peynir-yapip-satarak-para-kazanmak

Evde Peynir Yapıp Satarak Para Kazanmak

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

Kahvaltıların olmazsa olmaz gıdalarından biri olan peynirleri marketlerde çeşit çeşit bulabilsek de evde peynir yapımı doğal ve lezzetli olacaktır. Üstelik lezzet oranını kendiniz ayarlayabileceğiniz gibi daha uygun fiyata daha çok peynir üretebileceksiniz. Doğal olarak uygun fiyata üreterek evde peynir yapıp satmak ve para kazanmak da daha karlı olacaktır. Lezzetinin yanı sıra besleyiciliğiyle bilinen peynirlerin protein oranı da oldukça yüksek olduğu için çocukların büyümesine de katkı sunuyor.

Tat ve fayda açısından herkesin bildiği peynirlerin de tüm dünyada rağbet görmesinin sebeplerinden biri de bu. Tabii ki peynirler sadece ülkemizde değil dünyada da herkes tarafından beğeniliyor. Üstelik farklı kültürlerde daha farklı tatlar olarak sofralara geliyor. Siz de evde peynir yapıp satmak ve para kazanmak için başka ülkelerde nasıl peynirler yapıldığına bakarak insanlara farklı lezzetler sunabilirsiniz. Binlerce yıldır peynir yaparak satışa sunan insanlar olduğunu düşünürsek bu sizler için oldukça karlı bir iş fikri gibi görünebilir.

İlginizi Çekebilir: Aylık En Az 2400 TL Kazandıran Karlı Ek İş Fikirleri!

Peynir Üreterek Para Kazanmak Nasıl Peynir Yapılması Gerekiyor?

cesit-cesit-peynir-yapmak
  • Tencerede kaynatmaya başladığımız iki litre süt kaynamaya başlayınca yaklaşık 1 çay bardağı yoğurdu tencereye katarak eriyene kadar karıştırmaya başlıyoruz. Yaklaşık 3-6 dakika sonra kesikler oluşmaya başlayacaktır. Daha sonra tuz ekleyebilirsiniz.
  • Tencerenin altını kısıp karıştırmaya devam edin ve kesiklerin oluşup oluşmadığını kontrol edin. Kesikler oluştuktan sonra torbaya dökmeye başlayabilirsiniz. Peynirin kendi sarı suyu oldukça sağlıklı olduğu için bunu da ayırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Fotoğraf Çekerek En Az 4 Bin Lira Para Kazanmak Çok Kolay

  • Kesilen peyniri koyduğunuz tülbent, bez veya torbada suyu süzülene kadar dinlenmeye bırakın. İşlemi hızlandırmak için siz de elinizle suyunu süzebilirsiniz.
  • Başarıyla yaptığınız peyniri bez içerisinden alarak bir kaba koyun ve üzerine biraz tuz serpiştirin. Bu sayede peynirinizi daha uzun süre tüketebilirsiniz.
  • Peynir yapımı için yoğurt yerine marketlerde bulabileceğiniz peynir mayasını da deneyebilirsiniz.

Evde Peynir Yapımı İçin Malzemeler

  • 2 Litre süt
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 çay bardağı yoğurt

Evde Peynir Yapıp Satarak Para Kazanmak İçin Tavsiyeler

evde-peynir-uretimi-yapip-satmak
evde-peynir-uretimi-yapip-satmak

 

Herkes evde peynir yapıp satabilir. Önemli olan lezzetli peynirler yaparak insanların aklına lezzet ile kazınmaktır. Peynir yapımı için kullanacağınız doğal ve kaliteli malzemeler bu süreçte size oldukça yardımcı olacaktır. Yapabileceğiniz peynir çeşitleri de oldukça fazla olduğu için satış oranı yüksek peynirleri araştırabilirsiniz. Örneğin çökelek, lor, keçi peyniri, tulum peyniri, Ezine peyniri, küflü peynir, örgü peynir ve otlu peynir gibi insanların damak tadına hitap edecek en güzel peyniri araştırmalısınız.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Ayrıca yapacağınız peynir çeşidine göre de malzeme tercihi yapmalısınız. Alacağınız malzemelerin taze olması gerekiyor. Yapacağınız zamana kadar malzemeleri ve yaptıktan sonra da peyniri iyi muhafaza etmeniz gerekiyor. Peynirinizi yaptıktan sonra satış ihtimalinizi artırmak için güzel bir sunum hazırlayabilirsiniz. İnsanlara peynirinizi temiz, sağlıklı ve ev koşullarında yaptığınızı anlatabilirsiniz. Her şeyin GDO’lu olduğu günümüzde doğal bir gıda oldukça rağbet görecektir.

Peynir Yapıp Satmak Ne Kadar Karlı Bir Sektör?

evde-peynir-nasil-yapilir

İnsanlar ertesi gün peynir yemekten vazgeçmeyeceğine göre lezzetli ve sağlıklı peynirler ürettikten sonra her peynirden mutlaka güzel karlar elde edebilirsiniz. 7’den 70’e ve kültürden kültüre sofralardan peynir eksik olmadığı için yapacağınız kar, satış becerilerinize kalıyor. Ortalama bir kilo peynirin satış fiyatının 40-70 TL arasındadır. Bu nedenle evde peynir yapıp satmak küçümsenmeyecek paralar kazandırabilir.

  • 1 kilo sütün 4-6 TL arasında olduğunu düşünürsek ve ortalama 5 kilo sütten bir kilo peynir çıktığını düşünürsek, yaklaşık 20 TL ile 50 TL’lik bir peynir üretebilirsiniz.
  • Tabii ki verdiğimiz süt fiyatı market sütleridir. Çevrenizden veya köylerden süt toplama işi yaparak doğal sütleri daha ucuza alabilirsiniz. Bu sayede maliyeti düşürerek daha fazla kar edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Ürettiğim Peynirleri Nereye Satabilirim?

peynir-yaparak-para-kazanmak-mumkun-mu

Peynir yaparak para kazanmak güzel bir fikir olsa da öncelikle satacağınız alanları belirlemeniz gerekiyor. Peynir ve zeytin gibi satış yapan dükkanlara uğrayarak peynirlerinizin lezzetini denetebilir ve satmaya çalışabilirsiniz. Her bir dükkan peynirini kendi yapamayacağı için mutlaka peynirlerinizi beğenecek ve toplu alım yapacak yerler çıkabilecektir. Hatta bazı durumlarda tek bir dükkana satış yapacak şekilde anlaşma sağlayabilirsiniz. Dükkanların yanı sıra büyük gıda firmalarına da satış yapabilirsiniz.

İnternetten para kazanmak konusuna sıcak bakıyorsanız ürettiğiniz peynirleri internet üzerinden satabilirsiniz. Açacağınız bir web sitesine koyacağınız ürünleri Türkiye’nin dört bir yanına kolaylıkla satabilirsiniz. Web sitesinin yanı sıra instagram ve facebook gibi sosyal medya platformlarını da deneyebilirsiniz.

Ya da köylere yakın yaşıyorsanız pazarda peynir satmak da oldukça karlı olabilir. Belediyeden alacağınız bir yer ile ürünlerinizi sergileyebilirsiniz. Belirli bir seviyede sermayeniz var ise kendi dükkanınızı da açabilir ve kar oranınızı artırabilirsiniz. Fakat bunun için çevrede bir peynirci olup olmadığına bakmanız gerekiyor.

Kısacası peynir yapıp satarak para kazanmak için biraz özveri, bolca peynir, kaliteli ve sağlıklı malzemeler ve birazda el becerisi gerekiyor. Farklı peynir çeşitleri için Youtube üzerinden yerli ve yabancı aşçıların tariflerini de inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın