Her Zaman Kazandıran Ayakkabı Dükkanı Açmak 2023

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

Her zaman her yerde kazandırma potansiyeli olan ayakkabı dükkanı açmak, karlı iş fikirleri arasındadır. İnsanlara uygun fiyatlı satış sunduğunuz takdir de ilk günden itibaren müşterileri çekebilirsiniz. Türkiye hem ülkemize hem de uluslar arası ayakkabı pazarında iyi bir yere sahiptir. Üstelik internetten satış imkanlarının çoğalması sayesinde kolay yoldan para kazanma şansı sunan bir iştir.

Ayakkabı Dükkanı Açmak

Ayakkabı dükkanı açmak için dikkat etmeniz gereken bir çok püf nokta bulunuyor. Bunlardan birisi de rekabettir. Çevrenizdeki ayakkabıcıları inceleyerek, daha rekabeti az olan bir yer bulmalısınız. Aynı zamanda kiralayacağınız dükkanın işlek bir bölgede olması gerekiyor. İyi bir dükkan açmak satışlarınızı arttırmanın en önemli yoludur. Ruhsat ve vergi levhasını aldıktan sonra dükkan kiralamaya hazır olabilirsiniz. Güzel bir ayakkabı mağazası dekorasyonu yapmanız müşteri memnuniyeti açısından iyi olacaktır. Ayakkabıların kolay bulunabilir olması insanları yormaması açısından önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2023

Hatta her kategoriye göre özel bir düzenleme yapabilirsiniz. Kadın-erkek-çocuklar için özel bölmeler ayarlayabilirsiniz. Bu hem müşteriler hem de sizin için daha kolay bir satış düzeni sağlayacaktır. Lüks bir semtte satış yapacaksanız, iç dekorasyonunda lüks görünmesi önemlidir. Bu sayede insanlar sadece kaliteli ve marka ayakkabıların olduğunu düşünecektir.

Fakat orta gelir düzeyine mensup insanlara satış yapacaksanız, minimal tasarımlar yeterlidir. Ayakkabı dükkanı açmak kolay olsa da herkes dekorasyon konusunda uzman olmayabilir. Fikir edinebilmek için başka ayakkabıcıları inceleyebilirsiniz. İnsanların en çok hangi ayakkabıcılara uğradıklarını ve nerelerde dolaştıklarını inceleyerek istatistik çıkarabilirsiniz.. İç dekorasyonda canlı renkler kullanmak müşterinin hoşuna gidecektir. Ayakkabıcı açmak istiyorum diyorsanız dükkanın ışık düzeyine dikkat etmeli ve ayakkabıların net görünmesine özen göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Sigorta Acentesi Açmak 2023 | Maliyeti | Kazancı ve Gerekli Şartları

Ayakkabıcı Dükkanı İçin İpuçları

ayakkabici-acmak

Ayakkabı dükkanı açma işlemi tamamladıktan sonra ayakkabıları nereden alacağım? Sorusu akla geliyor. En önemli konu ayakkabıların kaliteli ve şık görünmesi gerekiyor. İnsanların dikkatini çekeceği ayakkabılara odaklanmalısınız. Hem pahalı hem ucuz ayakkabıları temin ederek, her gelir grubuna yönelik çalışabilirsiniz.

En çok hangi ayakkabıların alındığını araştırmalısınız. Yaş grubuna özel ayakkabı listesi çıkartabilirsiniz. Örneğin üniversiteye yakın olan bir semtteyseniz 18-25 yaş grubuna göre ayakkabılar temin edebilirsiniz. Ayrıca AVM’de de stand olarak satış yapabilirsiniz. Stand açarak para kazanmak için diğer fikirlerimiz de göz atabilirsiniz.

Ayrıca civardaki bulunan ayakkabıcıların satış politikalarını gözden geçirerek, olmayacak rekabetlere girmemelisiniz. Bunun yanında çalışanlarınızı özenle seçmelisiniz. Müşterinin hoşuna gitmediği bir ayakkabıyı sattırabilecek olan yine personelinizdir.

Güler yüzlü, samimi ve ayakkabılar hakkında bilgisi olan bir çalışan çok işinize yaracaktır. Ayakkabıcı dükkanı açmak için internete ve sosyal medyaya yönelebilirsiniz. İnstagram ve Facebook’ta hesaplarınızı açarak bölgenize yönelik paylaşımlar ve satışlar yapabilirsiniz. Bunun yanında bir web sitesi açarak reklam yapabilirsiniz. Reklamlara ilk başlarda yüksek bütçelerden başlamak yerine düşük bütçelerle denemeler yapabilirsiniz. Ayrıca ayakkabı dükkanı isimleri araştırmaya başlayarak, ilgi çekici bir tabela oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Parfüm Dükkanı Açmak 2023 | Kazançları | Maliyetleri ve İpuçları

Ayakkabı Dükkanı Açmak Gerekli Belgeler

İstenen belgeler standart bir dükkan ile aynıdır. Güncel belgeler olup olmadığını öğrenmek için mutlaka belediyey başvuru yapmalısınız. İstenen belgeler şunlardır:

  • İş yeri krokisi
  • Tapu veya kira sözleşmesi fotokopisi
  • Kimlik fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Oda kayıt belgesi
  • İtfaiye uygunluk raporu
  • 2 tane vesikalık fotoğraf
  • Vergi levhası fotokopisi

Ayakkabıcı Dükkanı Aylık Kazancı

Bir ayakkabı dükkanı açmak aylık 15 bin TL ile 30 bin TL arasında kazanç sunabilir. İşlek bir bölgede 200 TL’den günde 20 ayakkabı satarsanız 4 bin TL kazanç sağlayabilirsiniz. Aylık ise 120 bin TL geri dönüşü olacaktır. Ayakkabı dükkanı kar marjı ortalama yüzde 20 ile 40’dir.  Bunun ortalama 24 bin TL’si size kar olarak kalacaktır. Tabii ki çalışan ve dükkan masrafları bunun içinde yoktur. Markasız toptan ayakkabılar ise daha ucuza üretildiği için kar marjı %40 ile %80 arasında değişecektir. Ünlü markaların ayakkabıların kar marjı daha düşüktür.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Ayakkabıcı Dükkanı Açmanın Maliyeti

ayakkabici-dukkani-acmak-istiyorum

Ayakkabıcı açma maliyeti 2023 yılında ortalama 60 bin TL’ye orta ölçekli bir dükkan kurulabilirken 1 milyon TL’ye büyük bir mağaza açabilirsiniz. Burada asıl masraflar dükkan dekorasyonu olacaktır. Ayakkabıları temin etmek için internet üzerinden toptan satış yapan firmalarla anlaşabilirsiniz. Ayrıca aylık 100 ayakkabıyı 300 TL’den satmak için toptan alırsanız 30 bin TL düzenli masrafınız çıkacaktır. Daha pahalı veya daha ucuz ayakkabılar da olabilir. Satışlara sosyal medyadan da devam ederek internetten para kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın