Günümüzün En Karlı İş Sektörü: Kahve Dükkanı Açmak ! Zengin Ol !

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

Günümüzde girişimcilerin en çok tercih ettiği dükkanlardan ve kolay yoldan para kazanma yöntemlerinden birisi de kahve dükkanı açmak oluyor. Çünkü dünyada sevmeyeni oldukça az olduğu gibi getirisi de bir o kadar çoktur. Neredeyse her köşe başında bulunan kahve dükkânları, gerek tasarımı gerekse sunduğu lezzetler bakımından ilgi çekmektedir.

Rekabet çok fazla gibi görünse de sizde butik kahve dükkanı açmak ve para kazanmak istiyorum diyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Genellikle kafe tarzı dükkanları açmak zor değil aksine pazarlama ve ürünlerinizi satmak daha zordur. Sürekli işinizin başında bulunmalısınız. Eğer bu işi çok iyi bilen sizseniz ve bilmeyen bir yöneticiyi işin başında bırakıyorsanız, müşteri çekmeniz zor olacaktır. Tabi siz bu işte yeniyseniz yanınıza iş bilen insanlar da almalısınız. Sermaye konusunda tereddüt yaşamanıza gereke yok. Kahve dükkanı açmak isteyenler şirin bir dükkanla bile iş yapabiliyorlar.

İlginizi Çekebilir: Yazı Yazarak Para Kazanma Fırsatı Sunan En Kolay Yollar

Kahve Dükkanı Açmanın İncelikleri

kahve-dukkani-acmak

Sermayeniz hazır olabilir ve ertesi gün gidip bir dükkân kiralayarak, hemen işe başlayabilirsiniz. Fakat bu pek önermiyoruz. Gerekirse aylar öncesinden planlama yaparak, düşük maliyetle yüksek kazanç sağlamanın yollarını incelemelisiniz. Bu sayede karşınıza çıkacak kötü sürprizlere önceden hazırlıklı olabilirsiniz.

Eğer hızlıca kahve dükkanı açmak istiyorum diye ısrar ediyorsanız, büyük ihtimalle işe başlamadan tüm sermayeniz bitebilecektir. Bunun için çevrenizdeki dükkânları inceleyerek, gerçek sermayenizin ne kadar tutacağını kabaca hesaplayabilmelisiniz. Eğer 50 bin TL bir masraf belirlediyseniz, sürprizler ile dâhil 70 bin TL kenara koyabilirsiniz. Satışlarınızı artırmak ve ilgi çekmek için bir diğer önemli faktör ise dükkânın nasıl olacağıdır.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Neler Satabilirim Diyenlere 2023 Yılı Önerileri

Aradığınız süre boyunca çeşitli dükkânlar bulabilirsiniz. Hatta ilk anda bile karşınıza güzel bir yer çıkabilir. Fakat aceleci davranmayın ve not ederek, diğer kiralık dükkânlara da göz atın. Bu sayede hem sermayeniz cebinizde kalır hem de daha hoş ve cezp edici dükkanlar bulabilirsiniz. Dükkanın konumu ve kirası ise dikkat etmeniz gereken noktalardandır. Mutlaka işlek bir mekânda kahve dükkanı açmak istemelisiniz.

Issız bir alanda kimse sinek avlamak istemez. Tabi ki her işlek mekan da müşteri çekebileceğiniz anlamına gelmiyor. Açacağınız dükkanın bulunduğu mekanda insanların gelir seviyesi de önemlidir. Küçük şehirlerde kahve dükkanı açmak istiyorsanız, ürünlerinizin daha bütçe dostu olmasına dikkat edin. Tabi ki de büyük şehirlerde de gelir seviyesi az olan yerler olabilir. Bunu iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Kahve Dükkanı Açmak İstiyorum Diyenlere

Uzun bir arayışa çıkmak için not tutmayı unutmayın. Yaşadığınız yer büyükse onlarca dükkân gezmek zorunda kalabilirsiniz. En beğendiklerinizi, neden beğendiğinizi, kirasını ve bulunduğu yeri ufak bir deftere kayıt edin. En son fikir alışverişi yaptıktan sonra geriye kalanları bir kez daha ziyaret edin.

