(Affiliate Marketing) Satış Ortaklığı Nedir? Komisyon ile Para Kazanma

Ek İş Fikirleri, İnternetten Para Kazanmak

 

Yabancı ismi Affiliate Marketing olan satış ortaklığı kısaca, firmaların ürünlerini satarak belirli bir komisyon karşılığında hizmet vermektir. Fakat bu hizmet internet ortamında olmaktadır. Örneğin web sitenizde belirli firmaların ürünlerini satışa koymanız, satış yapıldıktan sonra belirli paylar almanızı sağlayacaktır. Örneğin bir ayakkabı firmasının satış ortaklığı takımına katıldığınızı varsayalım. Sizin üzerinizden ziyaretçiler bu firmanın sitesine giderek, ürün satın alırsa beli bir komisyon almaya hak kazanırsınız. Örneğin 50 TL’lik bir satın alımda 10-15 TL civarında komisyon kazanabilirsiniz. Bu oran firmadan firmaya değişebilir. Para kazanmanın yolları arasında ilk sırayı alabilecek satış ortaklığı, sizlere ürün yaratmadan en hızlı yoldan kar sağlar. Yapmanız gereken sadece alıcı ve satıcı arasında bir köprü görevi görmektir.

İlginizi Çekebilir: Evde Sarma Yaparak Para Kazanmak 2023 | En Verimli Teknikler!

Satış Ortaklığı ile Para Kazanma Nasıl Gerçekleşir?

satis-ortakligi-ile-para-kazanmak

Satış ortaklığı veren firmalar ile anlaştıktan sonra firma size seçtiğiniz ürünler için hazır bir kod verir. Evet, bu işin güzelliği satmak istediğiniz ürünleri de sizin seçmenizdir. Bu kodları sitenize koyduğunuzda yazılı, resimli ve farklı şekillerde tıklanabilir olmaktadır. Yapmanız gereken sadece sitenize yerleştirmek ve beklemeye başlamaktır. Satıcılar verdikleri bu kodlarla sizin etkileşimlerinizi izleyebilir. Satış ortaklığı ile para kazanmak için sadece ürün satmak zorunda değilsiniz. Satıcılar size farklı yollardan da fırsatlar sunabilir. Örneğin satış başına ödeme alırken, tıklama başına da ödeme alabilirsiniz. Tıklama başına da oran biraz düşük olsa da para kazanma şansı daha çoktur. Ya da gelen ziyaretçiler belli bir form doldurarak iletişim bilgilerini satıcı siteye aktardıklarından yönlendirme başına ödeme alabilirsiniz.

Peki, Neden Satış Ortaklığına Girmelisiniz?

Sürekli artan Pazar hacmi satış ortaklığını dünyada en hızlı gelişen internetten para kazanma yollarından birisi yapmıştır. Ayrıca her girişimci için idealdir. Çünkü hem uygun maliyetlidir hem de üretim gibi faktörleri düşünmenize gerek yoktur. Sizin sadece aracı olmanız gerekiyor.

Diğer bir özelliği tüm dünyada aktif olarak kullanılmasıdır. Küresel bir pazar olduğu için online olarak her yerdeki insanlara ürün pazarlayabilirsiniz. En önemli ve herkesin aklını kurcalayan sorunun cevabı ise ücretsiz olmasıdır. Katıldığınız her program büyük ihtimalle ücretsiz olacaktır. Sadece bazıları ufak bir katılım payı alsa da bu sizi zorlamayacaktır. Ürünleri siz satmadığınız için depolama ve nakliyeye de para vermek zorunda kalmıyorsunuz. Tüm bunlar satıcının işidir. Peki, satış ortaklığı ile para kazanmak için müşteri desteği vermek zorunda mıyım?

Biraz evet. İnsanlar sizinle iletişime gireceği için buna dikkat etmelisiniz. Düzenli olarak satış ortaklığına devam ettiğiniz sürece ve ziyaretçileriniz çok olduktan sonra günde birkaç saat çalışarak pasif gelir elde edebilirsiniz. Üstelik yerinizden kalkmanıza bile gerek yok. Oturduğunuz yerden evinizde rahat ortamınızda kolaylıkla satış ortaklığı ile çalışarak, işinize odaklanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: En Karlı İş Fikri 2023: Direksiyon Dersi Vermek

Satış Ortaklığında Kar Edebilmek İçin İpuçları

satis-ortakligi-ipuclari

Bu satırları okurken herkesin aklına satış ortaklığı kısa yoldan zengin olmak gelse de bu o kadar kolay değil. Satış ortaklığı para kazanma yollarından biri olsa da rekabet fazladır. Dünya pazarını incelemeli ve insanlara nasıl pazarlama yapacağınızı bilmelisiniz. Hangi ürünler daha fazla satılır, insanları nasıl yönlendirebilirim gibi ufak detaylara dikkat etmelisiniz. Sizler için ufak ipuçlarını derledik.

Çok Fazla Ürün Satmaya Odaklanmayın

Satış ortaklığına ilk giren herkes birden fazla ürün satmak istemektedir. Bu mantıklı gibi gözükse de ürünlerin fazla olması onları takip edememenize yol açar. Eğer tek bir ürüne odaklanabilirseniz, onu tanıma şansınız daha fazla olacaktır. Burada amaç az ve öz üründür. Tek bir ürünün tüm inceliklerini öğrenerek, onu en iyi şekilde satmaya çalışın.

Ziyaretçilerinizi Farklı Yerlerden Çekmeye Çalışın

Satış ortaklığı işi yapmak isteyen herkes sadece kendi siteleri ile satış yapmayı denemektedir. Bu mantıklı olsa da daha birçok yol vardır. Unutmayın para kazanmak için farklı yollardan insanları sitenize ve ürününüze yönlendirmelisiniz. Facebook, twitter, instagram, google adwords gibi kaynakları kullanarak, sitenize istediğinizden daha fazla insan çekebilirsiniz. Ücretli reklamlarda vererek, kazancınızın giderinizden fazla olup olmadığınız ölçerek, kar oranınızı arttırabilirsiniz.

Ürünlerinizi ve Kampanyalarınızı Takip Edin

Farklı kaynakları kullanmak çok iyi bir fikirdir. Her bir kaynağı ölçerek hangisinin iyi olduğuna karar verin. İyi sonuçlar veren kaynakları kullanmaya devam edebilirsiniz. İyi bir tercih sonrasında kazançlarınız ciddi derecede artacaktır. Web sitenize koyacağınız banner reklamları takip ederek, yerleşimlerini iyi yapın. Sitenizin can alıcı yerlerine yaptığınız yerleştirmeler, insanların dikkatini daha çok çekebilir. Girdiğiniz satış ortaklığı programı size belli başlı istatistikleri verecektir. Bununla kalmayarak, sizlerde kendinizi geliştirmeli ve performansınızı takip etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Arz Talep Dengesini Kurun

Satış ortaklığının belki de en can alıcı noktası doğru ürünü satmaktır. Talebi az olan bir ürünü satmak sizi çok zorlayacaktır. Bu ürünü tanıtmak için harcayacağınız zaman ve para gelirinize denk olmayacaktır. Bunun yerine daha çok rağbet gören ürünlere yönelerek, para kazanma şansınızı arttırabilirsiniz. Fikirleri ziyaretçilerinizden de alabilirsiniz. Örneğin web sitenize koyacağınız bilgilendirme, istek ve öneri anketi, ne satacağınız hakkında güzel fikirler verecektir. Ek iş fikirlerinden olan satış ortaklığında sürekli gözlemci olmalısınız. Yeni teknikler ve metotlar sürekli çıktığı için trendleri yakından izlemelisiniz.

Satıcı Seçiminizi Doğru Yapın

Satış ortaklığı ile para kazanma işinde ürün kadar satıcıda önemlidir. Örneğin dünyaca ünlü bir markanın ürününü satmakla yeni bir firmanın ürününü satmak aynı şey değildir. Çünkü müşteri memnuniyeti en önce gelen şeydir. Eğer tavsiye vererek, ürün satmaya başladıktan sonra sattığınız ürün sevilmezse, ziyaretçileriniz de sizleri sevmeyecektir. Bu da satışlarınızı ciddi oranda azaltacaktır. Onlara güven vermek ve bu güveni uzun sürdürmek önemlidir. Müşteri hizmetleri tam olan ve sattığı ürünün arkasında olan firmaları tercih etmelisiniz. Firma portföyünü inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Bunun yanında satışlarınızı arttıracak farklı araçlara yönelmelisiniz. İşi ciddiyetle araştırdığınızda karşınıza farklı platformlar çıkacaktır. Ciddi bir iş olduğu için sitenize yerleştireceğiniz ürünlerle ziyaretçilerinizi fazla boğmayın.

Satış Ortaklığı ile Çalışmak Ne Kadar Kazandırır?

Kesin bir rakam söylemek sizlere gereksiz bir umut verebilir. Bunun yerine örnekleri incelemek daha doğru olur. Bu işi para kazanmak için yapan birçok insan ayda 500 ila 4000 TL arasında farklı miktarlar kazanmaktadır. Az gibi gözükse de bu iş için birkaç saat ayırdıklarını unutmamak gerekiyor. Tam zamanlı ve profesyonel olarak satış ortaklığı yapanlar aylık 10-15 bin TL’yi bulan miktarlar kazanabiliyorlar. Siz de internetten para kazanmak istiyorsanız doğru seçimi yapmalı ve gereken çalışmayı sağlamalısınız

Satış Ortaklığı Veren Firmalar

satis-ortakligi-veren-firmalar
 • Godaddy (Domain Firması)
 • iTunes
 • Under Armour
 • Trendyol
 • Çiçek Sepeti
 • Amazon
 • Hepsiburada
 • N11
 • Gittigidiyor
 • Modanisa
 • Kitapyurdu

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın