Market Açmak: Kar Etmek İçin Detaylı İpuçları

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

Market Açmak: Kar Etmek İçin Detaylı İpuçları

 • Marketler günümüzün en çok satış yapan dükkanlarından birisidir. Yiyecek içecek, elektronik ve daha birçok şeyi uygun fiyata satarak, insanların ihtiyaçlarına cevap olmaktadır. Uygun fiyatlı satmasını sağlayan şey ise tüm ürünleri yüksek miktarda satın almasıdır.
 • Bu nedenle market açarak para kazanmak isteyenler için iyi bir gelir kaynağıdır. Fakat bunun için önce devlet yönergelerini, devlet desteğini, maliyeti, gelirini ve giderini iyi hesaplamalısınız. İyi bir sermaye ile market açmak kolay olabilir, fakat kuracağınız marketin nerede olacağı çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Özel Ders Vermek İstiyorum!

 • Kalabalık bir mekanda kazanma fırsatınız daha yüksektir. Piyasa şartlarını iyi analiz ederek, rakip durumunuzu belirleyerek, kar marjınızı daha da arttırabilirsiniz. Örneğin market açmak istiyorum dediğiniz mekanda dört bir yanda ne kadar ev olduğunu iyi ölçmelisiniz.
 • Aynı zamanda kaç adet market olduğunu hesaplayın. Eğer rekabet edemeyeceğiniz süpermarketler varsa tercihinizi başka yönlere çevirebilirsiniz. Örneğin BİM ve A101 Türkiye çapında ürün temin ettikleri için her halükarda daha ucuza satış gerçekleştirecektir. Bu yüzden market açmak yeteri kadar para kazanma şansı sunmayabilir.

Market Açmak İçin Gerekli Belgeler

Bulunduğunuz mevki neresi olursa olsun illaki resmi belgelere ihtiyacınız bulunuyor. Ne kadar kazanacağınızı hesaplamadan önce resmi dairede gerekli şartları incelemelisiniz. Market açmak için gerekli belgeler şunlardır;

 • Kimlik ve tapu fotokopisi,
 • yapı kullanım izni,
 • kira sözleşmesi,
 • vergi levhası,
 • esnaf odası kaydı,
 • bağkur belgesi,
 • elektrik-su aboneliği,
 • sabıka kaydınızın olup olmaması ve itfaiyeden alınacak bir yangın raporudur.

İlginizi Çekebilir: Birbirinden Karlı Kolaylıkla Yapabileceğiniz Ek İş Fikirleri

Market açma işleminden sonra iç dekorasyonda rafların yüksekliği en az 15 cm olmalıdır. Satacağınız her ürün için ayrı kategori rafları bulunmalıdır. Örneğin et, süt ve balıklar için soğuk bölümler. Unlu mamuller bayatlamaması için kapalı bölmelerde satılacaktır.

Taze kahve ve kuruyemiş satılacaksa bunları kavurmak için gerekli ekipmanlar temin edilmelidir. Hipermarket ve türevlerinde giriş-çıkış, otopark ve depo bölümleri bulunmalıdır. Sebze, meyve gibi taze ürünleri satmak için yıkanmaya elverişli raflar yer almalıdır. Su sıçramasına karşın duvarlar su geçirmez malzemeyle donatılmalıdır.

Market Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

market-acmanin-ipuclari

Market Açarken Önemli Unsurlar

Yerinizi belirledikten ve ruhsatınızı aldıktan sonra iç dekorasyonu yaparak tezgah ve rafları düzenli bir şekilde yerleştirmelisiniz. Bunları ister kendiniz tasarlayabilir ister hazır yapan bir firmadan satın alabilirsiniz. Satılacak ürünlerin sağlığı için rafların ve tezgahların kaliteli ve dayanıklı malzemeden yapılması gerekiyor.

Fast-food satışı yapmayı düşünüyorsanız, mutfak bölümünü de gözden çıkarmanız gerekiyor. Hesap, fiş ve fatura kesimi için yönetici bölümü bulunması gerekiyor. Dekorasyon işlemi bittikten sonra satacağınız ürünleri temin etmek için toptancılarla anlaşmalısınız. Bu toptancıları internet üzerinden bulabilirsiniz. Bilinir firmalardan alışveriş yaparak, işinizi garantiye almalısınız. Alacağınız ürünleri iyi analiz ederek, hiçbir müşteriyi eli boş döndürmemeniz gerekiyor. Bir toptancıdan sürekli alışveriş yaparak indirimler de kazanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Marketinizin büyüklüğüne göre satış planlaması yapmanız gerekiyor. Heyecanla işe girip her üründen almanız market açmak ve kazanma hayalinizi söndürebilir. Ufak bir marketseniz en çok satılan ürünlere yönelmelisiniz. Tekel ürünleri hariç bir market açma maliyeti 20-30 bin TL arasındadır.  Bu işleri yaparken bir yandan da içecek ve dondurma firmalarıyla anlaşma yaparak, dolaplarınızı temin edebilirsiniz. Bunları temin edene kadar market açma işini erteleyebilirsiniz.

Market Açmak İsteyenler İçin İpuçları

Size Para Kazandıracak İpuçları

Market açmak için en çok satılan ürünlere yönelmelisiniz. Kendiniz market alışverişinizde ne alıyorsanız bunlardan yola çıkabilirsiniz. Ayrıca çocuklar yönelik kola, cips, çerez gibi ürünler çok satılmaktadır. Bu ürünlerde çeşitliliği çok tutabilirsiniz. Çünkü bunlar genelde her birinden alınan şeylerdir. Bir müşteri birden fazla ürün alabileceğinden sık satılan şeyleri çeşitlendirin.

Marketi açma tamamlandıktan sonra broşür ve kartvizit bastırarak, bunları evlere ve dükkanlara bırakarak, insanların aklında kalabilirsiniz. Eleman sayınız çoksa dışarıdan da sipariş alabilirsiniz. Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmanız satışlarınızı arttıracaktır. Güler yüz her zaman önemlidir. Markette vardiyalı çalışarak, olabildiğince uzun süre açık kalmanız iyi olacaktır.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Market Açmanın Ortalama Maliyet Nedir?

Market Açmak İstiyorum Ne Kadara Mal Olur?

50-60 metrekarelik bir market açmak size ortalama 60-70 bin TL’ye mal olacaktır. Farklı ürün satışları yapmanız bunu arttıracaktır. İç tasarımı ve malzemeler dahil 25’er bin TL bütçe ayırmanız gerekiyor. Resmi işlemlere de bütçe gerekse de bunun yanında sizi sarsmayacaktır. Market açmak için sermaye kazanmak istiyorsanız ilk devlet desteği size KOSGEB verecektir. Ortalama 50 bin TL destek alma fırsatınız bulunuyor. Kesin sonuç için başvuru yapabilirsiniz.

Market Açmak İçin Gerekli Malzemeler

 • Buzdolabı
 • Jeneratör
 • Klima
 • Raflar
 • Terazi
 • Bilgisayar
 • Yazar Kasa
 • Güvenlik için kamera
 • Soğuk ürünler için dolaplar

Bir cevap yazın