Bowling Salonu Açmak | Maliyet ve Kazanç | Gerekli Belgeler

İş Yeri Açmak

 

Eğlence sektörünün vazgeçilmezlerinden olan bowling salonu açma fikri, girişimcilerin yeni hedefidir. Bunun için gerekli bilgilere sahip olduğunuz takdirde 7’den 70’e hizmet verebilirsiniz. Salonunuzu açtıktan sonra oldukça büyük paralar kazanabilirsiniz. Bunun sebebi, eğlence dünyasında insanların zamanın nasıl geçtiğini bilmemesidir. Basit bir iş olmasa da birkaç ay boyunca bilgi edinerek ve kaliteli bir iş planı hazırlayarak en önemli detayları öğrenebilirsiniz. Siz de para kazanabileceğiniz bir bowling salonu nasıl açılır? maliyeti nedir? ve gerekli belgeler nelerdir? merak ediyorsanız hemen aşağıdaki ipuçlarına göz atın! İşte eğlencenin kazançları!

Bowling Salonu Nasıl Açılır?

bowling-salonu-nasil-acilir

Bowling salonu açmak isteyenler genellikle şehir merkezlerine veya alışveriş merkezlerine yöneliyorlar. Özellikle alışveriş merkezleri insan yoğunluğu bakımından oldukça fazla olduğu için buralarda para kazanmak daha kolaydır. Fakat AVM’lerde kira masrafı biraz daha fazla olabilir. Ayrıca önemli bir diğer nokta ise bulunduğunuz bölgede başka bir oyun salonu olmamasıdır. Genellikle bu tür salonlar uzman profesyoneller tarafından kurulur. Yani malzemelerin parça parça alınması yerine bowling salonu bir bütün olarak inşa edilir.

İlginizi Çekebilir: Günümüzün En Karlı İş Sektörü: Kahve Dükkanı Açmak ! Zengin Ol !

Sıfırdan bir bowling salonu açmak yerine markaların bayiliğini alarak kurulum yapabilirsiniz. Bayilik aldığınız takdirde pazarlama ve promosyon gibi şeyler de bayi tarafından planlanır. Burada tercih kontrolü genel olarak bayidedir. Ayrıca alacağınız ücretten faaliyetlere kadar olan kararları bayi kendisi verir. Çünkü sizin olduğunuz kadar bayi de bu işten kar etmek ister.

Büyük ve kullanmadığınız bir deponuz varsa bunu bowling salonu açmak için değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bowling salonu; eğlence mekanları, restoranlar, konser salonları veya parklar gibi çeşitli aktivitelerin yapıldığı yerlere yakın olmalıdır. Uzaktan gelen ziyaretçilerinizin arabalarını park edebilmesi için bir otopark ihtiyacı olacaktır.

Yeteri kadar büyük bir alanınız varsa bowlingin yanı sıra yan oyunlarla da gelirinizi arttırabilirsiniz. Özellikle atari tarzı konsol oyunları bu tür eğlence mekanlarında ön plana çıkar. Bununla birlikte salon içerisinde çocuklara özel küçük oyun alanları tasarlayabilirsiniz. Kazançlarınızı arttırmak istiyorsanız oyundan sonra insanların yiyecek ve içecek alabilecekleri bir kafe yaptırabilirsiniz.

Bowling Salonu Açma Maliyeti

bowling-salonu-acma-maliyeti

Bowling salonu açmak diğer sektörlere göre biraz daha maliyetlidir. Çünkü baştan aşağı bir alanı yenilediğiniz için masraflar fazla olmaktadır. Ayrıca işin içine dekorasyonda giriyor. Bununla birlikte makinelerin düzenli bakıma ihtiyacı olabilir. Verimli bir oyun için bowling salonu içerisinde ışıklandırmalar iyi bir şekilde yapılmalıdır. Bu yüzden enerji tüketimleri de fazla olabilir.

Günümüzde bir bowling salonu açma maliyeti ortalama 400.000 TL ile 800 bin TL arasıdır. Dolar kurunun fazla olması sebebiyle makine ücretleri de oldukça artmıştır. Ayrıca her bir bowling topu da ayrı bir masraf kalemidir. Bu toplar ikinci el olarak tanesi 500 TL ile 1200 TL arasında bulunabilir. Bowling oynamayan kişiler için de masa ve sandalyeler yerleştirilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Çorap İmalatı Yapmak İsteyenler İçin En Kapsamlı Rehber

Anahtar Teslim Bowling Salonu Fiyatları

Standart bir bowling salonu ortalama 500 veya 600 metrekare arasında kullanım alanına sahiptir. Bu nedenle bireysel olarak bir bowling salonu açmak oldukça uğraş vericidir. Bu sektörde yıllardır var olan bazı şirketler anahtar teslim bowling salonu kurabiliyor. Sizin tek yapmanız gereken bowling salonu açmak için uygun bir alan satın almak veya kiralamaktır.

Mühendisler ve inşaat firmaları bu işi uzun yıllardır yaptıkları için birçok detayı düşünerek kurulum yapar. Ayrıca kurulumdan sonra da uzun bir süre müşterilerine teknik destek imkanı verir. Böylelikle olası bir arızada firmayı arayarak makineleri hızlıca onarabilirsiniz. Günümüzde anahtar teslim bowling salonu fiyatları 500.000 TL ile 1 milyon TL arasındadır. Bu fiyatlar işçilik ve güncel dolar kuruna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Fiyat teklifi alabilmek için internet üzerinden kurulum yapan firmalara ulaşabilirsiniz.

Bowling Salonu Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

İdeal bir boy salonu uzunluğu 18,288 metre olmalıdır. Bowling topları 2,7 ve 7,5 kilo arasında olabilir. Ayrıca toplar 8,5 inç çapında üretilerek satışa sunulur. Her oyuncu hangi ağırlıkta top oynamakta rahat ediyorsa onu tercih edebilir. Her oyunda on adet lobut belli bir sıraya göre dizilir ve oyuncu bowling topunu iterek lobutların hepsini devirmeye çalışır. Fakat zaten bowling salonu üreticileri bu standart ölçüye göre salon açtıkları için bu detaylara takılmanıza gerek yok.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Bowling Salonu Açmak Ne Kadar Kazandırır?

bowling-salonu-acmak-ne-kadar-kazandirir

Bowling salonu içerisinde kullanacağınız hattın sayısına ve salonun büyüklüğüne göre kazancınız değişecektir. Hat sayısı ne kadar fazlaysa aynı anda oyun oynayabilecek insanların sayısı da o kadar artacaktır. Günümüzde bir oyun ücreti 30 TL ile 40 TL arasında değişiyor. Oyuncular tek başına oynayabileceği gibi grup halinde de oynayabilirler. Ortalama bir oyun süresi tek başınıza oynadığınızda 15 dakika, grup halinde oynadığınızda bir saat sürebilmektedir.

Bu durumda her kişiden ücret alınabilir. Bowling salonu işletenler genellikle oyun sayısı arttıkça indirim uygulanır. Yani bir oyun 40 TL ise 2 oyun 60 TL olabilmektedir. Bu sayede daha çok müşteriyi kendinize çekebilirsiniz. Müşterisi iyi olan bir bowling salonu günlük 1000 TL ile 5000 TL arasında kazanç sağlayabilir. Bundan sonra giderleri kira ve faturaları çıktığınızda bile güzel kazançlar sağlayabilir. Özellikle kalabalık arkadaş grupları bir oyun oynarken içecek ve atıştırmalık da satın alabilmelidir. Bu Sayede neredeyse bir oyun kadar para kazanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Bowling Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

bowling-salonu-acmak-icin-gerekli-belgeler

Gerekli belgeler standart bir dükkandan ihtiyacı olan belgelerle aynıdır. Yenilenen ve güncellenen ek belgeler için belediyeye başvurabilirsiniz. İstenen belgeler ise kabaca şunlardır:

 • İkametgah belgesi
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Sicil gazetesi
 • Kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • İmza sirküleri
 • Vesikalık fotoğraf
 • İş yeri krokisi
 • İtfaiye uygunluk raporu

Bowling Salonu Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

 • Bowlingin yanı sıra sunacağınız ek aktiviteler, para kazanma alternatiflerini arttırabilir.
 • Bilardo, boks makinesi, atari veya konsol oyunları gibi ek aktiviteleri bowling salonunu açmadan önce hazır etmelisiniz.
 • Bazı ekipmanlar hassas olabilir. Bu nedenle kırılabilecek bağlantı noktalarına ait parçalar fazlaca sipariş verilmelidir.
 • Mutlaka gün içinde onarım hizmeti sunan bir teknik servis ile anlaşın. Bu hizmeti bowling salonunu kuran firmalar verebilir.
 • Küçük çocukların da oyuna katılabilmesi için mutlaka hafif ağırlıktaki bowling toplarını bulundurmalısınız.
 • Bazı zamanlarda engelli vatandaşlarla oyun oynamak için bowling salonuna gelebilir. Onlar için engelli rampalarını salonunuzda bulundurabilirsiniz.
 • Mutlaka güler yüzlü ve iyi iletişime sahip personeller edinmelisiniz.
 • Açılışta veya açılıştan bir müddet sonra daha kampanyalar ve indirimler yapmalısınız.
 • İnsanlara dağıtmak için broşür ve kartvizit bastırmalısınız.
 • İnsanların sizi kolayca bulabilmesi için sosyal medya hesaplarınızı açmalı ve buralara iletişim bilgilerinizi girmelisiniz.
 • Belirli sayıda gruplara indirim yapabilirsiniz.
 • Bowling konusunda eğitimli bir personel, oynamayı bilmeyen insanlara yardımcı olabilir.
 • Özellikle üniversite öğrencilerine yakın bir konumda bulunan bowling salonu, daha fazla müşteri çekebilir.
 • Bowling salonu açmak istiyorum diyenler KOSGEB’in verdiği kredilerden yararlanmak için başvuru yapabilir.
 • Bowling salonunuzun mutlaka hijyenik bir ortam olmasına dikkat edin. Temizlikleri düzenli yapın.
 • Yiyecek ve içecek stantları kurmak, insanların oyun oynarken de alışveriş yapmasını sağlayabilir

Bowling Salonu Açmak İstiyorum Diyenlere

Günümüzde birçok şehirde farklı sayıda oyun salonları vardır. Bu salonlara gençlerin yanı sıra artık yetişkinler de eğlenmek için katılıyor. Bowling salonu açmak istiyorum diyorsanız öncelikle iyi bir mekan bulmalısınız. Özellikle alışveriş merkezleri, hem insan yoğunluğu hem de güvenlik açısından vazgeçilmezdir. Ayrıca akşam geç saatlere kadar bu yoğunluk neredeyse hiç azalmaz.

Her şeyin bulunduğu bir bowling salonu açmak istiyorsanız öncelikle bu tür salonları gezerek neler olup olmadığını not etmelisiniz. Rakiplerinizin arasından sıyrılmak için farklı bir hizmet sunmalısınız. Yiyecek, içecek, ek oyun alanları ve çocuklar için eğlenme alanları oluşturarak her müşteriye hitap etmelisiniz. Örneğin bowling oynamak için bilet alan müşterilerinize ikram olarak çay verebilirsiniz. Bu tür jestler mutlaka sevilir.

Reklam

Sonuçta bu işe oldukça büyük bir maliyetle girdiniz. Bu nedenle reklam ve pazarlama maliyetlerinden kaçınmamalısınız. İnternet üzerinden işletmenizi tanıtarak daha çok müşteri çekebilirsiniz. Özellikle sosyal medya hesaplarınızdan bowling salonunuzdaki resimleri ve videoları paylaşarak insanların dikkatini çekebilirsiniz. Civardaki ilan tahtalarına ve otobüs duraklarına reklam yapıştırabilirsiniz. Ayrıca kendi web sitenizi açarak hizmetleriniz ve ücretleriniz hakkında detaylı bilgileri paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın