Köyde Yapılacak İş Fikirleri: Organik Para Kazanmak!

Ek İş Fikirleri, İnternetten Para Kazanmak

 

Köy hayatının o hoş yaşamını bilmeyen yoktur. Her insan ya televizyonlardan ya da kendinden bilir köy yaşamını. Çoğu insan köyden kente göç etse de yeni fikirler arayan girişimciler köyde iş fikirleri aramaya koyulmaktadır. Köyde para kazanmak şehre göre biraz daha olsa da yeteneklerinizi geliştirdiğiniz takdirde zamanınızı paraya çevirebilirsiniz.

Köyde birçok imkan kısıtlı olduğu için kazandığınız parayı harcamaya yer bile bulamayabilirsiniz. Aslında bu sermayeyi elinizde tutmanız için daha iyi olacaktır. Eğer İnternet iyi kullanabiliyorsanız köy yaşamında fikirlerinizi parlatabilirsiniz. Çünkü oradaki sessiz yaşamı şehirde bulamazsınız. Makale yazarlık, grafik tasarım, kodlama, anket doldurma, Youtube’dan para kazanma gibi birçok şeyi sessiz sakin daha iyi yapabilirsiniz. Eğer İnternet altyapısı olmayan bir yerde yaşıyorsanız bunun içinde fikirlerimiz bulunmaktadır. İşte o fikirlerden bazıları..

İlginizi Çekebilir: Sanal Asistanlık Yapmak Nasıl Para Kazandırıyor?

1. Hayvancılık Yapmak

hayvancilik-yapmak

100 koyun ve birkaç büyük baş hayvanla ailenizi geçindirecek kadar kazanç sağlayabilirsiniz. Üstelik hayvanların hem etinden hem de sütünden yararlanabilirsiniz. Köy yaşamı aynı zamanda doğal olduğu için sadece et değil sebze ve meyvelerinizi de kendiniz yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Birkaç senede tüm mevsime yetecek kadar mahsul alabilirsiniz. Köy yerinde hayvancılık yapmanız, hayvanlarınız için güzel beslenme alanları demektir. Bu da onların daha hızlı ve güzel yetişmesini sağlayacaktır.

Ayrıca tavuk yetiştiriciliği yapmak da köyde para kazanmak isteyenlere fırsatlar sunuyor. Özellikle insanların doğalı aradığı şu günlerde doğal yumurtlar herkes tarafından tercih edilecektir. Eğer ürettiğiniz yumurtalar için Pazar bulabilirseniz, düzenli müşteri elde etmeniz daha kolay olacaktır. İşleriniz giderek büyürse kendinize ait bir tavuk çiftliği bile kurabilirsiniz. Köy yerinde betonlaşma az olduğu için rahatlıkla arazi bulabilirsiniz. Tabii ki öncelikle tavuklar hakkında bilgi sahibi olmalı, bakabileceğiniz kadar satın almalı ve onlara iyi bakmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Matbaa Açmak Para Kazanma Fırsatı Sunuyor: İnceleme Yazısı

2. Çiftçilik Yapmak

Tarla ekip biçmek konusunda kendinize güveniyorsanız çiftçilik tam size göre. Eğer elinizin altında internet de varsa ekip biçme konusunda daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Öncelikle bölgenizin sulu veya kuru tarıma uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Buğday, arpa ve sera alanı olarak kullanabileceğiniz araziler satın alabilirsiniz. Ayrıca size uygun krediler çekerek masraflarınızı daha iyi yönetebilirsiniz. Pazarda en çok satılan ve kar bırakan sebze meyvelere yönelerek kar oranınızı artırabilirsiniz. Yaşadığınız bölge şehir merkezine uzak ise bölgenizde yetişmeyen ürünleri üretebilirsiniz. Şehirden köye göç ettiyseniz iki yaşama da aşina olacağınız için işiniz daha kolay olacaktır.

3. Organik Ürünlerin Satışı

organik-urunlerin-satisi

Köy denilince akla köy ekmeği gelmektedir. Şehirlerde günümüzde doğal bir köy ekmeği bulmak oldukça zor. Buna sebep olan aslında biraz da bizleriz. Doğanın dengesiyle oynayarak doğal olan her şeyin dengesini de bozuyoruz. Eğer bir fırın kiralayabilirseniz ve el lezzetinize güveniyorsanız doğal köy ekmekleri üretebilirsiniz. Bakkal ve marketler ile anlaştığınız takdirde ürünlerinizi toptan olarak satma şansınız da bulunuyor. Sadece ekmek değil, turşu, salça, reçel gibi birçok ürünü satabilirsiniz. Böylelikle köyde para kazanma şansınızı artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Tarım İş Fikri 2023: Evde Organik Sebze Yetiştiriciliği Yapmak !

4. Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

mantar-yetistiriciligi-yapmak

Köyde yapılacak iş fikirleri arıyorsanız mantar yetiştiriciliği oldukça idealdir. Çünkü şehirlere göre geniş alan bulma imkanınız daha fazladır. Ayrıca uygun koşulları kolaylıkla yaratabilirsiniz. İlk başlarda 100 metrekare alan ile başlayarak kültür ve istiridye mantarı yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Mantarlarınızın hızlı büyümesini istiyorsanız nemli ve sıcak alanları tercih etmelisiniz. Çimen, ot, Talaş ve gübre ile bir karışım hazırlayarak mantarların yetişmesi için kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden bu karışımları satan yerleri kolaylıkla bulabilir veya kendiniz hazırlayabilirsiniz. Isı ve havalandırma dengesini makineler ile kurarak sağlıklı ürünler hasat edebilirsiniz. Mantar yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2023

5. Sütçülük Yapmak

sutculuk-yaparak-para-kazanmak

Her insan geçmişte köy yaşamında doğal sütlerin tadına bakmıştır. Köyde para kazandıracak işler arasında satış yapmanın sırası sizde. Hayvancılık yaparak hem süt hem de hayvanlardan yararlanabilirsiniz. Yani bir taşla iki kuş. Sağdığınız sütleri depolayarak özel bir araç ile köy yerinde veya ilçede gezerek satabilirsiniz. Bu yöntem ile yüzlerce kilo satış yapabilirsiniz. Günümüzde bir kilo sütün 3-5 TL arasında olduğunu düşünürsek oldukça karlı bir yöntemdir. Ayrıca sağlıklı sütlerin tercih edilmesi de daha fazladır.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Köy yerinde çalışmak sizin için bir zorluk değil eğlence olacaktır. Temiz havada hayvanlarla uğraşırken yorulmak yerine ruhunuzu dinlendirebileceksiniz. Ayrıca kalabalık ortamlar olmadığı için yaptığınız her işi daha net bir ruh haliyle tamamlayacak ve veriminiz artacaktır. Tabii ki köyde yapılacak iş fikirleri arıyorsanız bunun tek avantajı ise yalnızlık olacaktır. Eğer çevredeki esnaflarla iyi ilişkiler kurabilirseniz bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Ayrıca günümüzün popüler iş kollarından biri olan keçi sütü üretimi yapmak da yüksek paralar kazandırabilir. Keçiden elde edilen süt oranı fazla olduğu için üretiminiz de fazla olacaktır. Keçi sütü üretimi yapmak hakkındaki yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

En Faydalı ve Getirisi Yüksek İş Sektörü 2023: Keçi Sütü Üretimi Yapmak

6. Organik Bal Üretimi

organik-bal-uretimi

Arıcılıktan biraz anlıyorsanız organik bal üretimi yaparak iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Şehre göre alanınız daha geniş olduğu için arıların kontrolünü daha iyi sağlayabilirsiniz. Öncelikle arıcılık için gerekli malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Şapka, önlükler, kıyafetler, bal saklama kapları ve kraliçe arıya ihtiyacınız olacaktır. Bal üretiminin yanı sıra arı poleninden de iyi kar sağlayabilirsiniz.

Arı kovanları, kraliçe arı, bal kutuları ve saklama kapları gibi birçok malzemeyle yapılan bir iştir. Arı yetiştiriciliği ile ister bal isterseniz de polen üretebilirsiniz. Bunun için 30 kovandan başlayan devlet destekleri de bulunuyor. Ne kadar doğal üretim yaparsanız o kadar çok tercih edilebilirsiniz. Arıları güzel çiçeklerle beslediğiniz takdirde ballarınız da oldukça lezzetli olacaktır. Tabii ki öncelikle bir çiftliğe ihtiyacınız var. Daha detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Arı yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Ne Kadar Kazandırır, Maliyeti

7. Bahçelerde Çalışmak

Doğayla baş başa kalarak hem kendinizi dinlemek hem ürün hasatı yapmak hem de köyde para kazanmak için bahçelerde çalışabilirsiniz. Kendi işinizi kurmaktan korkuyorsanız sermaye kazanmak için üzüm, domates, zeytin vb. birçok bahçede çalışabilirsiniz. Başkasının bahçesi kadar kendi bahçenizde de üretim yapabilirsiniz. Bu iş için teknolojik ekipmanları alarak henüz bilgisi olmayanlara yardım ederek güzel kazanç sağlayabilirsiniz.

8. Öğretmenlik Yapmak

Resmi bir öğretmenlikten ziyade becerilerinizi insanlara aktarabilirsiniz. Tabii ki elinizde bir diploma da varsa bunu paraya çevirebilirsiniz. Köy yaşamında birçok çocuk ve genç ek ders yapacak alan bulamadığı için eksik kalabiliyor. İster toplu isterseniz de özel ders vererek para kazanma şansı elde edebilirsiniz. Matematik, tarih, resim, müzik ve spor dallarında herhangi bir yeteneğinizi aktarmanın en iyi yoludur. Hem bu sayede insanlarla iyi ilişkiler kurarak çevrenizi genişletebilirsiniz.

Özel Ders Vermek İstiyorum!

9. Solucan Gübresi Üretimi Yapmak

solucan-gubresi-uretimi

Köyde para kazanmak isteyenlerin bir tercihi de solucan gübresi üretimi yapmak oluyor. Üreme hızları oldukça fazla olacan solucanlar bir yıl içinde sayıları bir milyona yaklaşabiliyor. Üretim havuzlarında gerçekleşen uygulamalar sonucunda ortalama 100 kg solucandan 300 kg gübre elde etmek mümkün. Tabii ki solucanlar arttıkça kazancınız da artacaktır. Solucanlarınız bir milyona ulaştığında ise aylık 10 bin TL civarında kazanmak mümkün. Ne kadar çok solucan alırsanız bekleme sürenizi indirebilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimi Yaparak Ayda 6 Bin TL Kazanç Fırsatı !

 

Bir cevap yazın