Aktar Dükkanı Açmak 2023 | Maliyet Kar Oranı Nedir?

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

 

Organik gıdaya olan ilgi giderek arttıkça aktar dükkanı açmak isteyenlerin sayısı da artmaktadır. Birçok insan market ürünlerine yönelmek yerine daha doğal baharatlar için aktara gidiyorlar. Peki aktar nedir ne iş yapar? Girişimcilerin yeni hedefi olan aktar dükkanlarında yağlar, macunlar, baharatlar ve sağlıklı otlar yer almaktadır. Bazılarında ise doktorların tavsiye ettiği karışımları da bulmak mümkün.

Aktar Dükkanı Açmak İstiyorum

Baharatçı dükkanı açmak ne kadar karlı bir iş olsa da insanlar her zaman baharata ihtiyaç duymuyor. Çünkü bir kişinin aldığı 100 gramlık bir baharat haftalarca gidebiliyor. Bunun için çevrenizde aktar olup olmamasına dikkat edin. Mümkünse bölgenizde hiç yoksa o zaman açmayı düşünebilirsiniz. İşlek bir mevkide aktar dükkanı açmak iyi paralar kazandıracaktır. Vergi levhası ve ruhsatınızı alarak, nerede dükkan açacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Ufak bir dükkan bile size yetecektir. Fakat kira oranlarına dikkat etmelisiniz.

Beğendiğiniz dükkanı tuttuktan sonra sıra geldi dekorasyona. İnsanların göz zevkine hitap eden iç açıcı bir dekorasyon yapmalısınız. Yani bitkiler ve baharatlar karmaşa içinde kaybolmak yerine seçilebilir olmalıdır. Bu sayede insanların aklına gelmeyen ürünleri de satabilirsiniz. Dolaplar ve raflar için ister hazır satıl alım yapabilir ister bir mobilyacıyla görüşerek özel entegre yapabilirsiniz. Aklınızda fikir olması için başka yerlerdeki aktarları ziyaret edebilirsiniz. Böylece fiyatlar konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Aktar dükkanı açmak için yapacağınız hoş bir dekorasyon dolaylı yoldan kazançlarınızı arttıracaktır. Hatta nostaljik bir tasarım oldukça dikkat çekecektir.

İlginizi Çekebilir: Evde Oyuncak Yaparak Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin Tavsiyeler!

Aktar Dükkanı İçin Ürün Temin Etmek

aktar-dukkani-acmak

Aktar dükkanı açma işinden sonra ürünlerin temin edilmesi yer alıyor. Oldukça çeşitli bir ürün yelpazesine sahip olan aktarlarda, saç bakım ürünlerinden cilt bakım ürünlerine kadar birçok şey bulunmaktadır. Kazanç oranınızın artmasını istiyorsanız toptan alışveriş yapmalısınız. İnternet üzerinden satış yapan birçok firmayla anlaşabilirsiniz. Fakat tabi ki firmaların güvenilir olması gerekiyor. Her üründen bir tane almak yerine en çok satılan ürünlerden alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Örneğin karabiber, pul biber, sağlıklı sabunlar, kimyon gibi herkesin bildiği ürünleri hemen hemen her gün satabilirsiniz. Fakat genellikle bu dükkanlar baharat satma işi olarak değerlendirilebiliyor. Dükkânın başında siz durmayacaksanız deneyimli bir personel alabilirsiniz. Hatta ürünlerin sağlıklı yönlerini bilen biri müşterilerinizin güvenini kazanacaktır. Daima güler yüz bu işte ön planda olmalıdır. Ya da fikir almak için bazı aktarlardan hangi ürünlerin çok satıldığını öğrenebilirsiniz.

Ufak bir dükkâna sahipseniz iki kişilik bir personel yeterli olacaktır. Dükkan büyükse ve işlek bir caddedeyseniz birden fazla personelle çalışmalısınız. Bu güvenlik açısından da önemlidir. Aktar dükkanı açmak karlı iş fikirlerinden olsa da reklam ve tanıtımlar kazançlarınızı arttırmak için çok önemlidir. Reklam için bütçe ayırarak, internet, broşür ve el ilanı basımı, kartvizit basımı gibi uygulamalarla insanlara dükkanınızı tanıtabilirsiniz. Yine sadece belli bir alanı hedefleyen sosyal medya reklamlarını kullanabilirsiniz. KOSGEB aktar dükkanı devlet desteklerini de inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Aktar Dükkanı Açmak Ne Kadar Maliyetli? Karlı Mı?

Aktar dükkanı açmak oldukça karlı bir iştir fakat ürünleri alırken ödediğiniz fiyat kar oranını değiştirecektir. Bunun için birçok firmadan fiyat teklifi almalısınız. Ayrıca kira oranları da değişiklik gösterecektir. Net bir fiyat veremesek de dekorasyon dahil 50 – 100 bin TL arasında masraf çıkabilir. Ortalama kar oranı yüzde 50 ile yüzde 150 arasında bulunmaktadır. Eğer baharatçı dükkanı açmak için bunca zahmete katlanmak istemiyorsanız bayilik veren firmalara da göz atabilirsiniz. Aktar dükkanı açma maliyeti yapacağınız reklamlara göre biraz daha artabilir.

Bir cevap yazın