Tarım İş Fikri 2023: Evde Organik Sebze Yetiştiriciliği Yapmak !

Ek İş Fikirleri

Ülkemizin dört bir yanını düşündüğümüzde organik sebze yetiştiriciliği, ek iş arayanlar için muazzam bir fırsat niteliğindedir. Herhangi bir alanda yetiştireceğiniz çeşitli sebzeler para kazanma fırsatını size sunmaktadır. Örneğin evinizin bahçesi ve balkonu bu iş için uygun olabilir. Ya da geniş bir terasınız olabilir. Sebzelerinize gereken önemi vererek, gerçekten organik yaptığınızda oldukça kar edebilirsiniz. Sebzeleri yetiştirirken böcek ilacı, kimyasal ürünler kullanmadığınız takdir de bu işi hakkıyla yaparak kolay yoldan para kazanma şansı kazanabilirsiniz.

GDO’lu besinler almış başını gitmişken, çıkan haberlerde ve makalelerde organik besinlerin yararına sıkça değinilmektedir. Birçok işletme daha çok kar elde edebilmek için sentetik kimyasalları ürünlerine ekleyerek, hızla büyümesine ve olgunlaşmasını sağlıyor. Fakat bu ürünlerin içine giren kimyasallar insan sağlığını da bozabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Tamir Yaparak Para Kazanmanın Kolay Yolları

Siz de organik sebze yetiştiriciliği işini dürüstçe yaparak, sentetik imalatçılara göre daha fazla kazanabilirsiniz. Ki dikkat ettiğinizde çoğu zaman GDO’lu ürünlerin lezzeti de pek yoktur. Has köy ürünlerini yediğinizde bu farkı anlayabiliyorsunuz. Örneğin bahçede domates yetiştiriciliği yaptığınızda hem lezzet hem de besin değerleri açısından insanlara daha faydalı ürünler satabilirsiniz.

Organik Sebze Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

organik-sebze-yetistirmek

Eğer bu işi ev ortamında yapacaksanız, balkonda sebze yetiştirmek için saksı alabilirsiniz. Böylelikle bu işin daha kolay olacağını söyleyebiliriz. Saksılarda veya geniş kaplarda yeteri kadar güneş aldığı takdir de tüm sebzeleri yetiştirebilirsiniz. Ayrıca düşük sermaye gerektiğinden kısa vadede cebinizi üzmeyecektir.

200 TL gibi bir rakama tüm malzemeleri satın alarak işe koyulabilirsiniz. Eğer balkonunuz güneş görüyorsa daha şanslısınız. Çünkü ürünleriniz daha lezzetli olacak ve kısa sürede büyüyecektir. Hatta bunları satmaktan vazgeçip kendiniz bile yiyebilirsiniz. Kendinize özel bir bahçeniz varsa organik sebze fidesi yetiştiriciliği için tohumlara ihtiyacınız olacaktır. Çevrenizde ihtiyacınız olan tohumları bulamazsanız bakmanız gereken yer İnternet olacaktır.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Cüzi miktarlara alabileceğiniz tohumlar, bütçenizde sarsıntıya yol açmayacaktır. Fakat bu işte yeniyseniz organik sebze yetiştiriciliği için hangi sebzelerin uygun olduğunu araştırmalısınız. Mevsim ve çevre şartlarını göz önünde bulundurarak en iyi sebzeleri yetiştirebilirsiniz. Örneğin marul, bezelye ve domates ilk tercih edilenler arasındadır. Üstelik bakımı da çok kolaydır.

Bunun yanında evde sebze yetiştirme için gübre seçiminize dikkat etmelisiniz. İyi ve kaliteli bir gübre alarak daha lezzetli ve güzel sebzeler elde edebilirsiniz. Bu gübreler fidanlıktan büyümesine kadar iyi bir şekilde beslenmesine yardımcı olacaktır.  Bahçenizde işe başlamadan önce bahçeyi yabancı otlardan arındırmanız iyi olacaktır. İşinizi kolaylaştırmak için bahçıvanlık ekipmanları satın alabilirsiniz. Bu sayede bitkiye zarar vermemiş olursunuz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Organik Sebze Yetiştiriciliği Püf Noktaları

sebze-yetistiriciliği-yapmak

Günde en az 7-9 saat arası güneş gören bir sebze en verimlisi olacaktır. Bu sayede bitki daha iyi fotosentez yaparak daha iyi beslenecektir. Bu işte tecrübeniz yoksa ufak adımlarla ilerleyerek tecrübe edinebilirsiniz. Heyecanla tüm çeşit sebzelerden alarak işinizi zorlaştırmayın. Birkaç tip domates çeşidi alarak ve bunları iyi destekleyerek aldığınız verimi görmeye çalışın.

Ayrıca tohumla işe başlamak biraz zor olabileceği için fide olarak işe başlayabilirsiniz. Balkonda domates yetiştirmek için toprağın kalitesi de önemlidir. Kaliteyi yükseltmek için bitki yapraklarını toprağı karıştırarak içine atabilirsiniz. Sebzeleri sulama işine de özen göstermelisiniz. Eğer hangi sebzeyi ne kadar süre sulayacağınızı bilmiyorsanız internetten bulabilirsiniz. Organik işlere merakınız varsa organik reçel yapıp satma iş fikrimize de göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın