Matbaa Açmak Para Kazanma Fırsatı Sunuyor: İnceleme Yazısı

İş Yeri Açmak

Dünyada teknoloji ve internet ortamı gelişse de hala matbaa açmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazladır. Birçok sektör için hizmet veren matbaalar sadece gazete değil, davetiye, kartvizit, broşür ve el ilanı gibi birçok hizmet verebilmektedir. Ayrıca ihalelere katılarak daha üst düzeyde kazanç elde edebilirsiniz. Matbaa açmak karlı bir iş olsa da detayları fazla olduğu için birçok insandan görüş almalı ve yasal süreçleri iyi bilmelisiniz. Eğer daha önce matbaada çalıştıysanız bu işi yürütebilmeniz daha kolay olacaktır. Tüm araç gereçleri satın aldıktan sonra gerekli yasal başvuruları yaparak matbaanızı açabilirsiniz.

Bu araç gereçlerin fiyatı oldukça yüksek olduğundan dolayı matbaa açma maliyeti 100 bin ile 900 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Makineler ne kadar çok kaliteli olursa basım hızınız ve kalitenizde artacaktır.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Matbaa Açmanın Püf Noktaları

Basıma, satışa uygun bir nokta bulmak ve matbaa dükkanı açmak en önemli püf noktadır. İnsanlar gazete alacak ve diğer işlerini yapacaksa görünebilir bir yere dükkan açmalısınız. Kiradan tasarruf etmek istiyorsanız tamamen merkeze yakın olmak zorunda değilsiniz. Basım işleri için makinelerin sığacağı bir büyüklükte dükkan yeterlidir. Matbaa açmak için gerekli olan belgeler ise maliyeden alınabilir. Birkaç günlük süre boyunca planlama yapabilirsiniz. Alacağınız yetkiyle fatura basabiliyorsunuz.  Ayrıca reklamınızı yaparak ve sosyal medyada aktif olarak matbaanızı şehrinizde tanıtabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Matbaa Açmak İçin Gerekli Belgeler, Kâğıtlar Nelerdir?

matbaa-acmak-icin-gerekli-belgeler
  • Matbaa açmak istiyorum diyorsanız öncelikle kendinize ait iki adet fotoğraf bulundurmanız gerekiyor. Matbaa araç gereçleri oldukça yüksek sesli çalıştıkları için mutlaka binaya yalıtım yapılması gerekiyor.
  • Matbaa açmak için izin belgesi adı verilen muvafakatname almalısınız. Yasada belirlenen özelliklerde güvenlik kameraları bulunmalıdır. Ticaret odasından alacağınız kapasite raporu ve itfaiye uygunluk raporu da matbaa açmak için gerekli belgelerdendir.

İlginizi Çekebilir: Halı Saha Açmak İsteyenler İçin Detaylı Rehber

  • Daha sonra vergi levhanızın bir fotokopisi ve matbaacılıkla ilgili ustalık belgesi bulundurmalısınız.
  • Matbaanın SGK’ya kayıtlı bir belgesi, adli sicil kaydı belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi matbaa açmak için diğer önemli belgelerden birkaçıdır.
  • Son olarak dükkanınıza ait kira sözleşmesi eğer kira ise, dükkanın bölgesinin ve içinin bilinmesi için bir kroki belgesi hazırlanmalıdır.

Matbaa İçin Gerekli Makineler Nelerdir?

Matbaa için gerekli malzemeler bir hayli fazladır. Kapsamlı bir iş olsa da sabırlı bir süreçle iyi paralar kazanabilirsiniz. Bu malzemelerden bazıları şunlardır.

  • Renkli ofset baskı makinesi, kalıp delme, bantlama makinesi, selefon kaplama, koparma makinesi
  • Form makinesi, mürekkep temizleyici, Elektronik hacim düzenleyici
  • Koruyucu zamk, çözeltici madde(solvent)
  • El temizleme kremi(pevalin), ofset sünger, makta, püskürtme tozu ve kağıda yazmaya yarayan toner,
  • Dikiş teli gibi birçok malzeme matbaa açmak için gerekli malzemeler arasındadır.

İlginizi Çekebilir: Esnaf Lokantası Açmak Tüm Detaylarıyla: Maliyet, Kar Oranı, Gerekenler

Matbaa Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Matbaa dükkânınız ne kadar büyükse kazanç oranınız o kadar artacaktır. Çünkü iş alma potansiyeliniz ve basım yapma potansiyeliniz artacaktır. Fakat bu işi tek başınıza yapamayacağınız için mutlaka eleman çalıştırmalısınız. Matbaa kurmak için gerekli eleman sayısı ise 3-10 arasındadır.

Birkaç çalışan teknik işlerle ilgilenirken bir kişide pazarlama sürecini yönetmelidir. Kazanç oranı ise alacağınız ihalelere bağlı olarak artacaktır. Örneğin Türkiye’nin ünlü gazetelerinin birkaçının ihalesini alabilirseniz, günde yüzlerce gazete satabilirsiniz.

Her ne kadar dijital ortam dünyada gelişse de gazeteler hala belli bir yaşa hitap ediyor. Yan işlerle birlikte bir matbaanın geliri aylık 30-60 bin TL’yi bulabiliyor.

 

 

Bir cevap yazın