Solucan Gübresi Üretimi Yaparak Ayda 6 Bin TL Kazanç Fırsatı !

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

Girişimciler birçok fikre odaklanarak, yeni iş fikirlerine kapılarını aralamaktadır. Solucan gübresi üretimi de bunlardan biridir. Solucan gübresi üretimi yaparak para kazanmak için en kaliteli solucan türlerinden birisi de Kaliforniya solucanlarıdır. Hızla büyüyen ve kendi kendine artacak olan tesisiniz için az bir sermaye yeterlidir. Bunun için bazı hususlara dikkat etmekte fayda var.

Solucan Gübresi Üretimi İçin Neler Gerekiyor?

Solucan yetiştiriciliği için öncelikle kapalı bir alana ihtiyacınız var. Doğrudan güneş ışığı solucanlarınıza zarar verebilir. Beton yapı veya izole bir çadır, ilk başlarda işinizi görecektir. Solucan gübresi üretimi başlangıç işi için metrekare başına 20 bin civarı solucan yeterlidir. Bunun yanında plastik veya tahtadan oluşan üretim havuzlarına ihtiyacınız var. Bu havuzlar yerden yukarıda olmalıdır. Metal kaplar, solucanlar için aşırı sıcak yapılardır.

İlginizi Çekebilir: Anahtarcı (Çilingirci) Dükkanı Açmak | Tavsiyeler | Gereklilikler

100 bin adetlik bir solucanla işe başladığınızda ertesi yıl 1.5 milyon solucanınız olabilir. Üretme hızları oldukça fazladır. Tabi bu solucanların bir de tükettiği mamalara ihtiyacınız var. Peki solucan gübresi için ne kadar mama gerekiyor? Satın alacağınız solucanlar 100 bin adeti 1,8 ton yem harcayacaktır. Bu yemin yarısı su olduğundan yarısını tüketecektir. 2-3 aylık kapalı alana yayılan humus, burada olgunlaşacaktır. Ertesi ay 100 bin solucandan 300 kg gübre elde edebilirsiniz. Solucan maması ton fiyatları ise 250-500 TL arasında değişmektedir.

Solucan Gübresi Maliyeti

Ortalama bir solucanın tanesi 10 kuruş civarındadır. Yani 100 bin tanesi ortalama 10 bin TL’ye geliyor. Gübrenin kilogramı ise ortalama 2-4 TL arasıdır. 100 bin solucan 1 ayda 300 kg ürettiğine göre aylık en az 600 TL kazandıracaktır. Tabi ertesi yıl 1,5 milyon olan solucanlarınız kazancınızı da 10 katından fazla yapacaktır. Eğer bir yıl sabredebilirseniz daha sonra solucan gübresi üretimi işinden aylık 10-15 bin TL kazanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Evde Peynir Yapıp Satarak Para Kazanmak

Üstelik her solucan giderek fazla ürediği için tesisinizde büyüyecektir. 1.5 metre eninde 7 metre uzunluğunda bir üretim havuzunun maliyeti ise ortalama 1000-3000 TL arasındadır. Fazla sermaye ile katılarak daha çok kazanmak istiyorsanız solucan adetini arttırabilirsiniz. Solucan maması ise sığır gübresinden oluşmaktadır.

Bu mamanın içeriği çimen, ot, ağaç yaprağı, mısır sapı, buğday, arpa, yulaf samanı, talaş, kâğıt, karton parçası, yonca gibi birçok malzemeden mama üretilmektedir. İnternet üzerinden hazır olarak satın alarak, hemen işe koyulabilirsiniz. Mama satın alırken dikkat edeceğiniz husus mamanın fazla kimyasal ve tuz içermemesidir. Solucan gübresi üretim tesisi yapmak istiyorsanız, ileride büyüme ihtimalini de göz önünde bulundurarak büyük bir yer kiralama veya satın alma yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Solucan Maması Nasıl Hazırlanır?

solucan-gubresi-uretimi

Mamanın yüzde 70’i sığır gübresi ve yüzde 30 bitkisel atıklardan oluşmaktadır. İçtiğiniz çay posası ayrıca solucanların sevdiği yiyeceklerden biridir. İyi bir solucan maması kullanmak gübre kalitesini de etkileyecektir. Bu iş için iyi bir taktik verebiliriz. Çay ocaklarınız ziyaret ederek, bu çay posalarını alabilirsiniz. Böylelikle boşa gidecek bir malzemeyi değerlendirerek, solucan maması hazırlama veya üretimini yapabilirsiniz. Ya da hazır yapan yerlerden satın alabilirsiniz.

Ortalama bir solucan maması fiyatı ise 1 kilosu 2 TL’dir. Fakat ton fiyatları genellikle 250-500 arasında değişmektedir. Bu sayede zahmetsiz olarak işe başlayabilirsiniz. Kendiniz üretecekseniz, 1 ton sığır gübresi ve 500 kg çay posasını kapalı bir alana sererek 40 gün boyunca karıştırarak, birbirine geçmesini sağlamalısınız. Daha sonra yem için hazır olacaktır. 1.5 tonluk bu yem 100 bin solucana ortalama 1 ay yetecektir. Ayrıca mamanın nemli olmasına özen gösterin. Bunu test etmek için elinize alıp mamayı sıkabilirsiniz. Çok fazla su çıkarsa buharlaşmasını bekleyin elinize hiç su bulaşmazsa biraz su ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Bunun dengesi suyun elinize bulaşması fakat yere düşmemesidir. Satın alacağınız solucanlar pahalı olacağı için topraktan koruyarak, normal solucanlardan uzaklaştırmalısınız. Gübre ise yanmamış gübre olmalıdır. Çünkü yanmış gübrelerde yüzlerce sıradan solucan vardır. Solucanları yerleştirdikten sonra üzerini dört parmak geçecek kadar mama koyabilirsiniz. Mama bittikçe yüzeye çıkacaktır. Böylece tekrar ekleme yapabilirsiniz. Havuzunuz gübre ile dolduğunda delikli kasalar kullanabilirsiniz. Bu kasaları havuzun üstüne koyduğunuzda solucanlar kasanın üstüne çıkacaktır ve havuz boş kalacaktır. Böylelikle solucan gübresi hasatı yapabilirsiniz. Bu gübreleri tarımsal iş fikirleri ile para kazandıran bir sektöre döndürmek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Tarımsal İş Fikirleri 2023 | 9 İş Fikri!

Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır?

Bunun cevabı sahip olduğunuz solucanlara göre değişecektir. 1 milyon solucan ayda ne kadar gübre üretir diyorsanız cevabı 3 tondur. En az 2 TL’den satışa sunulduğunda aylık 6000 TL kazanç sunacaktır.

 

Bir cevap yazın