Bilgisayardan Makale Yazarak Para Kazanmak: İnceleme Yazısı

Ek İş Fikirleri

İnternet dünyasında artık her bilgi ulaşılabilir olmuştur. Zamane çocukları da artık bu bilgileri araştırarak, hızlı bir şekilde bilgilenebiliyorlar. Çocuklar dışında yetişkinlerde kimi zaman yemek tariflerine kimi zaman spor haberlerine bakarak zaman geçiriyor. Genç kızlar ise modanın son trendlerini araştırarak, kendi tarzlarını yansıtmaya çalışıyorlar. Bunlar sadece belli başlı başlıklar altında araştırılan yazılardır.

Bunlar dışında yüzlerce kategori ve bilimsel yazı internet üzerinde okunabilir bekliyor. Ayrıca ucuz ve ulaşılabilir olması internet sitelerini kitaplardan kimi durumda daha değerli kılabiliyor. Fakat bu yazıları da yazan birileri bulunuyor. Makale yazarak para kazanmak için bir fırsat yakalayabilirsiniz. Hem gelir elde edebilir hem de internetteki kaynaklara eklemeler yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden çeşitli kaynaklardan araştırdıklarınız yazıları, kendi düşünsel süzgecinizden geçirdikten sonra kaleme almaya makale yazmak denir. Bu yazıları benzersiz ve hızlı bir şekilde yazdığınızı düşünüyorsanız, makale yazarak para kazanmak için bir şans yakalayabilirsiniz. Fakat her iş gibi bununda belli kuralları bulunuyor. Maalesef her bilgisayarı ve internetten para kazanmak isteyen kişiler bu işi yapsa da kalitesini gösteremiyor.

Blog Yazarak Para Kazanmak Nasıl Gerçekleşir?

  • Bir şeyleri kâğıda dökmek için önce okuduklarınızı iyi bir süzgeçten geçirmeniz gerekiyor. Tek bir yerden kaynak araştırması yapmak yerine birden fazla kaynakları taramalısınız. Tabi ki blog yazarak para kazanmak için kurallar bununla da bitmiyor.
  • Ayrıca imla kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat etmelisiniz. Bunlara dikkat etmeden yapacağınız yazarlık uzun sürmeyecek ve bir daha iş bulamayabileceksiniz. Yazdığınız yazılar anlamsız ve karmaşık cümlelerden oluşmamalıdır. Yazdığınız her yazıyı sonrasında okuyarak, anlam bütünlüğünü kontrol etmelisiniz.
blog-yazarak-para-kazanmak
  • İşverenler buna çok dikkat ediyor. Özellikle uzun yazılar yazıyorsanız, yazılar çok karmaşık görünmemelidir. Belli başlı yerlerde paragraf yaparak, alt başlıklar kullanmalısınız. Bu sayede okunabilirliği arttırabilirsiniz. Tabi ki en önemli kısım ise yazınızın özgün olmasıdır. Tek bir yerden alıp birkaç cümle değiştirerek yazdığınız yazıların bir önemi olmayacaktır.
  • Bunun yanında yazılarınız SEO kurallarına uygun olmalıdır. SEO nedir? Diye düşünüyorsanız internette kapsamlı yazılar bulabilirsiniz. Bu kurallar yazılarınızın arama motorlarında üst sıralara çıkmasında yardımcı olacaktır. Bu kurallar, cümle uzunluğu, anahtar kelime kullanımı, başlık hiyerarşisi gibi şeyleri içerir. Örnek makale araştırmasını internetten yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

İçerik Yazarlarının Para Kazanma Serüveni Nasıl Gerçekleşir?

  • Bu işe yeni başlayan biriyseniz, örnek bir metin yazarak kendinizi test edebilirsiniz. Zamanla alıştırma ve araştırma yaptıkça yazılarınızı satabilirsiniz. Bu yazıları genellikle internet ortamında satmanıza yardımcı olacak siteler bulunmaktadır. Burada yazılarınızı hazır makale olarak satışa sunabilir veya siparişlere teklif vererek, alıcılarla iletişim kurabilirsiniz.

 

  • Çeşitli siteleri inceleyerek fiyat politikalarını görebilir veya yazıp yazmayacağınıza karar verebilirsiniz. Alıştırma olması açısından öncelikle karmaşık olmayan yazılardan başlamalısınız. Zamanla tanınan biri oldukça müşteriler sizi bulmaya başlayacaktır. Bu nedenle yazı yazarak para kazanmak için fiyattan çok öncelikle memnuniyeti ve kendinizi geliştirmeye odaklanmalısınız.

Yazı Yazarak Aylık Ne Kadar Kazanılır?

  • Bu tamamen sizin performansınıza bağlıdır. Ücretlendirme genellikle yüz kelime başı 1 ile 1,5 TL arasıdır. Siz yeni olduğunuz için taban fiyattan işe başlayabilirsiniz. Ne kadar hızlı ve özgün yazarsanız o kadar çok sipariş satabilirsiniz. Örneğin 1 saatte 500 kelime yazıyorsanız 5 TL, günde 8 saatten 4000 kelime için 40 TL kazanabilirsiniz.

 

  • Aylık 1200 TL gelir elde edebilirsiniz. Zamanla eliniz alıştıkça daha çok yazabileceksiniz. Hızlı yazmaya başladıkça ve odaklanmanız arttıkça aylık 2000-3000 TL arası kazanabilirsiniz. Ek gelir olsun diye yazıyorsanız, günlük 3-4 saatlik bir süre size yetecektir. Ayrıca zaman ilerledikçe ajanslarla iletişime geçerek, aylık maaş alarak çalışabilirsiniz. Yazı yazarak para kazanmak zor bir süreç olsa da pes etmemenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın