Ev Alıp Satarak Para Kazanmak İçin İpuçları

Ek İş Fikirleri, İş Yeri Açmak

 

Emlak sektörü günümüzün en popüler iş sektörlerinden biridir. Ki günümüzde artan bina sayısı ve nüfus bunun bir kanıtıdır. Artan ihtiyaçlar nedeniyle girişimcilerin yöneldiği ev alıp satma sektörü para kazanma şansını da beraberinde getiriyor. Çevremizdeki rezidanslar, alışveriş merkezleri, iş yerleri ve konutlar adeta yatırımcılar için bir fikir cenneti gibi.

Ayrıca girişimcileri yapılan evlerden ziyade bu evlerin fiyatı ilgilendiriyor. Çünkü onların tercih ettiği şey ev alıp satarak para kazanmak olacaktır. Günümüzün en karlı sektörlerinden olan ev alıp satmak, sermayesi olan herkes için büyük bir fırsattır. Fakat bu fırsat deneyimsiz kişiler tarafından kullanılırsa büyük riskleri de beraberinde getirmektedir.

İlginizi Çekebilir: Halı Yıkama Firması Açarak Para Kazanmak

Bunu ise bu sektöre tüm sermayesiyle girdikten sonra büyük zararlar eden kişilerden görebilmekteyiz. Girdiğiniz her iş gibi bunda da sermayenize güvenmeden bilgi ve birikiminizi artırarak tüm detaylara odaklanmalısınız. Ev alıp satarak para kazanmak için konuya hakim olmalı ve her zaman bir B planınız olmalıdır.

Öncelikle bireysel, emlakçılık veya danışmanlık konularında kendinize bir yol seçmelisiniz. Hangi iş odaklı çalışmak istiyorsunuz? Hedeflerden önce yol planınızı çizerek ev alım satımına başlayabilirsiniz.

Ev Alıp Satmak Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle bu işten büyük paralar mı kazanmak istiyorsunuz yoksa ek gelir olarak idare mi etmek istiyorsunuz. Kısacası hobi olarak mı yoksa profesyonel olarak mı. Bu sorulara cevap vermeniz ev alım satımındaki adımlarınızı netleştirecektir.

Emlakçılık Yaparak Para Kazanma Yöntemleri

Emlakçılığın günümüzde sıkça tercih edilen bir meslek olduğunu herkes biliyor. Tercih edip çokça para kazanan olduğu gibi işleri batıranlar da olabiliyor. İşe girip batanlar ise deneyimsizlik ve bilgisizlikten kaynaklanıyor. Öncelikle emlakçılık piyasası hakkında tüm detayları bilmeli ve farklı durumlara farklı çözümler üretebilmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

İşiniz ev alıp satmak olduğu için ikna kabiliyetiniz yüksek olmalıdır. Ayrıca para kazanmaktan ziyade müşteri memnuniyetine önem vermelisiniz. İnsanlarla iletişiminiz ne kadar yüksek olursa çevreniz de o kadar genişleyecek ve müşteri potansiyeliniz artacaktır. İnsanlara birkaç evi tanıtmak ve kazanç elde etmek kolay gibi gelse de uzmanlığınızı konuşturmalısınız. Yeniliklere açık olmalı ve sürekli emlakçılık hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Yasalar ve şartlar sürekli değiştiği için araştırmacı yönünüzü ortaya çıkarmalısınız.

Ayrıca kelepir ev alıp satmak için bilgiden ziyade dış görünüş de önemli oluyor. Her zaman kılık kıyafetinize dikkat etmeli ve profesyonel davranmalısınız. Konuşmanız düzgün ve samimi olmalıdır. İnsanlarla iletişimi devam ettirmek için onlara kartvizit verebilirsiniz. Ayrıca ev hakkında düşünüp geri dönüş yapmak isteyenlerin isteklerini bir kenara not alarak onları düşündüğünüzü kanıtlayabilirsiniz.

Siz bir emlakçı olduğunuz için algılarınız sürekli açık olmalıdır. Gittiğiniz yerlerde eve ihtiyacı olanları uygun bir şekilde yönlendirmelisiniz. Ya da arkadaşınızın arkadaşı eve ihtiyacı varsa onlara yardımcı olabilirsiniz. Ne kadar çok çevre o kadar çok gelir demektir. Profesyonel görünmekten bahsetmiştik. Emlakçılık yaparak para kazanmak için kalabalık bir mekanda ofis kiralayabilirsiniz.

Ofis için boyut önemli olmasa da dikkat çekici olmalıdır. Kiralama işini yaptıktan sonra temiz ve tertipli bir ofis düzenine sahip olmalısınız. Yüksek bütçeli bir müşterinin kir ve toz içindeki dükkanı ziyaret edeceğini düşünmek biraz zor olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Solucan Gübresi Üretimi Yaparak Ayda 6 Bin TL Kazanç Fırsatı !

Onlarla ilgilendiğinizi göstermek için ufak ikramlıklar hazırlayabilirsiniz. Siz yapmasanız bile mutlaka çevrenizde çay ve kahve söyleyebileceğiniz bir yer olmalıdır. Ev alıp satma işlemi gerçekleşmese bile iyi niyetinizi insanlara göstermelisiniz. İnsanlar sizin iyi biri olduğunuzu bilirlerse bu kulaktan kulağa bir reklam olacaktır. Samimi olmalısınız fakat laubali olmamalısınız.

Ev Alıp Satarak Para Kazanmak İçin İpuçları

ev-alip-satarak-para-kazanmanin-kolay-yollari

 

Emlakçılık üzerine bilgi versek de bireysel olarak da kelepir ev alıp satmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. Bunun için emlak piyasası ve diğer koşullar hakkında detaylı araştırma yapmalısınız. Eğer hiç bilginiz olmadan birkaç günlük araştırmayla bu işe girecekseniz öncelikle beklemelisiniz. Fakat yıllardan beri aklınızda bu fikir varsa ve kendinizi yeteri kadar geliştirip insanlara yardımınız dokunuyorsa işe girişmenin vakti gelmiş demektir.

Tabii ki kelepir ev alıp satmak için öncelikle bir ev kadar paranız olmalıdır. Ayrıca paranızı bir eve yatırdıktan sonra size kalanla idare edebilmelisiniz. Size kalacak şekilde bir bütçe hazırlayarak ev almalısınız. Çünkü ev aldıktan sonra satış yapmak için aylarca beklemeniz gerekebilir. Ya da hiç satamamayı da hesap etmelisiniz.

Ev alıp satmak için kredi çekmeyi düşünebilirsiniz. Fakat bu akıllıca bir hareket olmaz. Çünkü eviniz aylarca satılmadığı takdirde sürekli faiz ödemek zorunda kalacaksınız. Satış yapmak için gelirinizi ve giderinizi iyi hesaplamalısınız. Ayrıca nasıl evler alacağınıza da karar vermelisiniz. Bu işte en iyi yöntemlerden biri ucuza ev alıp tadilat yapıp satmak ve  para kazanmaktır.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Tabii ki öncesinde bu evleri iyice bir elden geçirmek gerekecektir. Şık bir tasarım yaptıktan sonra üzerine güzel miktarda kazanç koyabilirsiniz. Bazı insanlar evlerini acil para geliri olması için sattığından dolayı bunları da takip edebilirsiniz. Bu evlerin fiyatı nispeten daha ucuz olmaktadır. Bu evleri alırken yasal bir zorluk olmadığını da detaylıca incelemelisiniz. Eski evleri yenileyeceksiniz harcadığınız maliyetlerin evin piyasasını geçmemesine özen gösterin. Yani 70 binlik bir evi 60 bine yenilemek pek akıl karı olmayacaktır.

Tadilat gibi işlerden de anlıyorsanız ev alıp satmak sizin için çok karlı olacaktır. Çünkü ara maliyetleri ortadan kaldırarak bu maliyetleri cebinizde bırakabilirsiniz.

Zaman Yönetimi

 

  • Ev alıp satmak için harcayacağınız paranın yanı sıra zamanı da göz önünde bulundurmalısınız. Potansiyel müşteriler için sürekli evinizi göstermek için yol kat etmek zorunda kalacaksınız. Bunun için satın aldığınız evin kendi evinize yakın olmasına özen gösterebilirsiniz. Ayrıca gereksiz zaman kaybetmemek için evin yönetmeliğe uygun olduğunu kontrol etmelisiniz.
  • Çünkü evi uygun yönetmeliğe getirmek için de ekstra zaman harcayacaksınız. Tabii ki zaman harcamak bu işin olmazsa olmazlarındandır. Uygun süre beklemek için yeterli sabrınızın da bulunması gerekiyor. Hemen kar etmek gerçekleşse de edemeyeceğinizi de düşünerek kendinizi strese sokmamalısınız. Bunun için bütçenizi sıkmayacak evleri satın almalısınız.

Ev Alıp Satmak Ne Kadar Kazanç Bırakır?

 

Sağlayacağınız kazanç oranı nasıl bir ev sattığınıza ve ne kadar harcama yaptığınıza bağlı olarak değişir. Emlakçılık, danışmanlık veya bireysel çalışmalar da kazanca etki eder. Sektörde yerini almış uzmanlar ayda 10 bin ile 100 bin TL arasında bir kazanç elde edebilmektedir. Ev alıp satarak para kazanmak size göre değilse evde yapılacak ek iş fikirlerimize göz atabilirsiniz.

Evde Para Kazanma Yolları Arayanlara 5 Yöntem!

Bir cevap yazın