En Faydalı ve Getirisi Yüksek İş Sektörü 2023: Keçi Sütü Üretimi Yapmak

Ek İş Fikirleri

Teknoloji ve ihtiyaçlar geliştikçe girişimciler için farklı iş kolları doğmaya devam ediyor. Bu işlerden birisi de keçi sütü üretimi yapmak. Sektörü iyi değerlendiren girişimciler keçi sütünü hem ham olarak satıyorlar hem de peynir olarak. İşe başlamadan önce keçileri bulundurmanız gereken bir arazi kiralamanız veya satın almanız gerekiyor. İşlerinizin büyüme ihtimalini göze alarak, arazi seçimine özen göstermelisiniz. Birçok keçi ırkı bulunduğundan dolayı, bu işin kolay yoldan para kazanma fırsatı sunması oldukça büyüktür.

Keçi sütü üretimi yapmak neden tercih ediliyor peki? Şöyle ki keçilerden elde edilen süt oranı diğer hayvanlardan daha fazladır. Bu nedenle verimli ve karlı bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Süt keçilerinin en büyük avantajı ise birçok yerde yetiştirilebilir olmasıdır. İster kendi evinizde ister dağda yetişen keçilerin verdiği sütün kilosu ortalama 15 – 20 TL arasında satılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Her Zaman Kazandıran Ayakkabı Dükkanı Açmak 2023

Ayrıca yedikleri besinleri daha iyi sindiren keçilerin süt verimi de daha fazla olmaktadır. Keçi sütü üretimi yapmak isteyenler tarafından en çok tercih edilmesinin sebeplerinden birisi de hızlı büyümesidir. Bu nedenle sektörde aktif faaliyet göstermek ve zaman içinde işlerini büyütmek isteyenler için önemli oluyor. Bunun yanında sığırlara ve koyunlara göre hastalıklara karşı bağışıklık sistemleri daha güçlüdür. Eğer köy yerinde yaşıyorsanız ve tarımsal iş fikirleri arıyorsanız bu yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

Keçi Sütü Üretimi Yapmak Karlı Mı?

keci-sutu-uretimi-yapmak

Öncelikle bir keçi günde ne kadar süt verir bunu bilmek gerekiyor. Irktan ırka değişen süt miktarları olsa da ortalama günde bir keçi 2,5-4 kilo arası süt vermektedir. 50 keçi ile işe başladığınız düşünürsek günde ortalama 150 litre sütünüz olacaktır. Yani 50*150= 7500 TL’lik süt üretimi yapacaklardır. Aylık ise 22.500 TL kazanma fırsatını bulunuyor. Zaman içinde işinizi büyüttükçe keçi sütü üretimi yapmak karlı mı kendiniz karar verebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Eğer evinizin bahçesi yeteri kadar genişse öncelikle burada işe birkaç keçiyle başlayarak tecrübe kazanabilirsiniz. Hem de sütlerin satılıp satılmadığını görebilirsiniz. İşiniz büyüdükçe keçi çiftliği kurmak için işe girişebilirsiniz. Eğer büyük şehirlerde yaşıyorsanız satış yapma imkanınız oldukça yüksektir. Profesyonel görünerek, kartvizit, sosyal medya ve broşürleri kullanarak tanıtım ve reklam yapabilirsiniz. Ayrıca keçi sütünün içindeki vitamin ve minareler diğer sütlere göre daha fazla olduğu bilinmektedir. İşletmeniz için bir veteriner kiralamanız ve hayvanların bakımını zamanında yapmanız süt verimi açısından oldukça önemlidir.

Keçi Sütü Üretimi Yapmanın Maliyeti

Keçi fiyatları ise 2000 – 4000 Tl arasındadır. Bu da 50 keçi ile işe başlarsanız yaklaşık 100 – 200 bin TL maliyet demektir. Beslenme ve yer temini derken ortalama 100 – 175 bin TL’ye ihtiyacınız olacaktır. Keçi sütü üretimi yapmak en çok annelere hitap etmektedir. Çünkü anne sütüne en yakın süt olarak bilindiği için kar etme olasılığınız oldukça büyüktür. Sütleri günlük olarak satarak, insanlara doğal süt güvenilirliğini verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Bir cevap yazın