Düzenli Gelir Etmek İsteyenler İçin Okul Kantini Açmak

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

 

Ülkemizde birçok üniversite, lise, ortaokul ve ilkokul bulunuyor. Bunların hepsinde olmazsa olmazlardan birisi de öğrenciler için açılan kantinlerdir. Öğrencilerin temel gıda ürünleri ve kırtasiye ürünleri gibi şeyleri satan kantinler ihale ile alınmaktadır. Siz de okul kantini nasıl açılır? Öğrenmek istiyorsanız yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

Yaklaşık 20 milyon öğrenci bulunan ülkemizdeki tüm öğrenciler başka alışveriş yapacak yer olmadığı için kantinlerden alışveriş yapmaktadır. Bu nedenle kantinin ülkemizdeki pazar payı oldukça büyüktür. Fakat işletmecilik ve işi yürütmekte bir hayli zordur.  Okul kantini açmak için gerekli belgeler bulunmaktadır. Tüm aşamaları geçtikten sonra güzel bir kantinle kolay yoldan para kazanma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Danışmanlık Yaparak Para Kazanmanın 2023 Yılında 6 Yolu

Okul Kantini Açmak İstiyorum

Siz de okul kantini açmak istiyorum diyorsanız, kantin işletmeciliği belgesini almaya hak kazanmalısınız. Kalfalık ve ustalıktan oluşan belge verilişi, ancak ustalıkta kazanabiliyor. Kalfalık belgesi için ilkokul mezunu olmanız ve 2 yıl eğitim almanız gerekiyor. Lise mezunlarında bu durum 1 senedir. Kalfa olduktan sonra süresiz kalfalık belgesini alabilirsiniz. Ustalık belgesi için yine Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne başvuru yamalısınız. 2 yıllık eğitimden sonra sınavı geçtiğiniz takdir de ustalık belgesini alabilirsiniz. Bu belgeyi kalfayken de alabilirsiniz. Fakat bunun için bir yerde 5 yıl çalıştığınızı kanıtlamalısınız. Ustalık belgesi için herhangi bir suça karışmamış olmak ve ikametgah belgesi lazım olmaktadır. Tüm belgeleri aldıktan sonra artık okul kantin ihalelerini kazanmak gerekiyor. İhaleleri takip etmek için il milli eğitim müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. Açık arttırmayı kazandığınız takdir de okul kantini açma hakkı kazanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Web Sitesi Açarak Para Kazanmak | 2023 Yılında 6 Yol!

Okul Kantini Açmak İçin Gerekli Şartlar

Öncelikle herhangi bir şirket, dernek sahibi olmadığınız gibi başka bir kantin sahibi olmamanız gerekiyor. Önceki ihalelerden atılmadığınız ve mahkemelik olmadığınız sürece okul kantini açma hakkınız bulunuyor. Bunun yanında kimlik ön-arka fotokopisi, 6 ayı geçmemiş sağlık raporu gibi tüm şartlar için belgelerinizi hazır etmelisiniz. Müdürlüklerin belirlediği ihale bedelini yatırdıktan sonra ihaleye başvurabilirsiniz.

Okul Kantini Nasıl Açılır?

okul-kantini-nasil-acilir

Öğrencileri kantinsiz bırakmamak için ihaleler okulları açılmadan önce yapılmaktadır. Bu nedenle ihaleyi kazanır kazanmaz, düzenlemeleri ve ürün teminini yapmış olmalısınız. Sınırlı bir alana sahip olacağınızdan hangi ürünlerin bulunacağından emin olmalısınız. Gıda ve kırtasiye ürünleri için toptancılarla anlaşabilirsiniz. Asla ürünler bittikten sonra ürün getirmemelisiniz. Ürünlerin azaldığını gördüğünüz anda takviye yapmalısınız. Çay, kahve ve tost satışı yapacağınız için öğrencilerin oturacağı masaların da bulunması elzemdir. Son dönemde getirilen yasalarla kantinde satışı yapılamayacak ürünlere yenileri eklenmiştir. Bunları takip ederek ceza yemekten kaçınmalısınız.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Okul Kantini Açmak Karlı Mı?

Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Ürünlerin alımı ve satımı genellikle aynı olduğu için kar oranı da aynıdır. Fakat büyük okullarda ve yüksek gelirli ailelerin bulunduğu okullarda kantin açmak satışlarınızı arttıracağı için kazancınıza da yansıyacaktır. Kar oranı ortalama 10-30 bin TL arasıdır. İşi tecrübe ettikçe, hangi ürünlerin satılıp satılmadığını anladıkça, kazancınız artacaktır. Okul kantin işletmeciliği yapmak için insanların birçok sebebi bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

İlk başta tek başlarına işi yürütebilmek geliyor. Ya da bir iki personelle bir kantin kolaylıkla işletilebilir. Bunun yanında kantin ne kadar küçük olursa olsun öğrenciler sadece kantinden alışveriş yapacaktır. Yani zarar etmeniz çok olası değil. 500 öğrencili bir okulda bir kantin açmak, karlı iş fikirlerindendir.  Toptancılarla anlaştığınız takdir de öğrencilere ucuz ürün satışı yapabilirsiniz. Hesaplı fiyatlar öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Öğrenciler ile ilgili bir başka iş fikri arıyorsanız apart yurt açarak para kazanma rehberimiz de inceleyebilirsiniz.

Okul Kantini Açmak İçin İpuçları

Ne kadar karlı bir iş olsa da birçok ayrıntıya dikkat etmelisiniz. Bunlardan birisi de hijyenik koşullardır. Özellikle tost ve sandviç yapımında eldiven kullanımına özen göstermelisiniz. Tezgah temizliğiniz sıkça yapmalısınız. Kantinde sigara tüketmemelisiniz. Okul kantini açmak için mutlaka önceden araştırma yaparak, kalabalık okullarda ihaleye girmelisiniz. Öğrencilerle iletişiminiz iyi olmalı. Çocuklara karşı hoşgörülü olmalı ve iş disiplinine uymalısınız.

Bir cevap yazın