Elektrikli Scooter Kiralama İşi 2023, Maliyet, Kazanç ve Tüm Detaylar

Ek İş Fikirleri

 

Günümüzün yeni iş modellerinden biri olan elektrikli scooter kiralama işi, girişimcilerin odak noktasında. Yeni fırsatları değerlendirmek isteyen birçok girişimci, pasif bir gelir modeli olan scooter işine yöneliyor. Yapılacak kiralama işlemleri sayesinde bulunduğunuz şehirde nerede olursanız olun scooterları rahatlıkla takip edebilir ve kazancın tadını çıkarabilirsiniz.

Yurtdışında oldukça popüler olmaya başlayan elektrikli scooter işi, bugün farklı markalarla ülkemizde de çeşitlenmeye başladı. Bunun en büyük örneklerinden biri de Martı markasıdır. Scooterların en iyi yönü kullanıcılarına farklı kiralama imkanı sunmasıdır. Saatlik, yarım veya tam günlük kiralamalar ile şehrinizde eğlenceli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Tabii ki kullandığınız süre kadar da ödeme imkanı vardır. Birçok insan scooterları kısa yolculuklar için tercih etse de arkadaş grupları tarafından eğlenceli geziler için de tercih ediliyor. Kolay ve hızlı kiralanabilmesi sayesinde de kullanıcılarına konfor sunar.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Elektikli scooter işi yaparak para kazanmak istiyorum diyorsanız bu işin püf noktalarını iyice öğrenmek gerekiyor. Nasıl bir scooter seçmeliyim? Kaç adet scooter gerekiyor? Ücretlendirme Nedir? Diğer detaylar nelerdir? gibi soruları kullanıcılar sıkça soruyor. Gelin bu detaylara yakından bakalım.

Scooter Kiralamak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

elektrikli-scooter-maliyeti-ne-kadar

Sermaye herkesin ilk başta araştırma yaptığı konulardan biridir. Fakat net bir sermaye ilk aşamada söylemek zordur. Yazılım, marka, model ve filonun büyüklüğü gibi konular bütçeyi artırabilir veya azaltabilir. Günümüzde bir elektrikli scooter fiyatları ortalama 7 bin TL’den başlıyor. Kaliteli modeller ise 13 – 18 bin TL arasındadır. 100 adet scooter ile işe başlayacağınızı düşünürsek sadece scooter için 700 bin TL’lik bir sermaye gerekiyor.  Bunun yanı sıra başka firmaların ürünlerini de kullanabilirsiniz. Ayrıca şirketiniz için oluşturacağınız bir ofise ve elemanlara da ihtiyacınız bulunuyor. Ekibiniz ve ofisiniz için ekipmanlar ve mobilyalar da giderlerin içerisinde olacaktır.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Kendinize uygun bir elektrikli scooter filosu bulduktan sonra iş bununla bitmiyor. İlerleyen zamanlarda yaşanabilecek arızalar için de servis ve bakım hizmetini kısa sürede alabilecek durumda olmalısınız. Scooterlara yaptıracağınız sigortalar ve vergiler de masraflar dahilinde.

Elektrikli Scooter ile Nasıl Para Kazanılır?

Fiyat Politikası

Scooter işi yapmak isteyenler müşteri potansiyelini artırmak için uygun bir fiyat politikası belirlemelidir. Günümüzde elektrikli scooter markaları dakika 1 – 2 TL arasında kullanım ücretlendirmesi yapabilmektedir. Bu, farklı durumlarda artabilmektedir. Siz de büyük markalarla rekabet yapmak istiyorsanız insanları memnun edecek fiyatlar sağlamalısınız. Fiyat araştırması yapmadan sunacağınız ücretler markalar arasından sıyrılmanızı engelleyecektir. Kullanıcılar halihazırda en çok kullandığı markalara sadık olmuş durumdayken kendinizi öne çıkarmak için farklı atılımlar yapmanız gerekir.

Teknik Destek

İşleri yönetmek için kendinize donanımlı bir ekip bulmanız gerekiyor. Yazılımsal veya donanımsal sorunlarla zaman kaybetmeden mücadele edebilecek bilgili bir ekip daima avantaj sağlayacaktır. İşlerinizin iyi sürebilmesi için müşterileriniz kadar ekibinize de iyi yatırım yapmalısınız. İyi bir maaş ve manevi desteği sunabilmelisiniz. Özellikle daha önce bu alanda çalışmış bir ekip işinizi kolaylaştıracaktır.

İlginizi Çekebilir: Renkli Bir İş Fikri: Çiçekçi Dükkanı Açmak !

Scooterları Yerleştirme İşlemi

Scooter işi yapmadan önce kullanıcıların en yoğun yaşadığı yerleri tespit etmelisiniz. Böylelikle insanlar zaman kaybetmeden scooterları bulabilir ve istedikleri yolculuğu yapabilir. Filonun göz önünde olması daima iyidir. Göz önünde olan scooterlar insanları seyahat yapmaya teşvik edebilir. 100 adet scooterlık bir filonuz varsa bunları şehirdeki en yoğun alanlardan en tenha alanlara göre sıralayabilirsiniz. Örneğin bir üniversite civarına daha fazla scooter yerleştirebilirsiniz. Böylelikle belli bir noktada daha fazla scooter bulunduğunda arıza durumunda müdahale şansı daha kolay olur.

Markalaşma

Her ne kadar yeni bir iş modeli olsa da bir scooter markası, onlarca araç ile birçok bölgeye hakim olabilir. Bu nedenle markalaşma adına her detaya özen göstermelisiniz. Sadece bir scooter rengi bile müşteri potansiyelini artıracak unsurlardandır. Scooter tasarımı yaptırırken bir uzmandan yardım alarak dikkat çekici renkler kullanmaya özen göstermelisiniz. Tabii ki markanınızın ismi ve sloganı da önemlidir. Kullanacağınız isim yaptığınız işte imza niteliğinde olmalıdır. Akılda kalıcı bir isim ve slogan ile scooter kiralamayı teşvik edebilmelisiniz. Fakat bunu belirlerken başka markaların isimlerini kopyalamamalısınız. Markanız büyüdüğü zaman bu durum sıkıntılı süreçlere yol açabilir.

Yazılım

elektrikli-scooter-sirketi-kurmak

Henüz yeni bir marka oluşturacak işletmeler için yazılım büyük bir problem olabiliyor. Özellikle daha önce bu tür işlerle uğraşmamış ve alt yapısı olmayan işletmeler, güçlü bir yazılım bulmakta zorlanabiliyor. Bu nedenle yapmanız gereken ilk iş güçlü bir ekip kurmaktır. Ekibi oluşturduktan sonra diğer bir önemli nokta zamandır. Zamanında iş teslimini yapılmadığı takdirde markalaşma ve yayılma süreci de aksar. Bu da maliyetlerinizde artmaya sebep olabilir. Aynı zamanda ekibin ve sizin motivasyonunuzu bozabilir. Tüm bu uğraşlardan kaçınmak istiyorsanız hazır bir yazılım da satın alabilirsiniz. Böylelikle olası bir problemde ekibi zaten var olan bir şirketten yardım alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: (Affiliate Marketing) Satış Ortaklığı Nedir? Komisyon ile Para Kazanma

Scooter Filosu Oluşturma

Scooter şirketi kurmanın belki de en önemli basamaklarından biridir. Sizi ve şirketinizi büyütebilecek dikkate değer bir detaydır. Ne kadar bir araçla işe başlayacağınız ulaşacağınız müşteri potansiyeli açısından önemlidir. Ayrıca ne kadar çok aracınız olursa bakım masraflarının da artacağını unutmamak gerekiyor. İyi bir kaliteyle uzun vadede kazanç mı yoksa orta kaliteyle kısa vadede maliyetleri çıkarmanın mı önemli olduğunu düşünmelisiniz.

Sadece Anlık Ücretlendirmeye Bağlı Kalmayın

Elektrikli scooter kiralama işi ile para kazanmak istiyorsanız günlük kullanıcı beklemek yerine araçlarınızı turistik bölgeler için kiralayabilirsiniz. Yaz sezonu boyunca oteller, eğlence alanları gibi birçok yer müşterilerine kolaylık sunmak için bu araçlardan yararlanabiliyor. Ayrıca scooter kiralamanın yanı sıra scooter ile birlikte kullanılabilecek aksesuarları da temin ederek kazanç sağlayabilirsiniz. Peki, nedir bu aksesuarlar? Eldiven, kask, ceket ve diğer güvenlik ekipmanlarıyla birlikte kiralama sunabilirsiniz.

Bakım ve Onarım

Scooter kiralama işinizi aksatacak en önemli unsur bakımsızlıktır. Sürekli kullanım nedeniyle ortaya çıkan bakımsızlık daha büyük arızalara yol açmadan önce bakım ekibinizi kurmalısınız. Her daim yaşabilecek sorunlar için hazır bulanan bir ekibiniz olmalıdır. Böylelikle potansiyel müşterilerinizi kaçırmadan işlerinize devam edebilirsiniz. Gelirlerinizi tekrardan yatırıma dönüştürmek içinse takip ve planlamayı unutmamalısınız.

Scooter Takibi

Scooter kiralama işinde yazılımın önemi büyüktür. Doğru ve kaliteli çalışan bir yazılım, kullanıcıyı kiralama yaptığı yerde takip etmeye başlar. Başlangıç ve bitiş noktalarını doğru bilen bir yazılım, gelirinizi daima yüksek tutmanızı sağlar. Tabii ki bu durum para kaybetmenizin yanı sıra itibar kaybetmenize de sebep olabilir. Müşterilerinizden alacağınız haksız paralar, markanızı zedeleyebilir. Kuracağınız takip sistemi, scooterları 24 saat izleyebilir durumda olmalıdır.

İzleme sistemi aynı zamanda çalınma durumlarında da anında müdahale imkanı tanır. Günlük kullanımlarda sayısız müşteri scooterı şehir içerisinde bir yerden bir yere taşıyacaktır. Bu da scooter araçlarının belli bir alanda toplanmasına neden olabilir. Böylelikle diğer yerlerdeki müşteri kayıplarına yol açabilir. Eğer müşteri istediği scooterı bulamazsa rakip markalara yönelerek sizi kayba uğratır. Konumlandırmaya daima hakim olmak en yüksek kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Şarj Takibi

Bir elektrikli scooter kullanabilmek için tabii ki en önemli şey tam dolu bir şarjdır. Çoğu scooter şarjı tam olmadığında uyarı verir ve kullanıcının kiralama yapmasını engeller. Bu durumda maddi açıdan zarara uğrayabilirsiniz. Eğer yakında başka bir scooter yoksa bu durum daha kötüdür. Bu nedenle scooter takibi yaparken bataryaların kontrolünü daima yapmalısınız. Belli oranda yedek batarya bulundurarak şarjı biten scooterların bataryasını anında değiştirerek kazanca devam edebilirsiniz.

Elektrikli Scooter Ne Kadar Kazandırır?

elektrikli-scooter-ne-kadar-kazandirir

Rakipleriniz arasından sıyrılmak için rekabetçi bir politika izlemeniz şart. Bu nedenle en azından tanınana kadar ücretlendirmenizi düşük tutmanızda fayda var. Bir fikir edinebilmek için öncelikle diğer markaların ücretlerini inceleyebilirsiniz.

  • Martı scooter kiralama fiyatı 2022 yılında dakika başına 1,79 TL’dir. Açılış ücreti ise 1,99 TL’dir.
  • BinBin scooter kiralama fiyatı dakika başına 1,29 TL’dir. Açılış ücreti ise 1,99 TL’dir.
  • HOP elektrikli scooter kiralama fiyatı dakika başına 1,29 TL’dir. Açılış ücreti ise 1,99 TL’dir.

Günümüzde en çok kullanılan elektrikli scooter markaları bunlardır. Bu markalar arasında kendinize yer edinmek için fiyat politikanızı ideal bir seviyeye çekmelisiniz. Açılış ücretleri her kullanımda bir sefer alınmaktadır. Geri kalan ücretlendirmeler dakika başına yapılmaktadır. Siz de müşteri memnuniyetini sağladıktan sonra kazançlarınızda artışı görebilirsiniz.

Bir cevap yazın