Halı Saha Açmak İsteyenler İçin Detaylı Rehber

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

 

Spor yapılacak doğal alanlar giderek azaldığı için insanlar artık ücretli spor merkezleri ile eğlenceli vakit geçirmek istiyor. Hem sağlıklı yaşam hem de sosyalleşmek için tercih edilen sporlardan biri de futboldur. Arkadaş gruplarıyla gelinen halı sahalar sayesinde belirli bir süre dahilinde maç yapma imkanına erişilebiliyor.  İnsanlara maç yapma fırsatını sunan halı saha işletmeleri ise oldukça fazla para kazanabiliyorlar. Eğer yeterli sermayeye sahipseniz halı saha açmak hiçte kötü bir fikir değil. Üstelik ekstra bir gideri olmadığı için kazanılan paranın çoğu size kalabiliyor.

Halı Saha Açmak İçin Gerekli Belgeler

Her işte olduğu gibi para kazanmak için devletten belirli izinleri almanız gerekiyor. Bu sayede yasal ve güvenli bir şekilde işletmenizi işleterek müşterilerinize güven verebilirsiniz. Şartlar farklılık gösterse de halı saha açmak için gerekli belgeler şunlardır;

İlginizi Çekebilir: Rent A Car Açmak Büyük Paralar Kazandırıyor!

 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt için Sistem
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Asat İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 • TFF Yeterlilik Belgesi
 • TFF Halı Saha Sicil Kaydı
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • İşyeri Krokisi
 • Kira Sözleşmesi (Aslı ya da noter tasdikli sureti)
 • Tapu ve Yapı Kullanım İzni Fotokopisi
 • İmza Sirküleri
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgah Belgesi
 • 2 Adet Fotoğraf (şirket işletmesiyse gerekli değildir.)

Halı Saha Açmak Maliyeti Nedir? Kaç Para?

Halı sahalar güzel kazançlar sunabildiği için maliyeti de oldukça yüksek olabiliyor. Açık veya kapalı olmak üzere iki çeşit halı saha vardır. Ve günümüzde bir halı saha açmak maliyeti 300 bin TL ile 1.000.000 TL arasında ve daha da fazla olabiliyor. Çünkü altyapı giderleri ve tesislerin giderleri de buna ekleniyor. Açık halı sahanın metrekare fiyatı ortalama 250 TL, kapalı halı sahanın metrekare maliyeti ise ortalama 500 TL civarındadır. Buna suni çim maliyetini de ekleyince güçlü bir sermayeye sahip olmalısınız. Fakat halı saha ile elde edeceğiniz gelir ile bu giderleri kısa bir sürede geri kazanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Maskot Olarak Para Kazanmak

Halı saha açmakta maliyete etki eden diğer unsurlardan biri de soyunma odasıdır. Müşterileriniz için hazırlanabilecekleri bir oda hazır olmalıdır. Diğer yandan maç bitiminde insanların rahatlığını ön plana almak için duş imkanı sunabilmelisiniz. Bu sayede halı saha saatlik fiyatlarınızı da fazla tutabilirsiniz. Tuvalet, malzeme odası, ısıtma ve soğutma giderleri de maliyete etki edecektir. Faturalar, personel masrafları ve vergileri de mutlaka düşünmelisiniz.

Halı Saha Açmak İçin Devlet Desteği Var Mı? KOSGEB Halı Saha Desteği

Eğer yenilikçi bir halı saha açma projeniz varsa KOSGEB desteği alma ihtimaliniz bulunuyor. Fakat şuana kadar KOSGEB halı saha açmak isteyenler için bir destek sağlamasa da 2021 yılında bu adımları atmaya başladı. 93.11.01 Nace koduyla bu destekler hakkında bilgi alabilirsiniz. Devlet desteği için Gençlik ve Spor Bakanlığı üzerinden şansınızı deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Halı Saha Açmak İçin Gerekenler

Halı saha açarak para kazanmak için bir arkadaş grubu, belli bir süre, kaliteli toplar ve kramponlar gerekiyor. Tabii ki bu basit tabiriyle. Halı saha açmak için gerekenler şunlardır;

 • Halı saha için yapacağınız 3D proje ile belediyeden izin almanız gerekiyor.
 • Zeminin mühendisler tarafından halı saha altyapısının hazırlanması ve beton ile zeminin düzleştirilmesi
 • Oyuna elverişli ve güvenli olması için halı sahanın etrafının en az 6 metre yüksek olacak şekilde çelik aksamlarla kapatılması gerekiyor.
 • Topun dışarıya gitmesini önlemek için çelik aksamlardan sonra sahanın kenarları tel örgülerle kapatılmalıdır. Halı sahanın üst kısmı ise ağlarla kapatılmalıdır. Bu sayede topun sahanın dışına çıkması engellenir.
 • Kuracağınız aydınlatma sistemleriyle halı sahanın gece ve gündüz maç yapmaya müsait olması gerekiyor.
 • Maç hissiyatının verilmesi için halı saha tabanının suni çimlerle kaplanması gerekiyor. Aydınlatma ve suni çimlerde kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz ki kısa vadede ürünleriniz bozulmasın.
 • Genel olarak bir halı sahanın ölçüleri 50 metre uzunluk ve 30 metre endir.
 • Bir halı sahanın kendi başına 1500 metrekare olduğunu düşünürsek iyi bir tesis için 2500 metrekare bir arazi kiralaması veya satın alması yapmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Halı Saha Açmak Karlı Mı? Ne Kadar Kazandırır?

hali-saha-maliyeti-ne-kadar-kazandirir

Halı saha açmak istiyorum diyenler öncelikle maliyeti ve ek giderleri iyice düşünmeliler. Müşterileriniz kalabalık olacağı için iyi bir şekilde hizmet verebilmelisiniz. İyi bir oyun keyfi sunabildiğiniz takdirde devamlı müşteriler kazanabilirsiniz. Hatta bazı halı sahalarda belli saatlerde randevu dahi bulunamayabiliyor.

Peki bir halı saha açmak karlı mı? Ve ne kadar kazandırır? Standart bir halı sahanın günlük 10 saat çalıştığını düşünürsek ve saatliğini 200 TL gibi fiyattan kiraladığını düşünürsek aylık kazancınız günlük 2000 TL’den 60 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Tabii ki halı saha açmak sadece top oynamaya imkan tanımakla bitmiyor. Bunun yanında diğer ek tesislerle bu kazancı katlayabilirsiniz. Masa tenisi, langırt ve oyun makineleri ile aylık kazanca katkıda bulunabilirsiniz. Futbol oynayan insanlar maç bitiminde yorulacağı için onlara soğuk veya sıcak içeceklerin satışını yapabileceğiniz bir kafeteryayı da tesis içinde açabilirsiniz. Halı sahalar genellikle gece saatlerinde dolu oluyor. Eğer gündüz saatlerini çeşitli kampanyalarla doldurabilirseniz bu vakitlerde de kazancınızı katlayabilirsiniz.

Halı saha açmak sadece müşteri beklemek değildir. Gerektiğinde müşterileri sizin getirebilmeniz gerekiyor. Bunun için servis araçlarını da bünyenizde barındırmanız önemlidir. Hem uzaktan gelecek devamlı müşteriler edinebilir hem de işletmenizin marka değerini herkese duyurarak popülerliğinizi artırabilirsiniz. Maç sonrası sunduğunuz ikramlarla da insanların yüzünü güldürebilirsiniz.

Müşteri sayınızı artırmak için internette veya sosyal medyada reklam yapabilirsiniz. Çeşitli okullar ile anlaşarak turnuvalar düzenleyebilirsiniz. Halı sahanızda saat başı yeni müşteriler maça hazırlanacağı için onlar bekleyene kadar bekleme odasında televizyon izleme fırsatı da sunabilmelisiniz.

Halı Saha Kiralama Fiyatları Nedir?

Halı sahaların ortalama saatlik kiralama fiyatı 200 TL’dir. Bu, bulunduğu konuma, tesislerine, kalitesine müşteriye sunduğu hizmetler bakımından azalabilir veya artabilir. Eğer halı saha açmak ve işletmek size zor geliyorsa işletmenizi başka kişilere aylık olarak da kiralayarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Halı Saha Nereye Yapılır?

Halı saha açmak istiyorsanız bulunduğunuz mekan iyi olmalıdır. Yani insanlar araçlarıyla geliyorsa park edecek alanlar olmalıdır. Sakin ve gürültüsüz bir yerde maç yapmak isteyenler olacağı için ağaçlandırılmış ve temiz havaya sahip mekanları tercih etmelisiniz. Ayrıca şehre yakın yerleri seçebilirseniz müşteri arama derdinden kurtulabilirsiniz. Eğer halı sahaya çeşitli sosyal tesisler kuracaksanız (tuvalet, banyo, kafeterya, yönetici bölümü vs.) tercih ettiğiniz alanın geniş olması gerekiyor.

 

Bir cevap yazın