Kitap Yazarak Para Kazanmak 2023 | Pazarlaması | Konu Seçimi | Tasarımı

Ek İş Fikirleri

Birçok insan kendi kitabını yazarak para kazanmanın hayalini kurar. Bazıları da sadece bu işi hobi olarak yapmayı planlar. Geçmişte bu iş için uğraşan yayıncılık şirketleri yokken kitap yazıp yayınlamak oldukça zordu. Şirketlerle günlerce süren yazışmalar, kitabın onaylanıp onaylanmayacağı hakkında bilgi beklemek ve reddedilmek işin en kötü taraflarındandı. Bir kitap onaylansa bile satıştan gelecek kar payını da görüşmek bile zor bir süreçti.

Fakat artık teknolojinin ve internetin geldiği noktayla kitap yazmak kolay bir hale geldi. Her ne kadar kitap yazmak kolay olsa da bunu insanlara okutturabilmek önemlidir. Yazmak, düzenlemek, yayınlamak ve satmak artık kimseye bağlı kalmadan yapılacak işlerden biridir. Yaratılan yayınlama araçları, siteleri günümüzde yaygın olarak kullanılıyor. Tek yapmanız gereken bu uygulamaları nasıl kullanacağınızı bilmekten geçiyor. Gelin bu aşamaları yakından inceleyelim.

Satabileceğiniz Bir Kitap Yazın

Eğer bu işi hobi amaçlı yapmıyorsanız ve kitap yazarak para kazanmak istiyorsanız pazarlanabilir olması gerekiyor. Bunun için de iyi bir pazar araştırması yapmalısınız. Aklınızda bir kitap yazmak fikri geldiyse rakiplerinizi incelemelisiniz. Hatta gerekirse kitapları okumalı ve başarılı olanların güçlü ve zayıf yönlerini not etmelisiniz. Daha önce yazılmamış fikirleri ön plana çıkararak insanlarda hayranlık uyandırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Neler Satabilirim Diyenlere 2023 Yılı Önerileri

Rakip araştırması komik gelse de insanların nelerden hoşlandığı hakkında bilgi sahibi olmanız açısından önemlidir. Özellikle günümüzde trendlerin devamlı değişmesi nedeniyle buna oldukça önem vermek gerekmektedir. Kitap yazarak para kazanmak için sıfırdan bir kitap yazmak yerine halihazırda yazılmış kitaplarınızı değerlendirebilirsiniz. Kitabınızı değerlendirmek için öncelikle şu yolları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Kitabınızın Konusunu Belirleyin: Eğer bu işten para kazanmak istiyorsanız kendi zevklerinizden ziyade okuyucuların da zevklerini düşünmelisiniz. Bu nedenle kitabınızı ilgi çekici konulardan oluşturmalısınız. Belirleyeceğiniz kitabın hikayesi konuya göre zenginlik gösterecektir. Bazı kitaplarda laf kalabalığı okuyucu memnun ederken bazı kitaplarda ilgi çekici olmayabilir. Ayrıca kitabınızda kullanacağınız yazım dili de çok önemlidir. Profesyonelliğinizi göstermek için tercih edeceğiniz karmaşık bir dil okuyucuyu kitaptan uzaklaştırabilir. Bunun için öncelikle kitabınızın hedef kitlesini belirlemelisiniz. Çocuklar, yetişkinler, erkekler, kadınlar, iş sahipleri veya fantastik öykülere bayılan insanlar için mi bir kitap yazacaksanız konuyu detaylıca incelemelisiniz. Hatta ayrı bir deftere kitabınız hakkında notlar almanız hikayeleştirme esnasında yararlı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Düğün Organizasyonları Tasarlayarak Para Kazanmanın En Renkli Yolları!

 • Kitabınızın Konusunu Araştırın: Kitap yazarak para kazanmak istiyorsanız aklınızda oluşan konu hakkında detaylı araştırma yapın. Yani bu konunun daha önce benzerleri yazıldı mı? Yazıldıysa insanlar tarafından ne kadar sevildi? Kitaba yorum yapanların cinsiyeti, yaşı ve zevkleri nedir? gibi konular sizler için ipucu oluşturacaktır. Ayrıca insanların yaptığı yorumlarda bu benzer konuda belirttikleri hayal kırıklıklarını not edin. Bu sayede yapılan hataları tekrarlamamaya özen gösterebilirsiniz.
 • Çok Satanları İnceleyin: Aklınızda bir kitap fikri oluşmadıysa en çok satan kitapları incelemek iyi bir fikir olacaktır. Bu sayede bu kitaplar arasından yazmaktan zevk alacağınız bir konu hakkında üretmeye başlayabilirsiniz. Bu kitapları çeşitli e-ticaret sitelerinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca en çok izlenen filmler de konular hakkında ipuçları verebilir. Çok satan kitapları diğerlerinden ayıran özelikleri kontrol edin. Anlattığı bir mesaj mı var? Yoksa sadece kapağı mı ilgi çekici geliyor? Ufak ayrıntılar bile pazarlama için işinize yarayacaktır.
 • Eksiklikleri Belirleyin: Kitapları inceledikten sonra bu kitaplarda eksik olan şeyleri inceleyin. Bunları bulmak için yine yorumları ve analizleri kullanabilirsiniz. Ayrıca kitapları kendiniz olarak da inceleyerek ben olsam ne yapardım? sorusunu sorun.
 • Alt Konuları Bulun: Bilgi vermek ve insanları aydınlatmak istiyorsanız alt konulara odaklanmalısınız. Örneğin arabaların tarihini anlatmak yerine faytonların geçmişini anlatacağınız bir kitap farklı ve ilgi çekici olabilir. Aynı zamanda rekabeti azaltarak, kitap yazarak para kazanma şansı elde edebilirsiniz. Eğer daha önce araştırma yapmadan hazır bir kitap yazdıysanız bunu ilgi alanları, zevkler ve ihtiyaçlara göre yeniden dizayn edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Çeviri Yaparak Para Kazanma İmkanı Veren Fikirler

Düzenlemeyi Bir Uzman Gibi Yapın

kitap-editoru-bulmak

Kitabınızı yazdıktan sonra pazarlaması artık büyük bir rekabete kalıyor. Bunun için kitabınızı iyi düzenlemeniz gerekiyor. Tabii ki kitabınızın bilim adamlarının elinden çıkmış gibi görünmesine gerek yok. Uzman bir editör de olamayabilirsiniz. Fakat yine de kitap yazarak bu rekabete katılamayacağınız anlamına gelmez.

Yazım Dilini Gözden Geçirin

Kitabın yazımı bittikten sonra kitabınızı öncelikle bu konuya hayranlık duyan birisi gibi okumalısınız. Okurken her şeyi aklınızda canlandırarak eksiklikleri yakalayabilirsiniz. Ya da eklemek istediğiniz şeylerin farkına o an varabilirsiniz. Kitabınızı bir bütün olarak okumak hikaye kurgusunu görmeniz açıdan önemlidir. Örneğin kitabın başında olan bir karakterin ortalarında kaybolmasını kimse istemez.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Kitabınızı İncelemeye Açın

Kitabınızı herhangi birinden yardım almadan yayınlamak istiyorsanız geribildirimler almak işinize yarayabilir. Bunun için kitabınızın bazı bölümlerini insanlarla paylaşabilir ve fikirlerini anlatmalarını isteyebilirsiniz. Ne kadar çok kişiden geribildirim alabilirseniz kalitesinden o kadar emin olabilirsiniz. Ayrıca incelemeye açtığınız kişilerin belirlediğiniz kategori hakkında kitaplar okuması yorumlarken avantaj sağlayacaktır. İncelemeye açarken sadece yazım hataları değil hikaye kurgusu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir Profesyonelden Yardım Alın

Kitap yazarak para kazanmak için öncelikle harcama yapmak gerekir. Merak etmeyin, bu harcamalar on binlerce lirayı bulmayacaktır. Yine de az da olsa bir sermaye gerekebilir. Okunabilirliği artırmak ve kitabınızın sevilmesi için profesyonellerin ufak ipuçlarını size sunması vereceğiniz ücretten kıymetlidir. Ayrıca editörler kitabınızın kopya olup olmadığına da göz atarak gerekli gördüğü yerleri revize edebilir. Böylelikle gramer ve kavramsal hataları ortadan kaldırarak ortaya bir şaheser çıkarabilirsiniz. Çoğu zaman insan kendi kitabını okurken hataların tanımlanması zor olabilir. Dışarıdan bir göz daima avantaj sunar.

Editörü Nereden Bulabilirim?

Dijital ortamda serbest olarak çalışan birçok uzman bulunuyor. Serbest çalışanlar kendi ofislerinden veya evlerinden çalıştığı için kurumsal şirketlere göre daha uygun fiyatlar sizlere sunabilir. Ayrıca fiyat ve deneyim çeşitliliği bakımından karşınızda birçok seçenek çıkabilir.

 • Bionluk: Arama butonundan istediğiniz kategoriye uygun çalışanları bulabilirsiniz. Ayrıca daha önce yaptıkları işleri de inceleyerek sizin için uygun olup olmadıklarını inceleyebilirsiniz. Kendi türünüz hakkında daha önce editörlük yapan biri varsa avantajlı duruma geçebilirsiniz.
 • Upwork: Yurtdışı kaynaklı bir site olan Upwork, alıcılar ile satıcıları bir araya getirir. Birçok farklı konuda yeteneğe sahip insanlardan yardım alabilmenize imkan verir. Çalışma ücretlerini de buradan inceleyerek kendinize uygun bir çalışan bulabilirsiniz.
 • Freelancer: Yine yurtdışı kaynaklı bir site olan Freelancer’dan da birçok uzman editör bulabilirsiniz. Fakat ödemeler döviz kaynaklı olduğu için bir kez daha düşünmek isteyebilirsiniz.
 • Armut: İhtiyaçlarınızı anlattıktan sonra buna uygun bir serbest çalışanı kolaylıkla bulabilirsiniz. Tekliflerinize uygun çalışanlar size mesaj gönderdikten sonra istediğiniz gibi anlaşma yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

İyi Bir Kitap Kapağı Tasarımı Yapın

kitap-kapak-tasarimi

Her ne kadar kitaplar kapaklarına göre tercih edilmese de bir cazibesinin bulunduğu gerçektir. Ayrıca kitabınızın pazarlanması için insanların ilk dikkatini çeken nokta kitap kapağı olacaktır. İlgi çekici bir kitap tasarımı satın almanın ilk adımı olabilir. Kapak tasarımı insanlara kitap hakkında fikir veren bir kimliktir. Bu nedenle mutlaka üzerinde düşünülmelidir.

Kapak İçin Tasarımcıya İhtiyaç Var Mı?

Genellikle yazarların tasarımcılık yetenekleri de bulunur. Fakat grafik tasarım hakkında bilginiz yoksa bir uzmandan yardım almak fayda sağlar. Kendi kapağınızı tasarlarken çok fazla zaman kaybedebilirsiniz. Uzman bir tasarımcıyla hedefe yönelik bir tasarım yaptırabilirsiniz. İyi bir kapak tasarımı seçmek için bazı ipuçları vardır:

 • İlham Alın: Çok satan kitapları kendi kategorinizde değerlendirerek kapak tasarımlarını inceleyebilirsiniz. Kitap yazmak ve para kazanmak için ufak detayları bile düşünmeniz gerekir. Ayrıca bu kitaplarda verilen bir mesaj var mı kontrol etmelsiiniz.
 • Resimleri İnceleyin: E-ticaret sitelerini incelediğinizde en çok sevilen kitaplarda hiç resim kullanılmış mı incelemelisiniz. Ayrıca resimlerin anlattığı hikayeyi ve kullanılan resim boyutunu da göz önünde bulundurabilirsiniz. Karmaşık ve kalabalık bir tasarımdan ziyade sade ve istenileni veren bir kapak iyi bir tercih olabilir.
 • İyi Bir Başlık Seçin: Kitap yazarak para kazanmak istiyorum diyorsanız, ince ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Okuyucular kitabınıza göz gezdirdiğinde başlığı net olarak okuyabilmelidir. Kapak içerisinde yer alan okunaklı bir başlık, kitap ile uyumu insanların zihninde canlandırmasına yardımcı olacaktır.
 • Bütünlük: Ön kapak kadar arka kapak da görsel bütünlük açısından önemlidir. Okuyucular bir kitap satın alırken görsel bütünlüğe dikkat eder. Hatta birçoğu kitaplığında nasıl durduğunu bile hayal eder.

Ücretsiz Kapak Tasarımı Yapabileceğiniz Siteler

 • Canva
 • Freepik
 • Pixeden
 • Crello
 • Edit
 • Visme

Bu siteler ile birçok şablon oluşturabilir ve kitap yazarak para kazanmak için adımları uygulayabilirsiniz. Yine de kaliteli bir kitap için hala yapılması gerekenler bulunuyor.

Kitap Yayınlanabilecek Platformlar

Birçok kitap yayınlama sitesi bulunuyor. Fakat bazı durumlarda talep üzerine kitap yazımı siparişi alabilirsiniz. Bu sayede birçok masraftan ve aşamadan kurtulabilirsiniz. Yayıncının isteklerine göre kitabı yazarak para kazanabilirsiniz. Yine de bu her zaman denk gelecek bir fırsat değildir. Nerede kitap satabilirim diyenler için birkaç platform.

Kindle Direct Publishing

amazon-kindle-ile-satis-yapmak

Kindle Direct Publishing, herhangi bir yayıncıya ihtiyaç duymadan kitap yazmak için kullanabileceğiniz Amazon platformudur. Birçok okuyucu bu platformu kullandığından kitaplarınızı pazarlayabilmeniz için şans tanır. Ayrıca Amazon algoritması, kitaplarınızın kategorisini ilgi duyan kullanıcılara yönlendirecektir. Platform yalnızca satılan kitaplardan komisyon almaktadır. Bu komisyon oranı da %40’dır. Bu platformu kullanmaya başladığınızda unutmamanız gereken tek şey e-kitabınız varsa bunu başka platformda satamayacak olmanızdır. Fakat fiziksel kitaplar için böyle bir kural yoktur.

Lulu

Kitap yazarak para kazanmak isteyenlerin kullandığı diğer bir sitedir. İster basılı isterseniz de e-kitap satabilirsiniz. Ayrıca kitaplarınızı çeşitli şablonlarla tasarlayarak sunabilirsiniz. Kağıt türü, cilt türü ve renk gibi özelleştirilmiş seçenekler sunar. Kitabınız için istediğiniz tasarımı yaptıktan sonra size kitap başına maliyeti oluşturur.

Blurb

Kitap oluşturmak ve kitapları farklı platformlarda satabilmenize imkan verir. Dijital yazılımlarla çeşitli tarzda kitap yazabilirsiniz. Büyük fotoğraflara sahip kitaplar tasarlamak istiyorsanız size uygun bir seçenek olabilir.

Gumroad

İster satış başı komisyon ödeyerek isterseniz de aylık üyelikle kitaplarınızı yayınlayabilir ve satabilirsiniz. Ayrıca satışlarınıza indirim kodları ekleyebilirsiniz.

Google Play

PDF ve EPUB şeklinde kitaplarınızı burada yayınlayabilirsiniz. Akıllı telefonu olan her insan potansiyel bir müşteri olacaktır. Barındırma, satış ve dağıtım Google tarafından gerçekleşmektedir. Kullanıcı sayısının fazla olmasından dolayı kitap yazarak para kazanma şansınız artacaktır.

Kitabınıza Şekil Verme

Profesyonel bir kitap için son rötuşların yapılması önemlidir. Eğer yayın yapacağınız platform kitap biçimlendirmesini otomatik olarak yapmıyorsa bunu sizin yapmanız gerekir. Kitabınızdaki kenar boşlukları ve metin hizalamaları düzgün bir şekilde yapılmalıdır. Başlık sayfaları, varsa telif hakkı sayfası ve içindekiler sayfası iyi bir konumda olmalıdır. Kaynakça, yazar biyografisi ve dizin sayfaları kontrol edilmelidir.

Kitabınıza ISBN Kodu Alma

ISBN-kodu-almak

ISBN kodu, kitabınıza özel tanımlanan 13 basamaklı bir koddur. Bu kod sayesinde kitabınız birçok farklı platformda kullanılabilir hale gelir. Bir nevi kitabın sizin olduğuna dair bir sahiplik kazandırır. Birçok platformunda dahili olarak kitabınıza ISBN konu verebilir. Eğer otomatik olarak ISBN kodu alamıyorsanız internet üzerinden kolayca alabilirsiniz.

Kitabınızı Piyasaya Sürün

Başarıyı elde etmek için sıra kitabınızı piyasaya sürmeye geldi. Pazarlamaya başlamadan önce birkaç konuya değinmek gerekir. Kitap yazarak para kazanmak isteyenlerin birçoğu Amazon Kindle kullanmaktadır.

Kitabınız İçin Bir Merkez Oluşturun: Eğer siz de bu platformu kullanmak istiyorsanız, ödeme sistemlerinin çalıştığından emin olun. Kontrol sağlamak için bir müşteri gibi kendi kitabınızı bir seferliğine alabilirsiniz. Piyasaya sürmesi işlemi tamamlandıktan sonra kendi adınıza veya kitabınızın adına bir web sitesi açabilirsiniz. Bu sayede insanlar kitap hakkında size ulaşabilir. Bunun için sosyal medya platformlarını da deneyebilirsiniz.

Web Sitenizde Kitabınızı Satın: Kuracağınız bir web sitesine kitabınızı ekleyerek para kazanabilirsiniz. Sitenizin kurumsal görünmesi için hakkımızda, iletişim sayfası tamamlanmalı ve ürün sayfası eklenmelidir. Sitenin dolu görünmesi için blog içerikleri ekleyebilirsiniz. Web sitesi açarak para kazanma yazısından detayları inceleyebilirsiniz.

E-Posta Bülteni: Web siteniz için bir e-posta bülteni hazırlayabilirsiniz. İnsanlar bu bültene kayıt olarak yeniliklerden haberdar olabilir. Web sitenizin ayarlar kısmından oluşturduğunuz içerikleri, bilgileri ve kampanyaları bildirim olarak gönderebilirsiniz.

Analizleri Takip Edin: Kitap yazarak para kazanmak için web sitenize bir analiz sayacı ekleyebilirsiniz. Bu sayaçtan sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğiniz, nereden giriş yaptığını rahatça görebilirsiniz. Bu sayede mağazanızda gerekli güncellemeleri ve iyileştirmeleri yapabilirsiniz. Gerekli satış kanallarını oluşturduktan sonra kitabınızı satmak için yükleme yapabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kullanın

Kitabınızın düzenleme işi tamamen bittikten sonra sıra geldi satışları artırmaya. Her şey mükemmel çalışıyorsa artık müşteri bulmalısınız. Küçük işletmeler için sosyal medya vazgeçilmez platformlardandır. Tabii ki sadece işletmeler değil kitap yazarak para kazanmak isteyenler için de vazgeçilmez bir noktadır. Büyük kitlelere ulaşmak sosyal medya sayesinde gerçekleşebilir. İyi bir stratejiyle kitaplarınızı insanlara sunmak için büyük fırsatlar yakalayabilirsiniz. Düzenli olarak çeşitli yazılar yayınlayarak takipçilerinizi artırabilirsiniz. Kullanabileceğiniz birkaç fikir buluyor.

 • Kitabınızdan Alıntılar Paylaşın: Kitabınızın ilgi çekici olduğunu kanıtlamak için bazı etkileyici cümleleri tırnak içerisinde sosyal medyada paylaşabilirsiniz.
 • Aldığınız Yorumları Paylaşın: Kitabınız hakkında güzel yorumlar alıyorsanız bunları referans olarak birçok platformda paylaşabilirsiniz. Ayrıca Facebook reklamlarını kullanarak bu paylaşımları büyük kitlelere duyurarak ilgi çekebilirsiniz.
 • İşbirliği Yapın: Büyük takipçili hesaplarla anlaşarak kitabınızın tanıtılmasını sağlayabilirsiniz. Yüz binlerce takipçisi bulunan hesaplardan birkaç bin insanın ilgisini çekmeniz satışlarınızın patlamasını sağlayabilir.
 • Podcastlara Ulaşın: Podcastlerin sahiplerine ulaşarak kitaplarınızın tanıtılmasını isteyebilirsiniz. Yapacağınız ufak röportajlar ile kitabınızın ilgi çeken yanlarından bahsedebilirsiniz.
 • Blog Yazıları Paylaşın: Kitabınızı satmak için bir web sitesi açtıysanız bu siteyi yazılarla güncelleyebilirsiniz. Konu sadece kendi kitabınız olmayabilir. Genel olarak kitaplarla ilgili içerikler insanların ilgisini çekebilir. Bu sayede insanlar bu içerikleri okumak için sitenize geldiğinde kitabınızın satışta olduğunu da görerek satın alabilir.
 1. Kitap Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

  Bu tamamen sizin kitabınıza biçtiğiniz değer ile alakalıdır. Eğer kitabınız insanlara rehber niteliğinde bilgiler kazandırıyorsa tek kitaptan 100 TL bile kazanabilirsiniz. Fakat sürümden kazanmak istiyorsanız kitabınızı diğer örnek kitaplarla kıyaslayabilirsiniz. Ortalama 100 sayfalık bir kitabın satışı 30 TL civarındadır.

 2. Bir Kitap Basımı Ne Kadar Sürer?

  Yoğunluğa ve basım adedine göre değişmekle birlikte ortalama 2 – 3 hafta sürer.

 3. Kitabın İlk Baskıları Neden Önemli?

  Eğer ilk basımda hatasız bir kitap ortaya koyarsanız, kitabınız dilden dile konuşularak ön plana çıkmaya başlar. Bu da diğer basımların temelini oluşturur.

 4. Kitap Yazma Aşamaları Nelerdir?

  Sözleşme Yapmak, kitap tasarımı, kapak tasarımı, profesyonel inceleme, ISBN alma, bandrol alımı ve olası hataları için son kontrollerin yapılmasıdır.

 5. Bir Kitap Ne Kadara Basılır?

  100 sayfalık bir kitabın 500 adet basımı ortalama 3000 TL civarıdır. Bu fiyatlar kitapta kullanılan malzeme kalitesine göre değişebilir.

 

Bir cevap yazın