Fitness Spor Salonu Açmak: Para Kazanmak İçin En Detaylı Rehber!

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

Fitness Spor Salonu Açmak: Para Kazanmak İçin En Detaylı Rehber!

Dünyada sağlıksız beslenme nedeniyle kilo alanların sayısı arttığı için birçok insan parasını bu kiloları vermek için harcıyor. Son birkaç yıldır giderek artan spor salonu sayısı ve spora giden insan sayısının artması buna en iyi örnektir. Bu istatistikleri değerlendirmek isteyenler ise spor salonu açmak istemektedir. İster bireysel isterseniz de bayilik alarak spor salonu açma şansınızı deneyebilirsiniz. Rekabet yoğun olsa da artan sporcu sayısı bu rekabeti hala karşılayacak düzeyde gibi görünüyor. İşte spor salonu açmak isteyenler için maliyetten kar oranına kadar detaylı bir rehber!

Spor Salonu Açmak İstiyorum Diyenlere

 • Spor aletleri ve özel antrenman alanlarıyla donatılan salonlar, sağlıklı yaşamın merkezidir. Dumbellar, vücut geliştirme aletleri, direnç lastikleri ve bar gibi birçok alet spor salonlarında bulunmaktadır. Tabii ki bir spor salonunun olmazsa olmazı ise aynalardır.

İlginizi Çekebilir: Her Zaman Satışını Yaparak Para Kazanabileceğiniz 17 Şey!

 • İnsanlar spor yaparken her gün aynadan kendilerini takip ederek gelişimlerini izlemektedir. Aynı zamanda da büyük bir motivasyon kaynağıdır. Kilo vermek isteyenler ve şekillenmek isteyenler için koşu bantları ve bisikletler gün içindeki enerjinizi atmanıza yardımcı oluyor. Sağlanan motivasyonu artırmak içinse müzik veya görüntü sistemleri spor salonlarında sıkça kullanılır.
 • Spor salonlarında insanlar bireysel olarak çalışabileceği gibi grup olarak dersler de alabiliyorlar. Pilates, dans, bisiklet ve boks dersleri bunlardan sadece birkaçıdır. Ayrıca grup olarak yapılan derslerde motivasyon daha çok olacağı gibi insanların birbirine uyum sağlaması kolaylaşıyor.
 • Spor salonu açmak isteyenler, bu imkânların yanı sıra atıştırmalıklar, çocuk oyun alanları ve içecekler satarak kazancını artırabilirler. Fakat spor salonları genellikle geç saatlere kadar açık olduğu için sizin için biraz yorucu olabilir. Bunun için birkaç çalışan almanızda fayda var.

Spor Salonu Açmak İçin Gerekenler

 • Bir salon açmak için gerekli belgeleri temin etmeli ve güvenliği elden bırakmamalısınız. Çünkü insanlar ağırlık kaldırırken ve efor sarf ederken olası yaralanmalar ortaya çıkabilir. Gerekli kurumlardan alacağınız belgeler işinizi koruyacaktır.
 • Ayrıca bölgenizdeki insanlara hangi hizmeti vereceğinizi önceden planlamalısınız. Genç, yetişkin veya orta yaşlı insanlara mı hizmet vereceğini belirlemelisiniz. Bu sayede en iyi ekipmanları alabilirsiniz. Spor salonu açmak istediğiniz yer kalabalık olmalıdır.
 • Alışveriş merkez, üniversite ve cadde üstü yerler insanların dikkatini çekecektir. Salonunuz ne kadar ulaşılabilir olursa tercih edilme şansınız yükselecektir. Kaliteli ve güven veren bir işletme olmak için çalışanlarınızı da özenle seçmelisiniz.
 • Çalışanlarınız ne kadar müşteri memnun ederse kazancınız da artacaktır. Tabii ki öncelikle sizin de çalışanlarınızı memnun etmeniz İyi çalışma saatleri ve maaş ile onların yüzünü güldürebilirsiniz. Salonda çalışacak kişilerin alanında uzman olduğunu söylememize hiç gerek yoktur.
 • Ayrıca dikkat çekiciliği artırmak için güzel bir logo ve isim bulmalısınız. Bu isim ve logo ile sosyal medya hesaplarınızı ve web sitenizi açarak müşteri çekebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızı kullanarak kazancınızı nasıl daha iyi artıracağınızı merak ediyorsanız facebooktan para kazanma yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu platformlardan vereceğiniz reklamlar ile bölgenize yönelik müşterileri bulabilirsiniz. Ayrıca onlarla samimi ilişkiler kurmak için mutlaka indirim ve kampanyaları eksik etmemelisiniz.

Spor Salonu Açmak İsteyenler İçin İpuçları

spor-salonu-acmak-icin-gerekenler

 

Sadece spor salonlarında değil girişeceğiniz herhangi bir iş için ortaklık düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bunu iyi düşünmelisiniz. Çünkü burada ortak olacağınız şey paradır. Eğer ortak olacağınız kişi size gereken güveni veremiyorsa ileride büyük problemler yaşayabilirsiniz. Ortak olarak zengin olanlar bulunduğu gibi batan birçok insan bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Spor salonu açmak isteyenlerin düşünmesi gereken bir diğer konu ise işlerin yorucu olabileceğidir. Ufak bir hesapla 200 kişinin salonunuza üye olduğunu düşünürsek her gün onlarca kişiyle günü tamamladıktan sonra banyo, tuvalet ve makineleri temizlemeniz gerekiyor. Eğer bütçeniz varsa ve çalışan alabiliyorsanız bir nebze olsun yorgunluğu ikiye bölebilirsiniz. Bütçesi olmayan birçok insan sabahlama sorunuyla karşı karşıya kalabilir.

 • Sürpriz Masraflar: Spor salonu açtınız fakat ilk aylarda hemen üye bulamayabilirsiniz. Bu da sizi nakit sıkışıklığına götürebilir. Ayrıca ortaya çıkabilecek ufak sürprizler ekstra para ihtiyacı doğurabilir. Bu nedenle mutlaka kıyıda köşede zor gün parası bulunmalıdır. Ufak görünen bir detay gibi olsa da işleriniz tam oturmaya başladığında kepenkleri kapatmanıza yol açabilir.

 

 • Ek Satışlar: Üyelik ücretleri her ne kadar güzel olsa da tek bir yerden gelecek para size ilk başlarda yetmeyebilir. Bu nedenle spor malzemeleri, protein tozları, proteinli atıştırmalıklar ve su-meyve suyu gibi içecekler satabilirsiniz. Eğer aldığınız eğitim dansları da içeriyorsa salonun bir bölümünü toplu derslere ayırabilirsiniz. Günümüzde birçok spor salonu bunu yapmaktadır.

 

 • Hedeflerinizi Belirleyin: Spor salonu açmak için işe başlamadan nasıl bir yol çizeceğinizi belirlemelisiniz. Lüks bir salon mu yoksa herkese hitap eden düşük bütçeli bir salon mu? Farklı şubeler açmayı planlıyor musunuz? Lüks bir salonda 50 kişiye hizmet vererek yüksek kazanç sağlanabileceği gibi düşük bütçeli salonda herkese hitap ederek daha fazla üye sayısına ulaşabilirsiniz. Tabii ki salonun aşırı kalabalık olabilme ihtimalini unutmamalısınız. Spor salonu açma işine sadece para gözüyle bakmamalısınız. Eğer içinizde spor tutkusu varsa başarı şansınız artacaktır.

Kendinizi daima geliştirmeli ve bilimsel makaleleri incelemelisiniz. Bir eğitmen olarak internetten okuduğunuz bilgiler her zaman işinize yaramayabilir. Ya da arka planda durmak istiyorsanız müdür ve yöneticiler atayabilirsiniz.

Ayrıca salon dizaynını yaparken makineler arasında yeteri kadar mesafe bulunduğundan emin olmalısınız. Yoksa çalışan sporcular rahatsız olabilir.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Kapsamlı Bir Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

 

 • Bisiklet: Aynı sokaklarda bisiklet biniyormuş hissini veren bu makineler olduğunuz yerden bisiklet sürme imkanı verir. Kardiyo makineleri arasında sıkça tercih edilir. Yüksek efor harcamanızı sağlayarak hızlı kilo vermenizi ve zinde kalmanızı sağlar.
 • Dumbell: Farklı kilogram kapasitelerine sahip olan el ile tutulan ağırlıklardır. Spora yeni başlayan insanların sayısı daha çok olduğu için ufak ağırlıklardan daha çok bulundurmanız önerilir. Tabii ki uzun yıllar çalışanlar için de yüksek ağırlıklardan birkaç tane almalısınız. Ağırlıklar genellikle; 1,2, 5, 10, 12,5, 15, 20, 25 vs diye 50 kilogramlara kadar çıkabilmektedir. Aradaki buçuklu kilolarda oldukça iş görmektedir.
 • İstasyon Makineleri: Vücudunuzdaki farklı kas gruplarını hedefleyen birçok makine vardır. Omuz, kol, sırt ve bacak kaslarınızı etkili bir şekilde çalıştırmanıza yardımcı olur. Profesyoneller serbest ağırlıklar ile çalışırken yeni başlayanlar dengeyi sağlamak için makinelerde kendini geliştirmektedir.
 • Direnç Lastikleri: Yuvarlak ve esnek lastikler olarak bilinir. Spor öncesi ısınmak ve yeni başlayanlara ağırlıkları tanıtmak için idealdir.
 • Koşu Bantları: Bisikletler ile aynı amaç için üretilen daha aktif hareket edebileceğiniz makinelerdir.

Spor Salonu Açma Maliyeti Nedir?

spor-salonu-acmak-icin-gereken-malzemeler

 

Spor salonu açma maliyeti başlarda size yüksek gelebilir. Çünkü birçok spor malzemesi yurtdışından geldiği için on binlerce TL’ye ulaşabiliyor. Günlük 100 kişiye hizmet vermek içinse onlarca makineye ihtiyacınız olabilir. Bunun yanında dükkan kirası, duş imkanları, soyunma salonları da işin içine girince yüz binlere ihtiyacınız olabilir. İşte sizin için hazırlanmış kabaca spor salonu açma maliyeti.

 • 2000 TL dükkan kiranız varsa yıllık 24 bin TL
 • Yıllık 3000 TL antrenörlük belgesi
 • Muhasebe ücretleri ise yıllık 1500-2000 TL civarıdır.
 • Yıllık faturalar 10 Bin TL. Toplam sabit gider 40 Bin TL yapmaktadır.

Ek Giderler

 

 • Soyunma odalarının dekorasyonu ve ihtiyaçları için de 10 bin TL
 • 4 bin TL civarında 5 koşu bandı 20 bin TL yapar.
 • Dumbel setleri ve standı toplam 10 TL civarı
 • 5 adet bisiklet toplam 5 bin TL civarı
 • 3lü veya 4’lü ağırlık istasyonu 15 bin TL civarı
 • Crossover makine 3 bin TL civarı
 • 5 adet tek kas çalıştıran makinelerin her biri 3 bin TL’den 15 bin TL civarı
 • 100 TL’den 10 adet ağırlık barı toplam 1000 TL, uzun barların fiyatı değişebilir.
 • Press sehpaları tanesi 500 den 5 adet 2500 TL
 • 3 Çalışan için ücret vermek isterseniz aylık 3 bin TL’den 9’bin TL yapmaktadır.
 • Spor salonu açmak için toplam ortalama gider ise = 130.000 Bu fiyatlar mekanın büyüklüğüne ve makine ihtiyaçlarına göre artabilir veya azalabilir. Büyük bir spor salonunda gider çok olsa da kazanç da çok olacaktır.

Spor Salonu Açmak İçin Öneriler

 

Spor aletlerinin düzenli olarak bakımlarını ve onarımlarını yaptırmalısınız. Arızalı bir alet müşterilerinize zarar verebilir. Çalışanlarınızın sayısı artıkça onların çalışma saatlerini düzenlemelisiniz. İhtiyaç olduğunda aksesuarlar almalısınız. Ne yazık ki spor salonu açma işi müşterilerin sadece salona üye olmasıyla bitmiyor.

Onların sorularına hızlı ve net cevaplar verebilmelisiniz. Spora soğutmak yerine sporu aşılamalısınız ki daima sizinle çalışsınlar. Ayrıca yeni gelen müşterilere samimi davranarak salonun her yerini gezdirmeyi ihmal etmeyin. Grup halinde gelenlere indirimler yaparak onların yüzünü güldürebilirsiniz.

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Salon ismi, adres ve hangi sporu yapmak istediğinize dair bir dilekçe.
 • Spor salonu açmak isteyen kişinin nüfus cüzdanı örneği
 • Vergi levhası ve kira sözleşmesi fotokopisi
 • Olası tehlikeler için salonla anlaşmalı sağlık memuru sözleşmesi
 • İtfaiye raporu, izin belgesi, il ve ilçe sağlık müdürlüğü raporu
 • Spor salonunun mimar onaylı 1/100 ölçekli durum planı
 • Esnaf ve Sanatkâr kooperatifinin yanı sıra ticaret odasından alınacak belgeler
 • Üç vesikalık ve ikametgâh belgesi
 • Spor salonunda çalışacak antrenör, eğitimciler ve masörler ile ilgili sözleşmenin il müdürlüğünden yapılan tasdikli belgesi
 • Adli sicil kaydı ve sahibin açık adresi fitness salonu açmak için gereken belgeler arasındadır.

Bu belgeler yıllara göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle detaylı bilgiyi belediyeden alabilirsiniz.

Kaliteli Bir Spor Salonu Açma Şartları Nelerdir?

fitness-salonu-kar-ve-maliyet-orani

 

 • Spor salonu açmak için 8 metrekareden fazla en az bir soyunma odası,
 • Kadın ve erkek ortak çalışma alanları varsa iki soyunma odası
 • Askılıkların bulunması, havalanma ve ışık sisteminin yeterli olması
 • Ortamın hijyenik olması ve soyunma dolaplarının bulunması
 • Havalandırma, aydınlatma sisteminin bulunduğu yerlerin parke ile kaplandığı 15 metrekareden yüksek bir dinlenme salonu olması
 • En az iki duş ve iki tuvaletin soyunma odasında yer alması
 • Sağlıklı duş yapılması için sıcak su imkanının bulunması
 • Spor yapılan ortamın 18 dereceden yüksek olması ve ortamın aşırı kalabalık olmaması
 • Zeminin parke, halıfleks gibi maddelerle kaplanmış olması
 • Sağlıklı çalışma ortamı için sivri uca sahip makinelerin yumuşatılmış olması ve bu gibi şeylerin bulunmaması
 • Tüm tesisin sağlık şartlarına uygun olması
 • Çalışan tüm sporculara yetecek kadar malzeme ve alet bulunması
 • 100 metrekare ve üzerinde bir dükkana sahip olmanız ve gürültüye karşı komşulardan imza alınması gerekmektedir.
 • Belki de spor salonu açmak için gereken en önemli şartlardan birisi antrenörlük belgesidir. Ya sizin sahip olmanız ya da belge sahibi biriyle anlaşmanız gerekiyor.
 • Sağlık güvenliğini dikkate alacak tedbirlerin yer alması spor salonu açma şartları arasındadır. Döneme ve bölgeye göre bu şartlar değişiklik gösterebilir.

Spor Salonu Açmak için Antrenörlük Belgesi Almak

Vücut geliştirme konusunda fitness salonu açmak istiyorsanız 1. Ve 2. Kademe antrenörlük belgesine ihtiyacınız bulunuyor. 18 yaş üstü ve lise mezunuysanız kolaylıkla alabilirsiniz. Ayrıca milli sporcu olanlar için bu şartlara ihtiyaç bulunmuyor. Belgeyi alabilmek için yaklaşık 1500-2000 TL arasındaki 10-15 günlük bir kursa kayıt olmanız gerekiyor. Kursu tamamladıktan sonra 1. Kademe belgeyi alabilir ve 2.si için 12 ay beklemeniz gerekiyor.

Spor Salonu Açmak Karlı mı? Aylık Ne Kadar Kazandırır?

 

Buraya kadar korkutucu görünen şeylerden bahsetmiş olabiliriz. Şimdi ise fitness salonu açmak isteyenlere istediğini verebiliriz. 200 metrekare küçük bir dükkan için 200 üyeniz olduğunu varsayarsak ve her üyeden aylık 100 TL gibi bir ücret alırsanız, toplam aylık kazancınız 20 bin TL olacaktır.

Tabi uzun vadeli kazanç için indirimler yaparak bu kazanç biraz azalsa bile sürekli kazanabilirsiniz. Bu 200 üyenin hepsi aynı anda gelmeyeceği için gün içinde farklı saatlerde spor salonunu dolduracaktır. Ayrıca satacağınız su, sporcu içecekleri ve atıştırmalıklar ile kazancınızı katlayabilirsiniz. Ayrıca iç dizaynı iyi bir şekilde tamamlayarak alandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

İşletmeniz ne kadar dikkat çekici olursa müşteri potansiyeliniz artacaktır. Spor salonu açmak uzun bir süreç gibi görünse de planlı programlı ilerleyerek kısa sürede hazır olabilirsiniz. Salonun büyüklüğüne göre alabileceğiniz çalışanlar, müşterilerinizle daha iyi ilgilenebileceği için işletme prestijinizi de artıracaktır. Ayrıca makineleri ve diğer aletleri 2. El olarak satın alabilirseniz masraflarınızı da azaltabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın