Özel Ders Vermek İstiyorum!

Ek İş Fikirleri, İnternetten Para Kazanmak

Özel ders vererek para kazanma sadece diplomalıların değil öğrencilerinde nakit kazanç için denediği ek iş fikirlerinden birisidir. Aynı zamanda sunduğu esnek çalışma saatleriyle istediğiniz zaman ders vereceğiniz zamanı seçebilirsiniz. Özgeçmişinizi güçlendirmek ve tecrübe edinmek için de özel ders vermek oldukça güzeldir. Tecrübenin dışında özgüveniniz artacak ve yapabileceklerinizin sınırını görebilirsiniz.

Özel Ders İnsana Ne Kazandırır?

Her insan özel ders vermeyi zor bulabilir. Fakat sizi motive edecek dört nedenimiz bulunuyor.

 • Öncelikle özel ders vermek, oldukça güzel kazançlar getirebiliyor. Bu da eğer burslu değilseniz kendi başınıza geçinme fırsatı sunuyor. Kazanacağınız para hangi dersi verdiğinize, yeteneğinize, geçmişinize göre değişecektir. Fakat özel ders verenler saatte en az 20 TL para Günde 2 saatten 40 TL aylık 1200 TL kazanç sunuyor. Bu da bir öğrenci için hiçte azımsanacak bir rakam değil.
 • Özel dersten para kazanmak ayrıca insana öğretmen olmadan önce güzel bir deneyim sağlamaktadır. Böylelikle yeni işlere başvuru yaparken daha özgüvenli şekilde başvuru yaparak, karşınızdakini ikna etme şansınız artacaktır.

İlginizi Çekebilir: Fitness Spor Salonu Açmak: Para Kazanmak İçin En Detaylı Rehber!

 • Eğer çok katı kurallı bir müşteriniz yoksa genel olarak çalışma saatlerini siz seçebiliyorsunuz. Eğer zamanınız bolsa günleri ve saatleri öğrencinizle birlikte seçebilirsiniz. Bu sayede onu da mutlu edebilirsiniz. Her şeyden önce mutlu öğrenci demek devamlı kazanç demektir. Bu yüzden karşınızdakinin düşüncesine değer vererek, kulaktan kulağa reklam şansı elde edebilirsiniz.
 • Mevcut konumunuzu özel ders vererek güçlendirebilirsiniz. İnsan bildiği şeyleri bir başkasına aktardıkça hafızasını güçlendirir sözü burada da karşımıza çıkıyor. Ne kadar çok şey öğretirseniz, bir dahaki öğrenciniz için öğretecekleriniz daha güçlü aktarılacaktır. Böylelikle yeni tekniklerde geliştirebilirsiniz.

Özel Ders Vermek İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olmak Gerekiyor?

Özel ders vermek istiyorum diyorsanız aşağıda saydığımız şeylerin çoğuna sahip olmanız gerekiyor.

 • Eğer yarım yamalak bilgilerle karşınızdaki insana bir şey öğretmeyi planlıyorsanız, hiç başlayın daha iyi. Çünkü karşınızdaki insan bir şey öğrenmediği takdir de bir daha müşteri kazanamayabilirsiniz. Kendi kendinize harika olduğunuzu düşünebilirsiniz. Fakat bunu iyi referanslarla pekiştirmeniz gerekiyor. Ayrıca anlatacaklarınız hakkında neredeyse tüm konuların bir taslağını çıkarmanız gerekiyor.
 • İyi bir öğretmen demek iyi iletişim sahibi bir birey demektir. Öğrencilerinizle kötü iletişim kuruyorsanız, onları strese sokmaktan başka hiçbir şey yapmayacaksınız. Özel ders vermek istiyorum diyenler sadece öğrencileri değil ebeveynlerini de düşünmelidir. Onlar da bu işe zaman ve para harcıyorlar. Eğer bildiklerinizi ve çocuğun gelişimini ailelere anlatırsanız, onların gözünde iyi biri olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Apart Yurt Açarak Para Kazanma Fırsatı: İnceleme

 • Teknik bilgileri iyi kavramalısınız. Yani öğrenciyi iyi bir şekilde gözlemleyerek, ona bilgiyi iyi bir şekilde aktarmalısınız. Renkli notlar çıkarmak, haritalandırarak anlatmak ve şemalar kullanmak iyi bir yöntem olabilir. Unutmayın her çocuk özel olduğu için kendi tekniklerinizde bazen işe yaramayabilir.
 • Eğer bir üniversite öğrencisiyseniz ve özel ders vermek istiyorsanız, zamanınızı iyi planlamalısınız. Söz verdiğiniz saatte herhangi bir ders veya sınav yüzünden yetişemezseniz, ününüz kötü olacaktır. Dakik ve planlı olmalısınız.
 • En önemlisi de sabırlı olmayı bilmelisiniz. Her çocuk aynı şeyi aynı sürede öğrenmeyebilir. Tekrar tekrar fakat farklı yöntemlerle ona o şeyi öğretebilmelisiniz.

Özel Ders Vermek İçin Belge Gerekiyor Mu?

Eğer okulu bitirmiş biriyseniz formasyon belgenizin veya diplomanızın olması iyi olacaktır. Bunun yanında farklı dallarda özel ders vermek istiyorsanız çeşitli yerlerden sertifikalar alarak, o konuyu anlatabileceğinizi gösterebilmelisiniz. Yine de kendinizi o konuda uzman olarak görüyorsanız bazı konularda ders verebilirsiniz.

Örneğin resim, müzik ve direksiyon dersi vermek gibi daha basit alanlarda kendinizi gösterebilirsiniz. Ders vereceğiniz kişi her ne kadar size inansa da ebeveynler bazen işi sıkı tutabiliyor. Bu nedenle müşteri çekebilme yeteneğiniz olmalıdır. Ayrıca özel ders almak isteyenleri de aramanız gerekiyor.

Özel Öğretmenin Yapması Gerekenler

ozel-ders-vererek-para-kazanmak

 

Özel ders vererek para kazanmak oldukça karlı bir ek iş fikridir. Fakat kendinizi işe vermeyi bilmelisiniz. Sadece ders vermenin yanı sıra yapmanız gereken şeyler de bulunuyor. İşte bunlar hakkında kısaca bilgi;

 • Her öğrenci ve ebeveyn farklı olacağı için insan profillerini iyi analiz Eğer kendinizi yetenekli görüyorsanız ve çocuk o konuda anlamakta güçlük çekiyorsa, sorun sizde değil çocuğun yeterli temel bilgiyi almaması olabilir.
 • Anlatacağınız konu hakkında ders öncesi kısa bir plan yapmalısınız. Böylelikle öğrencinizin ilgisini derse kolaylıkla vermesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

 • En önemlisi güncel müfredatı öğrenerek işe başlamalısınız. Öğrenci sınavlara hazırlık yapıyorsa güncel konulardan onlara anlatım yapmalısınız. Bu sayede öğrenci okuldaki dersleriyle beraber çalışmayı ilerletebilir.
 • Yaptığınız işin kalitesini ve çalışmanın ilerlemesini öğrenmek için düzenli olarak ilerleme raporu hazırlayın. Kurs bittiğinde bu raporu aileyle paylaşarak, çocuğu hakkında bilgi almasını sağlayabilirsiniz.
 • Özel ders vererek para kazanmak istiyorsanız, para işlerini konuşmaktan kaçınmayın.
 • Reklamlara para harcamamak için kendi reklamınızı yapmalısınız. Bunun için her öğrenciye kendinizi bir süre tanıtarak bir nevi ücretsiz özel ders ilanı verme şansı yakalayabilirsiniz.

Özel Ders Vererek Ne Kadar Para Kazanılır?

Özel öğretmenler genellikle öğretecekleri derslerin zorluğuna bağlı olarak özel ders ücreti saatlik 20-50 arasıdır. Zaten maksimum öğretme süreci 3 saati bulacaktır. Daha fazlası hem sizi yorar hem de öğrenciye bir şey katmaz. Ayrıca süreden bağımsız olarak saati takip etmek yerine dersi birkaç dakika uzatarak, müşteri memnuniyetini sağlayabilirsiniz.

Özel ders vermek için sadece öğrencinin evine gitmenize gerek yok. Artık teknoloji gelişti. Skype gibi görüntülü sohbet ağlarından ders verebilirsiniz. Ayrıca bunun ayrı bir avantajı daha bulunuyor. Farklı görüşme ağlarında bir oturum sahibi ve ziyaretçiler yer almaktadır. Yani siz ders veren olarak birden fazla kişiye aynı anda ders verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Bu sayede özel ders fiyatları sizin için artabilir hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz. Fakat ders kalitenizde eksiklik olmaması ve her öğrenciyle eşit iletişim kurmak için sayıyı fazla abartmayın. Ders verebileceğiniz kadar öğrenci seçerek, verimi üst seviyede tutun.

Özel Ders Nasıl Verilir?

ozel-ders-vermek-icin

 

Kısa sürede para kazanmaya başlamak için hızlı davranmak isteyebilirsiniz. Fakat uzun vadede kazanca odaklanarak, planlı ilerlemelisiniz. Bunun için bazı tavsiyelerimiz bulunuyor.

 • CV’nizi Hazırlayın

İyi bir CV hazırlamak yeni müşteri çekmenin en iyi yoludur. Burada yeteneklerinizi ve hobilerinizi anlatabilirsiniz. Ayrıca referanslarınızdan eklemeler yaparak, daha önce tecrübelerinizi aktararak güven verebilirsiniz.

 • Seviyenizi Belirleyin

Tek bir konu üzerinde ders vererek daha çok kazanç elde edebilirsiniz.  Örneğin resim ve müzik yeteneğiniz varsa ikisini karma halinde sunmak yerine bir tanesini daha çok öğrenciye sunabilirsiniz. Tabi ki ikisini de beraber yapabilirsiniz. Bu sizin direncinize ve yorgunluğunuza bağlı. Ayrıca yetenek yerine öğrencilerin okul seviyelerini de göz önünde bulundurabilirsiniz. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversiteye göre planlar yapabilirsiniz.

 •  Reklama Para Harcama Zamanı

Artık kitlenize reklam vermek için hazırsınız. Bunun için interneti kullanabilirsiniz. Üniversite forumları, facebook grupları sizin için idealdir. Ayrıca Facebook ve İnstagram’da kendinize özel bir sayfa açarak uygun fiyatlardan reklam verebilirsiniz. 20 TL’lik bir reklamlar geri dönüşlere göre bütçenizi artırabilirsiniz. Bunun yanında üniversite illerinde broşür ve kartvizit yaptırabilirsiniz. Buralardaki itiraf sayfalarına üye olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın