Ek İş Yapmak İsteyenlere 2023 Yılında Altın Öğütler!

Ek İş Fikirleri, İnternetten Para Kazanmak, İş Yeri Açmak

Kolay yoldan para kazanma yöntemleri her insan için gerçek gibi görünmese de yeteneklerinizi doğru kullandığınızda sizi iyi yerlere getirebilir. Birçok insan zaten kendi işlerine oldukça çaba gösterirken bir de ek iş yapmak bazen çok yorucu olabilir. Çoğu çalışan ek iş yapanları görünce şaşırabilir. Onca işin arasında ailesine ve kendisine nasıl zaman bulabiliyorlar diye. Aslında ayıramıyorlar diyebiliriz. Lakin günümüzün ekonomik koşulları insanı biraz da buna itiyor.

Bazıları ek iş yapmayı becerebilirken bazıları da aşırı zorlansa da devam etmek zorunda kalıyor. Aklınızın ucundan sizinde ek iş yapmak geliyor olabilir. Fakat zaten akşam eve geliyorum, bu yorgunlukla ne iş yapabilirim ki diyor olabilirsiniz. Lakin yapacağınız ek iş zor olsa da sizi rahatlatacak ve ay sonu faturalarınızda yardımcı olacaktır. Bu sayede kafanız biraz daha boş olacaktır. Tüm bu düşünceler tecrübesizlikten ve ne yapılacağına dair fikrinizin olmamasından geliyor.

Bu düşüncelerden kurtulmanız için ek iş bulma ve bu işi yönetme konusunda bir rehber hazırladık. Fakat öncesinde ek iş fikirleri arasındaki çeşitli işlere göz atarak, neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz. Daha sonra bu işi yönetmeniz daha kolay olacaktır. Ne demişler, önce hedef, sonra planlama.

İlginizi Çekebilir: Sanal Asistanlık Yapmak Nasıl Para Kazandırıyor?

1. Çevrenizin Yardımlarını Önemseyin

Ek iş yaparken sevdiklerinizden ve arkadaşlarınızdan yardımlar isteyebilirsiniz. Niyetinizi ve durumunuzu onlara belirterek, bir süre yardım etmelerini rica etmelisiniz. Örneğin ufak tefek işleri çevrenizde siz yapıyorsanız, bir süre boyunca en azından elinizdeki fazla işleri almalarını isteyebilirsiniz. Ya da fatura ödeme, dışarıdaki işleri halletme gibi şeyleri bir süre erteleyerek işinize konsantre olabilirsiniz. Böylelikle ek iş yapmaktan iyi gelir elde ettiğinizde onlara da destek olabilirsiniz.

2. Cep Telefonunuzu Aşırı Kullanmaktan Vazgeçin!

Cep telefonları belki de günümüzün yarısını alan cihazlardandır. Ek iş yapmak istiyorsanız, bu gereksiz vakit harcamasını işinize yönlendirmelisiniz. Göreceksiniz ki aslında ne kadar çok vaktiniz varmış. Sosyal medya, oyun oynamak gibi aktiviteler ekstra para kazanmak isteyenler için bir süre kenara koymanız gerekenlerdendir. Fakat tabiî ki de yeteneklerinizi geliştirmek için birazda olsun internetten yardım alabilirsiniz. Ama birilerini takip etmek, kimin ne yaptığını öğrenmek farkında olmadan saatlerimizi alabiliyor.

3. Dinlenirken Vaktinizi İyi Değerlendirin!

Bu vakti tam zamanlı çalıştığınız işiniz için iyi değerlendirmelisiniz. 30 dakika veya 1 saatlik molalarda telefonla oynamak veya çene çalmak yerine vücudunuzu ve beyninizi dinlendirmelisiniz. Böylelikle akşam eve geldiğinizde aşırı yorulmamış olursunuz ve ek iş yapmak için gerekli zindeliği bulabilirsiniz. Daha düzenli çalışabilmek için plan listesi hazırlayarak, kendinizi buna hazırlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Matbaa Açmak Para Kazanma Fırsatı Sunuyor: İnceleme Yazısı

4. Sağlıklı ve Zinde Kalın!

Ek iş yapmak için gereken enerjiyi ancak sağlığınıza dikkat ederek, kazanabilirsiniz. Uykunuzu ve öğünlerinizi en iyi şekilde yaparak, güçlü kalmalısınız. Eğer spora gidecek vaktiniz yoksa evde kısa antrenmanlarla zinde hissedebilirsiniz. Ek iş yaparken ve tam zamanlı işinizde çalışırken enerji verecek sağlıklı atıştırmalıklardan yararlanabilirsiniz.  Unutmayın, bir kere bile hasta olsanız, vakit ve para kaybı yaşayacaksınız demektir. Ayrıca sağlıkla şaka olmaz.

5. Boş Zamanlarınızın Değerini Bilin!

Hem kendi işinizden hem de ek işinizden kalan vakitleri iyi değerlendirmelisiniz. Ek işiniz her zaman saatler alacak diye bir kural yok. Bazen bir iki saat bile çalışmanız gerekebilir. Bundan arta kalan vakti ailenize, kendinize ayırabilirsiniz. Dinlenme günlerinde sizi daha çok yoracak aktivitelere katılmamalısınız. En azından maddi durumunuzu düzeltene ve hedeflerinize ulaşana kadar. Cep telefonu, sosyal medya kullanımını ve oyun oynamayı en aza indirmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

6. Not Tutmayı İhmal Etmeyin!

Hangi işte olursanız olun not tutmak, neler yapacağınız size hatırlatır. Hatta ek iş yapmak isteyenler not tuttuklarında ilerleyen zamanlarda yeni fikirler üretebilirler. Bu sayede unuttuğunuzu hatırlamak için saatler harcamazsınız. Birçok iş adamı zamandan tasarruf etmek ve daha planlı bir iş süreci için not tutarlar.

7. İşin Azı Çoğu Olmaz!

Akşama kadar zaten çok yorulmuş olabilirsiniz. Fakat gelir gelmez kendinizi yatağa atmak yerine azda olsa bir şeyler ile uğraşmalısınız. Örneğin ek iş yapmak için interneti kullanıyor olabilirsiniz. Normalde çalışma süreniz 2 saat ise bu sefer 30 dakika çalışarak en azından işinizi azaltabilirsiniz. Bu sayede aslında yorgun olmadığınızı görebilir ve başladıktan sonra çalışmaya devam edebilirsiniz. Fakat yine de yorgunluğunuz devam ediyorsa, sıcak bir duş, biraz açık hava ve güzel bir kahveyle kendinizi dinlendirerek, enerjinizi yerine getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Böylelikle yarın için tam zamanlı işinizde daha enerjik olacak ve akşam ek iş yapmak için de gücünüz yerinde olacaktır. Tüm bunlara rağmen vücudunuzu dinlemeyi bilmelisiniz. Ne kadar çalışmak isteseniz de vücudunuz buna izin vermiyorsa kendinizi zorlayarak, hasta etmemelisiniz. Zamandan tasarruf edeceğim diye bir hafta yatağa düşmeyi kimse istemez. Başarısızlık düşüncesini üzerinizden atarak, geç de olsa başaracağım diyebilmelisiniz. Evet, kolay yoldan para kazanma bazı durumlarda o kadar kolay olmasa da istikrarı sağladınız zaman yorulmanıza gerek kalmayacaktır.

Bir cevap yazın