Tarımsal İş Fikirleri 2023 | 9 İş Fikri!

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

Az bir sermayeniz bile olsa tarımsal iş fikirleri arıyorsanız sizin için birden fazla fikrimiz bulunuyor. Ülkemizin dört bir yanı verimli topraklar üzerinde bulunduğu için yapabileceğiniz birçok iş bulunuyor. İyi bir planlamayla tarım işi yapmak ve para kazanmak çok kolay. Fakat günümüzde insanlar tarım yapmak yerine şehirlere göç etmektedir. Tabi bunda birçok etken bulunuyor.

Tarım iş fikirleri istiyorsanız, farklı sektörlerde devletten destek alabilirsiniz. Devlet destekleri hakkında bilgi almak için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bilgi alabilirsiniz. Aldığınız desteklerle birlikte sermaye miktarı fark etmeksizin işinizde başarılı olabilirsiniz. Siz de tarım iş fikirleri arıyorsanız sizin için hazırladığımız kolay yoldan para kazanma şansı sunan 9 iş fikrine göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Oyun Oynayarak Para Kazanma Fırsatı Sunan İlginç Fikirler

1. Meyve Toplayıp Satmak

meyve-toplayip-satmak

Yapaylığın arttığı şu günlerde doğal ürünlere olan ilgi giderek artmaktadır. Lezzetli ve sulu meyvelere kimse hayır diyemeyeceği için tarım işi yapmak için ilk başvuracağınız işlerden biri olabilir. Özellikle mahalle pazarlarında kolaylıkla satarak para kazanabilirsiniz. Eğer bahçeniz varsa kendi yetiştirdiğiniz ürünleri daha ucuza mal ederek kar edebilirsiniz. Meyvenin yanında sebzelerde en çok alınan ürünlerdendir. Hangi meyvenin ne kadar satıldığını bilmiyorsanız her meyveden belirli miktarlarda satmaya başlayarak, planlama yapabilirsiniz. Fakat kendi bahçeniz yoksa şehir hallerinden toptan olarak meyve sebze alıp satabilirsiniz. Ama bunu yapmak için kamyonetinizin bulunması gerekiyor. Nakliye masraflarını iyi analiz etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Müzik Dinleyerek Para Kazanmak | 2023 Yılında En Karlı 11 Site!

2. Alışveriş Hizmeti Vermek

alısveris-hizmeti-vermek

İş hayatının yoğun temposundan dolayı evine ve kendine yetemeyenler için tarım iş fikirleri sunabilirsiniz. Yani yemek servisi yapabilirsiniz. Bu servisler arasında meyve, sebze ve baklagiller yer alabilir. Profesyonel gözükmek için kartvizit bastırabilir ve her evi dolaşarak hizmetinizi anlatabilirsiniz. Yaşlı, meşgul, çocuklu ve hasta olanlar sürekli dışarı çıkamadıkları için sizden hizmet alabilmektedir. Aldığınız ürünlerin üstüne kar koyarak teslim edebilirsiniz. İşleriniz ilerledikçe hizmeti arttırmak için elektrik bisiklet alabilirsiniz. Ayrıca ürettiğiniz doğal ürünleri satmanız, daha çok kazanmanıza yardımcı olur.

3. Yem Üretimi Yaparak Kar Elde Etmek

yem-satisi-yapmak

Orta ölçekli bir sermayeniz varsa ve tarım işi yapmak istiyorsanız yem üretimine başlayabilirsiniz. Devletten ve işin uzmanlarından destek alarak nasıl yem üretmeniz gerektiğinin bilgisini öğrenebilirsiniz. Örneğin mısır, soya fasulyesi, pirinç, arpa gibi ürünleri çiftliklere satabilirsiniz. Üretime başlamadan önce müşterinizi bulmanız daha önemlidir. Bu sayede daha planlı bir organizasyon yapabilirsiniz. Yem üretimi yapmak için 10-30 bin Tl arasında sermayeniz olmalıdır.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

4. Mantar Yetiştirerek Satış Yapmak

mantar-yetistiriciligi-yapmak

Tarımsal iş fikirleri isteyenler için kolay yöntemlerden birisi de mantar yetiştirmektedir. Farklı çeşitlerde ve lezzetlerde mantarları yetiştirerek, insanların damak tadına hitap edebilirsiniz. Bu işten kar etmek için maliyeti düşürmeniz ve en çok tercih edilen mantarları üretmelisiniz. Bazı mantarların bakımı zor ve alıcısı az olduğu için kar oranınızı düşürebilir. Mantar yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

5. Çim Biçme İşi Yapmak

cim-bicme-isi

Tarım işi yapma konusunda en uygun bütçeli işlerden birisidir. İkinci el bir çim biçme makinesi alarak işe koyulabilirsiniz. Sadece iş bulma arayışında biraz yorulabilirsiniz. Bahçesinde çim bulunan iş yerlerini ve evleri ziyaret ederek, teklif sunmalısınız.  Fakat birçok ev ve iş yeri sadece çimleri biçecek bir eleman için bütçe ayırmayacağından iş bulma şansınız oldukça yüksektir.

6. Gübre Nakliye İşi Yapmak

gubre-nakliye-isi-yapmak

Gübre dağıtım işi yapmak için kendinize bir araç satın almanız gerekmektedir. 20 bin TL’ye yakın bir araç satın alarak işe başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey alım satım yapmak olacaktır. Büyük şehirlerdeki firmalardan toptan ve ucuza gübre alarak bunu çiftçilere ulaştırarak para kazanabilirsiniz. Fakat önce müşteri bulmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Çiftliklerden sipariş alarak ona göre gübre getirtebilirsiniz. Satın alarak satım yapmak istiyorsanız elinizde gübre alacak sermaye bulundurmalısınız.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

7. Salyangoz Üretimi Yapmak

salyangoz-uretimi-yapmak

Bir aylık asgari ücret parasına salyangoz üretimine başlayabilirsiniz. Tarımsal iş fikirleri istiyorum diyenlere düşük sermaye ile başlangıç şansı sunmaktadır. Daha çok yurtdışında işlem gören salyangozlar içi önceden alıcı bulmalısınız. Çünkü ülkemizde alıcı bulmanız oldukça zor. Bunun için yurtdışı odaklı çalışan firmalarla anlaşarak onlara satış yapmalısınız.  Yani biraz riskli bir iş olsa da kar oranı yüksektir.

8. Bıldırcın Yumurtası Üretimi ve Satışı

bildircin-yumurtasi-uretimi-yapmak

Birçok hastalığa şifa olduğu gerekçesiyle satılan bıldırcın yumurtaları, insanların ilgi odağı haline gelmiştir. Bu nedenle girişimcilerin yeni iş fikirleri arasında bulunuyor. Az sermaye ile başlanabilmesi ise girişimcilerin yüzlerini güldürmektedir. Daha çok büyük şehirlerde alıcı bulan bıldırcın yumurtası için öncelikle 10-15 adet bıldırcın almanız yeterlidir. Sonrası biraz pazarlama yeteneğinize kalıyor. İster marketlere ister pazarlarla anlaşarak satış yapabilirsiniz. Ya da kendi tezgâhınızı kurabilirsiniz. Sık bulunmayan bir gıda olduğu için karlı iş fikirleri arasındadır.

9. Tavuk Çiftliği Kurmak

tavuk-ciftligi-kurmak

Eğer tarım işi yapmak istiyorsanız tavuk çiftliği kurma işi tam size göre. Düşük bütçeli olarak başlayabileceğiniz bu iş, oldukça karlıdır. Tavuk cinsleri, alınacak ekipmanlar ve yasal yolları izleyebilir ve hatta devlet desteği bile alabilirsiniz. Birçok büyük tavuk firması bulunmaktadır. Fakat bunlar yüksek maliyetli büyük çiftliklerdir. Siz yeni başlayan olarak ufak bir çiftlikle işlerinizi büyütebilirsiniz. Tavuk çiftliği kurma hakkında detaylı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın