Freelancer Çalışmak İsteyenler İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Ek İş Fikirleri

Günümüzün fiziksel dünyasında her iş sektörü tecrübe gerektirir. Ticari endüstriye atılmak ve para kazanmak için öncelikle çoğu işte staj yapmak gerekiyor. Neyse ki bu kadar vakit harcamadan farklı alternatifler de bulunuyor. Yeteneklerinizi kullanarak; makale yazmak, animasyon tasarlamak, uygulama kodlama, grafik-tasarım, logo ve kartvizit tasarlamak, çeviri yapmak gibi birçok alanda serbest çalışarak para kazanma şansınız bulunuyor. Ayrıca faydaları saymakla bitmiyor. Öncelikle iyi bir CV için tecrübe kazanabilir ve yeni projeleriniz için kaynak bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Freelancer Olarak Çalışmanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Tabi ki her insan yattığı veya oturduğu yerden para kazanırken yüzü güler ve mutlu olur. Fakat serbest çalışmak o kadar kolay değildir.   Her işin avantajı olduğu kadar dezavantajı da bulunuyor.

Freelancer Olarak Çalışmanın Olumlu Yönleri

 • Öncelikle bir freelancerın esnek çalışma saatleri Çalışma sürenizi siz belirleyerek, evinizde oturduğunuz yerden kimseye bağlı olmadan çalışabilirsiniz.
 • Esnek çalışma saatleri yaşantınızda denge kurmakta yardımcı oluyor. Böylelikle yorulduğunuzu düşündüğünüzde ve sıkıldığınızda molalar vererek Ya da hafta içi istediğiniz bir günde arkadaşlarınızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Freelancer olarak çalışmak istediğiniz kişileri siz seçebilirsiniz. Bu sayede size ağır geleceğini düşündüğünüz bir işi kolaylıkla reddedebilirsiniz. Ayrıca işveren yeteri kadar bir ödeme yapmazsa, o işi yapmak zorunda değilsiniz.
 • İnternetten para kazanma şansı yakaladığınız için müşterileriniz dünyanın herhangi bir yerinden olabilir. Dil bilmeyi gerektirmeyen grafik ve tasarım işleri sayesinde dünyaya açılabilirsiniz. Bu sayede yabancı para birimi üzerinden daha çok para kazanma şansı yakalayabilirsiniz.
 • Doğru müşterileri ve yaptığınız işin değerini bilen müşteriler bulduğunuzda serbest çalışarak para kazanma şansınız yükselecektir.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Freelancer Olarak Çalışmanın Olumsuz Yönleri

 • Eğer freelancer işini oldukça ciddi yapıyorsanız vergilendirmelere tabi olmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca internetten para kazanmak için vergilendirmeler sürekli değiştiği için mevzuatı takip etmelisiniz.
 • Ödemeler her zaman istediğiniz gibi olmayabilir. Hatta bazen ödemeleri geç almak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle doğru müşteriyi seçmeli ve önden komisyon almalısınız. Ayrıca düzenli bir geliriniz olmayabilir.
 • Freelancer olarak para kazanmak isteyen birçok insan bulunuyor. Bu nedenle işleriniz oldukça rekabetçi Bu ortamda sürekli kalabilmek için kendinizi geliştirmeli ve farkınızı ortaya koymalısınız.
 • Evde çalışmak bazen dikkat dağıtıcı Planladığınız saatlerde çalışmaya çoğu zaman uyum sağlayamayabilirsiniz. Ya da oturarak uzun saatler harcamanız gerektiğinden canınız sıkılabilir.
 • Dikkat dağıtıcı şeyler ve kişiler etrafınızda bulunmayacağından dolayı bir süre yalnız Bunu önlemek için ortak bir serbest çalışanla beraber çalışabilirsiniz. Dikkatinizin dağılmasını önlemek için bir kafede çalışabilir veya ücretsiz wifi bulunan kütüphaneleri deneyebilirsiniz. İşlerinizi gün içinde zamana yaymak daha planlı ve enerjik çalışmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Ekmek Fırını Açmak | Giderler | Kazanç | Maliyet | Gerekli Belgeler

Freelancer Yapılacak İşler:

freelance-yapilacak-isler

Eğlenceli veya ciddi birçok freelancer meslekler internette yer alıyor. Kendinize uygun bir iş bulmak hem yeteneklerinizi geliştirecek hem de para kazanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu işlerden en çok yararlanan kişiler öğrencilerdir. Gelin freelancer yapılacak işler nedir yakından bakalım.

Yazı Yazmak ve Çeviri Yapmak

Herkes tarafından yapılabilecek belki de en kolay iştir. Özellikle klavye kullanmayı biliyorsanız ve hızlı yazıyorsanız bu iş tam size göre. Yazı yazarak para kazanmak için çok farklı yollar bulunuyor. Blog yazıları, e-kitap, e-ticaret için ürün açıklamaları ve bazen sosyal medya gönderileri bunun içine girebiliyor. Bunun yanında dergi, gazete ve internet yayınları için seslendirmeleri yazıya çevirmeniz istenebilir. Bazı işverenler oldukça düşük ücretlere iş yaptıracağından dolayı işi kabul etmeden önce fiyat hakkında bilgi edinin. Ayrıca yabancı diliniz varsa Türkçe dışında farklı dillerde yapacağınız çeviri ve yazılar daha fazla kazandırabilir.

Yazarlardan İstenen Beceriler:  iyi bir yazar olabilmek için dilbilgisine hakim olmalısınız. Akıcı cümleler kurmalı ve yeni şeyler öğrenmeye meraklı olmalısınız.

Grafik Tasarım İşi

Grafik-tasarım işi diğer işlere göre biraz daha zordur. Çünkü sektörün istediği yazılımlar hakkında geniş bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Başkalarının yaptığı işi kısa sürede farklı yöntemlerle yapmanız istenebilir. Ayrıca müşterilerin isteklerini kısa sürede kavrayarak yaratıcı işler çıkartmanız beklenir. Başlangıç için pratik olarak logo tasarımları yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında Powerpoint sunumları, video düzenlemeleri ve reklam metinleri tasarlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Nohut Yetiştiriciliği Yapmak 2023 | Gübreleme | İklim | Ekim | Tüm Detaylar

Programlamacı ve SEO Uzmanı

Sürekli kullandığımız uygulamalar ve gezindiğimiz web sitelerinin ardındaki başarılar bir programcının ürünüdür. Her müşteri için kolay kullanıma sahip bir web site yapmak onların işidir. Bunu başarmak için satırlarca kod yazmak zorundadırlar.

HTML, CSS, Javascript, Jquery ve PHP gibi dilleri bilmek size fayda sağlayacaktır. Bu nedenle programlama freelance çalışılabilecek işler arasında biraz daha zordur. Ayrıca web site sahipleri için arama motoru optimizasyonları sunabilirsiniz. SEO’dan anlıyorsanız bir web sitesini arama sonuçlarında daha iyi yerlere getirerek, yüksek kazanç sağlayabilirsiniz. Bunun için istatistikleri iyi değerlendirebilmeli ve geri dönüşleri takip etmelisiniz. Tabi ki bu iş için öncelikle aylarca çalışma yapmanız gerekebilir.

Yönetici Desteği Sunmak

Yönetici desteği sunmak büyük şirketlerde rekabetli bir iştir. Yapılan en sık iş ise transkripsiyondur. Bu da sesleri yazıya çevirme anlamına gelir. Bazı şirketler sanal asistan olarak uzaktan çalışmanızı da isteyebilir. Bu sayede ev ortamında rahatça çalışabilirsiniz. Freelancer olarak çalışmak için müşteri çağrılarını yanıtlamak ve kayıt tutmak, işvereninizin toplantılarını ve programlarını düzenlemek, iş seyahatlerini düzenlemek ve kar oranını artırmak için araştırmalar yapmanız gerekecektir.

Freelancer Olarak Ne Kadar Para Kazanılır?

freelance-is-fikirleri

Freelancer olarak kazanç sağlamak için iki yöntem bulunuyor. Biri saatlik kazanç diğer ise proje başı ücrettir. Çoğu iyi iş için rakiplerinizin araya gireceğini unutmayın. Aradan sıyrılarak işi kapmak için iyi bir iş konuşması yapmak ve kendinizi, başarılarınızı iyi tanıtmanız gerekebilir. Genel bir işte kimsenin yapamadığı bir yeteneğe sahipseniz, bunu görüşme esnasında vurgulayın. Freelancer olarak para kazanmak yapacağınız işe göre değişmektedir.

Örneğin bir makale yazarı 500 kelimelik bir yazıdan 5-10 TL arasında kazanırken bir tasarımcı tek bir işten binlerce TL kazanabilir. Ayrıca dil biliyorsanız yurtdışında freelance çalışma sayesinde kazancınız artabilir. Güvenilir olarak internetten para kazanmak için freelancer sitelerini inceleyebilirsiniz. Bu siteler kazancınızdan yüzde 20 gibi bir oran alarak gerisini size güvenli bir şekilde aktarır. Eğer çalışacağınız kişiye güvenmiyorsanız site dışından ödeme talebi bulunmayınız. Çünkü ödeme yapmadan müşteriye bir daha ulaşamayabilirsiniz. Ayrıca komisyon vermeden çalışmak istemeniz nedeniyle freelancer sitesi tarafından yasaklanabilirsiniz.

Freelancer Profilinizi İyi Doldurmak İçin İpuçları

Freelancer olmak için üye olduğunuz sitelere kendinizi tanıtacak bir biyografi sayfası oluşturmalısınız. Burada geçmiş başarılarınızı, şuan ki durumunuzu, becerilerini ekleyerek dikkat çekebilirsiniz.

Müşterilere Yeteneklerinizi Gösterin

Bu sitelerdeki profiller tabi ki sosyal medya sayfalarının profillerinden biraz farklı.  Eğer daha önceki işlerinizden olumlu yorumlar aldıysanız bunları sayfanızda referans olarak gösterebilirsiniz. Kendinizi kanıtlamak, iş vermek için alıcıları teşvik edecektir.

Her İşinizi Kaliteli Bir Şekilde Yapın

Eğer sitelerde çalışma geçmişiniz, aldığınız yorumlar ve yıldızlar fazla değilse profilinizi uzunca doldurmak ilk başlarda katkı sağlamayacaktır. Bunun için alacağınız tek tük işleri mükemmel yapmaya gayret edin. İş sonunda müşterilerinizden kibarca profilinize yorum yapmalarını isteyebilirsiniz. Sonrası hızlıca gelecektir. Ayrıca iyi işler yaparsanız müşterilerinizde size diğer freelance iş fikirleri hakkında bilgi ve iş verebilir.

Profilinizi Kısa Tutun

Anlatacağınız şeyleri sayfalar dolusu anlatmak yerine kısa ve öz tutarak, net olmaya çalışın. Bu sayede potansiyel müşterilerin sıkılarak sayfanızdan ayrılmasını engelleyebilirsiniz. En önemli yerlere vurgu yaparak, referanslarınızı anlatın. Yaptığınız işi ciddiye aldığınızı göstermek için dilbilgisi kurallarına önem göstermelisiniz. Çoğu insan en ufak hatayı bile düzeltme ihtiyacı duyduğu için onlara bu fırsatı vermeyin.

Bir Freelancer Çalışanının Yapmaması Gereken Şeyler

freelance-calisanin-yapmamasi-gerekenler

Artık freelancer olarak çalışma fırsatı için neredeyse hazırsınız. Bunun için şu tavsiyeleri not alabilirsiniz.

 • Fatura kesim işlemleri yapıyorsanız vergilendirme işlemlerinden haberdar olmalısınız. Böylelikle gereğinden fazla ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.
 • Bazı müşterilere dikkat edin. Freelancer olarak dışarıdan bir iş almadan önce müşterinizle iletişimi iyi kurmalısınız. Fiyat politikanızı önceden belirleyin ve ön ödeme almadan işe başlamayın.
 • Yasak İşler Yapmayın: Freelancer olarak çalışma fırsatınızı çöpe atacak yasak işlere kalkışmayın. Bunlar bahis siteleri için iş yapmak ve istenmeyen siyasi yazılar kaleme almak olabilir.
 • Ücretsiz Örnek Vermeyin: Bazı müşteriler sizi test edeceğini söyler ve önden ufak bir iş yapmanızı isteyebilir. Bu sizi heyecanlandırabilir fakat onlarca kişiye aynısını söyleyerek, işlerini ücretsiz yaptırabilir. Bunun yerine ilk deneme için indirimli fiyat verebilirsiniz.
 • Ödeme Yerine Kardan Pay Almak: Bazı müşteriler ise işi önden yapmanızı ve işten kazanılacak paranın yarısını paylaşmayı teklif eder. Bu hiçbir güven sunmadığı için kesinlikle kaçınılmalıdır.
 • İyi Müşterileri Kaçırmayın: Eğer düzenli bir müşteriniz varsa çok kazanmak için zam yapmak yerine yüzde 5, 10 gibi indirimler yaparak kendinize bağlayabilirsiniz. Unutmayın iyi bir müşteri başka müşterileri de beraberinde getirir. Bu da bol referans demektir.
 • Çalışmalarınıza İsim Eklemeyi Deneyin: Örneğin iyi ve rehber niteliğinde bir yazı yazdıysanız yazının sonuna kendi isminizi ekleyebilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce mutlaka müşterinize sormalısınız. Aksi halde sorun yaşayabilirsiniz.

En İyi Freelance Siteleri

 • Bionluk
 • Fiverr
 • Freelancer
 • Sadeceon
 • Upwork
 • Guru
 • Peopleperhour
 • Kolabtree
 • Toptal
 • Armut

 

Bir cevap yazın