Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2023

Ek İş Fikirleri

Kolay yoldan para kazanma yollarından biriside mantar yetiştiriciliğidir. Her girişimci günümüzün zorlu ekonomik koşullarından kurtulabilmek için çeşitli iş fikirleri arayışındadır. Yeteneklerini kullananlar, el becerileriyle üretim yapanlar, kalemini kullananlar ve bilgileriyle para kazananlar gibi birçok girişimci bulunmaktadır. Teknolojinin nimetlerini de kullanarak girilen her işte yeteri kadar bilgi veya ön fikir edinmek oldukça kolaylaşıyor. İnternet veya Youtube üzerinde artık her meslekten bilgiler yer alabiliyor. Yüzyıllardır yemeklerde kullanılan mantarlar, günümüzde yetiştiriciliği yapılan bir meslek haline dönüşmüştür. Protein ve vitamin bakımından yüksek olan mantarlar, yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra iyi bir aperatif olabiliyor.

Ayrıca çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kolesterol düşürücü iyi bir antioksidan kaynağı ve kilo verdirici olarak bilinmektedir. Mantar cinsleri oldukça fazla olmasına rağmen en çok tüketilenler kültür mantarıdır. Hangi türü yetiştirecekseniz yetiştirin bu iş için gerekli yasal mevzuatları iyi bilmelisiniz. Satışını kolaylaştırmak için paketlemesini ve pazarlamasını iyi bir şekilde yapın.

İlginizi Çekebilir: Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Ne Kadar Kazandırır, Maliyeti

Ortalama bir mantar toplama süresi 6-8 haftayı bulabilmektedir. Tavsiyemiz üretimi yaptıktan hemen sonra satmanız. Eğer depolama ihtiyacı duyuyorsanız karanlık ve soğuk alanlarda depo yapmalısınız. Satışlarınızı hızlı bir şekilde yapmak için öncelikle müşterilerinizi bulabilirsiniz. Marketler, pazarlar, restoranlar veya işletmelere satabilirsiniz. Reklam ve pazarlama kısmı önemlidir. Sosyal medyayı ve interneti kullanarak ürünlerinizin reklamını yapabilirsiniz. Bu reklamların en güzel yönü bir bölgeye yönelik yapabilirsiniz. Ya da google üzerinden “mantar tedarikçileri” diye arama yapabilirsiniz.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

kultur-mantari-yetistiriciligi

Her işte olduğu gibi mantar yetiştirirken de dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Farklı sürprizlerle karşılaşmamak için işin detaylarını öğrenmelisiniz. Daha sonra hangi cins mantarı yetiştireceğinize karar vererek, işlemlere başlamalısınız. Mantar yetiştiriciliği yapmak için iyi bir tesis kurmalı ve altyapıyı güçlendirmelisiniz. Ayrıca mantarların hangi koşullarda yetiştiğini detaylıca öğrenmelisiniz. Örneğin nem, sıcaklık ve havalandırma imkânlarını kontrol etmelisiniz. Mantar örtü toprağı ve kompost işe başlangıç için gerekli olan malzemelerdendir. Organik gübre anlamına da gelen kompost, yaklaşık 500 kiloda 100 kilo mantar yetiştirmenize olanak sağlıyor. Ayrıca mantarları ürettikten sonra da kullanıma hazır olabiliyor.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İstiridye mantarı yetiştirmek için sıcaklık değerleri 10-25 derece arasında olmalıdır. Nem dengesini ayarlamak için gerekli ekipmanları almalısınız. Sis makinesi ve buğu yapma aleti başlangıç için gerekenlerdendir. Bu makineleri satın alırken yeni olmasına dikkat edin. Çünkü eski modeller yıprandıkları için fazla enerji harcayarak, faturalarınıza yansıtacaktır. Bu mantarı her yerde bulabileceğiniz saman, talaş, kağıt, mukavva ve şeker kamışı ile üretebilirsiniz. İstiridye mantarı yetiştiriciliği ne kadar kazandırır merak ediyorsanız ortalama 5 bin maliyete 10 bin civarı kazanç sunmaktadır. Çünkü kültür mantarına göre daha zor bulunur. Yani kazancınız üretiminize bağlı olarak değişecektir. Aynı zamanda mantarlarınızı yetiştirirken özen göstermek ve iyi bakmak daha verimli ürün almanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Bir cevap yazın