İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Ek İş Fikirleri, İnternetten Para Kazanmak, İş Yeri Açmak

İçindekiler

Yeni iş fikirleri, eski işler, sermayesiz iş fikirleri ve popüler sektörler para kazanmak isteyenlerin ilgisini çekiyor. Para kazanmak için günümüzde birçok sektör olsa da getirileri ve götürüleri konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. En iyi kazancı sağlamak için en iyi iş fikrini sektörler arasından seçmek önemlidir. Siz de ek gelir olması amaçlı çalışmak veya kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız 70 iş fikrine göz atabilirsiniz. Teknoloji geliştiği için artık yeni yeni patlayacak iş fikirleri için sosyal medya ve internetin gücünden de yararlanmak önem taşıyor. Bu sayede işinizi daha kapsamlı yürütebilirsiniz.

1. Takı ve Aksesuar

Günümüzde farklı tasarımlardaki aksesuarlar kadınlar tarafından oldukça ilgi görüyor. Birbirinden şık ve renkli aksesuarlar ve takılar binlerce yıldır süregelen bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı paraya çevirmek isteyenler ise dükkan kiralayarak veya internet üzerinden kendi tasarladıkları takıları satabiliyorlar. El beceriniz iyiyse takılarınızı kendiniz satabilir veya bir butik ile anlaşarak toptan satış yapabilirsiniz. Eğer takılarınız çok beğenilirse özel siparişler bile alabilirsiniz. Ürünlerin satışını öncelikle kendi çevrenizden yapabilirsiniz. Arkadaşlarınıza verdiğiniz takılar onların arkadaşlarına da yayılacağı için teklifler kısa sürede gelecektir. Takılarda ve aksesuarlarda modeller sürekli değiştiği için farklı şeyler ortaya çıkarmanız kolaylaşacaktır. Malzemeleri ise toptan alarak birleştirebilirsiniz. Pahalı veya ucuz taşlardan yaparak herkese hitap edebilirsiniz.

2. Araç Alım Satımı

İş kurma fikirleri arasında araba alım satımı yapmak oldukça popülerleşmeye başladı. Artan araç fiyatları ise ikinci el arabalara olan ilgiyi artırdı. Haliyle araçlar hakkında geniş bilgiye sahip olan girişimciler alım satım yaparak iyi para kazanmaya başladılar. Siz de artan vergilerden dolayı sıfır araç sahibi olamıyorsanız araba alıp satarak kendinize sermaye biriktirebilirsiniz. Aldığınız araçlardaki kusurları onararak yeni gibi satabilirsiniz. Bu işten para kazanmak için öncelikle birçok araba hakkında piyasaya hakim olmalısınız. Fiyatların güncel ve eski durumlarını bilmelisiniz. Kaç kilometre yapmış, değişen parçalar var mı? Motoru nasıl? Gibi soruları cevaplandırabiliyorsanız bu işe adım atabilirsiniz. Ayrıca ayda iki araba satma becerisine ulaştığınızda 3 ile 10 bin TL arası kazancınız olabilir. Senede 10 aracı karlı bir şekilde satsanız bile size büyük katkı sağlayacaktır.

3. E- Ticaret Yapmak

e-ticaret-sitesi-ile-para-kazanmak

Günümüzde iş fikirleri arayanlar artık online sektöre yönelmeye başladılar. Dükkan sahibi olan birçok işletme ürünlerini internetten para kazanmak için satmak istiyor. Tekstil, ayakkabı, telefon, aksesuar gibi birçok ürün internetten kısa sürede alınabiliyor. Siz de ürünlerinizi bu sitelerden birinde satmak istiyorsanız buralara üye olabilirsiniz. Bazıları vergi levhası istediği gibi bazılarında normal satış yapılabiliyor. Tabii ki vergi levhalı olanlar müşterilere daha çok güven verir. Bağımsız olarak internetten satış yapmak istiyorsanız kendi e-ticaret sitenizi de açabilirsiniz. Bunun için özel veya hazır yazılımlar kullanabilirsiniz. Ürünlerinizi herkese ulaştırmak istiyorsanız dört bir yandan satış yapabilirsiniz.

4. Fotoğrafçılık-Fotoğraf Satmak

Henüz fotoğrafçılık bilginiz yoksa bile tecrübeli birinin yanında çalışarak gerekli deneyimi elde edebilirsiniz. Fotoğrafçılık sektörü sosyal medya platformları çıktığından beri ek iş fikirleri arasında yerini almıştır. Birçok kareyi farklı perspektifte çekebilme yeteneğine sahipseniz satış yapma şansınızı artırabilirsiniz. Yine işinizi tanıtmak için sosyal medya hesapları açabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden stok fotoğraflarının satıldığı sitelere üye olabilirsiniz. Buralara onlarca fotoğraf ekleyebilir ve yüzlere kişinin almasını bekleyebilirsiniz. Ayrıca düğünlerde, organizasyonlarda ve farklı alanlarda da fotoğrafçılara büyük iş düşüyor. Ek iş fikirleri arasındaki fotoğrafçılığı kısa videolarla zenginleştirebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğraflar çeşitli anlamlar içeriyorsa insanları duygulandırabilirsiniz. Böylelikle hatıla içeren fotoğraf satışlarını yapabilirsiniz.

Fotoğraf Çekerek En Az 4 Bin Lira Para Kazanmak Çok Kolay

5. Organizatörlük Yapmak

Günümüzde birçok insan ufak şeyler için bile organizatörlere başvurmaktadır. Özellikle düğün, nişan ve kınalarda insanlar her şeyin kusursuz olmasını istiyorlar. İnsanları mutlu edebilecek organizasyon tasarımları yapmakta kendinize güveniyorsanız, bu iş fikrini deneyebilirsiniz. Diğer organizatörlerin yaptığı tasarımları internet üzerinden araştırabilirsiniz. Ya da bu işle uğraşanlardan alıcı gibi fiyat ve örnekleri isteyerek fikir edinebilirsiniz.  Ayrıca insanlar koşuşturmacaların arasında bir de ufak detaylarla uğraşmayı istemedikleri için bu işleri yapacak insanlara iyi para ödeyebiliyor. Siz de gelin çiçeğinden, masa tasarımlarına kadar birçok şeyi detaylıca inceleyebilirsiniz.

6. Fitness Antrenörlüğü Yapmak

İş fikirleri arasındaki fitness antrenörlüğü, zayıflamak isteyenlere büyük fırsatlar sunabiliyor. Eğer bu konu hakkında bilginiz varsa insanlara fiziksel aktiviteler ile vücutlarını şekle sokmalarına yardımcı olabilirsiniz. Tabii ki herkes kilo verme problemi yaşamıyor. En az bunun kadar kilo almak isteyenler de bulunuyor. Bu kişiler için de özel diyet programları ve kas geliştirmelerini sağlayacak antrenman programlarını sunabilirsiniz. İnsanlar giderek bilinçlendiği için sağlıklı yaşamın önemini daha iyi anlamaya başladı. Hem sağlık hem de dış görünüşüne dikkat edenler, fitness antrenörlerine iyi paralar ödeyebiliyor. Hatta günümüzde bu işi uzaktan online olarak yapanlar da bulunmaktadır.

7. Youtuber Olmak

youtuber-olmak

Başlangıçta gençlerin daha çok katılım gösterdiği Youtube platformunu artık yetişkinlerde kullanıyor.  Sermayesiz iş fikirleri arasındaki bu platform, kanal sahiplerine reklamlar aracılığıyla büyük paralar kazandırabiliyor. Hatta kanalı zamanla oturan insanlar ek işten ziyade tamamıyla bu işe yoğunlaşabiliyor. Tabii ki Youtube üzerinde varolabilmek için özgün içerikler üretmeniz gerekiyor. Belli bir kategoride kanal açarak bunun üzerine düşünebilirsiniz. Örneğin yemek tarifleri, spor videoları ve eğlence videoları çekebilirsiniz. Ya da tutacağını düşündüğünüz yenilikçi fikirleri insanlara sunabilirsiniz. İnsanların videolarınızı izlemesi için öncelikle kaliteli bir kamera ve ses ekipmanları almalısınız. Hiç kimse ne dediği anlaşılmayan ve görüntülerin görülmediği bir kanal izlemek istemez.

Youtube Para Kazanma Yolları, Tavsiyeler, İnce Detaylar

8. Kafeterya Açmak

Günümüzün eskimeyen iş fikirleri arasında kafeterya açmak bulunuyor. İnsanlar her daim bir şeyler içmek ve yemek ister. İnsanlar bu şeyleri evlerinde yapabilse de dışarıda bir şeyler yiyip içmek çoğu zaman ferahlatıcı olabiliyor. Üstelik şık bir manzaraya karşı çay ve kahve yudumlamak paha biçilemez olabiliyor. Siz de ister büyük bir kafe isterseniz de küçük fakat sevimli bir iş yeriyle insanlara manzara ve çay keyfini beraberinde sunabilirsiniz. Tabii ki açacağınız yerin çok tenha olmamasına dikkat etmelisiniz. Çevredeki insanların yorulduktan sonra dinlenebileceği bir yer olması önemlidir.  Ayrıca şık bir tasarım ve fiyat politikanızın olması insanların hoşuna gidecektir. Tanıtımınızı yapmak için broşür bastırabilirsiniz.

Kafe Açmak İsteyenler İçin Para Kazanma Tavsiyeleri

9. Çorap Üretimi Yapmak

Piyasada çeşit çeşit çoraplar bulunuyor. Her ne kadar kaliteli çoraplar bulunsa da insanlar aynı çorapları uzun süre giymek istemiyor. Bu neden birçok insan ince, kalın veya renkli çoraplar tercih edebiliyor. Ucuz ve çok satılan bir mal olduğu için iş fikirleri arasında çokça tercih ediliyor. İyi bir satış yapmak için kim için üretim yapacağınızı iyi bilmelisiniz. Çocuklar, kadınlar, erkekler veya bebekler için satış yapabilirsiniz. Ya da hepsi için eşit derecede üretim yapabilirsiniz. Ürettiğiniz çorapları toptan olarak veya mağazanızda satabilirsiniz. Ya da internet üzerinden bir e-ticaret sitesi oluşturarak kendinize bir marka yaratabilirsiniz. En çok satılan çorap modellerini internet üzerinden araştırarak üretimlerinizi buna göre yapabilirsiniz.

10. Mantar İmalatı

İş fikirleri arasındaki mantar imalatı, vitamin ve lezzet bakımından insanların ilgisini çekiyor. Mantar toplama süresinin kısa olması ise girişimciler tarafından ilgi görüyor. Ana yemek olarak veya yemeklere eklenerek lezzet veren bu gıdayı marketlere, bakkallara, pazarlara ve restoranlara satabilirsiniz. Ayrıca toptan olarak sattığınızı insanlara duyurmak için sosyal medya ve interneti kullanabilirsiniz. Mantar üretimi için nem, sıcaklık ve havalandırma şartlarına dikkat etmelisiniz. Ülkemizde en çok tüketilen kültür mantarıdır. Eğer üretimden hemen sonra satamıyorsanız soğuk ve karanlık bir depo tutmanız iyi olacaktır.

Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2023

11. Sanal Asistanlık

Evde çeşitli işletmelerin ihtiyacını gideren sanal asistanlık, sermayesiz iş fikirleri arayanlara alternatif sunuyor. Firmaların görevlerini evde çalışarak tamamlayabileceğinizi bu iş kolay yoldan para kazanma fırsatıdır. Firmanıza randevular ayarlama, metin hazırlama, belgeleri dijital ortamda dosyalama, maillere ve telefonlara cevap vermek gibi çeşitli görevleriniz olabilir. Üniversite diplomanızla birlikte çeşitli yerlerden alabileceğiniz kurslar ile iş bulma şansınızı artırabilirsiniz. Ayrıca iyi hazırlanmış bir CV’de işlerinizi kolaylaştıracaktır. İş bulduktan sonra işvereninizin verdiği görevleri hızlıca yapabilmek için kaliteli bir bilgisayar, yazıcı ve tarayıcıya ihtiyacınız olabilir. Ayrıca işle sosyal hayatı karıştırmamak için ayrı bir telefon hattı kullanabilirsiniz.

12. 3D Baskı Yaparak Satış

3D yazıcı ile günümüzde birçok baskı yapılabiliyor. Hediyelik eşyalar ve kırık eşyaların parçaları gibi birçok aksesuar basılabilir. Ürettiğiniz eşyaları toplu olarak satabileceğiniz gibi istek üzerine basarak da satabilirsiniz. Ne yapacağınız tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Belki bir soda açacağı belki de plastik bir vazo, üretim çeşitleri oldukça fazladır. Tabii ki öncelikle cihaz hakkında detaylı bilgi sahibi olmalı ve hammadde teminini sağlamalısınız. Bu hammaddenin birim fiyatını hesaplayarak satış yapacağınız ürünlere ekleyebilirsiniz. Görülen o ki bu teknoloji ilerleyen zamanlarda iş gücünü düşürmek ve daha hızlı üretim yapmak için daha da gelişecek. Fakat şimdilik üretimlerinizi hızlı bir şekilde satabilmek için ufak ve az bulunan şeyleri satmayı deneyebilirsiniz.

13. Arabaya Reklam Alma

Lüks veya orta sınıf olarak adlandırabileceğimiz birçok araç modeli insanlar tarafından sıkça kullanılıyor. Fakat iş güç derken insanların araba kullanacak pek zamanı bulunmuyor. Yeni iş fikirleri arasındaki arabaya reklam alma ile fikri olduğu yerden para kazandırabilir. Birçok yerde araba üzerine giydirilmiş çeşitli firmaların reklamları yer almaktadır. Siz de büyük markalar olmasa da yerli firmaların markalarını arabanız üzerinde sergileyebilirsiniz. Çeşitli reklam ajanslarını internet üzerinden aratabilir ve reklam teklifi gelmesini bekleyebilirsiniz. Bazı durumlarda reklam için arabanızın durması istenirken bazı durumlarda hareket halinde olmanız isteniyor. Her iki durumu da araç kullanımınıza bağlı olarak değerlendirebilirsiniz.

Arabaya Reklam Alarak Para Kazanmanın Pratik Yolu 2023

14. Yiyecek İçecek Standı

yemek-standi-acmak

Yeni iş fikirleri arasında yer alan stand açmak, girişimcilere kazanç fırsatı sunuyor. Yaz ve kış aylarında sokaklarda farklı araçlarla satış yapan insanları mutlaka görmüşsünüzdür. Kış aylarında dondurma ve soğuk içecekler satılırken kış aylarında çorba, kahve ve hazır gıda satışları yapılabiliyor. Hareket halinde olabileceğiniz için istediğiniz yerlerde satış yapabilirsiniz. Tabii ki bunun için yasal mevzuatları tamamlamanız gerekebilir. Fazla bir sermaye gerektirmediği için birçok insan tarafından kolaylıkla yapılabiliyor. İyi bir çay ve kahve markasının yanı sıra beraber tüketilebilecek bir simit bazen vazgeçilmez olabiliyor. Ayrıca stand yanına koyabileceğiniz ufak masa ve sandalyeler ayak üstü atıştırmak isteyenlere dinlenme fırsatı verecektir.

15. Bakıcılık Yapmak

Ek iş fikirleri arasında açıklayabileceğimiz bakıcılı, çeşitli alanları kapsayabiliyor. Daha çok ev hanımlarının ve üniversite öğrencilerinin tercihi oluyor. Çocuk, bebek ve evcil hayvan bakıcılığı çeşitli yönleriyle birbirinden ayrılıyor. Ayrıca ilerleyen zamanlarda bu konularda meslek sahibi olmak isteyenlere de bir tecrübe oluyor. Bakıcılık yapmak için ev sahiplerinin sizlere güvenmesi gerekiyor. Bunun için iyi bir iletişime sahip olmalısınız. Çocuk bakımına özel bilgileri vermek için bir internet sitesi veya sosyal medya hesapları açarak profesyonel olduğunuzu gösterebilirsiniz. Ya da halihazırda bu ek iş fikirleri ile uğraşan ajanslara kaydınızı yaptırabilirsiniz. İnsanlar sizi sevdikçe çevrelerine de önereceği için kazancınız oldukça artacaktır. Bunun için çocuk, bebek ve evcil hayvan bakımı için gerekenleri öğrenmeye başlamalısınız.

16. Yemek Yapmak

Lezzetli yemekler her insanın hayır diyemeyeceği bir şeydir. İyi yaptığınızı düşündüğünüz herhangi bir şeyi pazarlayabilirsiniz. Unlu gıdalar, özel soslar, zeytinyağlılar veya tatlılar. Yaptığınız bu yemekleri firmalara satabilirsiniz. Firmalar bazı toplantılar ve organizasyonlar için çeşitli aralıklarla toptan yemek siparişi verirler. Düğün, konser ve nişan gibi etkinliklerde de insanlar yemekleri lezzetli olanlara başvurabiliyor. Yeni iş fikirleri içinde bulunan bu sektör, oldukça ilgi görmektedir. Yemek yapıp satmak zorunda değilsiniz. Yemeklerin nasıl yapıldığını anlatan bir Youtube hesabı da açabilirsiniz. Özel tariflerinizi burada sergileyebilirsiniz.

Yemek Yaparak Para Kazanma Fırsatı Yakalayın!

17. Kurabiye-Pasta Yapmak

Evde kurabiye yaparak para kazanmayı kim istemez ki? Mevlütler, özel günler, nişanlar ve düğünler için gelen misafirlere sunulacak atıştırmalıklar insanları memnun etmektedir. Ayrıca bu ufak atıştırmalıklarla misafirlerinize ne kadar değerli olduklarını gösterebilirsiniz. Genellikle düğünlerde içeceklerin yanında dağıtılan kurabiyeler, düğün sahiplerinin tek başına yapması zor olduğu için dışarıdan özel sipariş verilebiliyor. Bu durumda da iş fikirleri arayanlar için bir fırsat doğmuş oluyor. Sıradan kurabiyelerin yanı sıra düğün konseptine göre hazırlanmış kurabiyeler yapabiliyorsanız para kazanma ihtimaliniz oldukça artacaktır. Eğer bilmiyorsanız internet üzerinden şekilli kurabiye yapımını inceleyebilirsiniz. Sosyal medyada yaptığınız kurabiyelerin fotoğrafını çekebilir veya düğün salonu sahipleriyle özel olarak anlaşabilirsiniz.

18. Ev Temizliği

Her insan ev hijyenine dikkat eder. Şık bir ortam yaratmanın yanı sıra yapacağınız temizlikle çeşitli hastalıkları önleyebilirsiniz. Özellikle evcil hayvan ve bebekleri olanlar için sağlık daha önemli bir konudur. Fakat birçok insan uzun çalışma saatleri nedeniyle temizlik işlemlerini erteleyebiliyor. Bu nedenle evde temizlik yapacak insanlara başvuruyorlar. Üstelik bu işi hem kadınlar hem de erkekler yapabiliyor. Özellikle bir şirkete katılarak profesyonel olarak gerçekleştirebiliyorlar. Üstelik sadece ev temizliği değil ofis, bahçe ve apartman temizliği de ücretli olarak yapılabiliyor. Çevrenize bu işi yaptığınızı söyleyebilir veya internet üzerinden reklam verebilirsiniz. Tek bir ev üzerinden alacağınız ücret 100-200 TL arası olacaktır.

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Baştan Sona Detaylı Rehber!

19. Oyuncak Yaparak Para Kazanmak

Bu işten para kazanmak için öncelikle kendinizi geliştirmeye adamalısınız. Belli bir mesai olmadığı için hazırda onlarca oyuncağınız olması gerekiyor. Bunun için en çok satılan oyuncakları araştırarak bir benzerini el emeğinizle yapabilirsiniz. İnsanlar giderek bilinçlendiği için çocuklarının oynayabilecekleri doğal oyuncakları daha çok tercih ediyorlar. Özellikle ahşap oyuncaklar dekoratif olduğu için yetişkinler tarafından da tercih ediliyor. Aileler de çocukları için bez oyuncakları daha çok tercih ediyor. İlk başlarda aklınıza yapacak bir oyuncak modeli gelmeyebilir. Fakat bunun için en iyi ipuçlarını Youtube üzerinde bulabilir ve benzerini geliştirebilirsiniz. Ürünlerin çok satılması durumuna göre elinizde malzeme bulunması gerekiyor. Ürettiklerinizi ise oyuncakçılara veya dekor amaçlı kullanılabilecek mağazalara toptan satabilirsiniz.

Evde Oyuncak Yaparak Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin Tavsiyeler!

20. Evde Paketleme

Birçok insan ailesine destek olmak için evde paketleme işleri arıyor. Bardak, mandal, mum ve kına paketleme gibi birçok iş bulunuyor.  Ev hanımları ve öğrencilerin tercih ettiği bu işler asgari ücret olmasa da büyük ölçüde sizlere katkı sunabiliyor. Bu işleri bulabilmek interneti ve sosyal medyayı takip edebilirsiniz. İş aldığınız takdirde paketleme yapacağınız malzemeleri firmanın kendisi size göndermektedir. Gönderilen malzemelerden yaptığınız paketleme kadar ücret alabilirsiniz. Yani ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok kazanabilirsiniz. Part-time bir iş olduğu için saatleri tamamen kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

21. Blog Açmak

blog-yazarak-para-kazanmak

Bloglar bir nevi insanların tuttuğu günlüklere benzer. Buralara gezip gördüğünüz yerleri ve insanlara bilgi verecek şeyleri anlatabilirsiniz. Kısacası aklınıza gelen her şeyi bloglar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası web site diyebiliriz.  Blog açmak istiyorsanız özgün makale yazmayı bilmelisiniz. Başka sitelerdeki bilgileri kopyala yapıştır değil de kendi cümlelerinizle aktarmalısınız. Günümüzde imkanlar çoğaldığı için blog açmak kısa sürede tamamlanabiliyor. Blogtan para kazanmak içinse gerçekten insanlara fayda sağlayan yazılar yazmalısınız. İlerleyen süreçlerde sitenize reklam alarak reklamlardan para kazanabilirsiniz. Sadece google reklamları değil başka sitelerin isteği üzerine reklamlarını da yapabilirsiniz. Kısacası kaliteli bir site her açıdan para kazanabilir.

22. Evde Terzilik

Hem erkekler hem de kadınlar evde terzilik yaparak para kazanabilir. Bunun için tek yol gerekli olan müşterileri bulmaktır. Üstelik bu iş çok fazla sermaye gerektirmediği için sadece yeteneklerinizi kullanmanız gerekecektir. İster örgü örmek ister hasarlı kıyafetleri onarmak isterseniz de yeni kıyafetler yapabilirsiniz. Bu işe başlamak için henüz yeniyseniz ikinci el makineleri tercih edebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek içinse belediyenin verdiği kurslara gidebilir veya Youtube üzerinden aşama aşama öğrenebilirsiniz. Ya da bir terzinin yanında işin tekniklerini birkaç ay öğrenebilirsiniz. Terziliğin en çok para getiren yanı kıyafet bedenleri üzerinde daraltma ve kısaltma yapmaktır. Kesinlikle emeklerinize değecek bir meslektir.

23. Mum ve Sabun Yapımı

Hobilerin paraya dönüştü yeni iş fikirleri arasındadır. Ev hanımları tarafından sıkça yapılan bu iş fikri, kolaylıkla yapılabiliyor. Malzemeleri her yerde bulunduğu için kimseye zorluk çıkarmıyor. Evde bulunan tencere ve kaşıklarla istediğiniz gibi sabun yapabilirsiniz. İnternet üzerinde bulabileceğiniz sabun kalıplarıyla şekille sabunlar yapabilirsiniz. Aynı şekilde mum da sizi zorlamayacak bir eşyadır. Mumlar geçmişte aydınlatma amacıyla kullanılsa da günümüzde daha çok dekoratif amaçlı kullanılıyor. Fitil, süzgeç, makas ve birkaç kap ile kolaylıkla mum yapabilirsiniz. Üretimlerinizi satmak için süslü kaplar kullanarak daha dekoratif bir görüntü oluşturabilirsiniz. İnternet üzerinden renkli mum ve sabunlara bakarak fikir alabilirsiniz.

24. Kiralama İşleri

İş fikirleri arayanlar için sırada oda, park veya ev kiralama fırsatı bulunuyor. Eğer eviniz bahçeli veya büyükse odalarınızın bir bölümünü kiraya verebilirsiniz. Tabii ki apartman daireleri için de bu iş olabilir fakat kiralama yapacağınız kişilere güvenmelisiniz. Eğer bahçeli bir eviniz varsa bahçenizi de otopark olarak kiralayabilirsiniz. Daha çok iş yoğunluğu fazla olan ve bu nedenle eve geç gelenler tarafından tercih edilebiliyor. Bu sayede ek gelir olabiliyor. Ya da evinizin bir odasını depoya çevirebilirsiniz. Kırtasiyeciler ve benzeri meslek grupları büyük depolara çok fazla para vermemek için uygun fiyata sizi tercih edebilirler. Ya da sürekli seyahat halindeki insanlar otellere yüklü miktarda para vermemek için bir oda tercih edebilir. Avrupa’da yeni iş fikirleri arasına giren boş oda kiralama ülkemizde de yavaşça popüler olmaya başlıyor. Birebir kiracı bulmakta zorlanıyorsanız internetteki aracı sitelerle bu işi yapabilirsiniz.

2023’ün Yeni İş Modeli: Boş Oda Kiralayarak Para Kazanmak

25. Editörlük Yapmak

Editörlük yapmak için öncelikle hâlihazırda bulunan bir içeriğin bulunması gerekiyor. Editörler ise bu içeriklerdeki hataları düzenleyerek onları yayınlanabilecek bir hale getirir. Sadece hatalar değil yerine konulabilecek daha terli toplu cümleleri kuran kişidir. Editör olmak isteyenler öncelikle iyi bir bilgisayar kullanıcısı olmalıdır.

Ayrıca Türkçeyi iyi kullanabilen ve editörlük hakkında yayınlanan yazıları takip eden biri olmalıdır. Her konuyu detaylı bilen bir editör bile olsanız verilen işi zamanında yapan biri olmalısınız. Cümleleri akıcı bir şekilde oluşturmanın yanı sıra okuyucularda merak uyandıracak cümleler kurabilmelisiniz. Yeni başlayan biriyseniz çeşitli dergi, gazete ve internet yazılarını okuyarak değiştirmeler yapabilirsiniz.

26. Makale Yazarlığı

makale-yazarak-para-kazanmak

İş fikirleri arasında bulunan makale yazarlığı, bilgisayardan para kazanmak isteyenlerin yardımına koşuyor. Part time veya full time çalışarak kazanabileceğiniz bu sistem bilgisayar üzerinden gerçekleşiyor. Üst kısımda editörlük yapmak bölümünde saydığımız kurallar aynı şekilde burada da geçerlidir. Ayrıca burada sıfırdan bir makale üretmek zorunda kalacağınız için yorumlama gücünüzün de bulunması gerekiyor. Yani okuduğunuz yazıları kopya olmadan özgün bir şekilde yazmalısınız. Tabii ki bu işten para kazanmak için bu yorumlamayı zamana karşı yapmalısınız. Makale yazarlığından günümüzde kazanç oranı aylık 1000-2000 TL arasıdır. Bu ne kadar çok yazdığınıza bağlı olarak değişiyor. Ayrıca müşterilerinizin isteklerine iyi bir şekilde uymalı ve SEO uyumlu makale nasıl yazılır öğrenmelisiniz.

27. İkinci El Eşya Satışı

Evinizde kullanmadığınız eşyaları paraya çevirebilirsiniz. Özellikle büyüklerinizden kalan değerli eşyalar bulunuyorsa bunları alıcılarıyla buluşturarak büyük kazanç sağlayabilirsiniz. Koleksiyon niteliğinde olan eşyalar, doğru alıcılarla buluştuğu takdirde cebinizi doldurabilir. Fakat bu eşyaları her önünüze gelene satmak yerine interneti kullanarak insanlara ulaştırmalısınız.

Sahip olduğunuz eşyaların fiyatını öğrenmek için internette arama yapabilirsiniz. Eşyalarınızda herhangi bir hasar yoksa kar oranı yüksek olacaktır. Özellikle nostaljik değere sahip olan broşürler, plaklar ve oyuncakların alıcısı oldukça fazla. Nostaljik eşyaların yanı sıra eski telefonlarınızı da satabilirsiniz. Ürünlerinizin fotoğrafını kaliteli bir şekilde çekerek internete koyabilirsiniz. Tabii ki iyi bir temizlikten ve onarımdan yaparak satış oranınızı artırabilirsiniz.

28. Boya Badana İşleri

İnsanların birçoğu evinin yeni gibi görünmesi için boya badana yaptırırlar. Kimisi yılda 2-3 kez yaptırırken kimisi yılda bir kez yaptırırlar. Duvar boyamak kolay bir iş gibi görünse de kimyasallarla uğraşmak ve etrafın kirlenmesini göze almak ev sahipleri tarafından korkutucu olabiliyor. Girişimciler de daha profesyonel ekipler ve ekipmanlarla insanlara kısa sürede hizmet verebilecek sistem geliştiriyorlar.

Siz de bu sistemin içinde dahil olabilir veya bireysel olarak boya bada işlerini gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik işin emeği büyük olduğu için kazancı da büyük oluyor. Siz pratikliğinizi kullanarak işi kısa sürede bitirebileceğiniz ekipmanları da satın alabilirsiniz. İşe yatkın olup olmadığınızı öğrenebilmek için evinizde ufak denemeler yapabilirsiniz. İnternet üzerinden pratik yollarını öğrenebilirsiniz. Üstelik işinizi iyi yaptıktan sonra dilden dile reklamınız olacaktır.

29. Direksiyon Dersi Vermek

Özel araba sahibi olmadan önce ehliyet sahibi olmak önem arz ediyor. Tabii ki sınavları geçmek için de önceden bir ders almak ehliyet alacaklara yardım ediyor. Siz de iyi bir araba kullanıcıysanız bu sektörü ek iş fikirleri arasında değerlendirebilirsiniz. Yeni ehliyet alacaklara haftada birkaç saat ders vererek iyi paralar kazanabilirsiniz. Üstelik hem gezecek hem de kazanacaksınız. Dersi vermeden önce araba kullanmakla alakalı püf noktaları bir kağıda not alabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği eğitimlere katılarak bir belge alarak bu işe başvurabilirsiniz. Bu belgeyi almak içinse 3 yıllık sürücü belgenizin bulunması gerekiyor. Ehliyet alacaklar her zaman dersleri çok iyi anlayan biri olmayabilir. Bu nedenle püf noktaları öğretirken sakin kalmayı bilmelisiniz. Güler yüzlü özel ders vererek müşteri potansiyelinizi artırabilirsiniz. Ayrıca saatlik ücretlerin 50-100 TL arasında olduğunu da söylememiz gerek.

En Karlı İş Fikri 2023: Direksiyon Dersi Vermek

30. Döviz ve Altın Yatırım Yapmak

Ek iş fikirleri arasındaki bu yatırımları iyi takip edenler, yatırım sonunda güzel paralar kazanabilir. Özellikle altın kısa vadede olmasa da uzun vadede sürekli kazandıran bir madendir. Bu nedenle kıyıya köşeye altınlarınızı biriktirip birkaç yıl sonra bozdurmanız tavsiye edilir. Kuyumcudan veya bankadan online olarak altın alabilirsiniz. Altın ve döviz alımını da piyasalar öncesinde yaparak makas farkından etkilenmeden paranızı değerlendirebilirsiniz. Dolar veya Euro ise ülke içi birçok olaya bağlı olarak yükselir veya düşebilir. Siz de piyasaları ve internet üzerinden dövizlerin ve altının geçmişteki durumunu takip ederek planlamalarınızı yapabilirsiniz.

31. Tercümanlık Yapmak

Bu ek iş fikrinde para kazanmak için bir dil bilmeniz gerekiyor.Artık dünya dili olmuş İngilizceyi bildiğiniz takdirde iş olanaklarının sayısı giderek artıyor. Dışarıda herhangi bir iş aramanıza gerek kalmadan freelancer olarak tercümanlık yapabilirsiniz. Örneğin online görüşmelerde katılacağınız toplantılardaki yabancı dil konuşmalarını çevirebilirsiniz.

Artık şirketler her işini internet üzerinden yaptıkları için online tercümanların sayısı da giderek artmaya başladı. Akademik, tıbbi ve sözlü tercüman gibi birçok alanda iş görebilmektedirler. Bu tercümeleri sesli veya yazılı olarak yapabilirsiniz. Siz de ek iş arıyorsanız yapmanız gereken tercümanlık işlerini internet üzerinden bulabilirsiniz.

32. Çeviri Yapmak

Tercümanlıkla benzer bir ek iş fikri olsa da çeviri yapmak, biraz daha özel isteklere göre değişiyor. Örneğin internet üzerinden biri size herhangi bir yazının çevrilmesini isteyebilir. Tabii ki bileceğiniz dillerin sayısı ne kadar fazla olursa kazancınız fazla olacaktır. Örneğin bir Fransızca dilini bilenlerin sayısı İngilizce bilenlerden az olduğu için Fransızca size daha çok kazandıracaktır.

Ayrıca çoğu çeviri artık bilgisayar üzerinden yapıldığı için iyi bir bilgisayar kullanıcısı olmanız gerekiyor. Verilen yazıları hızlıca kaydederek teslim etmeniz önemli olabiliyor. Bu işi yapabilmenizi sağlayan Türkçe siteler olduğu kadar yurt dışı sitelere de kayıt olabilirsiniz. Ya da artık tercüme büroları da online sektöre atıldıkları için buralarda da iş bulabilirsiniz. Fiyatlandırma ise kelime, karakter veya sayfa başı olarak belirlenmektedir. Çevirinin zorluğuna göre ücret artabilir.

33. Oyun Oynayarak Para Kazanmak

Ek iş fikirleri arasına giren oyun oynamak, geçmişte bir hobiden ibaret olsa da artık hem gençlere hem de yetişkinlere para kazanma fırsatı sunuyor. Peki bu ek iş fikri nasıl uygulanıyor? Öncelikle oynadığınız oyunlar herkes tarafından oynanan oyunlar olması gerekiyor. Tabii ki bu oyunlardaki yeteneğinizin de iyi olması gerekiyor.

Ya da oyunlar hakkında kimsenin bilmediği bilgiler ve taktikler öğreterek insanların izlemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Youtube ve Twitch en iyi yayın ortamlarıdır.  İnsanlar artık oyun oynamasa bile oynayanları izlemeyi seviyor. Mobil veya bilgisayar oyunu fark etmeksizin yeni çıkan oyunların tanıtımını da yapabilirsiniz. Eğer oyun popüler olursa videolarınız zaman içinde patlayacaktır. Tabii ki tüm oyunları oynamak için geniş vaktinizin olması gerekiyor.

34. Anket Doldurmak

Çeşitli işletmeler müşterilerinin isteklerini ve ihtiyaçlarını belirlemek için anketler oluştururlar. Bu anketleri firma sahipleri tek başlarına insanlara yaptıramayacağı için çeşitli çalışanlar tutarlar. Ek iş fikirleri arayanlar da bu tür işleri sıkça tercih eder. Sizi zengin edecek bir ücret kazandırmasa da aylık faturalarınıza katkı sunan bir sektördür diyebiliriz.

Günümüzde online olarak da katılabileceğiniz birçok anket sitesi bulunuyor. Buralarda anket yapabilmek için profilinizi doğru bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Gelen anket sorularını da dürüstçe cevaplandırmalısınız. Ya da internet üzerindeki ilanlarla ülkemizin çeşitli alanlarındaki ajanslara başvurarak anketleri alabilir ve dışarıdaki insanlara sorular sorarak cevaplarını kaydedebilirsiniz.

Anketörlük Yaparak Para Kazanma Fırsatı

35. Udemy Üzerinden Ders Vermek

Dijital çağda artık her yer bir okul görevi görüyor. Tabii ki öğrenciler kadar öğretmenlere de ihtiyaç vardır. Her alanda birçok öğretmeni bir araya getiren Udemy ise bu ihtiyacı büyük ölçüde gideriyor. Önceden çektiğiniz videoları bir ders haline getirerek yüklemenize izin veren Udemy, aynı zamanda bu videolardan para kazanmanıza yardımcı oluyor.

25 TL’den satılan her bir ders göze az gibi görünse de binlerce kişinin satın alması oldukça büyük paralar kazandırabiliyor. Ek iş fikirleri arasındaki bu sektörde ne kadar iyi bir öğretmenseniz o kadar çok kazanabilirsiniz. Resim, müzik, tasarım, bilgisayar ve yazı işleri gibi aklınıza gelen birçok konuda ders verebilirsiniz. Mevcut dersleri inceleyerek en iyisini nasıl yapabilirim? Diye düşünmelisiniz.

36. Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı kısaca bir firmanın ürünlerinin satılmasına yardımcı olmaktadır. Bu genellikle internet ortamında yapılmaktadır. İnstagram, Facebook, Twitter ve web sitesi olanlar çeşitli firmaların ürünlerini sayfalarında paylaşarak satışları hızlandırmaktadır. BU sayede her satıştan komisyon alabilmektedir.

Firmanın ürün linkini kendi sayfanıza eklediğinizde ve müşterilerin bu bağlantıya tıklayarak alışveriş yapması sonrası kazanç sağlayabilirsiniz. Tabii ki bunun için yüksek sayıda takipçinizin olması gerekiyor. Web siteleri içinse yüksek ziyaretçi. Takipçi sayınız ne kadar yüksekse kar payı da yüksek olacaktır. Satış ortaklığının yeni iş fikirleri arasında değerlendirmek isteyenler ürünlerin satışını yaparken doğal davranarak müşteri çekebiliyor. Siz de ürünleri insanların gözüne sokmadan ilgi çekici bir şekilde paylaşabilirsiniz.

37. İnstagram’dan Satış

İnstagram artık tüm dünyada kullanılan en popüler sosyal medya araçlarından biri olmuştur. Hala da kullanıcı sayısı artmaktadır. Tabii ki bu sosyal medyayı satış yapabilmek amacıyla kullanan birçok insan bulunmaktadır. Bunlara kısaca butik adı veriliyor. Kıyafet, ayakkabı, saat ve birçok çeşitli aksesuarlar buradan satılabiliyor.

Hatta e-ticaret sitesi olanlar İnstagram hesaplarıyla çift yönlü olarak çalışıyor. Buradan satış yapabilmek içinse insanlara güven vermelisiniz ve kurumsal görünmelisiniz. İnstagram’da aynı zamanda birçok dolandırıcı bulunduğu için adımlarınızı dikkatli atmalısınız. Fotoğrafları kaliteli bir şekilde çekmeli ve şeffaf kargoyla gönderim seçeneği sunmanız önem taşıyor. Satacağınız ürünleri ise toptancılardan da bulabilirsiniz.

38. Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya platformlarının dünyada yaygınlaşmış olduğundan bahsetmiştik. Sıradan kullanıcıların yanı sıra artık birçok işletme de bu platformları kullanıyor. Çünkü marka bilinirliğini artırmanın yanı sıra satışlara büyük katkıda bulunuyor. Fakat tabii ki her firma sahibi bu platformların hepsiyle uğraşacak vakti bulamıyor.

Bu da yeni iş fikirleri isteyenler için bir alternatif doğuruyor. Eğer birçok sosyal medya platformu hakkında bilgi sahibiyseniz bu firmaların verdiği görevleri ücretiyle yapabilirsiniz. Fotoğraf paylaşımları, kullanıcı yorumlarına cevap verme, mesajlara cevap verme ve istatistik tutmak gibi farklı görevleri üstlenebilirsiniz. Bu paylaşımları güne bölerek yapmanız da önem taşıyor. Kısacası evde oturarak çalışmak için ideal bir fırsat.

39. Telefon Kılıfı Üretmek veya Alıp Satmak

Günümüzde telefon modellerinin giderek artması telefon kılıcı ihtiyacını da artırıyor. Özellikle her modelde telefonların boyutu değiştiği için kılıflar da mecburen değişiyor. Üretim yapmak istiyorsanız mutlaka en çok satılan telefonların kılıflarını bulundurmalısınız. Ya da toptan satın almalısınız. Ayrıca üretim yaptığınız kılıflara farklı tasarımlar da ekleyebilirsiniz. Örneğin yıldız, kalp vb. şeyler insanların ilgisini çekebiliyor. Aynı zamanda erkekler için de ilgi çekici tasarımları ekleyebilirsiniz. Ürettiklerinizi sosyal medyada, web sitenizde veya N11 ve Hepsiburada gibi sitelerde satışa koyabilirsiniz. Üretim için tesis biraz tuzlu olduğu için toptan alıp satmak daha karlı olabilir.

40. Kuryelik Yapmak

Sermayesiz iş fikirleri içinde yer alan kuryelik, bir işletmenin yoğun zamanlarında yardım sunan yegane sektörlerdendir. Kuryelik yapmak istiyorsanız firmayı ve getir-götür işlerinin yapılacağı bölgeyi iyi bilmelisiniz. Eğer bölge çok genişse ve sizi zorlayacaksa farklı bir işletmede çalışabilirsiniz. Ayrıca bu iş bisikletle de yapılsa da günümüzde artık birçok işletme elektrikli motosikletler kullanıyor.

Aslında altınızda motor olacağı için biraz zevkli bir iş diyebiliriz. Firmanın büyüklüğüne ve işin zorluğuna göre ücrette artış olabilir. Lokantalar, kargo işlemleri veya fast-food dükkanları için sürekli kuryeler gereklidir. Özellikle üniversiteli öğrenciler için uygun olan bu iş çalışıp harçlığını çıkartmak isteyenlere fırsat sunuyor.

Kuryelik Yaparak Para Kazanmak | 2023 İçin En Verimli Yollar

41. Reklam Satışı

Yeni  iş fikirleri arasındaki reklam satışı hiçbir şey yapmadan düzenli kazanç sağlamanıza yardımcı olabilir. Eğer sizin de güzel ziyaretçisi olan bir web siteniz varsa sitenizdeki belli alanlarda reklamlar yayınlayabilirsiniz. Günümüzde web siteleri için en çok bilinen reklam alma yöntemi Adsense’dir. Bunun yanı sıra çeşitli firmaların ürünlerini satabilmek için banner adı verilen tıklanabilir resimleri sitenizde satabilirsiniz. Bu öğelerin sitenizde belirli bir süre kalması sonucunda kazanç sağlayabilirsiniz. Sitenizdeki ziyaretçi sayısı ne kadar çoksa aylık reklam maliyeti de yüksek olacaktır. Ayrıca reklamı koyacağınız alanların fiyatları da değişkendir. Örneğin yazı içi, ana sayfa ve sidebar alanlarına reklam konulabiliyor. Piyasayı araştırarak fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

42. Mobil Uygulama Geliştirme

Günümüzde mobil uygulama sektörü oldukça gelişti. Her insanın elinde bir cep telefonu olduğunu düşünürsek sektörün ilerleyişi giderek hızlanıyor. Siz de bir ek iş fikri arıyorsanız mobil uygulama geliştirme hakkında kurslar alabilirsiniz. Kendinizi geliştirdikçe basit veya daha kapsamlı uygulamalar tasarlayabilirsiniz.

Örneğin bir test kitabı şeklinde uygulama yapabilirsiniz. Ya da uzman olduğunuzda çeşitli oyunlar geliştirebilirsiniz. Bugün 7’den 70’e herkes oyun oynadığı için ne kadar ilgi çekici bir oyun tasarlarsanız oyunların içine ücretli eşyalar koyabilirsiniz. Ya da ücretli olarak avantajlar verebilirsiniz. Veya uygulamaları en baştan tamamen ücretli satarak içindeki tüm avantajları ücretsiz verebilirsiniz. Google Play üzerindeki popüler uygulamaları inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

43. Grafik Tasarım

Birçok işletme kurumsal değerlerini ön plana çıkarmak için logo, kartvizit veya broşür tasarlayabiliyor. Eğer bir yeni iş fikri arıyorsanız grafik tasarım tam size göre. Fakat hayal gücünüzün ve yaratıcılığınızın iyi olması gerekiyor. Bunların yanı sıra şirketlerin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımların tasarımını da yapabilirsiniz.

Bu paylaşımlar şirketin kurumsal değerini ön plana çıkaracağı için ne kadar özenli işinizi yaparsanız müşteri potansiyelinizi artırabilirsiniz.   Fikirlerden ilham almak için başka tasarımcıların işlerine bakabilirsiniz. Ayrıca web sitesi tasarımları, mobil uygulama tasarımları ve tişört tasarımları yapabilirsiniz. Yaptığınız tasarımları ise “Getty Images, iStock, Etsy ve Adobe Stock, Bionluk” gibi platformlarda satabilirsiniz.

44. Drone Kullanımı

Dronelar basit bir oyuncak gibi görünse de birçok alanda işlevsel bir şekilde kullanılabiliyor. Kullanılması beceri gerektirdiği için iyi bir drone kullanıcıları kolaylıkla ek iş bulabiliyor. Örneğin habercilik alanında insanların ulaşamadığı zor yerlerde kolaylıkla haber yakalayabiliyorlar. Ya da doğal afetlerde her yere girebilmesiyle insan hayatını kurtarabiliyorlar.

Üzerinde kamera bulunduğu için kuşbakışı olarak birçok şık fotoğraf karesini etkileyici bir şekilde çekebiliyor. Bu da işletmelerin satışına katkıda bulunuyor. Örneğin emlakçılar evlerin konumunu kuşbakışı olarak daha net bir şekilde insanlara aktarabiliyor. Film yapımlarında da sıkça karşımıza çıkıyor. Siz de drone becerinizi geliştirerek bu alanda çalışma gösterebilirsiniz.

45. Apart-Yurt Açmak

Eğer öğrenci yurdu açacak kadar sermayeniz varsa üniversitelerin olduğu bölgelerde paranızı değerlendirebilirsiniz. Öğrenci yurtlarına ihtiyaç giderek arttıkça girişimciler de bunu iş fikirleri arasında inceleyebiliyor. Tabii ki bir yurt açabilmek için yasal mevzuatları tamamlamalısınız. Öncelikle MEB’e başvurmalı daha sonrasında iç ve dış dekorasyonun şartlara uygun yapmalısınız.

Açılacak olan yurdun yapısı itfaiye tarafından belirlenmektedir. Belediyeden açacağınız binanın durumunu öğrenebilirsiniz. Tabii ki sıfırdan bir yurt açmak yerine yurt binası da satın alarak bunu işletebilirsiniz. Kazanç sağlamak için o bölgedeki öğrenci ve yurt sayısını da öğrenmeli ve yurt ihtiyacını incelemelisiniz.

Apart Yurt Açarak Para Kazanma Fırsatı: İnceleme

46. Fotokopi Dükkanı Açmak

Oldukça kazanç sağlayan bir iş fikri olsa da insanlar tarafından pek bilinmiyor. Tabii ki bu işten kazanç sağlamak için öncelikle okulların olduğu bölgeleri hedeflemelisiniz. Özellikle üniversiteler de sınav zamanları her öğrenci onlarca fotokopi bastırabiliyor. Eğer bölgede pek fazla fotokopi dükkanı yoksa tüm müşteriler size gelecektir.

Müşteri yoğunluğuna göre dükkanın makinelerini sıfır veya ikinci el olarak tercih edebilirsiniz. Yoğunluğun fazla olacağına inanıyorsanız daha teknolojik ve hızlı fotokopi makinelerini alabilirsiniz. Ayrıca dükkanınızda çeşitli kırtasiye malzemelerini de satarak yan gelir kazanabilirsiniz. Bu işin tek kötü yanı okul sezonu kapandığında gelirlerin azalmasıdır. Bu nedenle bütçenizi buna göre değerlendirmeli ve açılışı sezon başı yapmalısınız.

47. Mısır Satışı Yapmak

Çocukluğumuzdan beri süregelen iş fikirleri arasında bulunan mısır satışı hala oldukça popüler. Soğuk kış akşamlarında sıcacık ve lezzetli gelen bu yiyecek girişimcilere para kazandırabiliyor. Üstelik yüksek sermayeye ihtiyaç duymadan. Patlamış mısır, közde mısır veya süt mısır satışı gibi üç farklı lezzette bunları sunabilirsiniz.

Bu farklı mısırları satabilecek geniş araçlar alabilirseniz üçünü de aynı anda insanlara satabilirsiniz. Mısır arabasını ise ister kiralık isterseniz de satılık olarak kullanabilirsiniz. Süt mısırı toptan olarak firmalardan alabilir ve bunu bardakta baharatlarla birlikte satabilirsiniz. Ortalama her bardak 1 TL civarına gelecektir. Sahil kenarlarında, caddede, parklarda ve sokaklarda hem gezebilir hem de satış yapabilirsiniz.

48. Bayilik Almak

Sıfırdan bir işletme kurmanın zor olduğunu düşünenler bayilik alarak para kazanmaya adım atmak istiyor. Günümüzde birçok marka, adını çeşitli yerlerde yayabilmek için girişimcilere bayilik fırsatı sunuyor. Çiğköfteciler, Starbucks, Kahve Deryası, Burger King ve Simit Sarayı gibi çeşitli markalar bayilik verebiliyor.

Ayrıca bayilik aldığınızda bilinen markalar olduğu için para kazanmaya hızlıca adım atabilirsiniz. İşletmeyi kurarken de markadan çeşitli yardımlar alabilirsiniz. Tabii ki bayilik aldıktan sonra her satıştan markaya da komisyon bırakmanız gerekiyor. Ayrıca büyük markalar pahalı olabileceği gibi onların şartlarına uymalısınız. Fakat nispeten hazır bir sistem olacaktır.

49. Yüzme Dersi Vermek

İyi bir yüzücüyseniz bunu neden paraya dönüştürmeyesiniz ki? Hem yetişkinlere hem de çocuklara özel yüzme dersi verebilirsiniz. Birçok insan denizde fazla açılmaktan korkabiliyor. Onların korkusunu özel havuzlarda vereceğiniz kurslarla yenmelerini sağlayabilirsiniz. Yüzme fiziksek olarak da insanı güçlü yaptığı için insanlar iyi bir yüzücü olmak istiyor.

İyi bir antrenör olmak için nefes alıp verme, vücut pozisyonu, ayak duruşu gibi unsurları iyi bir şekilde öğretmelisiniz. İnsanların suda çalışabileceği egzersizlerde yardımcı olmalısınız. Ayrıca ne kadar çok kişiye ders verirseniz o kadar çok kazanç sağlayabilirsiniz. Bu işi bireysel olarak yapabileceğiniz gibi çeşitli işletmelerde antrenör olarak gerçekleştirebilirsiniz.

50. Gezi Rehberliği Yapmak

Her insan gezmeyi ve doyasıya yaşamayı çok sever. Haliyle gezip gördükleri yerleri detaylıca bilmek gezginler için oldukça değerlidir. Siz de yurt içi ve yurt dışı birçok yeri gezdiyseniz çeşitli yerlerde gezi rehberliği yapabilirsiniz. Üstelik gezdiğiniz yerleri web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak ekstra gelir elde edebilirsiniz.

Ya da bulunduğunuz bölgedeki tarihi ve turistik yerler hakkında araştırma yaparak bunları detaylıca ziyaretçilere anlatabilirsiniz. Anlatımınız ne kadar iyi olursa çeşitli tur firmalarında görev de alabilirsiniz. Normal işinizden arta kalan vakitlerde yapabileceğiniz için iş fikirleri arasında sayabiliriz. Tabii ki turist rehberi olabilmek için ilgili kurumlardan kokart almalısınız. İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilirseniz primlerle ekstra kazanç sağlayabilirsiniz. Kısacası grubunuzun liderliğini ele alabilmelisiniz.

51. AVM’de Stand Kurmak

İş fikirleri arasında bulunan standlar, düşük sermaye ile yapılabilmesiyle dikkat çekiyor. Normal bir dükkan masrafından daha düşüktür ve kazanç oranı yüksektir. Öncelikle popüler ürünleri araştırmalısınız. Ayrıca standın büyüklüğü AVM’nin büyüklüğüyle orantılı olmalıdır. Daha sonra satacağınız ürünler için tedarikçi bulmalısınız.

Tedarikçilerden örnek isteyin. Bu ürünleri satabilmek içinse uygun bir alışveriş merkezi arayın. Müşterisi yoğun olanlar ve size sunulan kira masraflarını karşılaştırın. Masrafları ve gelirleri bir araya toplayın ve hesabınızı iyi yapın. Sonrasında ürünlerinizi satabilmek için gerekli yerlerden izin ve ruhsatlarınızı alın. Alınacakların bir listesini yapın. Çeşitli reklamlar yaptırarak müşteri potansiyelinizi artırabilirsiniz.

AVM’de Stand Açma Fikirleri: Detaylı İnceleme

52. Havuz Bakımı

Ülkemizde denize girmekten korkanların sayısı fazla olduğu için havuzla daha kontrollü bir yüzme keyfi yapmak isteyebiliyorlar. Tabii ki her insan yüzerken bile titizliğe önem verebiliyor. Havuzlar hakkında araştırma yaparak siz de işletmelere havuz bakımı konusunda destek verebilirsiniz. Yaz ayı gelmeden başlayan temizlikleri her işletme tek başına yapamayacağı için genellikle bununla ilgili firmalardan destek alabilir.

Siz de ister bir ajans kurabilir, bireysel çalışabilir veya bir ajansa dahil olarak havuz bakımı yapabilirsiniz. Ayrıca sadece işletmeler değil büyük evlerin de özel havuzları bulunabiliyor. İşinizi hızlandıracak ekipmanları tedarik ederek reklamınızı yapabilmek için çeşitli kartvizit ve broşürler bastırdıktan sonra işe başlayabilirsiniz.

53. Doğum Fotoğrafçılığı

Hamilelikten sonra anne hastaneye geldiğinde yapılan fotoğrafçılığa doğum fotoğrafçılığı denmektedir. Fotoğraf çekimleri hastane çıkışına kadar devam etmektedir. Bu süreçte her an özel olduğu için muayene anları bile çekilebilmektedir. Siz de fotoğraf makinesiyle anlamlı ve duydu dolu fotoğraflar çekebiliyorsanız doğum fotoğrafçısı olabilirsiniz.

İş fikirleri arasına alabileceğimiz bu sektörde bilginiz olmasa da gerekli kursları alabilir ve çeşitli fotoğrafçıların eserlerine göz atabilirsiniz. Geleceğe dair anı bırakmak isteyen aileler artık günümüzde sık sık doğum fotoğrafçılarına başvurabiliyor. Bir fotoğrafçı olarak gergin anları mutlu bir şekilde fotoğraflara aktarabilmelisiniz. Bebeğin yıkanması, ölçülerinin alınması, ilk ağlama, anneyle ilk tanışma ve ailenin diğer üyeleriyle tanışması anlık olarak çekilmelidir.

54. Solucan Gübresi Üretimi

Sebze ve meyve bitkilerinin daha verimli olmasını sağlayan solucan gübreleri girişimciler için iş fikirleri arasında bulunuyor. Aynı zamanda köklerin daha güçlü olmasını sağlayan bu gübreleri üretmek zaman içinde daha da kolaylaşıyor.

Çünkü 10 bin adet solucanla başlansa da ertesi yıl 150 bin solucana sahip olabilirsiniz. Kısacası zamanla kendini katlayan bir sektördür. Bunun için üretim havuzuna, solucan mamalarına ve kaplara ihtiyacınız bulunuyor. Solucan adedi ne kadar fazlaysa o kadar çok gübre üretebilirsiniz. İyi bir üretim içinse kırmızı Kaliforniya solucanlarına ihtiyacınız vardır. Solucanların yaşamını sürdürebilmesi için gerekli bilgileri öğrenerek bu karlı işe girişebilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimi Yaparak Ayda 6 Bin TL Kazanç Fırsatı !

55. Saçlarınızı Satın

Eğer şimdiye kadar saçlarınıza iyi bir şekilde baktıysanız bunları satarak para kazanabilirsiniz. Saçlarınızı uzatmayı seviyorsanız fakat zaman zaman kestirmekten de kendinizi alıkoyamıyorsanız saçlarınızın boşa gitmesini engelleyebilirsiniz. Tabii ki bu işten para kazanmak için saçlarınıza çeşitli kimyasallar sürmemelisiniz.

İyi bakılmış saçları kuaförler, perukçular ve güzellik merkezleri sıkça satın alırlar. Saçınızın yanı sıra sağlığınıza da dikkat etmelisiniz. Çünkü çeşitli hastalıklar saçlarınızı da etkileyecektir. Parlak ve canlı saçlara sahipseniz 40-50 cm aralığındaki saçlarınız 500-1000 TL arasında bir rakama satılabilir. Canlılığı korumak içinse bakım yağlarıyla hızlıca uzatabilir ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Tabii ki saçınızı satmadan önce bir alıcı bulmak iyi olacaktır.

56. Antika Eşya Satışı

Vazolar, saatler, oyuncaklar ve çeşitli eşyalar evde durdukça size para kazandırmayabilir. Fakat bu tarz eşyaları koleksiyon olarak toplayan birçok insan bulunuyor. Eğer evinizde bu tarz ürünler çok fazla varsa hiçbir sermaye olmadan ek iş olarak başlayabilirsiniz. Tabii ki sadece evinizdekileri değil başkalarında olanları alıp satarak da para kazanabilirsiniz. Fakat alacağınız eşyaları detaylıca araştırmalı ve bilen biri varsa sormalısınız.

Bu sayede değerli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eşyalar hasar almamışsa değerli olabilir. Eşyaları aramak içinse bit pazarlarına giderek inceleme yapabilir ve satılabilecek olanları değerlendirebilirsiniz. Buradan aldığınız 50 TL’lik bir eşya 500 TL’ye satılabilir. Tüm paranızı eşyalara yatırmak yerine değerli olabileceklere paranızı ayırarak bir kısmını kenarda tutmalısınız. İşleriniz büyürse bir dükkan açabilirsiniz.

57. Reçel Satışı

Günümüzde organik gıdaya rağbet giderek artıyor. Bunlardan biri de reçel yapıp satarak para kazanmaktır. Doğal meyvelerden yapılan bu reçeller, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olduğu için insanlar tarafından tercih edilmektedir. Kayısı, incir, şeftali ve vişne gibi birçok lezzetli meyvenin reçelini yapabilirsiniz.

Ayrıca insanların ilgisini çekebilmek için karışık reçeller olduğu kadar hiç tropik meyvelerden de reçel yapabilirsiniz. Reçeller evlerin yanı sıra lokantalarda da kullanıldığı için bu gibi işletmelere satış yapabilirsiniz. Öncelikle şirketlere tadımlık hazırlayabilir ve geri dönüşlere göre reçel yapabilirsiniz. Reçellerinizi hepsiburada ve n11 gibi sitelerde de satabilirsiniz.

58. Hikayelerinizi ve Romanlarınızı Satın

Artık okumaların birçoğu tablet ve telefonlardan gerçekleşiyor. İnsanlar otobüste ve parklarda çeşitli hikayeler okumaya bayılıyor. İş fikirleri arayan girişimciler ve kalemine güvenenler ise yazdıkları hikaye ve romanları e-kitaba dönüştürerek satışa koyuyor. Üstelik satış başına 10-50 TL arasında para kazanabiliyorlar. Ayrıca bu kitaplar bilgi içeren kitaplar ise kazanç daha da artıyor. Kitabınızdan iyi paralar kazanmak istiyorsanız kapağını mutlaka ilgi çekici şekilde tasarlamalısınız.

Kitabınızın içeriği de iyi düzenlenmiş olmalı ve imla kurallarına, akıcılığa dikkat etmelisiniz. Kitap yazmak istiyorsanız konunuz hakkındaki yüksek satışı olan kitapları örnek olarak inceleyebilirsiniz. Yazım işi bittikten sonra internet üzerindeki platformlara ekleyerek kazanç sağlayabilirsiniz. Satışları artırmak içinse sosyal medyada reklam yapabilirsiniz. Bütçeniz varsa bir uzmandan aşamalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

59. Maskot Olmak

Maskotlar çeşitli organizasyonlarda, fuarlarda ve düğünlerde insanların eğlenceli vakit geçirmesini sağlıyor. Çocukları eğlendirebilmesinin yanı sıra ortama renk katmasıyla her aktiviteyi daha canlı bir hale getiriyor. Çeşitli çizgi film karakterleri ya da özel tasarlanmış karakterlerden yapılan kıyafetleri üzerlerine giyen maskotlar, ziyaretçileri neşeli bir şekilde karşılayarak işletmelerin prestijini artırıyor.

Bu nedenle her işletme bu işi yapacak insan arayışına girebiliyor. Animatör olarak da adlandırılan bu sektör iş fikirleri arasında yer alıyor. Genellikle otellerde ve yeni açılmış işletmelerde tercih ediliyor. Sizin de iletişiminiz güçlüyse, enerjikseniz ve insanları eğlendirebiliyorsanız internet üzerinden ilanlara göz atabilirsiniz.

Maskot Olarak Para Kazanmak

60. Kafede ve Mağazada Çalışmak

Herkesin bildiği bir iş olsa da günümüzde hala popülerliğini koruyor. Çalışanlar çoğu zaman aşırı çalışma saatlerinden şikayet etse de çalışanlarına özen gösteren birçok kafe ve mağaza bulunuyor. Özellikle AVM mağazaları klimalı ortamıyla bir nebze olsun rahatlık sunuyor. Kısacası çalışma şartları bölgeden bölgeye değişebiliyor. Bir giyim mağazasındaki görevler genellikle kıyafetleri katlamak ve düzenlemek oluyor. Kafede ise müşterilerin isteklerini hazırlamak gerekiyor. Bu işler ise daha çok üniversite öğrencileri tarafından tercih ediliyor. Bu gibi yerlerde çalışabilmek için iyi iletişim kurmalı, giyim-kuşamınıza dikkat etmelisiniz.

61. Klima Bakım Hizmeti Vermek

Yaz ve kış aylarının vazgeçilmezi olan klimalar, soğuk ve sıcak hava üflemesiyle insanı ferahlatıyor. Teknolojinin giderek gelişmesi sayesinde A sınıfı olarak tabir edilen tasarruflu klimalar da üretiliyor. Tabii ki bu tasarrufu ve performansı sürdürebilmesi için düzenli bakıma ihtiyaçları vardır. Siz de karlı bir iş fikri olarak bu hizmeti insanlara verebilirsiniz.

Eğer klima hakkında bilginiz yoksa önce internetten ve videolardan bilgi alabilirsiniz. Uygulamaya dökmek içinse bir firmanın yanında kısa süre çalışarak öğrenebilirsiniz. Klima bakımları yaklaşık bir-iki saat sürdüğü için hem az zahmetli hem de yüksek kazançlı bir iş fikridir. Ortalama kazanç ise her evde yapılan klima başına 40-80 TL arasındadır. İşletme tipi klimalara da hizmet verdiğiniz takdirde bu kazanç giderek artacaktır. Kısacası klimalar var olduğu sürece canlı olan bir iş fikri olacaktır..

62. Çatı Tamiri Yapmak

Onarımdan anlayanlar ve bu işi yaparken zevk alanlar için para kazandıran bir yeni iş fikridir. Daha çok eski tip evlerin çatısında baş gösteren çatı hasarlarının düzenli olarak yenilenmesi gerekiyor. Farklı çatı tipleri hakkında bilgi sahibi olarak işe başlayabilirsiniz. Ayrıca çatının hasarlı bölgesi yanlış teşhis yapılmaması için net olarak tespit edilmelidir.

Henüz tecrübeniz yoksa birkaç ay bu işle uğraşanlardan yardım alabilirsiniz. İnternet üzerinden iş ilanlarına göz atabilirsiniz. Çatı iskeleti ve yalıtım malzemesinin de incelenmesi kış aylarında su sızıntısını engellemek için gereklidir. Aynı zamanda ısı kayıplarını önleyerek doğalgaz faturalarında ciddi düşüş yaşatır. Bu nedenle her çatı yılda bir kez insanlar tarafından bakım yaptırılır.

63. Cep Telefonu Tamiri

Günümüzde her insanda bir cep telefonu olduğunu düşünürsek cep telefonu tamirinin önemini oldukça büyüktür. Tamir becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız ve olanı paraya çevirmek istiyorsanız cep telefonları üzerinden kazanç sağlayabilirsiniz. Telefondan telefona yedek parçalar değiştiği için telefonların aksamları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Özellikle bazı telefonların yapısı karmaşık olduğu için ve müşterilerin bilgileri önemli olduğu için buna dikkat etmelisiniz. İyi bir tamir için telefondaki ufak parçalara ulaşabileceğiniz malzemelere sahip olmalısınız. İyi bir ışık da yardımcınız olmalıdır. Elektronik bilgisi, söküp takma, cep telefonları parçaları, arıza tespiti ve giderme konularında eğitim almalısınız.

64. Müzik Aleti Tamiri

İnsanı duygulandıran ve neşelendiren müzik aletleri de çoğu zaman kullanıcı hataları nedeniyle ve çeşitli problemlerden hasar alabiliyor. Keman, bağlama, klarnet, davul veya gitar gibi birçok müzik aleti hakkında bilginiz varsa ek iş fikirleri kapsamında değerlendirebilirsiniz.  Ülkemizde sayıları az olduğu için kazancınız yüksek olacaktır.

Kırık ve çatlak tamiri, entanasyon ayarı, tel değişimi, akord yapmak ve hatta ikinci el müzik aleti alım satımı yapabileceğiniz bir dükkan açabilirsiniz. Ya da kapsamlı bir işe girmeden dükkanı olan birinin yanında çalışmaya başlayabilirsiniz. Müzik aletleri hassas olduğu için ve ufak bir hatada daha büyük arızalar verebileceği için işi seviyorsanız denemelisiniz.

65. Hamileler İçin Bebek Eşyaları Satışı

Alınmış hiç kullanılmamış veya çok az kullanılmış bebek eşyalarınızı satabileceğiniz gibi sıfırdan bir dükkan açarak kaliteli ürünler de satabilirsiniz. Her bebek sahibi ebeveyn çocuklarının en iyi eşyaları kullanmasını istediği için sevimli kıyafetleri toptan alabilirsiniz.  Renkli, desenli ve estetik tasarıma sahip bebek eşyalarını tedarik ettiğiniz takdirde ailelerin ilgisini çekebilirsiniz.  Kıyafetlerin yanı sıra bebek bezleri de satabilirsiniz.

Dükkan veya site açmadan önce toptancılarla görüşerek anlaşmaya hazırlanabilirsiniz. Ürünleri internetten satmak içinse doğru bir yazılım edinmelisiniz. Kaliteli bir e-ticaret sitesi on bin TL’yi bulabiliyor. Ürünlerinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız her birine detaylı açıklamalar ekleyebilirsiniz. Ayrıca her şeyden önce ürünlerinizin kaliteli olduğuna insanları ikna etmeli ve olası problemlerde destek sunmalısınız.

66. Saat Satışı

Saatler geçmişte saati gösteren bir araç olarak kullanılsa da artık bir aksesuar görevi görüyor. Her kıyafete ayrı bir saat kullanıldığı için şık saatler her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Siz de iş fikirleri arasında saat satışı yaparak bu ilgiyi kazanca çevirebilirsiniz. Satacağınız her saatin lüks olmasına gerek yok. Şık tasarıma sahip her saat kullanıcılar tarafından ilgi görüyor.

İnternet üzerinden en çok satılan saatleri inceleyerek trendler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sadece dükkanın yanı sıra e-ticaret sitenizden de satış yapabilirsiniz. Teknoloji geliştiği için klasik saatlerden ayrı olarak akıllı saat satışını da yapabilirsiniz. Kadın, erkek ve çocuk saatlerini satış oranına göre toptan olarak alabilirsiniz.

67. Oto Çekici İşi Kurmak

Giderek artan araç sayısı aynı zamanda artan sorunları da beraberinde getiriyor. Yolda kalmış araçları kurtarma işini yapmak için kurtarıcı aracına ihtiyacınız vardır. Bu aracın fiyatı da ortalama 50-100 bin TL arasıdır. Çekebileceğiniz araç grupları için de ayrı ehliyetlere sahip olmanız gerekiyor. Profesyonel olarak çalışmak için K belgesine ihtiyacınız bulunuyor.

Bu belgeli araçlar ise 120-150 bin TL arasındadır. Büyük şehirlerde veya orta büyüklükteki şehirlerde daha iyi müşteri bulabilirsiniz. Ayrıca rent a car firmaları ve sigorta şirketleriyle anlaşarak müşteri çekebilirsiniz. Müşteri kaybetmemek için telefonunuz 24 saat açık kalmalı ve insanlarla iyi bir iletişim kurmalısınız. Sektör biraz tuzlu olsa da getirisi iyidir.

Oto Çekici İşi Yaparak Zengin Ol !

68. Diyet Yemekleri Yapmak

Sağlıklı beslenmeye ilgi giderek arttıkça diyet yemekleri ön plana çıkıyor. İş fikirleri arayanlar ve el lezzetine güvenenler için ideal bir iştir. Sadece yetişkinlere değil çocuklar için de aşırı kilo günümüzde bir kabus halini almıştır. Aşırı kilo kötü görüntünün yanı sıra sağlıksız bir durumu da beraberinde getiriyor. Eğer siz de diyet yemekleri konusunda bilgiliyseniz yemeklerin kalorilerini hesaplayarak kişiye özel yemekler yapabilirsiniz. İnsanlara belli hedefler koyarak hem onları motive edebilir hem de diyetlerine uyum sağlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Birçok insanın vakti olmadığı için diyet yemeklerini haftalık olarak satın alarak zamanı geldiğinde tüketiyorlar.

69. Kedi Köpek Oteli Açmak

İnsanlar için otel bulunduğu gibi hayvanlar için de dinlenme tesisleri yer alıyor. İş veya özel sebeplerden dolayı evcil hayvanlarından ayrı kalmak zorunda olanlar için bu gibi yerlerin popülaritesi artıyor. Tabii ki bu iş için gerekli belgeleri almış olmanız gerekiyor. İnsanlar evcil hayvanlarına oldukça değer verdiği için işinin ehli kişilere emanet etmek istiyor.

İnsanların yoğun olduğu nezih bir bölgede işletme açtığınız takdirde işin getirisi oldukça güzeldir. Üstelik evcil hayvanlarla eğlenerek para kazanabilirsiniz. Her evcil hayvan uslu olmayacağı için onların dilinden anlamalısınız. Tabii ki dikkat çekici bir mimari, güzel bahçe ve iç dekorasyonla işletmeniz dikkat çekebilir. Köpekler veya kediler sahipleri tarafından günlük olarak otele bırakılabileceği gibi birkaç gün de misafiriniz olabilir. Onlar için gerekenleri hazırlamalısınız.

70. Teraryum Tasarlamak

teraryum-tasarlayarak-para-kazanmak
teraryum-tasarlayarak-para-kazanmak

Cam fanuslar içerisine küçük bir bahçe sığdırmanın günümüzdeki adı teraryumdur. Oldukça şık bir dekorasyon aracı olan teraryumlar, renkleri ve tasarımlarıyla ilgi çekiyor. Ortama uygun tasarımları tercih eden insanlar, evlerin en güzel köşesine yerleştiriyorlar. İş fikirleri arayan ve yeteneğine güvenen kişiler ise minyatür bahçe tasarımları yaparak para kazanabiliyorlar. Teraryumdaki tüm malzemeleri ayrı ayrı satın alarak hayalinize göre dekore etmeniz kolaylaşıyor. Nasıl yapılacağı hakkında bilginiz yoksa internetteki yönergeleri izleyerek kolaylıkla basit bir tasarım oluşturabilirsiniz. Bu tarz dekoratif ürünlerin ilgi çekeceği bir semtte dükkan açtığınız takdirde tasarımını kendiniz yapacağınız için iyi kazanç sağlayabilirsiniz.

71. Dövme Tasarımcısı Olmak

El becerisi gerektiren bir iş olan dövme sanatçısı olmak para kazanma fırsatı sunabilir. Sembolik ufak dövmelerden büyük dövmelere kadar her geçen gün insanları cezbeden bu uygulamalar ile yüksek kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak bu işte oldukça titiz ve öğrenmeye açık olmalısınız. Kullandığınız malzemeleri devamlı olarak sterilize ederek yeni müşteriler için kullanmaya hazır etmelisiniz.

Eğer sizde çizim becerilerinize güveniyorsanız veya daha önce benzer işlerle uğraştıysanız sizin için ilgi çekici bir iş fikri olabilir. Henüz kendinize güvenmiyorsanız bir dövmecinin yanında bir süre çalışabilir ve gelişiminizi gözlemleyebilirsiniz. Yeteneklerini denemek için öncelikle dövme yaptırmak isteyen birine ihtiyacınız yok. Bunun için evde bir kağıt bir kaleme ihtiyacınız var. İnsanların dövme yaptırmak için tercih ettiği figürlerin resmini kağıda yaparak denemelerde bulunabilirsiniz. Kelebek, imzalar, portreler ve soyut figürleri deneyebilirsiniz. Kendinize teknikler geliştirmek için internetten yardım alabilir veya çizim teknikleri kitabı edinebilirsiniz.

72. Büyük Beden Kıyafet Satıcısı Olmak

Daha çok standart bedenlerde üretilen kıyafetler nedeniyle büyük beden kıyafetlerde oldukça sınırlı ürünler bulunuyor. Haliyle talep fazla olsa da alıcılar istedikleri tarzda ürünleri bulmakta zorlanıyorlar. Üstelik bu işi dükkan açarak veya internetten satış yaparak devam ettirebilirsiniz.

Giyim ürünleri satışı konusunda daha alt bir konu olduğu için de rakip sayısı da az olacaktır. Bunun için toptancılarla veya imalatçılarla görüşerek fiyat alabilirsiniz. Dükkan kirası, yasal evraklar gibi bilgileri dükkan açmadan önce belirlemelisiniz. Büyük beden kıyafetlerde cinsiyet fark etmediği için kadın, erkek ve çocuklar için çeşitli ürünler getirtebilirsiniz.

73. Tütün Dükkanı Açmak (Tobacco Shop Açmak)

Sigara fiyatlarının giderek artmasıyla artık insanlar kendi tütünlerini alarak tüketmektedir. Böylelikle sigara tiryakileri daha uygun fiyata sarma sigara kullanmaktadır. Tabii ki açtığınız tütün dükkanında sadece tütün değil, küllük, filtre, pipo, sipsi, kolonya, nargile çeşitleri ve çakmak gibi yan ürünlerini de satarak kazancınızı çeşitlendirebilirsiniz.

Tekel ruhsatı, iş yeri açma ruhsatı gibi yasal belgeleri de tamamlamalısınız. Kira, mal alımı, eşyalar ve kayıt ücretleri derken yaklaşık 50 bin TL kadar bir sermayeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat sigara tiryakilerinin az olmadığını düşünürsek bu sermayeyi kısa sürede geri alabilirsiniz.

74. Çiçek Tasarımı Yapmak

cicek-tasarimi-yaparak-para-kazanmak
cicek-tasarimi-yaparak-para-kazanmak

Birbiriden çeşitli ve renkli çiçekleri bir araya getirerek ek iş fikirlerinden para kazanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Göze hoş gelen çiçek aranjmanlarıyla insanlara sevdiklerine verebileceği en güzel hediyeleri oluşturabilirsiniz. Üstelik ilham alabileceğiniz bir internet dünyası bulunuyor.

Canlı çiçeklerin yanı sıra kuru çiçekler ve yapay çiçeklerle de harika tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Bu çiçekleri doğal taşlar, kum, dallar ve kuru otlarla zenginleştirebilirsiniz. Tasarladığınız çiçekleri karton bir kutu içinde hediyelik şeklinde hazırlayabilir ve özel günlerde insanların alabileceği cazibeli bir ürüne dönüştürebilirsiniz.

75. Şarj Otomatı ile Ufak Kazançlar Elde Edin

Her ne kadar telefonlar giderek akıllı olmaya başlasa da kullanıcıların en büyük sorunu şarj olmaya devam ediyor. Siz de iyi bir ek iş fikri istiyorsanız önerimiz şarj otomatı olacaktır. Üstelik büyük otomatlara gerek yok. Elde taşımaya uygun otomatlar da günümüzde üretiliyor. Ayrıca bu otomatlar 1 veya 2 TL ile çalışmaktadır.

Yani hiçbir şeye karışmadan aylık 500-1000 hatta 2000 TL’ye varan pasif gelirler elde edebilirsiniz. Tabii ki bunun için öncelikle şarj otomatı sayınızı artırmanız gerekiyor. Ya da satın aldığınız otomatları kafeteryalara kiralayabilir veya karı ortak bölüşebilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi dükkanınızda müşterileriniz için de hazır bulundurabilirsiniz.

76. İnfluencer Olmak

Etkileyici pazarlama yapan kişi anlamına gelen İnfluencerlar artık internetin dört bir yanında karşınıza çıkıyor. Facebook, instagram ve Tiktok gibi sosyal medya platformlarında gün geçtikte sayısı artan bu kişiler birçok markanın ürünlerini pazarlayarak kazanç elde edebiliyorlar.

Siz de hayatınızın bazı anlarını sosyal medyada iyi bir şekilde sunabiliyorsanız ve bir yönetmen edasıyla insanların ilgisini çekebiliyorsanız birçok markadan ürün pazarlaması için mesajlar alabilirsiniz. Yapacağınız tek bir videoyla markaların tanıttığınız her bir ürünü için binlerce TL kazanç elde edebilirsiniz. Tabii ki öncelikle sosyal medya platformlarından takipçilerinizin artması gerekiyor. Bunun için de yine düzenli ve ilgi çekici içerikler paylaşmalısınız.

77. Reçine (Epoksi) Ürünleri Tasarlamak

epoksi-tasarimlari-yaparak-para-kazanmak
epoksi-tasarimlari-yaparak-para-kazanmak

Şeffaf bir madde olan epoksiyle birbirinden mükemmel el işi ürünler tasarlanabiliyor. Satın aldığınızda şeffaf ve sıvı bir madde olan epoksiyi sertleştirici karışımla birlikte kullandığınızda katı bir hal alabiliyor. Tabii ki bu karışımı yapmadan önce silikon kalıplardan satın alarak epoksiyi bu kalıplara dökebilir ve sayısız ürün ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu maddenin litre fiyatını ve ürettiğiniz ürünlerin gramajını hesaplayarak satacağınız eşyaların fiyatını belirleyebilirsiniz. Kısacası üreteceğiniz şeyler hayal gücünüze ve kalıpların tasarımına bağlı. Küpe, anahtarlık, bardak altlığı gibi aklınıza gelebilecek ilginç şeyleri epoksiyle yapabilirsiniz.

78. Saksı Tasarlamak

saksi-yaparak-para-kazanmak
saksi-yaparak-para-kazanmak

Evet çiçek tasarlamanın yanı sıra çiçekleri koyabileceğiniz güzel bir saksı tasarlamak da güzel iş fikirleri arasına giriyor. Peki ama nasıl? Çok basit. Hızlı donan bir çimento ve yine şık bir silikon saksı kalıbıyla birbirinden zevkli ve ilginç beton saksılar tasarlayabilirsiniz. Üstelik bu beton saksıların maliyeti sizin için çok ucuz olabileceği gibi ilginç ürünler çıkardığınız takdir de kazancınız yüksek olacaktır.

Kullanacağınız çimento ve su oranını iyi ayarlayarak güçlü ve hasar almayan saksılar üretmek bu konuda oldukça önemli olacaktır. Yaptığınız saksıları öncelikle kendiniz kullanabilirsiniz. Hatta bu saksıları canlandırmak için kendi ellerinizle boyayabilirsiniz. Güzel ürünler çıkardığınızı düşünüyorsanız çiçekçilere satabilir veya kendi standınızı oluşturabilirsiniz. İlham alabileceğiniz saksı tasarımları internette oldukça fazla.

79. Çorbacı Açmak

Lezzetli bir iş fikri daha! El becerilerinize güveniyorsanız sadece çorba satarak güzel paralar kazanabilirsiniz. Ezogelin, mercimek, tarhana, yayla, domates, kelle paça ve tavuk çorbası gibi birbirinden lezzetli çorbalar yapabilirsiniz. Bu işte lezzetin yanı sıra sunum da önemli olduğu için çorbaları güzel tabaklarda servis etmelisiniz. Hatta açacağınız çorbacının dekorasyonu bile iştahları kabartmalı.

Bu konuda kendinize güvenmiyorsanız korkmanıza gerek yok. Tüm çorba çeşitlerini çeşitli zamanlarda pratik yapmak için kendi evinizde pişirebilir ve sevdiklerinize ikram ederek yorumlarını alabilirsiniz. Herkes tarafından beğenilen çorbalar yapıyorsanız satış ihtimalinizde yüksek demektir. Bu iş fikrinde çok para kazanmak istiyorsanız satacağınız çorba çeşidini fazla tutmanız gerekiyor. Ki böylece daha fazlaya kitleye hitap edebilirsiniz. Düşük fiyatlı ve yüksek fiyatlı çorbaları menünüzde tutarak her insanın bütçesine uygun lezzetler sunabilirsiniz.

80. Keçe İğneleyerek Para Kazanın

kece-igneleyerek-para-kazanmak
kece-igneleyerek-para-kazanmak

2021 iş fikirleri arasında bulunan keçe iğneleme işi biraz el becerisi gerektiriyor. Yünlü hayvanlardan üretilen bir tekstil ürünü olan keçeler, yetenekli eller ile buluştuğunda benzersiz tasarımlar ortaya çıkabiliyor. Dikenli bir iğne kullanarak alacağınız keçeler ile kedi, köpek, bebek, sincap ve hatta insan portrelerinin figürlerini yapabilirsiniz. İnternet üzerinden alabileceğiniz keçe iğneleme setiyle çalışmaya kısa sürede başlayabilirsiniz. Çalışmaya başladıkça yünü nasıl top haline getirmeyi ve zemine yerleştirmeyi zaman içinde öğreneceksiniz.

81. Ahşap Ürünler Tasarlamak

Doğal ürünlere giderek artan merak sonucunda ahşap ürünler büyük rağbet görüyor. Ahşap masa, ahşap sandalye, ahşap oyuncak, ahşap hediye kutuları, ahşap sandıklar ve ahşap TV üniteleri sıkça tercih ediliyor. Üstelik bu gibi ürünler ev ortamlarına estetik bir görünüm kazandırdığı için evlerine yenilik katmak isteyenler tarafından ilgi görüyor. Marangozluk yeteneklerinize güveniyorsanız ufak ürünlerden başlayarak büyük eşyalara yönelebilirsiniz. Ya da bu işe gönül vermek istiyorsanız tecrübeli birinin yanında işe başlayabilirsiniz.

82. Ürünlerin Fotoğrafını Çekerek Para Kazanın

Fotoğraf konusunda yetenekli biriyseniz markaların ürünlerinin satılmasına yardımcı olarak güzel paralar kazanabilirsiniz. En popüler iş fikirleri arasına giren ürün fotoğrafçılığı iyi bir bakış açısı gerektiriyor. Örneğin pahalı ve estetik bir sehpayı ele alalım. Sadece sehpa değil, giyim ürünleri, elektronik eşyalar ve hediyelik ürünler için de bu söylediklerimiz geçerlidir. İnternette satışa koymak için aceleyle çekebileceğiniz bir fotoğraf insanlarda ilgi uyandırmayacaktır.

Fakat güneş ışı alan bir yerde veya sehpanın kullanılacağı alanın bir kopyası yaratılarak çekilen fotoğraflar insanların hayal gücünü uyandıracaktır. Böylelikle güzel fotoğrafların insanlara kullanım açısından fikirler verebileceği gibi satış ihtimalini de artıracaktır. Örnekler görmek istiyorsanız birçok e-ticaret sitesindeki ürünlere göz atabilirsiniz. Sizi cezbeden ürünlerin nasıl ve hangi bakış açısıyla çekildiğini inceleyebilir ve siz de bu yolda ilerleyebilirsiniz.

83. Borsada Yatırım Yapmak

Büyük veya küçük birçok şirkete yatırım yaparak onlara ortak olabileceğiniz borsada aynı zamanda güzel kazançlar da elde etmeniz mümkün. Ancak kazançlar olduğu kadar kayıpların da olduğunu hatırlatmak da fayda var. Borsada herhangi bir hisseye yatırım yapmadan önce o şirket hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra grafikleri inceleyerek teknik analizlere de hakim olmanız gerekiyor. Çünkü bu grafikler bir nevi insanın yatırım psikolojini de okumanıza yardımcı oluyor. İster al sat isterseniz de uzun vadeci olun borsada yatırım yaparak para kazanmak için emin adımlarla ilerlemeniz önemlidir.

84. Kripto Paraya Yatırım Yapmak

Günümüzde giderek popülerleşen kripto paraların da borsası bulunuyor. Bitcoin başlıca kripto palardan biri olsa da altcoin adı verilen birçok kripto para bulunuyor. Bu paraların her birinin farklı bir projesi bulunmaktadır. Aynı borsada olduğu gibi kripto paraların da projelerini inceleyebilir ve grafik okumalarını yaparak yatırımlarda bulunabilirsiniz. Tabii ki bu sektörün normal borsaya göre daha hızlı inişli çıkışlı olduğunu söylememiz gerekiyor. Bu nedenle yatırım yapmadan önce ufak paralarla denemeler yapabilirsiniz.

85. Waffle Dükkanı Açmak

Belçika asıllı bir tatlı olan Waffle, birçok tatlı meyve türüyle servis edilen bir hamur tatlısıdır. Genellikle yuvarlak bir hamurun pişirilerek üzerine çilek, kivi, dondurma, çikolata sosu, muz ve fıstık parçacıkları gibi aklınıza gelebilecek en lezzetli şeyler konuluyor. Tam bir enerji deposu olan waffle ile para kazanmak da son zamanlarda büyük ilgi görüyor. Uygun konuma açacağınız bir dükkan ile müşterilerin iştahını kabartabilirsiniz. Ayrıca açacağınız dükkanda da waffle resimlerini bulundurarak dikkat çekebilirsiniz.

86. Güzellik Merkezi Açmak

Çeşitli yeterlilik kurslarına katılarak siz de güzellik merkezi açarak para kazanma fırsatı elde edebilirsiniz. Her kadının sürekli güzel görünmek istediği bilinen bir gerçek olduğu için bu sektörde para kazanmak hiç de zor değil. Tabii şık bir merkez için kaliteli makineleriniz ve güler yüzlü çalışanlarınız olması gerekiyor. Ayrıca herkesin yapacağı işi bilmesi ve müşterileri memnun etmesi gerekiyor. Güzellik merkezi  açmak için gereken belgeleri inceleyebilir ve malzeme fiyatları, dükkan kirası ve çalışan masrafları gibi konuları göz önünde bulundurmalısınız.

87. Yaşlı Bakım Merkezi Açmak

Huzur evi veya yaşlı bakım merkezi açmak istiyorsanız gereken yönetmeliklere ve özel belgelere ihtiyaç duyacaksınız. Zahmetli bir iş fikri gibi görünse de güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Üstelik yaşlılarımıza iyi bir şekilde bakarak manevi olarak da kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Bu iş için devlet desteği de olduğu için maliyetlerinizi azaltmak için inceleme yapabilirsiniz. Yaşlılık zamanlarını daha iyi geçirmek isteyen yaşlılara bakacak çalışanlarınızı da iyi eğitimli ve güler yüzlü olarak seçmelisiniz.

88. Tesettür Giyim Mağazası Oluşturmak

Son yılların popüler iş fikirlerinden biri olan tesettür giyim mağazası, muhafazakar yaşam tarzını benimseyenler için bir moda yaratıyor. Giyim alternatiflerini artıran bu sektörde rekabet bir nebze az olduğu için güzel ve kaliteli ürünler sunabildiğiniz takdirde güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Çeşitliliğin her geçen gün artması, ayrıca bu çeşitliliğin kombin halinde de satılması büyük ilgi görüyor. Bu işte başarılı olabilmek için müşteri potansiyelinizi belirlemeli ve müşterilerinizin zevklerini tahmin edebilmelisiniz. Bunun için halihazırda mevcut birçok e-ticaret sitesinin en çok satılan ürünlerini inceleyebilirsiniz. Güzel bir mağaza dekorasyonuyla da dolaylı yoldan satışlarınızı artırabilirsiniz.

89. Müzik Aleti Kiralamak

muzik-aleti-kiralamak
muzik-aleti-kiralamak

Döviz kurunun giderek artmasından dolayı birçok enstrümana da yüksek zamlar gelmiş durumda.  Eğer müzikle halihazırda ilgileniyorsanız ve kiralayabileceğiniz farklı enstrümanlar varsa bu ek iş fikrinden iyi para kazanabilirsiniz. Düğünlere, organizasyonlara, fuarlara, nişanlara, partilere, günlük eğlencelere veya kişisel kullanımlar için insanlara enstrümanlarınızı saat başı veya günlük kiralayabilirsiniz. İnsanlar da kısa süreli kullanımlar için bir enstrüman satın almak yerine bunları kiralamaya yönelecektir.

90. Trambolin Alanı Yaratmak

Çocukların oldukça çok sevdiği trambolinler sizler için bir ek iş kapısı olabilir. Yeterli sermayeniz varsa geniş bir açık veya kapalı alana kuracağınız trambolin oyuncaklarıyla kazanç sağlayabilirsiniz. Üstelik trambolinlerin ekstra bir gideri olmadığı için kazançlarınızın tümü size kalacaktır. Profesyonel bir alan oluşturduğunuz takdirde çocukların yanı sıra yetişkinler de eğlenmek için işletmenize gelecektir. Eğer varsa bayilik fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz. Her ne kadar eğlenceli bir iş gibi görünse de riskli bir fiziksel aktivite olduğu için gerekli sigorta işlemlerini de yapmanız gerekebilir.

91. Sukulent Bitki Satışı Yapmak

sukulent-ureterek-para-kazanmak
sukulent-ureterek-para-kazanmak

Etli süs bitkilerinin genel ismine sukulent adı verilmektedir. Kaktüs ailesinden gelen bu bitkiler renkli, ilginç şekilli genellikle küçük yapıdadırlar. Bu nedenle insanlar bu bitkileri evlerinde veya iş yerlerinde dekorasyon amaçlı kullanabilmektedir. Avuç içine sığabilecek kadar küçük olan bu bitkiler iyi bakıldığında büyük saksılarda daha da güzel bir şekil alabiliyor. Diğer bitkilere oranla daha az su isteyen ve kendi yapraklarından bile çoğalabilen bu bitkiler yatırımcılarına iyi paralar kazandırıyor. Görsel açıdan güzel bitkileri seçerek satış oranını artırabilirsiniz.

92. Etsy ile El Becerilerinizi Paraya Dönüştürün

Farklı alanlarda el becerisine sahip olanlar bu becerileri Etsy ile para kazanma fırsatı olarak görüyor. Kendi atölyenizde veya evinizde ürettiğiniz basit ya da görsel açıdan harika ürünleri burada satarak döviz üzerinden kazanç elde edebilirsiniz. Ne kadar güzel ürünler tasarlarsanız burada satış oranınız artar. Ve sizi takip eden meraklı alıcılar ortaya çıkmaya başlar. Bu sayede devamlı müşteriler elde edebilirsiniz. Çok kolay bir şekilde kayıt olabileceğiniz bu sitede kendi mağaza adınızı seçebilir ve yaptığınız el işi ürünlerin fotoğrafını çekerek buraya yükleyebilirsiniz.

93. Kitap Evi Açmak

Kitap tutkunlarının vazgeçilmezi olan kitapevleri sizler için iyi bir iş fikri olabilir. Kitaplarla daha yakın olmak ve merak ettikleri kitaplara kısa sürede sahip olmak isteyenler bu yerleri sıkça ziyaret ediyor. Eğer bu iş fikrini düşünüyorsanız çevredeki kitapçıların çalışmalarını gözlemleyin. Hatta birçok kitapçıyı ziyaret edin, kitap fiyatlarına, dükkan dekorasyonuna ve kitapların çeşitlerini inceleyin. Böyle bir iş yeri açtığınızda yeni çıkan kitapları sürekli takip ederek kitapevine hemen dahil etmelisiniz. Çünkü kitap tutkunları yeni bir kitaba hemen sahip olmak ister. Kitap satışının yanı sıra fotokopi ve kırtasiye ürünleriyle kazancınızı çeşitlendirebilirsiniz.

94. Fatura Ödeme Merkezi Açmak

Her ne kadar artık online olarak fatura ödemek mümkün olsa da fatura ödeme merkezlerine rağbet bulunuyor. Alacağınız bir bayilikle veya özel olarak yapabileceğiniz bu iş müşteri sayınız arttıkça güzel kazançlar sunabilir. Bunun için sabırlı olmalı ve insanlara güven vermelisiniz. Bu işi yapmak içinse devletten gerekli belgeleri almalısınız. Faturalardan alacağınız komisyonla iyi paralar kazanabilirsiniz. Güzel bir dekorasyon, bilgisayar, yazıcı, raflar ve birkaç mobilyayla iş yerinizi oluşturabilirsiniz.

95. Muhabbet Kuşu Yetiştiriciliği

Evlerin neşesi olan ve cıvıltısıyla herkesi mutlu eden muhabbet kuşu yetiştiriciliği yaparak güzel paralar kazanabilirsiniz. Uygun bir üretim sistemi kurduğunuzda kendi muhabbet kuşlarınızı yetiştirerek satış yapabilirsiniz. Uygun muhabbet kuşu çiftlerini seçerek onlar için gerekli ısı ortamını, vitaminli yemleri ve yeterli gün ışığını sağlayabilmelisiniz. Eğer erkek ve dişi muhabbet kuşu birbirine uyum sağladıysa üreme sonrasında 1-8 arası yumurta bırakabilmektedir. Doğan yavrulara gerekli bakımı yaparak onları sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz.

95. Kombi ve Petek Temizliği Yapmak

Soğuk kış aylarının vazgeçilmez ısı kaynaklarından olan kombi ve petekler zaman içinde onarıma ihtiyaç duyabiliyor. Genelde 1-2 yılda bir temizliği yapılması önerilen kombiler ve petekler daha sonrasında daha verimli çalışabilmektedir. Bu sayede hem daha doğal gaz faturasının gelmesi sağlanmakta hem de daha düşük derecelerde verimli ısınma gerçekleşebilmektedir. Kombi ve petek temizliğinin faydalarını müşterilerinize anlattığınız takdirde kış aylarında yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Ortalama bir bakım ve temizlik işlemi 2 saat sürerken bu 2 saatteki kazanç 100 TL’yi bulabiliyor. Tabii ki kombi ve petekler hakkında bilgi sahibi olmalı ve gerekli ekipmanları satın almalısınız.

96. Meyve Suyu Standı Açmak

Vitamin bar açmak hem yaz hem de kış aylarında enerji kazanmak isteyenlerin ihtiyacını karşılıyor. Çeşit çeşit meyvelerden taze sıkılmış meyve sularını oldukça güzel fiyatlardan satabilirsiniz. Üstelik doğal ve taze bir şekilde sıkılmış olduğunu gören müşteriler güvenle tüketeceklerdir. Bunun için çok büyük bir dükkana ihtiyacınız yok. Yol üstünde izin alınmış bir şekilde açacağınız stanttan bile para kazanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta meyvelerin iyisini tercih etmek, sıcak havalar için buzlu sunum yapmak, meyveleri ertesi gün de saklamak için güzel bir soğutucudur. Ayrıca küçük, orta ve büyük boy bardaklar da satış yaparak insanlara alternatif yaratabilirsiniz.

97. Aktar Dükkanı Açmak

Gıda sektörü devam ettiği ve yemek yemeyi bırakmadığımız sürece baharatlar her yerde para kazandıramaya devam edecektir. Siz de bu fırsattan yararlanarak bu ek iş fikriyle para kazanabilirsiniz. Kar marjı yüzde yüzü bile geçen birçok baharatı belirli gramlarda satmak bu işin avantajıdır. Tarçın, çay, kimyon, karabiber, pulbiber ve nane gibi birçok baharatı dükkanınızda bulundurabilirsiniz. Bunun yanı sıra doğal karışımlar, bal, pekmez ve daha özel baharatlar gibi yan gıda ürünlerine de yer verebilirsiniz. Ayrıca bu iş için çok büyük bir dükkana da ihtiyacınız yok. 30-40 metrekare bir yer tüm ürünleriniz için yeterli olacaktır. Fakat bitkilerin faydaları hakkında bilgi sahibi olursanız daha kolay müşteri çekebilirsiniz.

99. Tantunici Açmak

tantunici-acarak-para-kazanmak

Tavuğun en lezzetli hali olan tantuni, farklı bir lezzet arayanların ilgi odağı haline geliyor. Hazır gıda olarak genellikle tavuk döner satıldığı için tavuk tantuni satışı yapmak pek fazla rekabetçi olmayacaktır. Soğan, tavuk, yağ, domates ve maydanoz gibi yiyeceklerle basit bir şekilde yapabileceğiniz tantuni için büyük bir yeteneğe ihtiyacınız yok. Asıl olarak mersinde yapıldığı için orijinal yapımı hakkında incelemeler yapabilirsiniz. Tavuğun yanı sıra et tantuni de yapabilirsiniz. Kazancınızı çeşitlendirmek için kokoreç, döner ve tosta da yer verebilirsiniz.

100. Video Editlemek

Çeşitli platformlar için içerik üretecek fikriniz olmayabilir. Fakat bilgisayar becerileriniz iyiyse insanların hazırladığı videolara çeşitli editler yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Yapacağınız editlere espriler, görsel şovlar, metinler, resimler ve farklı videoları birleştirerek yeteneğinizi gösterebilirsiniz. Edit işinde en önemli nokta müşterinize becerilerinizi sevdirmektir. Çoğu yayıncı bir video ile saatlerce uğraşmak yerine işi bilen profesyonellerden yardım aldığı için video editlemek 2021 iş fikirleri arasına giriyor. Ortalama bir videodan alabileceğiniz para binlerce TL’yi bulabiliyor.

 

Bir cevap yazın