Dönerci Açmak | Kazancı | Maliyeti | Giderler ve Gerekli Belgeler

İş Yeri Açmak

 

Dönerci açmak damak tadını bilen girişimciler için en güzel iş fikirlerinden biridir. Ülkemizin geleneksel lezzetlerinden biri olan döner, neredeyse her mahallede birkaç tane olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki her dönercinin lezzeti farklı olduğu için insanlar yeni dükkanlara bir şans veriyor. Rekabeti bol olan bir sektör olsa da dönerci açmak herkese para kazanma fırsatı sunuyor. Ülkemizde gıda sektörü daima önde olduğu için dönerci açarak para kazanmak iyi bir yol haritasıyla sağlanabilir. Eğer sen de “dönerci nasıl açılır?” “dönerci açma maliyeti nedir?” “dönerci ne kadar kazandırır?” ve “gereken belgeleri nelerdir?” merak ediyorsan hemen aşağıdaki ipuçlarını okumaya başla.

Dönerci Nasıl Açılır?

Dönerciliği bir işletme haline getirmeden önce iyi bir planlama gerekiyor. Her ne kadar gıda sektörü önde olsa da başarısız olan girişimcilerin birçoğu dikkat etmediği hususlar nedeniyle zarara uğrayabiliyor. Dönerci açmak isteyenler için hem bayilik alabilir hem de bireysel olarak bu işi yapabilir. Ayrıca halihazırda dönercilik yapan bir dükkanı da satın alabilirsiniz. Bunun için sermayenizi iyi değerlendirmeniz gerekiyor. İşte bir iş planı yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

İlginizi Çekebilir: Kitap Seslendirme 2023: Seslendir ve Sesinle Para Kazan!

Dükkan Konumu

İşlek bir caddede dönerci açmak kazançlarınızı arttıracaktır. İnsan yoğunluğunun olduğu yerlerde dükkan büyüklüğü de önemlidir. Açacağınız dükkan hem size rahat bir çalışma ortamı sunmalı hem de müşterilerinize içeride rahatça yemek yiyebilme şansı vermelidir. Bu nedenle içeride en az 5-10 civarı masa olmalıdır. Bu masalar etrafında da belirli bir mesafe olmalı ki insanlar rahat rahat yemeklerini yiyebilsin.

Eğer dönerci dükkanı ara sokaklarda olacaksa dükkan önüne masa koyup koyamayacağınıza bakın. İnsanların birçoğu açık havada yemek yemeyi sevdiği için bunu göz önünde bulunduracaktır. Özellikle okullara ve diğer esnaflara yakın olan dönerciler daha çok döner satabilir. Bununla birlikte çevrede başka dönerci olup olmadığına bakmalısınız. Yani olsa bile gözle görülmeyecek bir uzaklıkta olmalıdır. Bu sayede yoldan geçen insanlar iki dükkan arasında kararsız kalmaz.

Dekorasyon

Bir dönerci dükkanı iştah açacak şekilde tasarlanmalıdır. Tabii ki böyle bir zorunluluk yok fakat örneğin döner resimlerinin olduğu bir dükkan dışarıdan daha ilgi çekici görünür. Ayrıca diğer esnafların arasından dikkat çekebilmek için tasarım önemlidir. Sıralanmış dükkanların arasında kaybolan bir dönerci dükkanınız varsa ilgi çekici renklerle ön plana çıkabilirsiniz. Aynı şekilde masalar ve sandalyelerde insanların rahat edeceği şekilde yerleştirilmelidir. Özellikle arkadaş grupları ile döner yemeğe gelen insanlar bir masaya rahatça sığabilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Tarım İş Fikri 2023: Evde Organik Sebze Yetiştiriciliği Yapmak !

Sosyal Medya Hesapları

Bir dönerci dükkanı için sosyal medya hesapları vazgeçilmezdir. Günümüzde insanlar bir restorana giderek yemek yemek yerine paket servis ile evlerinde yemeği tercih ediyor. Bunun için uygun dükkanları ise internet üzerinden arıyor. İnternet üzerinden rahatça bulunabilmek için Facebook ve Instagram hesaplarını açmayı unutmayın. Buralarda özellikle dükkanınızın haritasını adresini ve telefon numarasını paylaşın.

Personel

Gıda işletmelerinde personelin davranışı ve çalışması çok önemlidir. Çünkü işletmenizin prestijini temsil etmektedir. Gülen yüzlü çalışanlar müşteri memnun etmek için avantajlıdır. Bu nedenle çalışanlarınızı işe almadan önce gerekli eğitimleri vererek müşterilerimizin memnun ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Tabii ki gıda işletmelerinde bir personelin fiziksel olarak yorulması da oldukça fazladır. Bu nedenle eğer geç saatte ne kadar açık kalacaksınız çift vade 2 çalışan tercih etmelisiniz.

Çalışma saatleri

Dönerci açmak istiyorum diyenler diğer sektörlere göre daha fazla çalışması gerektiğini bilmelidir. Günümüzde özellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerdeki dönerciler geç saate kadar açık olabiliyor. Çünkü işten evine giden insanlar yemek yapacak vakti bulamadığı için telefon da sipariş verebiliyor. Haliyle geç saatte kadar açık olmanız avantajınızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Evlere Servis

Dönerci açmak isteyenlerin göz önünde bulundurması gereken en önemli bir konu budur. Dükkanınızda sattığınız dönerler kadar dışarıya servis yaptığınız dönerlerden de oldukça büyük paralar kazanabilirsiniz. Bunun için kuryeli personeller çalıştırabilirsiniz. İster kuryesi olan personeller tutabilir isterseniz de kullanabilmeleri için motosikleti siz alabilirsiniz. Evlere paket servis yapmak istiyorsanız personelleriniz bulunduğunuz bölgeyi iyi bilmelidir. Bu sayede verilen siparişler geç kalmadan yerine ulaşabilir. Günümüzde yemek sepeti entegrasyonu yaparak siparişlerinizi bu web sitesi üzerinden alabilirsiniz. Böylelikle yemek sepetini kullanan insanlarla dükkanınızın açık olduğunu görecektir.

Ürün çeşitleri

Dönerci açmak ve para kazanmak için farklı dönemler deneyebilirsiniz. Örneğin Hatay usulü soslu dönerler günümüzde oldukça popüler. Tabii ki her dönerci gibi et veya tavuk döner kullanmayı unutmamalısınız. Menünüzün içerisinde patates kızartması da olursa alternatif fiyat atabilirsiniz. Ayrıca İskender, pilav üstü tavuk ve porsiyon olarak döner satış yapabilirsiniz.

Ürünlerinizi lavaş ekmek veya özel ekmekler içerisinde sunabilirsiniz. Dileyen müşterileriniz için birkaç lira farkla double menü imkanı verebilirsiniz. Dönerlerin yanında ise çeşitli garnitürler ile menünüzü zenginleştirebilirsiniz. Müşteri memnuniyetini sağlayabilmek için yemeklerimizi bitiren insanlara ücretsiz çay servisi yapabilirsiniz. Tabii ki içecek çeşitlerini de mutlaka hazır etmelisiniz

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Dönerci Açmak Karlı mı? Aylık Ne Kadar Para Kazandırır?

tavuk-donerci-acmak-karli-mi

İşlek bir bölgede dönerci dükkanı aylık kazancı 15.000 TL ile 40.000 TL arasındadır. Küçük bir dükkanda tek başına çalışan bir dönerci 15.000 TL alabilirken işlek bir dükkanda 40.000 TL veya daha fazlasını bile kazanabilir. Bu en düşük ciroya ulaşabilmesi için 30 TL’den günlük 30 civarı döner satması yeterlidir.

Dönerci açmak karlı mı değil mi gelin detayları görelim.

 • 1 kilo tavuk göğsü = 80 TL
 • Kutu içecek= 10 TL
 • Küçük ayran= 4 TL (toptan)

1 kilo dönerden kaç porsiyon çıkar? diye merak edenler için 8 porsiyon çıktığını söyleyebiliriz. Bunun sebebi etin pişerken fire vermesidir. Haliyle hesabımızı buna göre yapmalıyız. Günde 10 kilogramlık döner satan bir kişi 80 porsiyon satmış demektir. Günümüzde yarım ekmek tavuk dönerin fiyatı ortalama 30 TL’dir. Haliyle bir dönerci 80 porsiyondan bir 2400 TL kazanabilir. 2400 TL kazanç için 800 TL’lik bir tavuk döner maliyeti bulunmaktadır. Yani 1600 TL’lik bir kar kalıyor. Ekmek maliyetlerini maliyet kısmında bahsedeceğiz.

Bir kutu ayranı toplu aldığınızda tanesi 3 TL’ye gelebilir. Satış fiyatı ise kimi dönercide 5 TL kimi dönercide 10 TL’dir. Bu toptancıdan toptancıya da değişebilir. Eğer 5 TL’den satarsanız. Size 2 TL kalacaktır. 80 porsiyon siparişi veren 80 kişi birer ayran tüketilirse 80 adet ayran 2 TL kazançla toplam 160 TL bırakacaktır. 1600 TL ve 160 TL’yi birleştirdiğimizde 1760 TL günlük kazanç yapmaktadır.

Günlük 1750 TL bir kar elde eden dönerci aylık kazancı 52.000 TL’dir. Eğer 20, 30, 30, 40 veya 50 kg’da ne kadar kazanç elde edebileceğinizi merak ediyorsanız 52.000’in katları şeklinde ilerleyebilirsiniz. Tabii ki bu kazanç tüm giderler çıkarıldığında kar marjını etkileyecektir. Döner fiyatının 35 veya 40 TL olduğu bir işletmede kar marjı da artacaktır. Peki bir dönerci günlük ne kadar döner satar? diye merak edenler varsa günlük ortalama 50 – 100 döner sattığını söyleyebiliriz. Gelelim bu işin maliyetine.

Bir Dönercinin Aylık Maliyeti Nedir?

donerci-acmak-maliyeti

Günde 10 kilogramlık bir tavuk döner satan dönercinin aylık maliyeti 38 bin TL’dir. Aşağıda görebileceğiniz üzere ortalama bir hesap yapılmıştır. Bu hesaba göre günlük 10 kg döner satan biri net olarak 14 bin TL kazanç sağlayabilir. Eğer 1 yerine 2 personel tercih ederseniz bu kazanç 8.000 TL’ye düşecektir.

Eğer dönerci ustası siz olacaksanız bir kişi dış servislere bir kişi de içerideki müşterilere bakmalıdır. Ancak 3 kişi ile siparişleri hızlı bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Eğer siz sadece yatırımcıysanız ve döner ustası bulacaksanız 3 kişiye ayrı ödeme yapmanız gerekiyor. Bir usta maaşını da 10 bin olarak hesaba eklerseniz bu sefer aylık kazancınız 4 bin TL’ye düşecektir. Fakat zaten yoğun bir işletme değilseniz bir usta ve bir personel yetecektir. İşletmeniz yoğunlaşacaksa zaten büyük ihtimalle günde 10 kilogramdan daha fazla satış yaparak bu eksik kazancı kapatacaksınız.

 • Kira: 9000 TL civarı
 • 1 çalışanın maliyeti işverene: 7.603 lira 43 kuruştur.
 • Marul (kg): 15 TL. Günlük 5 kilogram marul kullanan bir dönerci 75 TL’den aylık 2.250 TL harcar.
 • Domates (kg): 20 TL. Günlük 10 kilogram domates kullanan bir dönerci 200 tl harcar. Aylık ise 6 bin TL yapar.
 • Yarım ekmek: 2 TL. 80 porsiyon için 160 TL günlük ekmek parası. Aylık ise 4800 TL.
 • Ketçap (kg): 30 TL. Günlük 1 kilo ketçap bitiren bir dönerci aylık 600 TL harcar.
 • Mayonez: (kg): 70 TL civarı. günlük bir kilo mayonez bitiren bir dönerci aylık 2100 TL harcar.
 • Elektrik Faturası: Ortalama 2 bin TL
 • Paketleme kağıtları: Aylık 1000 TL
 • Su Faturası: Ortalama 1000 TL
 • Doğalgaz Faturası: Ortalama 1000 TL
 • Temizlik malzemeleri: Aylık 1000 TL

Döner Dükkanı Açma Maliyeti

Dönerci dükkanı açma maliyeti ortalama 80.000 TL ile 200.000 TL arasında değişecektir. En büyük masraf kalemleri arasında dükkan tadilatı ve döner malzemelerin yer almaktadır. Ayrıca şık bir dekorasyon yapmak şimdi para harcamanız gerekecek. Bir alışveriş merkezinde dönerci açmak istiyorsanız masraflarınız 1 milyon TL’ye kadar çıkabilir. Aşağıda yer alan başlıktan hem de nasıl onun için gerekli malzemelere hem de ürünlerin maliyetlerini inceleyebilir.

Döner Dükkanı Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Döneri dükkanı açmak için gerekli malzemeleri öğrenerek tüm eksik bir yıldızı kapatabilir açılış için hazır olabilirsiniz. Özellikle döner ocaklarında yer alan radyanlar, yani ısıtma bölmelerinin sayısı pişireceğiniz dönerin uzunluğuna göre değişecektir. Uzun bir döner için 5 radyanlı kısa bir döner içinse 3 radyanlı döner ocağı iş görebilir.

 • Gazlı döner ocağı: Ortalama 8 bin TL ile 14 bin TL arasında
 • Dönerci terazisi: 500 TL
 • Masa ve sandalyeler: 5 masa ve çevresine 4’er adetten 20 sandalye 6 bin TL. En düşük fiyatlardan seçilmiştir. İkinci el olarak da incelenebilir.
 • Dükkan cephesi giydirme: 20 bin TL
 • Servis tepsisi: 40 TL. 30 adet alınması durumunda 1200 TL
 • Peçetelik, baharatlık ve tuzluklar: 500 TL
 • İç tadilat: Başka bir dükkandan çevrilecekse ortalama 60 bin TL masraf
 • Döner hazırlama tezgahı: 5000 TL
 • Meşrubat dolabı: 8 bin TL
 • Lavaş ısıtmak için tost makinesi: 2 bin TL
 • Döner bıçağı: 500 TL
 • Döner küreği: 400 TL
 • Temizlik malzemeleri: 1000 TL
 • Döner ısıtmak için ızgara: 3000 TL
 • Pilav yapabilmek için ocak: 1500 TL

Döner Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

donerci-acmak-icin-gerekli-belgeler-

Belgelerinizi eksiksiz tamamlayarak işletmenizi hazır hale getirebilirsiniz. İstenen evraklarda farklılık olabileceği için en güncel evrakları ve şartları bağlı olduğunuz belediyeden öğrenebilirsiniz. Genel itibarıyla istenen gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik fotokopisi
 • Sabıka kaydı fotokopisi
 • İmza sirküleri
 • İkametgah belgesi
 • Esnaf odası kayıt belgesi
 • SGK veya bağ-kur belgesi
 • Kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • İşyeri krokisi
 • Yapı kullanım izni

Döner Dükkanı Açmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

donerci-acmak-aylik-kazanci

Uyabileceğiniz bazı tavsiyelerle dönerci açmak ve para kazanmak bir nebze olsun daha da kolaylaşabilir. Öncelikle farklı zevklere hitap etmeyi bilmelisiniz. Farklı malzemelerle yaptığınız dönerlere yeni isimler vererek satabilirsiniz. Ayrıca bu yeni lezzetleri uygun fiyattan satarak tercih edilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer çok sevilen bir döner olursa bunu ana menünüze ekleyebilirsiniz. Ayrıca şu tavsiyelere uyabilirsiniz.

 • Dönerci açmak istiyorum diyorsanız hijyene oldukça fazla dikkat etmelisiniz. Döner tezgahınızı gün içinde düzenli olarak temizlemelisiniz. Ayrıca eldiven ve bone takmayı unutmayınız. Eğer müşterilerimiz kıl ve tüy gibi yabancı maddelerle karşılaşırsa bu sizin prestijinizi olumsuz etkileyebilir.
 • Motorlu kurye personellerine sahip olursanız daha uzaktaki müşterilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu sayede hem lezzetlerinizi daha çok insana tanıtabilir hem de o müşterilerinizi devamlı müşteri halinde dönüştürebilirsiniz.
 • Uygun bir fiyat politikası ile açılış yaparsanız müşteri potansiyelini ilk zamanlarda hızlıca arttırabilirsiniz. Ayrıca özellikle ayran fiyatını dönerin yanında ücretsiz olarak vermek müşterilerin en sevdiği şeylerden biridir.
 • Müşterilerinize verebilmek için kartvizit, broşür ve magnet bastırmayı unutmayın. Bunları çevredeki esnaflara muhakkak dağıtın. Özellikle menünüzün bulunduğu bir broşürü çevredeki esnaflara dağıtmak devamlı müşteriler edinmenizi sağlar. Sonuçta sizin yeni bir dönerci açtığınızı kimse bilmediği takdirde gelecek müşteride olmaz. Birçok esnaf yeni açılan her dükkana bir kez şans verir. Eğer memnun olursa devamlı olarak alışveriş yapar.
 • Paket servisi yaptığınız paketlere dönercinin telefon numarasını, ismini ve adresini yazarak reklamınızı dolaylı olarak yapabilirsiniz. Ayrıca paket servisle döner götürdüğünüz her yere bir broşür teslim etmeyi unutmayın. İnsanlar daha sonra denemek için broşürü saklayacaktır.
 • Vergi ve ödemeleriniz için bir muhasebeciyle anlaşarak zihninizi yoracak işlerden uzaklaşabilirsiniz.
 • Bahçesi olan bir yerde dönerci açmak, müşteri yoğunluğunuzu artıracaktır. Çünkü her müşteri temiz hava alırken yemek yiyebilmek ister.
 • Yemek sonrasında sunabileceğiniz çay ikramıyla müşterilerinizi memnun edebilirsiniz. Ayrıca yeni müşterileriniz masaya oturmadan önce mutlaka masayı hızlıca temizleyin. Kirli bir masayı görenler olumsuz yorumlar yapabilir.
 • Küçük bir menü listesi bastırarak dükkanınızdaki masalara yapıştırmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle masaya oturan müşteriler ürün fiyatlarını rahatlıkla inceleyebilir. Bununla birlikte masalar için broşür şeklinde bir menü de tasarlayabilirsiniz.
 • Döner dükkanı içerisinde duvarlarda menülerinizin bulunduğu resimleri de yapıştırabilirsiniz. Böylelikle dükkana giren ve girmeyen tüm kişiler direkt olarak fiyatları görecektir.

Bir cevap yazın