satabilirsin. Eğer bir tasarımcısan eski kıyafetleri yenilerek daha iyi bir fiyattan da satışa sunabilirsin. Ayrıca internetten anlıyorsan bir e-ticaret sitesi açarak ikinci el kıyafet satışı yapabilirsin. Hatta insanların bu siteye kayıt olarak kendi kıyafetlerini satmasına yardımcı olabilirsin. Her satış üzerinden de kendi komisyonunu alabilirsin. Kısacası alıcıyla satıcıya buluşturan bir pazar yeri oluşturabilirsin.

12. Online Anket Cevaplamak

Günümüzde anket cevaplandırarak para kazanma hala geçerli olabilmektedir. Belli anket sitelerine üye olarak ilgi alanlarını doldurduğunda sana uygun anketler çıkacaktır. Anket cevaplamak için çeşitli uzmanlığa veya özel bir bilgiye ihtiyacın yok. Sadece zamanını ayırarak sorulara doğru bir şekilde cevap vermen gerekir. Anketler türüne göre 5 dakika veya bir saat arasında sürebilir. Anket sitelerine üye olurken ödeme yöntemlerini göz önünde bulundurmalısınız. Sadece paypalla ödeme yapan bir anket sitesi ile çalışırsanız ülkemizde kullanılmadığı için ödemelerimiz yapmayacaktır.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

13. Günlük Görevler Yapın

İnsanların yoğunluk nedeniyle yapamadığı işleri günlük olarak yaparak para kazanabilirsiniz. Örneğin bir tamir ustasıysanız ana işinizin yanında evlere hizmet vermeye gidebilirsiniz. Ya da mobilya taşımak veya bir şeyleri monte etmek gibi işlere katılabilirsiniz. Bu işler, diğer işlere göre biraz zaman ayırmanızı gerektirebilir. Bireysel olarak yapabileceğiniz gibi bunu işletme haline de dönüştürebilirsiniz. Her sektörden bir uzman çalıştırabilir ve ihtiyaç halinde ister iş yerinden isterseniz de evlerinden ustaları gereken yerlere yönlendirebilirsiniz. Bu tür işler için ülkemizdeki en iyi platformlardan biri de Armut’dur. Temizlikten nakliyata kadar birçok iş imkanını sunmaktadır.

14. Kedi ve Köpek Bakıcılığı Yapmak

Çalışan insanlar evcil hayvanlarına yeteri kadar ilgi gösteremiyor. Evcil hayvanlarına değer veren birçok insan bakımlarını üstlenecek bir insan arıyor. Onları sabah gezintiye çıkarmak yemeklerini vaktinde vermek veya onlarla oynamak gibi görevler üstlenebilirsiniz. Üstelik bu görevleri günün sadece belli saatlerinde yapabilir ve geri kalan vakitte kendi işinize odaklanabilirsiniz.

15. Sanatını Sat

Sanatçı bir kişiliğin varsa bunu paraya çevirebilirsin. Örneğin resim konusunda iyiysen insanların portrelerini çizerek internet üzerinden satış yapabilirsin. Ya da şık mobilyalar üreten bir ustaysan ihtiyaçlara özel mobilyalar tasarlayabilirsin. İllüstrasyon veya grafik konusunda iyiysen işletmelere özel tasarımlar hazırlayabilirsin. Gitar keman veya piyano gibi enstrümanlarda uzmansan saatlik olarak ders verebilirsin. Üstelik kendi boş vakitlerine göre ders saati ayarlayarak bu vakitlerini değerlendirebilirsin.

16. Web Sitelerini Test Etmek

web-sitesi-test-etmek

Büyük ticari kuruluşlar hatasız bir web sitesi hazırlayabilmek için henüz insanlara sunulmadan önce bunların testlerini yaparlar. Web sitesine her anlamda gezecek ve not alacak insanlara ihtiyaç duyarlar. Örneğin hatalı bir ödeme sistemine sahip olan bir web sitesi bu hatasını düzeltmezse yüzlerce müşteriyi mağdur edebilir. Bu tür sorunların olmaması için web sitelerini test eden kişiler her bir modülü inceleyerek raporlar.

17. Tur Rehberliği Yapın

Ülkemiz bir turizm cenneti. Eğer hikayeleri yaratıcı bir şekilde anlatabiliyorsanız ülkemizin tarihi ve turistik noktalarında tur rehberliği yapabilirsiniz. Özellikle yabancı diliniz varsa turistlere ülkemizin önemli yerlerini gösterebilirsiniz. Tur rehberleri oldukça fazla miktarlarda para kazanabilmektedir. Fakat bu işte enerjik olmalısınız. Tarihi ve turistik havayı anlattıklarınızla hissettirebilmelisiniz. Ayrıca insanları gezdirdiğiniz turistik noktalar hakkında iyi bilgi sahibi olmalısınız. Soru soran turistlerin cevaplarını net olarak cevaplayabilmelisiniz. İşe başlamadan önce ayna önünde pratik yapabilirsiniz. Kendinize bir başlangıç ve bitiş rotası çizebilirsiniz. Her bir noktada anlatacak şeylerinizi planlayarak insanlara dolu dolu bir seyahat imkanı sunabilirsiniz. Tur rehberliği için kendi web sitenizi de açabilirsiniz. Ya da halihazırda bu iş yapan işletmelerde işe başlayabilirsiniz. Hem gezip hem eğlenip hem de para kazanabilirsiniz.

18. Sektörlerdeki Eksiklikleri Paraya Çevirin

Herhangi bir sektörde faaliyet gösteren firmaların eksiklikleri varsa bunları paraya çevirebilirsin. Onların eksiklikleri hakkında danışmanlık yaparak ücret alabilirsin. Piyasadaki boşlukları iyi analiz edebilirsen bunları büyük paralara satabilirsin. Ayrıca işletmelerin gereksiz zaman ve maliyet yaratarak yaptıkları işleri azaltacak hizmetler sunabilirsin. Örneğin muhasebe yazılımları bunlardan biridir. Defter ve kalemle uğraşmaya gerek kalmadan tüm hesap ve kitaplar bu yazımlarla yapılabilmektedir. Bu tarz bir hizmeti oluşturabilirsen birçok işletmenin dikkatini çekebilirsin.

19. Hizmetlerini Sat

freelancer-olarak-para-kazanmak

 

Sahip olduğun becerileri, serbest meslek yaparak paraya çevirebilirsin. Günümüzde internet üzerinde birçok freelancer sitesi vardır. Hangi konuda uzmansan o konuda kendi ilanını açarak müşterilerini bekleyebilirsin. Grafik, tasarım, makale yazarlığı, logo tasarımı, pazarlama ve web sitesi hizmetleri gibi aklınıza gelebilecek her şeyi buralarda satabilirsiniz. Ayrıca ek iş yapmanın en iyi yollarından biridir. Çünkü işletmeler çalışan maliyetlerini azaltmak için proje bazlı serbest çalışanları hizmet alabiliyor. 

 

Bu hem işletme açısından hem de serbest çalışan açısından avantajlıdır. Fakat bu platformlardaki fiyat politikasına iyi incelemelisin. Henüz yeni girdiğin bir sistemde onlarca satış yapmış biriyle yarışabilmek için fiyatlarını uygun tutmalısın. Örneğin halihazirda bir pazarlama şirketinde çalışıyorsan bu deneyimini bu platformlarda sunarak daha kolay müşteri çekebilirsin. Yaptığın işleri, bir ön izleme olması açısından bu platformlara yüklemelisin. Bu sayede insanlar nasıl bir hizmetle karşı karşıya olduğunu bilir. Ayrıca yaptığın işi detaylı olarak yazmak da insanlara bilgi verir. Müşterileriniz ve olumlu puanlarınız arttıkça fiyatlarınızı da yavaş yavaş yükseltebilirsiniz.

20. Boş Mülklerinizi Kiralayın

Eğer kullanmadınız bir boş alanınız varsa bunu kiralamak oldukça iyi paralar kazandırabilir. Depo, arsa, park alanı, bahçe ve hatta kullanmadınız arabayı bile kiralamaya sunabilirsiniz. Haftalık, aylık veya yıllık olarak sözleşmeler hazırlayarak kazancınızı garanti altına alabilirsiniz. Bu sayede kiralayan insanın da güvenle çalışmasını garanti edebilirsiniz. Örneğin evinizin kullanılmayan bir bahçesi varsa işletmeler için fuar veya parti organizasyonları için kiralayabilirsiniz. Ya da burayı bir oyun alanına çevirerek çocukların eğlenebileceği ücretli bir alan yaratabilirsiniz. Bunun için gerekli izinleri kontrol etmelisiniz. Yurt dışında bu tür işler oldukça popülerdir.

21. Ürün Pazarlaması

Birçok e-ticaret sitesi, insanların ürünlerini tanıtması için onlara indirim veya kupon kodu tanımlayabilir. Eğer en sevdiğiniz ürünleri başka insanlarla paylaşarak onların satın almasını sağlayabilirsiniz bu işten para kazanabilirsiniz. Örneğin Amazon, Uber ve eBay gibi birçok şirket tavsiye üzerine sattığınız ürünlerden size ödeme yapar. Hatta bazı kişiler e-ticaret sitelerinin ürünlerini daha kolay ve hızlı satabilmek için web sitesi bile oluşturur. Bu kuruluşlar size her satış başına komisyon öder.

22. Atık Gıdaları Satın

Son kullanma tarihi geçmiş veya geçmeye yakın gıdalar insan sağlığı açısından riskli olabilir. Bu tür gıdaları toplayarak paraya çevirebilirsiniz. Atık gıdalar özellikle çiftliklerde gübre olarak kullanılabiliyor ya da gübreye karıştırılabiliyor. Bu tür gıdalar örneğin solucan gübresi üretebilmek için kullanılabiliyor. Solucanların yedikleri bu atık gıdalar, verimli gübre olarak geri dönüşebiliyor. Bu sayede bu gübreleri de verimli üretimler için çiftliklere satabilirsiniz. Fakat bu işin biraz yoğun tempo gerektirdiğini söyleyebiliriz. Yine de atık gıdaların toplanması, çevrenin korunması için avantajlıdır ve aynı şekilde yine doğaya geri dönüşümü olmaktadır.

23. Online Ders Verin

Hiç kimsenin sahip olmadığı bir yeteneğe sahipseniz bunu internet üzerinden ders vererek paraya çevirebilirsiniz. Dersleri ister skype üzerinden verebilir isterseniz de Udemy üzerinden hazır bir kursa dönüştürebilirsiniz. Anlatımlarımızı hazır bir kursa dönüştürürseniz tek bir sefer uğraşırsınız. Fakat yine de birebir canlı olarak ders vermek öğrencilerin daha çok tercih ettiği bir uygulamadır. Çünkü öğrenciler birebir derslerle merak ettikleri soruyu anında öğretmene sorabilirler. 

Yeteneğinizin alanı ne kadar dar olursa insanların ilgisini o kadar kolay çekebilirsiniz. Örneğin ahşap boyamanın detayları hakkında bir kurs çok fazla bulunmamaktadır. Bununla birlikte gündemi takip ederek popüler olan şeyler hakkında ders verebilirsiniz. Örneğin sınav zamanları yaklaştığında bir tarih dersi verebilirsiniz. Ya da herkesin verdiği alanda bir ders vermek istiyorsanız bu alanda öne çıkacak şekilde kursunuzu düzenlemelisiniz. İnsanlara farklı bir şey vaat ettiğinizde ilgi çekebilirsiniz.

24. Baskı Ürünleri Yapın

baski-urunler-yaparak-para-kazanmak

İsteğe bağlı baskılar yaparak para kazanabilirsiniz. Bunlar telefon kılıfı, tişört, kitap veya diğer malzemeler olabilir. Bir baskı makineniz ve diğer ekipmanlarınız varsa düz bir ürünü baskılı hale dönüştürebilirsiniz. Aldığınız sipariş kadar baskı yaparsanız depolamaya ihtiyacınız kalmadan satış yapabilirsiniz. İnsanlar günümüzde renkli şeylere ilgi duyduğu için tasarımlı ürünler daha çok satılmaktadır. Başkalarının ürünlerini baskılamak yerine kendi ürünlerinizi de baskı yapıp satabilirsiniz.

25. Fotoğraflarınızı Satın

İyi bir fotoğrafçıysanız turistik bölgelerde veya yol üzerinde anlık fotoğrafçılık yapabilirsiniz. Bununla birlikte çektiğiniz özel fotoğrafları internette satışa sunabilirsiniz. Artık birçok insan telifsiz fotoğraf istediği için orijinal fotoğraflar satın alma yoluna gidiyor. Bu sitelerde satabileceğiniz fotoğraf temaları oldukça fazladır. Örneğin “çay içen bir insan” fotoğrafı bile satılabilir. Çünkü web site sahipleri web sitelerinde kullanmak üzere bu fotoğrafları satın alır. Web sitesi içerisindeki yazılarda anlatılan konu neyse ona uygun bir fotoğraf kullanılır. 

 

Haliyle insanlara sadece doğa değil, durum veya olayların da fotoğrafını yansıtabilirsiniz. Artık profesyonel fotoğraf makinelerinin yanı sıra yüksek kaliteli cep telefonları da iyi fotoğraflar çekebiliyor. Ayrıca kaliteli bir cep telefonunu gittiniz her yere götürebilirsiniz. Fotoğraflarınızı stok haline getirerek internet üzerindeki platformlara yükleyebilirsiniz. Bu platformlar her satıştan belirli bir komisyon alır ve kalanı hesabınıza aktarır. Kısacası fotoğrafçılıktan para kazanmak oldukça geniş bir alandır.

 

Bir cevap yazın