Temizlik Şirketi Kurmak İçin Baştan Sona Detaylı Rehber!

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Baştan Sona Detaylı Rehber!

Siz de kendi işinizin patronu olmak ve düşük sermayeyle bir işe başlamak istiyorsanız temizlik şirketi kurma macerasına katılabilirsiniz. Titiz olanlar ve bu titizliği her yerde göstermek isteyen hem kadınlar hem de erkekler artık bunu paraya dönüştürmek istiyor. Rekabet fazla bile olsa bu işte yetenekli olduğunuzu herkese göstererek bir adım öne çıkabilirsiniz. Tabii ki ne kadar yetenekli olursanız olun bu iş hakkında detaylı bilgiyi önceden öğrenerek neler yapabileceklerinizi incelemelisiniz. Riskler, gelirler ve giderler hakkında bir taslağınız olmalıdır.

Temizlik şirketi kurmak istiyorum diyorsanız yer seçimini iyi yapmalısınız. Şirket açacağınız alanda başka bir temizlik firması olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Her iş gibi temizlik şirketi kurmak da kendi alanında bölümlere ayrılmaktadır. İnşaat, iş yeri, ev ve günlük temizlik konusunda bir karar vermelisiniz. Günlük temizlikler daha çok otellerde veya kiralık apartlarda yapılmaktadır. Temizlik şirketi kurmak için yeterli sermayeniz varsa bir ekip olarak iş potansiyelinizi artırabilirsiniz. Kaç kişiye hizmet vereceksiniz bunu da önceden düşünmelisiniz.

Temizlik şirketinde yapılacak olan temizlikler için haliyle malzemeler gerekmektedir. Kaliteli bir iş istiyorsanız kaliteli malzemeler kullanmalısınız. Bunun içinde tüm temizlik malzemelerinin listesini ve fiyatlandırmasını yapmalısınız. Peki, ama temizlik şirketi çalışma şekli nasıldır diye sorabilirsiniz. Okumaya devam!

İlginizi Çekebilir: Halı Yıkama Firması Açarak Para Kazanmak

Reklamınızı Yapın

Reklam her şey demektir. Kendinizi ne kadar iyi tanıtırsanız o kadar çok müşteri çekebilirsiniz. Temizlik şirketi kurmak istediğiniz bölgeyi iyi tanıyorsanız onları hedefleyecek bir reklam düzenlemelisiniz. Eğer bilginiz yoksa internet üzerinden grafik-tasarım konusuyla ilgilenen birini bulabilirsiniz.

Ayrıca firmanızı mutlaka sosyal medya üzerinden tanıtmalısınız. Facebook ve Intagram üzerinden işletme adınızla bir hesap açabilirsiniz. Eğer bilginiz yoksa İnstagram’dan para kazanma yazımızı inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. İnternet bilginiz bir kat daha iyiyse web sitesi açabilirsiniz. Tüm bu reklam çalışmaları insanların bilinç altına yavaş yavaş girecektir.

Eğer işinizi iyi yapıyorsanız bir dahaki sefere siz tercih edileceksiniz. Ayrıca sosyal medya platformlarında cüzi bütçeli reklamlar verebilirsiniz. Bu reklamlarda geri dönüşleri inceleyebilirsiniz.

Temizlik şirketi kurma maceranızda sanal ortamda da bir temsilci olmalıdır. Bu temsilci ise markanızın logosudur. Hedeflerinizi yansıtacak bir logo yaptırarak sosyal medya ve web sitenizde kullanabilirsiniz. Ayrıca fiziksel dükkanınızda tabelada da kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kafe Açmak İsteyenler İçin Para Kazanma Tavsiyeleri

Her Şeyden Önce Kaliteli Bir Ekip

Kaliteli bir ekip sizin markanızı temsil edecektir. Bu nedenle güler yüzlü ve yetenekli çalışanları tercih etmelisiniz. Daha çok kadınların tercih ettiği temizlik işi için internetten alım yapabilirsiniz. İŞKUR üzerinden de istihdam sağlayabilirsiniz.

Tabii ki temizlik şirketi açmak tamam olsa da ekip kurduktan sonra her şey bitmiyor. Ekibinize iyi bir eğitim vermelisiniz. Her bir çalışanınıza hijyen belgesi aldırmalısınız. Bu belgeyi ise iş sağlığı ve güvenliği merkezinden kolaylıkla alabilirsiniz. Sertifikalarınızı ve yetkinlik belgeleriniz ne kadar çok olursa müşteriler gözünde saygınlığınız artacaktır.

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

Temizlik şirketi açmak istiyorsanız yasal mevzuatlara en iyi şekilde uymalısınız. Şahıs, Anonim veya Limited şirketi kurabilirsiniz. Bu seçimi yaparken gelir ve giderlerinizi hesaplayabilirsiniz. Ayrıca şahıs şirketinin yeni başlayanlar için daha az masraflı olduğunu söyleyebiliriz. En iyi fikri ise bir muhasebeciden alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Temizlik Şirketi İçin Gerekli Belgeler Şunlardır;

 • İmza beyannamesi
 • Sabıka kaydı
 • Kira sözleşmesi
 • İkametgah belgesi

Temel belgeler bunlardır. Genel izin ve başvuruları vergi dairesi, SGK, belediye ve ticaret meslek odalarından alabilirsiniz. Aklınızdaki birçok soruyu belediyeye başvurarak öğrenebilirsiniz.

Temizlik Şirketi Kurmak İsteyenler İçin Kar ve Maliyet Oranı

temizlik-sirketi-acmak-icin-gereken-malzemeler
 • Aslında temizlik şirketi açmak diğer sektörlere göre daha uygun bütçelidir. Öncelikle temel malzemeler şunlardır;
 • Malzemeleri taşımak için bir araç
 • Süpürgeler
 • Teknolojik temizlik makineleri
 • Kurutma makinesi
 • Yüzey parlatıcı (farklı yüzeyler için)
 • Farklı yüzeyler için özel bezler
 • Leke çıkartıcılar
 • Çöp torbaları
 • Koku önleyiciler
 • Elektrikli ekipmanlar için uzatma kabloları
 • Halı yıkama makineleri
 • Yüksek bir apartman ise vinç sistem
 • Güvenlik malzemeleri
 • Sabun, deterjan, pas çıkartıcılar

Bu liste kurmak istediğiniz temizlik şirketine göre uzayabilir veya kısalabilir. Bunların yanı sıra işyeri ve kira masrafları, personel giderleri ve araç maliyetleri de ortaya çıkacaktır. Ayrıca KDV, sigorta primi, stopaj, geçici vergi, yıllık vergiler, mali müşavir ücretleri gibi ek giderleriniz de olacaktır.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Temizlik şirketi kurma maliyeti biraz gözünüzü korkutmuş olsa da gün içinde yapacağınız birkaç mekan temizliği sizlere büyük paralar kazandırabilir. Temizlenecek alan hiçbir zaman bitmeyeceği için temizlik şirketi kurma mesleği de bitmeyecektir. İşe alıştıkça yeni fikirler atarak işinizi geliştirebilirsiniz. Temizlik şirketi karlı mı sorusu aklınıza gelebilir.

Günümüzde bir temizlik için verilen ücretler günlük 100-300 TL arasında olduğu için ne kadar çok ekip o kadar çok kazanç demektir. Ayrıca mekanın büyüklüğüne ve harcanan süreye göre bu artabilir. Ne kadar süre harcayacağınızı işe alıştıkça az çok kestirebilirsiniz.

Temizlik Şirketi Kurma İpuçları

temizlik-sirketi-nasil-acilir

Müşterileriniz için verimli bir ağ kurduğunuz takdirde daha çok tercih edilebilirsiniz. Örneğin kuracağınız bir randevu sistemi, gelen talepleri hızlı bir şekilde düzene koymanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda bir müşterinin işini tamamlarken diğerininkini aksatmak zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca iyi bir fiyat politikasına sahip olmanız gerekiyor. Devamlı müşteriler için indirimler veya kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Çevrenizde rekabet etmeniz gereken firmalar olup olmadığını incelemelisiniz.

Temizlik işi yorucu bir sektör olduğu için kadınların yanı sıra erkekleri de ekinize katabilirsiniz. Kadınlar daha çok ev temizliği ile ilgilenirken erkekler daha kapsamlı işlere katılabilirler. Çünkü erkeklerin gücü daha yüksek olacağı için zor işleri daha kısa sürede tamamlayabilirler.

Tabii ki çalışan memnuniyeti de önemlidir. Temizlik şirketi açmak istiyorum diyorsanız onlara da en iyi fırsatları sunarak yüzlerini güldürmelisiniz. Ayrıca insanların ulaşabileceği bir noktaya ofis açabilirsiniz. Çevrenizdeki temizlik yaptırmak isteyenlerin sayısını az çok tahmin etmelisiniz. İşletme sayısı çoksa personel sayısını artırarak tüm işletmelere de hizmet verebilirsiniz. Ayrıca farklı bir temizlik sektörü olan halı yıkama firması açmak adlı rehberimize de göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın