Oto Yıkamacı Dükkanı Açmak, Kar Oranı, Maliyeti Nedir?

Ek İş Fikirleri

 

 

Oto yıkama işi nasıl yapılır? Girişimcilerin aklında yeni iş fikirleri arasında bu soru var. Malzemeler, maliyet, mekan seçimi gibi birçok şey aklınızı kurcalayabilir. Günümüzde oldukça popüler olmasının sebebi, kar oranının yüksek olmasıdır. Daha çok erkeklere hitap eden bu sektör,  orta seviyede bir sermaye ve mekan seçimiyle tamamlanacaktır.

Daha sonra oto yıkamacı açmak için yanınızda çalışacak elemanları ve ekipmanları tedarik ederek, işinize başlayabilirsiniz. İyi bir planlama ve hesap kitap ile bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Lakin oto yıkamacı işine girmeden önce daha önce yapılmış olanları incelemenizde fayda var.

İşyerini açmadan önce ruhsat, su kaynağı, fazla suyu atma, yıkama maliyeti, malzeme maliyeti ve sesinizi duyurmak için harcanacak miktarı belirlemelisiniz. Bu soruları oto yıkamacı açmak için cevaplandırmanız gelecekteki karınızı belirleyecektir.

İlginizi Çekebilir: Drone ile Para Kazanmanın En Etkili 17 Yolu!

Oto Kuaför Dükkanı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Oto yıkama işi yapmak için öncelikle büyük bir dükkan ve mekan kiralamalısınız. Çünkü bir araba boyutu size yetmeyecektir. İşler büyürse müşterileri geri döndürmemek için en az 5-6 arabalık bir yere ihtiyacınız olabilir. Oto yıkamacı işinde rekabetin olması pek önemli değildir.

Çünkü 100 arabalık bir mekanı olan kimse olmadıktan sonra iş yapabilirsiniz. Diğer yandan işlek caddeleri ve mahalleleri tercih edebilirsiniz. Kaliteli bir oto yıkama işi yapmak, size daima çok müşteri getirecektir.  Oto yıkamacı ekipmanlarının  maliyeti ise ortalama 15-40 bin TL arasıdır. İnternet üzerinden firmaların ürünlerini kontrol ederek, satın alabilirsiniz. Bu iş için bazı ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunlar;

  • Oto kuaför makinası
  • Elektrikli süpürge aleti
  • Köpük makinası
  • Kurutma aleti
  • Temizlik malzemeleri
  • Yardımcı ekipmanlar
  • Kompresör

İşlek mekanlara bu ekipmanlarla oto yıkama dükkanı açmak oldukça kar getirecektir. Özellikle kış aylarında kar oranınız artacaktır. Çünkü yağmur, çamur nedeniyle kirli arabaların sayısı artacaktır. Çevrenizden de yardım ve fikir alarak, oto yıkama işi için dekorasyonunuzu hazırlayabilirsiniz. Yıkama sektöründeki becerilerinizi sadece arabalar değil halılar konusunda da gösterebilirsiniz. Bunun için rehberimizi okuyabilirsiniz.

Halı Yıkama Firması Açarak Para Kazanmak

Oto Yıkama Dükkanı Açmak İçin Gerekli Maliyet

Oto Yıkamacı Maliyeti Nedir?

oto-yikamaci-acmak

Oto yıkama açmanın maliyeti işletmenin boyutu, ekipmanların kalitesi ve ekstra özelliklerle beraber 20-100 bin TL’ye kadar varabilir. Eğer bölgenizde bu işi oldukça kapsamlı yapan biri varsa ve siz orta ölçekte çalışacaksanız, bir başka mekanı tercih edebilirsiniz. Fakat şartlar aynıysa sizde oto yıkama dükkanı açabilirsiniz. Yapacağınız reklam, broşür dağıtımı ve kartvizit basımıyla kendini tanıtarak maliyeti kısa sürede çıkartabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Eğer açtığınız dükkan mahalle arasında kalıyorsa dikkat çekmesi biraz zor olacaktır. Bu yüzden biraz ileri bölgeye bir tabela yaparak, işletmenizin yerini gösterebilirsiniz. Sadece bölgenize odaklı Google adwords reklamı da verebilirsiniz. Diğer yandan sosyal medya hesaplarınızı açarak, tanıtım yapabilirsiniz.

Bu ağlar, size belli bir civar aralığında reklam yapma şansı tanıyacaktır. Oto kuaför işi yapmak ve müşterilerinizi arttırmak için doğru bir fiyat politikası belirlemelisiniz. Öncelikle bu işi yapanlardan tek seferlik hizmet alarak, nasıl çalıştıklarını gözlemleyebilirsiniz.

İşiniz güzel gittiği takdir de daha teknolojik cihazlarla işletmenizi donatarak, hızlı ve kaliteli hizmet verebilirsiniz. Teknolojik cihazları sadece meraktan bile görmek isteyenler size gelecektir. Gelen her müşterinize bir kartvizit verebilirsiniz. Bu müşteriler kartvizitleri yanında dolaştıracağı için başka insanların görmesine de yardımcı olacaktır.

Oto Yıkama İşinde Kar Oranı

Oto Yıkamacı Ne Kadar Kazandırır?

oto-yikama-dukkani-kar-orani

Oto yıkamacı kar marjı oldukça yüksektir. Yeni açılan bir firmaysanız fiyatları düşük tutabilirsiniz. Daha sonra müşteri memnuniyeti sağladıkça ideal fiyatlara geri dönebilirsiniz. Ortalama bir iç dış yıkamadan 30-50 TL arası kazanç sağlayabilirsiniz.

Günde 10 araba yıkadığınızı varsayarsak 40 tlden 400 TL para kazanabilirsiniz. Aylık 12 bin TL kazanarak, kısa sürede oto yıkama dükkanı masraflarını çıkartabilirsiniz. Vergiler ve diğer maliyetlerle birlikte yarısından fazlası size kalacaktır. Oto yıkama ne kadar kazandırır? Diye birçok soru akıllara gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Bu işle birlikte ek işlerde yapabilirsiniz. Örneğin cam film kaplama, detaylı temizlik ve boya güçlendirme gibi şeyleri çalışmanıza ekleyebilirsiniz. En iyi yan işlerden biriyse, eğer alanınız büyükse otopark hizmeti de verebilirsiniz.

Pasif gelir olarak büyük oranda kar sağlayabilirsiniz. Yine müşterilerinize araçlarının içlerine koyacağı çeşitli aksesuarları da satabilirsiniz. Örneğin kokulu aksesuarlar, silecek, kılıf gibi ürünler size iyi para kazandıracaktır. Öncelikle belediyeye giderek, gerekli ruhsatlar, izinleri alarak kolay yoldan para kazanma fırsatını yakalamaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın