Otomat İşi Yaparak Para Kazanmak, Maliyet, Kar Oranı, Gerekenler

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

 

Otomat işi yapmak ve para kazanmak hayatın birçok alanında girişimcilikle uğraşanların dikkatini çekiyor. Otomatlar, insansız satış yapabilen makinelere verilen isimdir. Elektrikle çalışan bu sistemler, insansız olarak birçok ürün satabilir. Bir cam üzerinden satılan ürünleri kontrol edebileceğiniz ve birkaç düğme ile istediğiniz ürünü alabileceğiniz otomat işi para kazanma fırsatını da beraberinde getiriyor. İnsana ihtiyaç olmadan 24 saat satış yapabilen bu makineler yatırımcısına büyük kazançlar sunuyor. Bir ek iş olarak değerlendirilebilen bu otomatların kalitelisi seçildiğinde ana işinizden bile çok para kazandırabilir.

Hangi Alanlarda Otomatlar Kullanılır?

Otomatlar günümüzde birçok alanda kullanılıyor. Özellikle insanların yoğun olduğu mekanlarda iş gücünü ve maliyeti azaltmak için oldukça fayda gösteriyorlar. Şu alanlarda otomat kullanılabiliyor:

İlginizi Çekebilir: Her Zaman Kazandıran Ayakkabı Dükkanı Açmak 2023

 • Fabrikalar
 • Hastaneler
 • Alışveriş Merkezleri
 • Okullar
 • Oyun Salonları
 • Havaalanları
 • İstasyonlar
 • İş yerleri
 • Halka Açık Caddeler

Akla gelen birçok yerde kullanılan otomatlar, kalabalık alanlarda zaman tasarrufu sunar. El değmeden satış yapma imkanı tanıdığı için zahmetsiz ve hijyeniktir. Özellikle AVM giriş alanlarında ve insanların dinlenme alanlarında oldukça fazla kazandırabilir.

Otomat Ne Kadar Kazandırır?

Otomat işi yapmak ve para kazanmak istiyorsanız, bu makineleri konumlandıracağınız alanlar çok önemlidir. Kalabalık bir cadde bile olsa, bu caddenin farklı noktalarında kazanç farklı olabilir. Örneğin park alanlarının yakınlarına veya insanların çok ziyaret ettiği alanlara konumlandırılabilir. Kazanç oranı ise içerisine koyacağınız ürünlere göre değişiyor.

İlginizi Çekebilir: Lokmacı Açmak 2023’de Lezzetli Paralar Kazandıracak!

Ayrıca kar marjını çok fazla yüksek tutmadığınız takdirde insanların alışverişi kolay olabilir. Yakınlarda herhangi bir marketin bulunmaması da kazançları artırabilir. Bu süreçte otomat ne kadar kazandırır? Sorusu sizin uyguladığınız aşamalara göre değişecektir. Bir otomat makinesi içerisinde ortalama 100 – 200 ürün barındırabilir. Yüzde 30 – 50 arası bir kazanç sağlarsanız günlük 50 – 100 TL arasında bir kazancınız olacaktır. Bu düşük gibi gelse de hiçbir şey yapmadan kazanmak tatmin edecektir. Bu oran kalabalık ortamlarda daha da artabilir.

Otomat Çeşitleri Nelerdir?

Otomat işi yaparak para kazanmak çeşitlilik gösterir. Birçok otomat ürünü bulunduğu için satış yapacağınız ürünleri iyi tercih etmelisiniz. Ayrıca mevsimlere göre de ürün tercihinizi yapmalısınız. Örneğin soğuk kış ayında soğuk içecekler satmanız kar oranınızı düşürebilir. Sıcak mevsimlerde de sıcak içecekler ilgi görmeyecektir. Bunun yerine atıştırmalıklar kar oranınızı artırabilir. Ya da sıcaklık değişimlerinin fazla olmadığı yerlerde sabit ürünler satabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz otomat çeşitleri şunlardır:

Çay ve Kahve Otomatları

cay-kahve-otomati-ile-para-kazanmak

Suda çözünebilen birçok kahve türünü yapabilirler. Otomat işi yaparak para kazanmak isteyenlerin en çok tercih ettiği ürünlerdir. Maliyeti düşük ve kazanç oranı yüksektir. Bir kahve yapımı 50 kuruşla 1 TL arasındadır. Satış ise 2 – 3 TL arasındadır. Cappuccino, espresso, filtre kahve, Türk kahvesi, mocha ve macchiato gibi sayısız kahveyi yapabilirler. Özellikle çay imkanı sunan otomatlar, bir çay ülkesinde oldukça fazla tercih edilir. İçerisine atılan para sonrasında yazılan çay ve kahve koduyla istenen sipariş alınabilir.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Dondurma Otomatları

dondurma-otomati-ile-para-kazanmak

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurma otomatları, güzel kazançlar sunabilir. Kalabalık ortama yerleştirebileceğiniz bu makineler, -20 dereceye kadar soğutma yapabiliyor.  Yüksek ürün kapasitesiyle de çeşitli dondurmaları satabilmenize imkan veriyor.  Ucuz ve pahalı dondurmalarla çeşitlendirerek herkese uygun satış yapabilirsiniz.

Çorba Otomatları

Kış aylarında sıcak bir çorbayla her insan içini ısıtmak ister. 20 saniyede bir çorbayı hazır edebilen bu otomatlar, farklı çeşitlerde çorba yapabilir. Ayak üstü açlığı bastırmakta başarılı olduğu gibi otomat makineleri ile para kazanma fırsatı sunar. Ayrıca ülkemizde pek bulunmadığı için insanların ilgisini çekebilir.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Protein Otomatları

protein-otomati-ile-para-kazanmak

Sağlıklı yaşam için verilen önem giderek arttığı için sporcu ürünleri satabileceğiniz otomatlar ön plana çıkmaya başladı. Protein barlar, sağlıklı atıştırmalıklar ve enerji içecekleriyle sporculara yönelik çalışma yapabilirsiniz. Bazı otomatlar da direkt proteini suyla karıştırarak bardağa dolum yapmaya imkan verir. Bu otomatları spor salonlarına yakın yerlerde bulundurmanız iyi olacaktır.

Sakız Otomatları

sakiz-otomati-ile-para-kazanmak

Otomat işi yaparak para kazanmak isteyenler 1 veya 2 TL ile çalışan sakız otomatlarını kullanıyorlar. Büyük ve renkli sakız toplarını içerisinde barındıran sakız otomatları, lezzetiyle herkesi kendine çekebiliyor. Bir otomat yaklaşık 300 tane sakız alabiliyor. Toptan olarak sakızları alarak iyi bir pasif gelir elde edebilirsiniz.

Yiyecek İçecek Otomatı

yiyecek-icecek-otomati-ile-para-kazanmak

Kek, su, kutu içecekler ve meyve suyu gibi içeceklere oldukça fazla talep var. Fakat en büyük sorun yiyecek içecek otomatı nasıl kullanılır? Oluyor. Her bir ürün sırası için makineye özel kodlar aktarılıyor. Kullanıcı parayı attıktan sonra ürün kodunu girerek istediği yiyeceğin veya içeceğin aşağıya inmesini sağlıyor. Ürün kodları da yine ürünlerin üzerinde yazıyor. Kullanması oldukça kolaydır. Çoğu otomat kağıt parayla da çalışabiliyor. Otomat makineleri ile para kazanmak istiyorsanız bunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Otomat İşi Karlı Mı?

Otomat işi yapmak gayet karlı bir iştir. Ürün başına ortalama yüzde 50 kar bırakabilir. Fakat ürünleri devamlı kontrol etmeniz gerekebilir. Çok kalabalık alanlarda satış yapıyorsanız ürünler çabuk tükenebilir. Ayrıca yapacağınız kar oranı en çok satılan ürünlere göre değişiklik gösterecektir. Soğuk bir ortamda sıcak ürünler satmak daha karlı olabilir.

Otomat İşinde Maliyet Nedir?

Yapacağınız satışa göre otomat işi maliyeti de değişiyor. Makinelerin boyutları ve özellikleri de fiyatları etkiliyor. Genel olarak otomat işinde maliyet tutarları şöyledir.

 • Yiyecek İçecek Otomatı: 20 – 40 bin TL arasında değişiyor.
 • Çay Kahve Otomatı: 10 – 18 bin TL arasındadır.
 • Dondurma Otomatı: 30 – 50 bin TL arasındadır.
 • Protein Otomatı: 20 – 30 bin TL arasıdır.
 • Sakız Otomatı: 1000 – 3000 TL arasındadır.

Bunlar sadece satış yapabilmeniz için gereken zorunlu rakamlardır. Bu ürünleri konumlandıracağınız yer çok önemlidir. 24 saat çalışan makineler olduğu için siz olmadığınızda makinelerin güvenliğinin sağlanması gerekir. Bunun için de herhangi bir şirketle anlaşma yapmanız gerekecektir. Bu anlaşma da kar oranından vereceğiniz paydır. Genellikle otomatın dükkan önünde durması için 15 – 25 arası bir komisyon ödenir. Bu makineler çok düşük elektrik tüketseler de hesaplamalarını yaptırarak otomatı yerleştireceğiniz işletmenin sahibiyle anlaşabilirsiniz. Bu anlaşmayı yazılı olarak yaparsanız sorun çıkmadan yıllarca kullanım sağlayabilirsiniz.

Makinelerin içerisine koyacağınız ürünler de maliyet oluşturacaktır. Çay, kahve ve sakız gibi ürünler bütçenizi fazla zorlamazken dondurma, protein, yiyecek ve içecek gibi ürünlerde kar oranı düşük olacaktır. Fakat ürün fiyatından ziyade en çok satış yapabileceğiniz ürünleri seçmelisiniz. Maliyeti düşürmek için 2. el otomatlara yönelebilirsiniz. 2. el olarak otomat işi yaparak para kazanabilir ve maliyetleri yarı yarıya indirebilirsiniz. Ayrıca ileride bir sorun yaşamamak için vergi konusunu da çözüme kavuşturmalısınız.

Otomat Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Otomat işi yapmak için dikkat etmeniz gereken en önemli şey ürünleri güvenli kullanımıdır. Herhangi bir noktaya rastgele makineyi bırakmak, hırsızlık, yağmaya ve ürünün zarar görmesine yol açabilir. Daima güvendiğiniz işletmelerle otomatları kullanmalısınız. Bazı otomat ürünleri, içerisine eklenen paraları eş zamanlı telefonunuz veya bilgisayarınız üzerinden inceleyebilmenize olanak veriyor. Bu sayede günlük kazançlarınızı rahatça görebilir ve kar paylaşımını işletmeyle yapabilirsiniz.

Diğer bir konu otomatların bakımı ve arızasıdır. Düzenli ve hatasız çalışma için bakımları mutlaka yapmalısınız. Bu hususu otomatı satın almadan önce işletmeyle görüşerek çözebilirsiniz. İkinci el satım alımlarda ise önce ürünün yetkili servisinin olup olmadığına bakmalısınız. Otomatı aldıktan kısa bir süre sonra bozulma ihtimaline karşın önlemlerinizi almalısınız. Otomat işi yaparak para kazanmak güzel görünse de takip ve kontrol önemlidir. Ayrıca otomat daima dolu ve temiz görünmelidir. Tozlu raflarda ürünleri kimse satın almak istemez. Evinize yakın bir yerde konumlandırabileceğiniz otomatlara kolay ulaşım sağlayarak gerektiğinde kontrolü kolaylaştırabilirsiniz. Otomatların ise daima dayanıklı malzemelerden yapılması ideal olacaktır. Kullandığınız alanlarda da zemin ve hava şartlarını göz önünde bulundurarak otomatın zarar görmesini önleyebilirsiniz. Zararlara karşı önlem için alarm ve güvenlik kamerası da taktırabilirsiniz.

Otomatlarda Hangi Özelliklerin Bulunması Gerekir?

Otomat işi yaparak ürün satışı yapmak için çeşitli özelliklere sahip modelleri incelemelisiniz. İnsanların işini kolaylaştıran otomatlar kullanılmaya daha yatkındır. İnsanlar, karmaşık otomatları kullanırken kısa bir süre uğraştıktan sonra nasıl alışveriş yapacağını çözemezse ürün satın almaktan vazgeçer. Otomatlarda şu özellikleri bulunması avantaj sağlayacaktır:

 • Para Üstü Verebilmesi
 • Temassız Kartlar ile Kullanılabilmesi
 • Sesli veya Dokunmatik Kullanılabilmesi
 • Ürünler Azaldığında Uyarı Verebilmesi
 • Kredi Kartı Kullanımına Açık Olması
 • Ürünleri Kısa Sürede Teslim Edebilmesi
 • Fazla Ürün Çeşitliliği Sunabilmesi

Otomat İşi İçin Gereken Otomatları Nereden Bulabilirim?

Otomat işi yapmak için internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Ürünleri satın almadan önce mutlaka satıcıya gereken her şeyi sorun. Hatta öncelikle otomatlar hakkında araştırma yaparak deftere aklınızdaki tüm merak ettiklerinizi not edin. Sıfır olarak otomat alırken zaten işletme size gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. Fakat kullanıcılar genel olarak ikinci el otomatları tercih ediyor. Bunun için Letgo ve Sahibinden gibi ikinci el otomat satışı yapan yerlere bakabilirsiniz. Ya da çevrenizdeki otomat satıcılarını araştırarak kullanmaktan vazgeçen kişilerden uygun fiyata satın alabilirsiniz. Otomat işi yaparak para kazanmaya başlamadan önce otomatı test etmeniz önemlidir.

 

One thought on “Otomat İşi Yaparak Para Kazanmak, Maliyet, Kar Oranı, Gerekenler

Bir cevap yazın