İlginizi Çekebilir: Düzenli Gelir Etmek İsteyenler İçin Okul Kantini Açmak

Çünkü bir dükkân çok güzel olsa bile yapacağınız dekorasyon masrafları bütçenizi aşabilir. Herhangi bir yasal mevzuat sorunu olmadığına dikkat edin. Ayrıca uzun vadeli iş yapmak istiyorsanız, kira seçeneklerini iyi değerlendirmelisiniz. Kahve dükkanı açmak isteyenler büyük ihtimalle karlı bir yolculuğa adım atacaklardır. Fakat bu gibi işlek yerler belediye tarafından sıklıkla denetlenir. Bu nedenle işe alacağınız çalışanlarınızı iyi eğitmelisiniz.

Gereken tüm belgeleri ve sertifikaları iş öncesinde araştırarak, her şey bittikten sonra mağdur olmayın. Tabi ki en can alıcı noktalardan birisi de dekorasyondur. Kaliteli, estetik ve şık bir dükkan herkesin tercih edeceği mekanlardan biri olacaktır. Fikir almak için internetten görselleri aratabilirsiniz. Ya da dünyaca ünlü kahvecilerin şubelerinin tasarımlarını inceleyebilirsiniz. Çevrenizde de başarılı dükkânlar varsa onları da ziyaret edebilirsiniz. Eğer bütçeniz yüksekse bir iç mimar bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Kahve Dükkanı Açmak İçin Gerekli Malzemeler

kahve-dukkani

Kahve dükkanı açmak istiyorsanız, kahve çeşitlerine hâkim olmalısınız. Artık dünyada klasik bir Türk kahvesinden başka çeşit çeşit kahveler bulunmaktadır. Espresso, Americano, Mocha, Frappe, Smoothie gibi çeşitler bulunmaktadır. Bunları yapmak içinse ayrı makineler bulunmaktadır.

Öğütücü makineler, demleme makineleri, özel yapım kahveler için blender, sıcak su makinesi, buzdolabı, soğuk kahve için buz makinesi, tezgah, bulaşık makinesi, özel yapım bardaklar, krema tabağı, firmanızı kurumsal gösteren önlükler, karton bardaklar gibi çeşitli malzemelere ihtiyacınız bulunmaktadır. Ayrıca suyu kaliteli bir firmadan temin etmelisiniz. Su markası bile kahvenin tadını oldukça değiştirebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Kahve Dükkanı Açmanın Maliyeti Nedir?

Büyük bütçeli olmayan ortalama, dikkat çekici ve estetik bir kahve dükkanı açmak maliyeti için en az 35-60 bin TL arasında bütçeye ihtiyacınız bulunuyor. Bir marka olma düzeyinde kahve dükkânı açmak için 500 bin TL’ye kadar masraf yapmanız gerekebilir. Çünkü kahve dükkanları insanların sadece kahve içtikleri bir yer değil, aynı zamanda bilgisayar ile çalışabilecekleri, sohbet edebilecekleri ve temiz havayı içine çekebilecekleri bir yerdir.

Bu nedenle hava kirliliği olan yerleri pek tavsiye etmiyoruz. Tüm bu değerlendirmeleri kendiniz kıyaslayarak en iyisine ulaşabilmelisiniz. Günümüzde kahve dükkanı açmak için maliyet düşürmek isteyenler daha çok müşteri çekebilmek için bahçeli alanları da tercih etmektedir. Türk kahvesi maliyeti ortalama 1 kilogramda 60 TL olduğu için kar oranınız güzel olacaktır.

İşin içine bahçe, bahçe dekorasyonu, bahçe masaları ve sandalyeleri de girdiğinde maliyet giderek artacaktır. Eğer maliyetinizi düşürmek ve kalan sermayenizi reklama harcamak için bayilik veren firmalar arasından bir marka seçebilirsiniz. Bu sayede kahve dükkanı açmak ve işinizi büyütmek için daha geniş seçenekleriniz olacaktır.

Kahve Dükkanı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Evet kahve sektöründe oldukça yüksek kar oranları bulunmaktadır. Lakin bu iş oldukça yıpratıcıdır. Büyük şehirlerde bazı kahve dükkânları geç saatlere kadar çalışarak, erken saatlerde iş başı yapmaktadır. Bu nedenle yanınıza ekip almanızı tavsiye ediyoruz.

Ekiplerinizin ve çalışanlarınızın mutlaka güler yüzlü olması gerekiyor. Çünkü işletmenize gelecek herkes mutlu olmayacaktır. Bazıları gergin ve rahatlama ihtiyacı duymak için gelecektir. Herkesi memnun etmek için çalışmalı ve işletme prestijinizi düşürmemelisiniz. Kimileri çok titiz olabilirken kimileri de işletmenizde çalan müziği bile beğenmeyebilir.

Öneri, istek ve şikayet kutusu oluşturabilir veya adisyonlara ekleme yapabilirsiniz. Kahve dükkânı açma işlemini tamamladıktan sonra sıra geldi müşterileri bulmaya. Bunun için en etkili yol sosyal medya reklamlarını ve interneti kullanmaktır. Sosyal medya reklamlarında düşük bütçeli reklamlarla iyi geri dönüşler alabilirsiniz.

Bunu takip ederek, geri dönüşleri inceleyebilir ve daha sonra fiyatı artırabilirsiniz. Bu işlerden anlamıyorsanız, bir dijital pazarlama uzmanıyla anlaşabilirsiniz. İnstagram’daki büyük takipçili sayfalara da reklam vererek, daha kaliteli geri dönüşler alabilirsiniz. Dükkânınızın ve ürünlerinizin kaliteli-yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çektirerek, hesaplarınıza yükleyebilirsiniz. Kahve dükkânı veya küçük bir kahve evi açmak için artık incelemelere başlayabilirsiniz. Yemeğin üstüne kahvenin iyi gittiğini herkes biliyor. Kahve dükkanı açmak sizin için zor ise ev yemekleri dükkanı açma hakkındaki yazımızı da inceleyebilirsiniz.

3. Nesil Kahve Dükkanı Açmak

Kahvenin ve kahve içmenin günümüzde giderek popüler bir hal alması sebebiyle kahvecilik sektöründe de nesil kavramı ortaya çıkıyor. 3. Nesil Kahveciler ise kahve yapımı konusunda oldukça derinlere iniyor ve merak ettiğiniz soruları cevaplıyor. Bu tür kahvecilere birer kahve gurusu diyebiliriz. Kahvelerin nasıl yetiştiğini, hangi ülkeden geldiğini, aromasını ve birçok detayı öğrenebiliyorsunuz. Kısacası nesil arttıkça kahve kalitesi de artıyor. Siz de kahve konusunda bir uzmansanız ve çevrenizdeki insanlar da en yeni ve sağlıklı kahveleri tatmaya hazırsa para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Kahve Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Dükkan kiralıksa kira sözleşmesi, size aitse tapu işlemleri
 • nüfuz cüzdanı fotokopisi
 • İmza sirküleri
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgah örneği
 • Yapı Kullanma İzni

Kahve Dükkanı Açmak Ne Kadar Kazandırır? Kar Marjı Nedir?

Kahve dükkanından kazanacağınız miktar tamamen sizin satış politikanıza ve ürün çeşitliliğine bağlı olarak değişecektir. Çoğu lüks mekanda bir bardak kahvenin fiyatı 10-20 TL arasında değişiyor. Günlük 100 satış yaptığınızı düşünürsek 1000-2000 TL aylık ise 10.000-20.000 TL arasında bir kazanç sağlayabilirsiniz. Tabii ki bu satış rakamı iyi bir mekan için oldukça ufak bile kalabilir. Mekan lüks oldukça vereceğiniz kira masrafı da yüksek olacağı için satışlarınızı yüksek tutmalısınız.  Kahve dükkanında kar oranı ise yüzde 200’den fazladır.

Örnek Kahve Dükkanı Menüsü

 • Damla sakızlı, fındıklı, çikolatalı
 • Türk kahvesi
 • Espresso
 • Macchiato
 • Mocha Latte
 • Americano
 • Cappuccino
 • Salep

 

Bir cevap yazın