Bebek-Çocuk Bakıcısı Olarak Para Kazanma Fırsatı: İnceleme Yazısı

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

Daha çok üniversitede okuyanların tercihi olan bebek bakıcılığı yaparak para kazanma işi, eğer kendinizi sevdirirseniz yüksek gelir kapısı haline gelebilir. Bunun yanında okulunuz için masraflarınızı kapatma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yaptığınız iş özen gerektiren bir iş olduğu için ileri de iyi bir özgeçmiş hazırlamanızda faydası olur. Hem bebek bakıcısı hem de çocuk bakıcısı olabilirsiniz. Eğer mesleğiniz çocuklara yönelik olacaksa ön tecrübe kazanabilirsiniz. Ayrıca insanlarla iletişiminizi geliştirerek, ilerideki işleriniz için yol yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Bebek Bakıcılığı Nasıl Yapılır?

Bebek bakıcılığı yapmak istiyorum diyorsanız ilk başta sizin için zor olacağını bilmelisiniz. Eğer tecrübeniz hiç yoksa insanlar size güvenmekte şüphe duyabilir. Çünkü günümüzün kötü olayları çocuk bakıcılığı yapma işinde önyargıya sebep olmaktadır. Fakat insanlarla iletişiminiz iyi olduğu takdir de kendinizi kanıtlayarak, referans alabilirsiniz.

Örneğin uzun süre tanıdığınız esnaflar sizi başkalarına önerebilir. Diğer yandan reklam ve tanıtımınızı yapmak için bir blog açabilirsiniz. Burada çocuk bakımına özel bilgiler vererek, tecrübelerinizi yazabilirsiniz. Aynı zamanda bu bilgileri sosyal medya hesaplarınıza aktarmalısınız. Daha çok iş fırsatı için kartvizit hazırlayarak, bunu okullara ve mağazalara dağıtabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

İnternet üzerinden kendinizi tanıtan güzel bir ilan da açabilirsiniz. Aynı zamanda Youtube üzerinden çeşitli bilgiler vererek, kendinizi tanıtabilirsiniz. Bu işi yapan ajanslara eleman olarak kayıt olabilir ve yönlendirilebilirsiniz.

Bebek Bakıcılığından Ne Kadar Kazanılır?

cocuk-bakicisi-olmak

Referanslarınız arttıkça ve işleriniz çoğaldıkça evde çocuk bakmak fiyatları için aylık kazancınız 1000-3000 TL arasına kadar çıkabilir. Bu oran işverenin samimiyetine ve yaptığınız işe göre değişecektir. Ortalama saatlik ücreti 10-25 TL arasıdır. Bu oranı arttırmak sizin elinizde. Aynı evde bebek bakıcılığı yaparken bir yandan da temizlik, yemek ve diğer işleri yaparak çocuk bakıcılığından para kazanma gelirinizi yükseltebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Elektrikli Scooter Kiralama İşi 2023, Maliyet, Kazanç ve Tüm Detaylar

Hafta içi insanlar günün yoğunluğundan bebeklerine bakamazken hafta sonu da rahat bir gezinti için size iş verebilirler. Bu işte yeterince tecrübe kazandıktan sonra işi büyütebilirsiniz. Hatta yeterince tecrübeli ve bilgili olduğunuzu düşünüyorsanız ajans kurabilirsiniz. Ayrıca bebek bakıcısının görevleri arasında sadece bebeğe bakmak değil aileyle iyi geçinmekte yer alıyor. Düğün ve çeşitli organizasyonlarda birden fazla çocuğa bakarak, iki günlük kazancınızı birkaç saatte kazanabilirsiniz.

Evde çocuk bakımı ilanları yazarak internette ihtiyacınıza uygun işi bulabilirsiniz. Bu işi yapabilmek için mümkün olduğunca sinirlerinizden arınmış olmalısınız. Haliyle küçük afacanlar biraz hareketli olacağı için sizi yorabilirler ve yaptıkları her şey sizi memnun etmeyebilir. Onlara güler yüz göstererek, kötü davranışlarını unutturduğunuzda aileleri tarafından hoş karşılanmanız garanti olacaktır.

Bebek Bakıcılığı İpuçları

Çocuk bakıcılığı yapmak ve para kazanma fırsatı yakalamak istiyorsanız, güler yüzlü olmalısınız. Ayrıca dış görünüşünüze dikkat etmeli ve titiz olmalısınız. Çalışmaya başladığınız ilk anda iyi izlenim verebilirseniz, insanlar sizi sevecektir. Çocuklara eğitim verecekseniz, bunu gün içinde zamanlara bölmelisiniz. Kitap okuma, hikaye anlatma, oyun oynama gibi aktiviteleri belirli süreler içinde yapmalısınız. Sürekli oyun oynamanız ev düzenini biraz bozabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kitap Yazarak Para Kazanmak 2023 | Pazarlaması | Konu Seçimi | Tasarımı

Aile eve geldiğinde çocukla ilgili yaptıklarınızı anlatabilirsiniz. Bu onların hoşuna gidecektir. Bunun yanında yaptığınız işin güvenilir olduğunu ve bu işte bilgili olduğunuzu kanıtlamak için bebek bakıcısı sertifikası alabilirsiniz. Bakıcı olmak isteyenler “bebek bakıcı sertifikası nasıl alınır” kısa bir araştırmayla gereken adımları hızlıca öğrenebilirler. Özel eğitim kurumlarının hazırladığı eğitimlerin yanı sıra devletin hazırladığı eğitimlerine de katılabilirsiniz. Bakıcılık yapmak sizin için kolay bir işlemse kedi kopek oteli açmak adlı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu sayede evcil hayvan bakıcılığı ile para kazanma şansınızı artırabilirsiniz.

Evde Çocuk Bakıcılığı Yapmanın Püf Noktaları

nasil-bebek-bakicisi-olunur

Kendi evimde çocuk bakıcısı olmak istiyorum diyorsanız evinizi buna göre dekore etmelisiniz. Yani çocuklara zarar verecek kırılacak eşyalar, priz ve fiş gibi elektrikli eşyaları uzaklaştırmalısınız. Onların eğlenmesini sağlamak için odalarınızı renkli ve eğlenceli bir hale getirmelisiniz. Eğitici oyuncaklar, uyku alanları gibi yerler işinize yarayacaktır. Yine de çoğu insan kendi evlerinde bakım yapılmasını istiyor.

Öncelikle çocuk bakıcılı yapmak için yaş gruplarını iyi incelemelisiniz. Yani topluca çocuk bakmak istiyorsanız 3 yaşında ve 10 yaşında çocuk grupları olursa bu sizi epey yorabilir. Bu nedenle daha çok aynı yaş grubundaki çocuklara bakarak, zevk alacakları şeyler aynı olacağı için fazla yorulmazsınız. Aynı zamanda onları da mutlu edebilirsiniz. Diğer yandan tek bir bebek bakımı yapacaksanız, çalışma saatlerini önceden görüşmelisiniz. En verimli olacağınız saatleri tercih ederek, daha enerjik bir şekilde çocuk bakabilirsiniz. Her halükarda çalışma planlamasını önceden yapmalı ve sürprizlere karşı hazırlıklı olmalısınız. Bu iş ek gelir olmaktan ziyade biraz daha üstüne düşülerek, ciddi yapılması gereken işlerdendir. Çünkü aynı anda bir başka iş yürütmek enerjinizi alacaktır.

Bir cevap yazın