Çay Ocağı Açmak | Maliyetleri, Kazanç Oranı ve Gerekli Şartlar

Ek İş Fikirleri

 

Çay ocağı açmak ülkemizin simgesi haline gelen mesleklerden biridir. Ayrıca neredeyse her girişimcisine para kazandıran iş fikirlerinden biridir. Şehirlerde kısmen daha az olsa da kasaba ve ilçelerde çay ocağı açan birçok kişiyi görebilirsiniz. Çay ocakları sadece insanların kahve ve çay içtiği yerler değildir. Aynı zamanda insanların birlikte keyifli vakit geçirdikleri yerlerdir.

Sıcak ve samimi bir ortamı insanlarla buluşturan çay ocağı,  iyi bir şekilde işletildiğinde mutlaka para kazandırmaktadır. Ayrıca diğer dükkan açma fikirlerine göre nispeten daha kolay ve daha az maliyetlidir. Riski ise düşüktür. Sadece kazançların giderleri bir şekilde karşılaması gerekir. Fakat kazançsız gün geçiren çay ocakları bile uzun süre ayakta kalabilir. Sen de “Çay ocağı açma maliyeti”,çay ocağı ne kadar kazandırır? “çay ocağı aylık kazancı” ve “çay ocağı açmak için gerekli belgeler” nelerdir merak ediyorsan bu detaylı rehberi hemen okumaya başla.

İlginizi Çekebilir: Evde Sarma Yaparak Para Kazanmak 2023 | En Verimli Teknikler!

Çay Ocağı Nasıl Açılır?

Günümüzde insanların hem ucuz hem de iyi vakit geçirebileceği yerlerden biri de çay ocaklarıdır. Kafeteryalara göre içeceklerin daha düşük fiyatlı olması sebebiyle daha çok tercih ediliyor. Ayrıca taş ve kağıt oyunlarının oynanabilmesi de daha çok erkeklerin dikkatini çekiyor. Fakat herkese hitap edebilmek için bu tarz oyunları barındırmamanız mantıklı olacaktır. Çay ocakları insanların sosyalleşebildiği hatta buluşma yeri olarak belirlediği yerlerdendir. Haliyle çay ocağı açmak istiyorsanız birçok detaya dikkat etmelisiniz.

Çay ocağı açmanın en güzel yanı yapılacak işlerin kolay olmasıdır. Yani birçok insan çay kahve ve diğer içecekleri yapmayı bilir. Böylelikle tek başınıza işletebileceğiniz bir yer olabilir. Tabii ki yoğunluğa karşı bir veya birkaç eleman çalıştırmak müşteri memnuniyeti için önemlidir. Çay ocağı açmak için öncelikle gerekli belgeleri hazırlamalısınız. Ardından bir iş planı yaparak aylık maliyetleri hesaplamalısınız.

İş Planı Hazırlama

İş planı her işin bir yol haritasını çıkarmanızı sağlar. Bu süreç birkaç aylık bir süreç olabilir. Tüm aşamaları ve merak ettiklerinizi bir not defterine yazarak çay ocağı açma işinden beklentilerinizi yazın. Geleceğe yönelik işinizi nasıl büyütebilirsiniz ve satın aldığınız dükkan bu işi büyütmeye elverişli mi? gibi birçok soruyu yazabilirsiniz. Haliyle ne kadar çok soruyu cevaplarsanız hatasız ve kazancı yüksek bir çay ocağı açabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Evde Organik Reçel Yapıp Satarak Para Kazanmak ! 2023

Çay Ocağı Dekorasyonu

Dekorasyon planlamasından önce nasıl bir çay ocağı açacağınızı belirlemelisiniz. Bununla birlikte dükkan açacağınız mevki önemlidir. Bahçesi olan geniş bir bölgede çay ocağı açacaksınız dışarıya masa ve sandalye yerleştirmek oldukça iyi bir fikir olacaktır. Hatta mutlaka bahçesi veya oturma alanı olan dükkanları tercih edin. Çünkü insanlar rahatça tütün ürünlerini kullanırken diğer insanlara rahatsızlık vermez.

Özellikle yaz aylarında insanların sohbet edebileceği ve uygun fiyata çay ve kahve içeceği bir yer olmalıdır. Kış mevsiminde ise dükkan, içerisinde hizmetinize devam edebileceğiniz kadar geniş olmalıdır.

7’den 70’e kadın, erkek veya gençlerin ziyaret edebileceği bir çay ocağı açmak istiyorsanız kıraathane tasarımından vazgeçmelisiniz. Bu tür yerler genellikle erkeklerin taş ve kağıt oyunları oynamak için geldikleri yerlerdir. Tabii ki bulunduğunuz bölgenin yaş ortalaması fazlaysa bir kıraathane açmak mantıklı olabilir. Fakat insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde dükkanın potansiyelini kaybetmemesi açısından herkese hitap edecek bir dekorasyon oluşturmalısınız.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleri 2023: Ufkunuzu Açacak Karlı 100 Yeni İş Fikri

Çay ocağı dekorasyonu fikirlerini Instagram veya Pinterest üzerinden inceleyebilirsiniz. Kafeterya ve çay ocağı bir karışımı görüntüsünü ve deneyebilirsiniz. Dükkan içerisinde otantik bir tasarım ilgi çekici olabilir. Uzun ahşap sandalyeler üzerine minder koymak gibi.

Müşteri Kitlenizi Belirleyin

Çay ocağı açacağınız yer için hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Örneğin esnafların yoğun olduğu bir yerde dükkan açacaksanız sizi ziyaret eden insanlar genellikle esnaflar olacaktır. Ayrıca esnaflara servis yapabileceğinizi de unutmayın. Çünkü yoğun bir iş temposu içerisinde olan esnaflar dükkanınıza gelerek çay içecek vakti bulamayabilir. Bir personel ile çay servisi yaparak kar marjınızı arttırabilirsiniz.

İnsanların gelip geçtiği bir caddeye yakın çay ocağı açmak istiyorsanız her yaştan müşteriyi kendinize çekebilirsiniz. Bu nedenle çayın yanı sıra farklı kahve türleri de satabilirsiniz. Bununla birlikte bir iş merkezi veya pasajı da değerlendirebilirsiniz. Cadde üzerinde açacağınız çay ocakları ile kazançlarınızı arttırmak için tost, sandviç ve gözleme gibi yiyecekler satabilirsiniz. Simit sarayı dükkanları bu işi oldukça güzel yapar. Bu tarz mekanlardan örnek alarak işlerinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca çay ocağında kahvaltı hizmeti verecek bir alan yaratabilirseniz ek gelir yaratabilirsiniz.

Kazancınızı arttırmanın en iyi yolu fiyatlarınızı pahalı kafeteryalardan daha uyguna tutmanızdır. Eğer hedeflediğiniz müşteri kitlesine göre bir dükkana açmak istiyorsanız kiralık veya satılık dükkanları zevkinize göre değerlendirebilirsiniz.

Açılış Yapmak

Açılışı yapacağımız gün diğer sektörler gibi balon ve müzikli bir eğlence kurmak pek uygun olmayacaktır. Yine de açılışa özel indirimli fiyatlarımızın olduğunu belirtecek bir tabela asabilirsiniz. İlk gün çok önemli. Bu nedenle çay bardağından masalara kadar oldukça hijyene dikkat etmelisiniz. Bardakların kirli olup olmadığını mutlaka düzeli olarak kontrol etmelisiniz.

Personel

Yoğun bir alanda çay ocağı açmaya karar verdiyseniz personele ihtiyacınız vardır. Çay ocaklarına gelen giden insanların sayısı oldukça fazla olduğu için sadık müşteriler yaratmalısınız. Bunun için de müşterilerimize güler yüzlü bir hizmet vermelisiniz. Personelleri iyi bir şekilde eğiterek müşterilerimize iyi hissettirmelerini söylemelisiniz. Güler yüzlü personeller kararsız müşterileri bile dükkanınıza çekebilir.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak | 2023 Yılı İçin En Etkili 74 Fikir

Çay Ocağı Açmak İçin Gerekli Belgeler

cay-ocagi-acmak-icin-gerekli-belgeler

Bu belgeleri hazırlayarak hayalini kurdunuz çay ocağına sahip olabilirsiniz. İşte çay ocağı açmak için gerekli belgeler:

 • İtfaiye uygunluk raporu
 • İmza Sirküleri
 • SGK Giriş Bildirgesi
 • Ticari Sicil İlanı
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Kira sözleşmesi
 • Kimlik Fotokopisi
 • Faaliyet Belgesi
 • Yapı Kullanım izni
 • Tapu Fotokopisi

Çay ocağı açmak için gereken belgelerde dönem dönem değişiklikler olabilir. Bulunduğunuz ilçeye bağlı olan belediyeye başvurarak en güncel haliyle onay alabilirsiniz.

Çay Ocağı Açma Maliyeti

cay-ocagi-acma-maliyeti

Çay ocağı açma maliyeti 2023 yılında ortalama 50.000 TL ile 120.000 TL arasında değişmektedir. En büyük masraf kalemi dekorasyon ve elektrik giderleridir. Bu sektörde ilk defa hizmet verecekseniz Orta seviye bir dükkanla büyümeyi tercih edebilirsiniz.

Maliyetlerinizi düşürebilmek için devreden çay ocağının dükkanlarının masa ve sandalyelerini satın alabilirsiniz. Ya da anlaştığınız bir marangoz ile zevkinize uygun mobilya tasarım yaptırabilirsiniz.

Çay Ocağı Açmak Karlı Mı?

cay-ocagi-acmak-karli-mi

Yoğun çay ocağı dükkanlarının aylık kazancı 15.000 TL ile 30.000 TL arasındadır. Birçok çay ocağı işletmesinin aklındaki soru 1 kilo çaydan kaç bardak çay çıkar? Bir kilo çay paketinden ortalama 350 400 Çay adet çıkar.

2023 yılında bir kilo çay paketi ortalama 90 TL’dir. 1 adet çayı 4 TL’den satarsanız bir paket çaydan 1500 TL ile 1600 TL arasında bir kazanç sağlayabilirsiniz. Özellikle yoğun müşteri temposu olan çay ocaklarında bir paket çay 1 gün içerisinde rahatlıkla bitmektedir.

Bununla birlikte kahve, gazoz, gazlı içecekler ve maden suyu gibi içecekleri de sattığınızı düşünürsek aylık kazancınız oldukça fazla olacaktır. Üstelik sizi ziyaret eden müşterilerin birçoğu tek bir içecekle yetinmeyecektir. 4 kişilik bir masa ortalama 8-10 adet çay içebilmektedir.

Çay ocağı dükkanının kar marjı yüzde 300 ile %400 arasında. Tabii ki bazen dökülen ve bayat çayların gideri etkileyebileceğini unutmayın. Buna rağmen zarar etmeniz ihtimaliniz oldukça düşüktür.

Çay satarak para kazanmak için en iyi yöntem fiyatları uygun tutmaktır. Zaten kar marjının oldukça fazla olduğu bir sektör. Standart bardaklar yerine daha büyük bardaklar kullanarak ve fiyatı azaltarak müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz. Müşteri yoğunluğu az olan bölgelerde fiyatlar biraz daha yukarıda tutulabilir.

Çay Ocağı Malzemeleri Nelerdir?

Çay ocağı dükkanı açmak istiyorum diyenler bu malzemelere mutlaka sahip olmalıdır. Bu sayede konforlu bir şekilde çalışabilir ve iyi hizmet verebilirsiniz. İşte gerekli malzemeler:

 • Masa
 • Sandalye
 • Aspiratör
 • Yangın tüpü
 • Çay bardağı çay tabağı ve çay kaşıkları
 • Aydınlatma ihtimalleri
 • Doğalgazlı veya elektrikli çay ocağı
 • Temizlik malzemeleri
 • Bulaşık yıkama malzemeleri
 • Masa örtüleri
 • İçecek dolabı
 • Tost yapmak için tost makinesi
 • Kesme tezgahı
 • Simit börek ve türevleri için ürün dolabı
 • Kahve makinesi
 • Davlumbaz

Çay Ocağı Açmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Bu tavsiyelere uyduğunuz takdirde kazançlarınızı %20 ve %30 arasında arttırabilirsiniz. İşte önemli ipuçları:

 • Kumda kahve içmek insanların ilgisini çekebilir. Bu nedenle kumda kahve makinesi alabilir ve ilgi çekici bir hizmet sunabilirsiniz.
 • Özellikle yaz mevsiminde dışarıda satacağınız soğuk sular, müşterilerin dikkatini çekerek satın almasını teşvik edebilir.
 • Eğer müşteri potansiyeli fazla olacak gibi ise demlik sayısı fazla olan çay kazanlarını tercih etmelisiniz. Bu sayede çay bittiği için müşterilerinizi geri çevirmek zorunda kalmazsınız. Her zaman hazırda taze çay bulunabilir.
 • Sosyal medya hesaplarınızı açarak buralarda iletişim adresinizi ve numaranızı yazarak insanların sizi kolayca bulmasını sağlayın.
 • Çay ocağı dükkanı açmak istiyorum diyenlere verebileceğimiz en büyük öneri hijyeni gereğinden fazla dikkat etmektir. Bu yerler insanların sıkça ziyaret ettiği yerlerden olduğu için günde birkaç defa paspas atmak önemlidir. Ayrıca kaliteli bulaşık malzemeleri tercih etmeyi unutmayın.
 • Dışarıya koyacağınız içecek dolapları insanların bir şeyi içmeleri gerektiğini hatırlatabilir. Ayrıca yakında olduğu için satın almaları daha kolay olacaktır.
 • Yöresel bir lezzet olan gözleme hizmetini vererek çayın yanında özel tatlar sunabilirsiniz.
 • “Çay ocağı açmak için ustalık belgesi gerekli mi?” diye merak ediyorsanız böyle bir gereklilik yoktur.
 • İyi bir esnaf olmak her şeyden önemlidir. Çevrenizdeki esnaflarla ve gelen müşterilerle samimi olmaya özen gösterin.
 • Sektörde kar marjı yüksek olduğu için rekabet edeceğiniz kişilerin sayısına fazladır. Daha büyük bardakta daha uygun fiyata çay veya kahve satarak ön plana çıkabilirsiniz.
 • Sıfırdan bir çay ocağı dükkanı açmak yerine devreden çay ocaklarına bakabilirsiniz.
 • Farklı tarza sahip bir butik çay evi açmak özellikle gençler tarafından ilgi görebilir. Hatta bu tarz çay ocaklarına bir kitap okuma alanı yapabilirseniz müşterileriniz uzun saatler kalabilir. İnsanların sosyalleşebileceği kendine has bir çay ocağı açmak ilgi çekici olabilir.
 • Üniversitelerin olduğu şehirlerde bir dükkan, özellikle gençlerin dinlenebileceği bir alan yaratır.
 • Kira giderini ve kazanç miktarını iyi dengelemelisiniz. Aksi takdirde zarar edebilirsiniz. Maliyetleri düşürmek için aydınlatma ekipmanlarını tasarruflu olarak seçmelisiniz. Tasarruflu elektrikli veya doğalgaz çay kazanlarını inceleyerek en uygun olanları seçin. Çay kazanları günün her saati çalışacağı için elektrik giderlerini oldukça arttıracaktır.
 • Çay ocakları genellikle geç saatlere kadar hizmet verdiği için verimli bir çalışma ortamı oluşturabilmesi adına vardiyalı 2 adet personel bulundurmanız iyi olacaktır. Bu sayede personellerimiz enerjisini güler yüzlü bir hizmete adayabilir.
 • Bir çay ocağından hızlı hizmetin önemli büyüktür. Eğer bir müşteri çay istedikten 5 dakika sonra çay verilirse memnuniyet ortadan kalkar. Çünkü buraya gelen insanların bazıları bir çay içip hızlıca kalkar.
 • İPUCU: Oturarak çay içmek istemeyenler veya yer bulamadığı için oturamayanlara karton bardakta çay satabilirsiniz.
 • Kazançlı bir çay ocağı işletmek isteyenler mutlaka en iyi çayın nasıl demlendiğini bilmelidir. “Tavşan kanı” diye tabir edilen çay rengini tutturmalısınız. Açık ve hiçbir tadı olmayan çay sattığınız takdirde yaptığınız onca masraf boşa gidecektir. Bu işin en önemli noktasının lezzet olduğunu unutmayın. Üstelik gelirinizin büyük bir kısmını da çay oluşturacaktır.
 • Lezzetli bir çay yapabilmek için piyasada satılan tüm çayları denemelisiniz. Her birinin lezzeti farklı olacağı için en çok sevilen çayı satabilirsiniz.
 • Kış mevsiminde müşterilerinizi korumak için klima veya doğalgaz kullanmak önemlidir. Bu sayede insanlar soğuk nedeniyle dükkanınızdan ayrılmak zorunda kalmazlar.
 • Özellikle camiye yakın olan çay ocaklarının müşteri potansiyeli oldukça fazladır.
 • Açtığınız çay ocağının yanında başka bir çay ocağı olmamasına dikkat etmelisiniz. En azından aranızda birkaç cadde mesafe olmalıdır ki farklı müşteri kitlesini hedefleyebilin.

Çay Ocağında Neler Satılabilir?

Çay ocağında şu ürünleri satarak aylık kazancınızı arttırabilirsiniz:

 • Tost
 • Poğaça
 • Börek
 • Taze sıkılmış meyve suları
 • Kapalı içecekler
 • Kuşburnu
 • Nane limon
 • Dondurma
 • Kahve
 • Sandviç
 • Oralet
 • Bisküvi
 • Ev yapımı yiyecekler
 • Su

Bir cevap yazın